Jump to content

Photo
* * * * * 20 votes

Τι διαβάζετε;

• Please log in to reply
8798 replies to this topic

#21 malleus

malleus
  • Members
  • 27 posts

Posted 19 Ιούνιος 2004 - 01:22

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση Iced Archon. Λοιπόν, η μετάφραση είναι των Καζαντζάκη και Κακριδή. Νομίζω είναι η ίδια που κάναμε παλιά στο σχολείο.

#22 Morgoth_dark_lord_of_Angbad

Morgoth_dark_lord_of_Angbad

Αιμοσταγές Βαμπίρι

• Members
  • 101 posts
  • Όνομα:Μάνος

Posted 19 Ιούνιος 2004 - 12:25

Διαβάζω το A Clash Of Kings του Martin, το Neuromancer του Gibson, το The eye of the world του Jordan και σε μερικάς μέρες θα μου 'ρθει το Children of Dune του Herbert.
Μονοτονία
Τήν μιά μονότονην ημέραν άλλη
μονότονη, απαράλλακτη ακολουθεί.Θα γίνουν
τά ίδια πράγματα, θα ξαναγίνουν πάλι-
η όμοιες στιγμές μας βρίσκουνε καί μας αφίνουν.

Μήνας περνά καί φέρνει άλλον μήνα.
Αυτά πού έρχονται κανείς εύκολα τα εικάζει
είναι τά χθεσινά τά βαρετά εκείνα.
Και καταντα τό αύριο πιά σάν αύριο νά μή μοιάζει.

Κ.Π.Καβάφης

#23 malleus

malleus
  • Members
  • 27 posts

Posted 23 Ιούνιος 2004 - 22:57

Μόλις πήρα το Gardens of the Moon είναι καλό ή πήρα πατάτα. Έχω καιρό να διαβάσω καινούργιους συγγραφείς.

#24 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 24 Ιούνιος 2004 - 00:36

Είναι άψογο, φτάνει να μη θέλεις ο συγγραφέας να σ'τα εξήγει όλα.

#25 Drunk Elf

Drunk Elf

Monkey Gone To Heaven

• Members
  • 396 posts

Posted 24 Ιούνιος 2004 - 14:39

Και αν στις 100 πρώτες σελίδες φας ένα κόλλημα και χαθείς λίγο στους τόσους χαρακτήρες/πληροφορίες κτλ μη μασάς. Μετά αρχίζει και ισιώνει η φάση και αρχίζεις να καταλαβαίνεις. Αλλά όπως είπε και ο Βάρδος, μη περιμένεις να σου τα εξηγήσει και πολλά πράγματα. (Και μην έρθεις να μας ρωτήσεις ποια είναι η διαφορά θεών και ascendants :p )

The truth is that I'm a bad person. But, that's gonna change - I'm going to change. This is the last of that sort of thing. Now I'm cleaning up and I'm moving on, going straight and choosing life. I'm looking forward to it already. I'm gonna be just like you. The job, the family, the fucking big television. The washing machine, the car, the compact disc and electric tin opener, good health, low cholesterol, dental insurance, mortgage, starter home, leisure wear, luggage, three piece suite, DIY, game shows, junk food, children, walks in the park, nine to five, good at golf, washing the car, choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption clearing gutters, getting by, looking ahead to the day you die.

#26 malleus

malleus
  • Members
  • 27 posts

Posted 24 Ιούνιος 2004 - 23:20

Το να αφήνει ο συγγραφέας στον αναγνώστη να καταλάβει πράγματα το θεωρώ προσόν σε ένα βιβλίο. Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι έκανα την σωστή επιλογή. Θα έπαιρνα και το Game of Thrones αλλά είναι σε συνέχειες και δεν θέλω να περιμένω πότε (και αν) θα τις φέρει το βιβλιοπωλείο.

#27 Drunk Elf

Drunk Elf

Monkey Gone To Heaven

• Members
  • 396 posts

Posted 24 Ιούνιος 2004 - 23:47

Εμ βασικά και το Gardens of the Moon είναι το πρώτο βιβλίο μιας σειράς με το όνομα The Malazan Book of the Fallen. Μέχρι τώρα έχουν κυκλοφορήσει 5 βιβλία και νομίζω θα είναι 8 (Ο Βάρδος θα σου πει με σιγουριά) στο σύνολό τους.
Πάντως αξίζει. Στη χειρότερη, υπάρχει και ο αμαζόνιος.

Περισσότερες λεπτομέρειες στο τοπικ με το όνομα "Steven Erikson"

The truth is that I'm a bad person. But, that's gonna change - I'm going to change. This is the last of that sort of thing. Now I'm cleaning up and I'm moving on, going straight and choosing life. I'm looking forward to it already. I'm gonna be just like you. The job, the family, the fucking big television. The washing machine, the car, the compact disc and electric tin opener, good health, low cholesterol, dental insurance, mortgage, starter home, leisure wear, luggage, three piece suite, DIY, game shows, junk food, children, walks in the park, nine to five, good at golf, washing the car, choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption clearing gutters, getting by, looking ahead to the day you die.

