Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Καλώς ήρθες Ladonna. :)

 

Υπάρχει κάτι που δεν σου αρέσει στον Ελρικ?

 

Επίσης, μόλις τελείωσα το Lord Of Light του Ζελάζνυ. Ενα sci-fi με πολλή δόση Ινδικής Μυθολογίας και πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Hallo, Κακιά Μάγισσα. :D Καλωσήρθες!

 

Ούτε κι εγώ καταλαβαίνω γιατί το Elric θεωρείται τόσο καλό. Αλλά καταλαβαίνω γιατί ο Moorcock θεωρείται τόσο καλός.

 

Έχουμε ανοίξει και ένα topic για τον Moorcock. Τσέκαρέ το!

Link to comment
Share on other sites

Ladonna, όταν φτάσεις στο Stormbringer θα καταλάβεις. Γενικά το τέταρτο και το πέμπτο βιβλίο της σειράς δεν είναι καλά (αυτά με τον καψούρη μάγο που κηνυγάει τον Έλρικ λέω).

 

Welcome btw

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, καλως ορίζουμε το νέο μέλος. Ladonna, καλά γραπτά.

Τελείωσα το Illuminati Απίστευτο. Πολύ, πολύ, πολύ καλό. Τώρα μόλις ξεκίνησα να διαβάζω Το Φυλακτό της Σαμαρκάνδης. Είναι το πρώτο βιβλίο μίας τριλογίας. Ένας μαθητευόμενος μάγος καλεί ένα τζίνι 5.000 ετών για να πάρει εκδίκηση. Φαίνεται να είναι καλό. Θα σας πω τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας Drowvarius γιατι σκέφτομαι να το πάρω.

 

Zoyki, όσο προχωράει η Gloriana τόσο καλύτερο γίνεται, imho.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφέρουμε τη συζήτηση για τον Μούρκοκ στο thread που έχουμε ανοίξει για τα βιβλία του. Οπως είπε ο Βάρδος το λινκ είναι......

 

Εδω. :) http://community.sff.gr/index.php?showtopic=505

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Για το Φυλαχτό της Σαμαρκάνδης :

 

Καλό φαίνεται αλλά με χαλάνε λίγο κάνα δυο πράγματα. Την ιστορία τη διηγείται ένα τζίνι. Πολλές φορές η αφήγηση είναι στο πρώτο πρόσωπο. Άλλες φορές γυρνά στο τρίτο πρόσωπο. Η βλακεία είναι ότι αυτό μπορεί να γίνει μέσα σε μία παράγραφο, χωρίς να βάλει πλάγια γράμματα ή κάτι τέτοιο. Επίσης όποιος έκανε μετάφραση πρέπει να μάθει λίγα Ελληνικά πρώτα. Δεν είναι δυνατόν στον πληθυντικό τα τζίνι να τα αναφέρει ως τζίνια!!! Επίσης η ιστορία εξελίσσεται στο Λονδίνο, όπου παρουσιάζει τουλάχιστον τους μισούς Βρεττανούς να είναι μάγοι...Χρονολογικά είμαστε στη σημερινή εποχή. Μέχρι στιγμής όμως ή πλοκή έχει ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η ιστορία εξελίσσεται στο Λονδίνο, όπου παρουσιάζει τουλάχιστον τους μισούς Βρεττανούς να είναι μάγοι...Χρονολογικά είμαστε στη σημερινή εποχή.

 

Προφανώς είναι Λονδίνο εναλλακτικής πραγματικότητας όπως αυτό στο His Dark Materials.

 

Αν η μετάφραση είναι έτσι........Amazon και πάλι Amazon! Ασυζητητί! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

The Charnel Prince, Book Two of The Kingdoms of Thorn and Bone, του Greg Keyes.

