Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

8 hours ago, Steel Guardian said:

Πρώτη φορά ή είναι reread;

Η δεύτερη μετά από χρόνια. Δεν θυμόμουν όμως τίποτα, άρα ουσιαστικά είναι σαν πρώτη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Δημήτρης said:

Η δεύτερη μετά από χρόνια. Δεν θυμόμουν όμως τίποτα, άρα ουσιαστικά είναι σαν πρώτη. 

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν έχεις δει και τις ταινίες της τριλογίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vaggelis said:

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν έχεις δει και τις ταινίες της τριλογίας.

Αυτό ακριβώς, δεν τις έχω δει! Τώρα θα το κάνω, που τις έβαλε η τηλεόραση και τις έγραψα. Διαβάζω και μετά βλέπω. Όσο περνάει από το χέρι μου, πάντα πρώτα βιβλίο και μετά ταινία, ποτέ το αντίθετο. Δύο φορές το έκανα χωρίς να ξέρω ότι υπάρχουν και τέτοια (Σκοτεινό Ποτάμι, Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους) και ξενέρωσα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το στοιχειωμένο ξενοδοχείο, του Γουίλκι Κόλινς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ο φίλος μου κι εγώ, του Φρεντ Γκίπσον. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το "Ο Μαύρος Πύργος V  - Οι λύκοι της Κάλα".

Link to comment
Share on other sites

Άλμπερτ Σάντσες Πινόλ και ''Η Πανδώρα στο Κονγκό''.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις Οξύ επέστρεψαν δυναμικά και ο Masterton εξίσου το ίδιο, δίδυμο φωτιά!!! Πορφυρή χήρα, βρισκόμαστε στο 1750 περίπου και ή ατμόσφαιρα είναι απίθανη...ή συνέχεια στις σελίδες!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά του καταπληκτικού Εμαυτόν και μετά Απάντων του Γιωτάκη και από τη μία θέλω να το τελειώσω το συντομότερο, από την άλλη παρακαλάω να μη τελειώσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 8:33 AM, Δημήτρης said:

Άλμπερτ Σάντσες Πινόλ και ''Η Πανδώρα στο Κονγκό''.

Το διάβασα και ήταν καλό. Ένας μαύρος συγγραφέας, συγγραφέας που γράφει για λογαριασμό άλλων, δέχεται μία περίεργη πρόταση. Ένας δικηγόρος τον προτείνει να καταγράψει την ιστορία του πελάτη του, ενός θανατοποινίτη. Κατηγορείται ότι σε ταξίδι που είχε στα βάθη του Κονγκό προς εύρεση χρυσού, δολοφόνησε τα αφεντικά του, αριστοκράτες και οι δύο. Θα δεχθεί και η εξιστόρηση θα αρχίσει περιλαμβάνοντας πολλά και απίθανα. Κακομεταχείριση του χείριστου είδους στους εργάτες που έχουν αρπάξει από τα κάθε λογής χωριά που συναντούν στο διάβα τους. Απάτητες ζούγκλες και μυστηριώδης φυλή που βγαίνει από την Γη για να υπερασπιστεί τα εδάφη της. Ρομάντζο όμορφα δοσμένο, όχι απλά να είναι εκεί για να εξυπηρετεί την υπόθεση. Ενώ παράλληλα ο αφηγητής ταλανίζεται από τα δικά του προβλήματα με φόντο τον Α' Π. Π.

Ακούγεται αχταρμάς αλλά δεν είναι. Ιστορία μέσα σε ιστορία, καλογραμμένο και ξετυλίγεται εύκολα. Λίγο κουράστηκα με τα της πανσιόν αλλά κυλούσε όμορφα. Και χαλαρά, μέχρι και τις αποκαλύψεις στο τέλος όπου και απογειώθηκε. Με κέρδισε μία φορά παραπάνω απ' ότι αν είχε την αναμενόμενη κατάληξη. Ωραίο, προτείνεται. 

Συνεχίζω με Άντονι Μπέρτζες και ''Κουρδιστό Πορτοκάλι''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το "Ελεύθερη ραδιοφωνία Άλμπεμουθ ", του Φίλιπ Κ. Ντικ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η καταραμένη αυλή, του Ίβο Άντριτς.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ''Το Κουρδιστό Πορτοκάλι'' του Άντονι Μπέρτζες.

Είχα δει παλαιότερα την ταινία αλλά ευτυχώς δεν θυμόμουν τίποτα. Το λοιπόν είναι ότι έχουμε να κάνουμε με τον Άλεξ, τον ντρούγκη μας, τον Ταπεινό μας Αφηγητή. Και την αλητοπαρέα του με τους μαλένκους φίλους του, οι τέσσερις τους μία σάικα. Άλλο πράμα δεν κάνουν όλη μέρα από το να κοπροσκυλιάζουν, να επιτίθενται σε αβοήθητους στάρικους με τα νόζια τους για να τους αρπάξουν τα ντέγκια τους. Να βλέπουν το κρόβι να ρέει και ενίοτε να τους αποσύρουν. Κάπως έτσι είναι γραμμένο, με αγγλορωσική αργκό αλλά και λέξεις της φαντασίας του συγγραφέα. Στην αρχή με κούρασε λίγο μέχρι να συνηθίσω, αλλά μετά κύλησε ευχάριστα. Και μάγκικα, συνάδοντας με το όλο αρρωστημένο κλίμα. Τι είναι άραγε προτιμότερο; Το να επιβάλλεται με πλύση εγκεφάλου σε κάποιον να πράττει το καλό, ή να έχει την δυνατότητα να επιλέξει ανάμεσα σε αυτό και το κακό; Να ένα καλό ερώτημα που καλείται να απαντήσει ο πρωταγωνιστής μετά τον σωφρονισμό του. Οπότε και βλέπει να αρχίζει η πραγματική τιμωρία. Οικονομικό βιβλίο, λέει πολλά για το μικρό του μέγεθος. 

Συνεχίζω με Ωρόρα και ''Ιστορίες του Μεγάλου Ονειρευτή''.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Ψυχρός γρανίτης, του Στιούαρτ ΜακΜπράιντ.

Link to comment
Share on other sites

Star Wars - Dawn Of The Jedi: Into The Void

DawnoftheJedi-IntotheVoid-Hardcover.jpg

Είναι καταπληκτικό το πόσες διαφορετικές και σπουδαίες ιστορίες έχουν γραφτεί για videogames και για βιβλία Star Wars, ενώ είναι πολύ κρίμα το ότι οι ταινίες για να θεωρηθούν καλές πρέπει με το ζόρι να έχουν μέσα αυτοκρατορία, επαναστάτες, TIE Fighters, X-Wings τα ίδια και τα ίδια, όσες δεκαετίες κι αν περάσουν. Βέβαια και σε πολλά βιβλία Star Wars υπάρχουν τα ίδια στοιχεία, αλλά ευτυχώς είναι επίσης πολλά και τα βιβλία που αφηγούνται καινούρια πράγματα!

Το Dawn Of The Jedi: Into The Void είναι μια ιστορία που λαμβάνει χώρα περίπου 25.000 χρόνια πριν από την πρώτη ταινία. Σε αυτό το βιβλίο περιγράφεται η πορεία μιας πολεμίστριας Je'daii (ένα από τα παλιότερα ονόματα του τάγματος) και το ταξίδι της εντός του συστήματος Tython, προσπαθώντας να αποτρέψει ένα συμβάν που κινδυνεύει να καταστρέψει ίσως και ολόκληρο το σύστημα.

Σ' εκείνα τα χρόνια οι Je'daii ήταν περιορισμένοι στο σύστημα Tython και δεν είχαν ακόμη τρόπο να ταξιδέψουν παραπέρα. Είχαν αποικήσει σχεδόν όλους τους πλανήτες και τα φεγγάρια του συστήματος και σε αυτόν το "στενό" χώρο προχωράει η αφήγηση. Φοβερό μέχρι στιγμής, μακάρι να υπήρχαν περισσότερα βιβλία για τα χρόνια πριν από το σχηματισμό της Παλιάς Δημοκρατίας!

Edited by NZK
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η ντάμα πίκα, του Αλεξάντρ Πούσκιν.

Link to comment
Share on other sites

Κόλιν Γουίλσον και ''Από την Ατλαντίδα στη Σφίγγα: Στα Ίχνη της αρχαίας σοφίας''. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι, του Πέτερ Χάντκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..