 

Καλό, αλλά... Κάπου η λιτότητα στο λόγο του μου φάνηκε "ξεραΐλα". Στο πρώτο βιβλίο δε με είχε ενοχλήσει καθόλου το στυλ του, αλλά εδώ μου φάνηκε κάπως άσχημο. Ο Keyes δε μου δίνει την εντύπωση του συγγραφέα που κάθεται στην άνεσή του και γράφει, χρονοτριβώντας και λίγο for the hell of it: επειδή γουστάρει μια σκηνή ή επειδή θέλει να περάσει κάποιο νόημα. Όχι, ο Γρηγοράκης μού δίνει την εντύπωση του επαγγελματία, ο οποίος κάθεται μπροστά στον υπολογιστή του, κοιτάζει τις σημειώσεις του, και... Τι έχουμε να γράψουμε σήμερα; Ένα, δύο, τρία. Εντάξει! Κάθεται τα γράφει στη σειρά, τελειώνει, και αυτό ήταν. Finito.

 

Αυτό κάπου με "χαλάει", προσωπικά. Θέλω ο συγγραφέας να είναι πιο καλλιτέχνης.

 

Πάντως, ύστερα από το παραπάνω θάψιμο, να πω ότι δεν είναι καθόλου άσχημη η ιστορία του. Ο κόσμος του είναι πραγματικά πολύπλοκος και ζωντανός, οι χαρακτήρες πιστευτοί και ενδιαφέροντες, και η όλη δολοπλοκία που έχει στηθεί αρκετά καλή. Επιπλέον, τα sedoi και η μαγεία των μοναχών είναι από τα πιο ενδιαφέροντα συστήματα μαγείας για τα οποία έχω διαβάσει τελευταίως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το 6ο από τα 7 βιβλία της σειράς Death Gate των γνωστών και μη εξαιρετέων Weis και Hickman και αφού το τελειώσω λέγω να πιάσω το The DaVinci Code από Dan Brown

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως είμαι τρελλλλός άλλαξα γνώμη και διαβάζω το τελευταίο βιβλίο της μεγαλειώδους αυτής σειράς. Και τώρα, μετά από 6 βιβλία μπορώ να εκφέρω μία σχεδόν τέλεια γνώμη. Η σειρά είναι καλή, πολύ καλή. Είναι περίπου ένας χρόνος που την διαβάζω και δεν έχω βαρεθεί! Πόσα βιβλία μπορούν να καυχιούνται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό διαβάζω πολλά μαζί (κακιά συνήθεια αυτή).

 

Έχουμε και λέμε:

 

Gormenghast, του Mervyn Peake.

 

Το Δέντρο του Ουρανού, της Έλις Πίτερς

 

The Books of Magic (Comics)

 

Κάτι δοκίμια του Φρόυντ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να ξαναδιαβάζω πρόσφατα το Τζιμ Κνοπφ και ο Μηχανοδηγός Λουκάς. ΟΛΑ τα λεφτά :D

 

Το αγαπημένο μου παιδικό βιβλίο ever (στη πρώτη θέση μαζί με τον Τσάρλι και το Εργοστάσιο Σοκολάτας). Όσοι δεν το ξέρουν χάνουν :ph34r:

 

Υ.Γ. Ναι, έχω ξεμωραθεί τελείως. Έχω λιώσει όλα τα παιδικά μου βιβλία :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω σήμερα το Κωδικός ΝΤα Βίντσι. Μου έχουν πει ότι είναι καλύτερο από το Ιλουμινάτι. Εάν ισχύει τότε αναμένεται να είναι ένα από τακαλύτερα βιβλία στο είδος του, για εμένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ena bibliaraki me istories paraksenes apo thn Kina kai thn Iapwnia

Το τελείωσα χθές βράδυ...Για μένα η ιστορία "Το Παραβάν της Κόλασης" είναι όλα τα λεφτά(ειδικά εκείνος ο ζωγράφος, ο Γιοσιχίντε...Αναρωτιέμαι αν βασίζεται σε αληθινό περιστατικό...).Και τώρα θα συνεχίσω με τα "Βουνα της Τρέλας " του Ερωτοτεχνίτη...επειτα με περιμένει ένα μικρό τομάριο 700 και κάτι σελίδων :p ("Δόκτωρ Φάουστους", του Τόμας Μάν) και αν όλα παν καλά θα συνεχίσω με το "Φάουστ" του Βόλφγκανγκ Γκαίτε(δυστυχώς όχι στο πρωτότυπο... :( ).Ελπίζω σε 1 μήνα να τα έχω τελειώσει... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα χθές βράδυ...Για μένα  η ιστορία "Το Παραβάν της Κόλασης" είναι όλα τα λεφτά(ειδικά εκείνος ο ζωγράφος, ο Γιοσιχίντε...Αναρωτιέμαι αν βασίζεται σε αληθινό περιστατικό...).Και τώρα θα συνεχίσω με τα "Βουνα της Τρέλας " του Ερωτοτεχνίτη...επειτα με περιμένει ένα μικρό τομάριο 700 και κάτι σελίδων :p ("Δόκτωρ Φάουστους", του Τόμας Μάν) και αν όλα παν καλά θα συνεχίσω με το "Φάουστ" του Βόλφγκανγκ Γκαίτε(δυστυχώς όχι στο πρωτότυπο... :( ).Ελπίζω σε 1 μήνα να τα έχω τελειώσει... :rolleyes:

Προτιμώ την ιστοριούλα που ονομάζεται "Η Ποινή"... Τη διάβασα και στο Μελδόκιο και του άρεσε, λέω να τη βάλω και στο blog μου για να τη διαβάζω συχνότερα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Όντως και αυτή ήταν φοβερή... σύντομη,περιεκτική και ποιητική, μεγάλη αρετή για μια ιστορία...Στο "Παραβάν" με συγκλόνισε ο τρόπος που περιέγραφε το χαρακτήρα του ζωγράφου, πολύ τραγική φιγούρα(Θυσιάζω την /ψυχή/ζωή μου /ανθρωπια μου/ το μόνο πρόσωπο που αγαπώ στο βωμό της τέχνης /πνεύματος/ταλέντου/βαθύτερης κατανόησης των πραγμάτων("πραγματικής όρασης")->παραπέμπει σε Φάουστ και άλλους παρόμοιους :glare: , ιδιαίτερα αγαπητές(για εμένα :blush: ) φιγούρες...)

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Χθές ξεκίνησα να διαβάζω το ENTROPY του Jeremy Rifkin. Ενα πολιτικο-κοινωνικό βιβλίο με θέμα τον νόμο της εντροπίας και την χρήση του ως βάση κατανόησης και επεξήγησης για την κοινωνία μας γενικότερα.

Δεν είναι τόσο βαρύ όσο ακούγεται, διαβάζεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να λέμε την αλήθεια το The DaVinci Code διαβάζω τόσο καιρό, αλλά τέλως πάντων... :bangin: :bangin: :bangin: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Deadhouse Gates, του Steven Erikson, το οποία ήταν τρομερό.

(Αυτός ο συγγραφέας μαζί με τον Martin έχει γίνει ο αγαπημένος μου).

 

Τώρα είμαι στη μέση του Memories of Ice, του ίδιου.

 

Και φυσικά γ*μάει και δέρνει! :cool2:

Link to comment
Share on other sites

ego teleiosa to Band of Brothers, tora diabazo mia mapa pou legetai ''The sadness of witches''.Megali apogohteysh

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τώρα τα Μυστικά της Βαβυλώνας του Clive Barker. Μέχρι στιγμής φαίνεται αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Memories of Ice, το οποίο με άφησε με μια γλυκόπικρη αίσθηση στο τέλος. Παραμένει βέβαι εκπληκτικό βιβλίο.

 

Τώρα διαβάζω τη συνέχεια, House of Chains.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..