#28 malleus

malleus
  • Members
  • 27 posts

Posted 25 Ιούνιος 2004 - 00:22

Ξέρω ότι ο Erikson έβγαλε και άλλα βιβλία αλλά επειδή στο εξώφυλλο δεν φαινόταν πουθενά αρίθμηση φαντάστικα ότι είναι αυτοτελές ή τουλάχιστον έχει 'χαλαρές' συνέχειες.

#29 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 05 Ιούλιος 2004 - 21:20

Ωραίο το Briar King. Ήταν, βέβαια, κλασικό: διαγραματιζόταν στο συνηθισμένο αγγλοσαξονικό βασίλειο, όπως και το Song of Ice and Fire, αλλά ήταν μια πολύ καλή ιστορία με ενδιαφέροντες χαρακτήρες, οι οποίοι, παρότι έχουν στερεοτυπικούς ρόλους, τους δίνουν νέα πνοή. Επίσης, με κέντρισε το ύφος του Greg Keyes: Στην ιστορία του, πραγματικά, δεν υπάρχει τίποτα που να πλεονάζει' ούτε μία σκηνή. Καθόλου σάλτσα. Συνήθως, κάτι που δεν έχει καθόλου σάλτσα με ενοχλεί, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση, το ύφος ήταν, απλά, υπέροχο. Αναμένω με αγωνία το επόμενο της σειράς Kingdoms of Thorn and Bone.

Το Angels & Demons δεν το έχω τελειώει ακόμα' πάντως, παρότι ειχα ακούσει πολύ καλά λόγια, δε με έχει ξετρελάενι κιόλας. Ένα απλό θρίλερ μού φαίνεται, χώρις τίποτα το ιδιαίτερο. Το καλό είναι ότι το κείμενο τρέχει και σε παρασέρνει στην ανάγνωση. Επίσης, ο Brown φαίνεται πως είχε κάνει την απαραίτητη προπαρασκευή πριν αρχίσει τη συγγραφή του μυθιστορήματος: αυτό είναι καλό και κακό. Καλό γιατί βλέπεις ότι τα βασίζει αυτά που γράφει' κακό γιατί κάπου σε κουράζει το info-dumping σε ορισμένα σημεία. Οι, δε, χαρακτήρες, κατ'εμέ, δρουν λίγο "παράξενα". Εντάξει, αν το μυθιστόρημα ήταν φάντασυ θα πίστευα ότι ένας ιππότης και μια μάγισσα μπήκαν σε έναν άδειο καθεδρικό ναό όπου μέσα υποτίθεται πως παραμόνευε ένας δολοφόνος. Αλλά σε ένα συμβατικό μυθιστόρημα δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας σημειολόγος και η κόρη ενός επιστήμονα (κανένας εκ των οποίων με στρατιωτική εκπαίδευση) μπήκαν έτσι απλά σε έναν άδειο καθεδρικό ναό που υποτίθεται ότι κρυβόταν ένας δολοφόνος. Δηλαδή, εσείς θα μπαίνατε;;;

Τώρα, έχω μόλις αρχίσει να διαβάζω και το Worm Ouroboros του Eddison.

#30 Drunk Elf

Drunk Elf

Monkey Gone To Heaven

• Members
  • 396 posts

Posted 05 Ιούλιος 2004 - 23:23

Κάποια βιβλία του έχουν πάρα πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες σε σχέση με τα προηγούμενα αλλά όλα κολλάνε γύρω από μια πλοκή, την οποία πρέπει να γνωρίζεις για να καταλάβεις τι παίζει. Όλες οι ιστορίες σε κάποιο σημείο γίνονται μια.

Οπότε... :D

#31 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 22 Ιούλιος 2004 - 08:42

Εκτός από το Worm Ouroboros, αυτό τον καιρό διαβάζω και το πρώτου του The Dark Tower του Stephen King, το οποίο, σε αντίθεση με τα συνηθισμένα του, δεν είναι τρόμου αλλά psichedelic fantasy.

#32 zoyki

zoyki

Ειρήνη...

• Members
  • 95 posts

Posted 22 Ιούλιος 2004 - 15:57

Egw arxisa to A Clash Of Kings( :worshippy: ) kai diabazw taytoxrona to Vernon God Little.... To prwto kalo einai opws anamenotan to deytero den 8a to elega.... Giati eipame phre to Booker Prize 2003? O syggrafeas toy den kserei ti grafei kai giati... :fire:
I didn't lose my mind
It was mine to give away...

Τίποτα από εμένα δε φαίνεται...

#33 Shai-Hulud

Shai-Hulud

.

• Members
  • 110 posts
  • Όνομα:Shai

Posted 22 Ιούλιος 2004 - 20:26

Βιβλίο τέταρτο από Death Gate Cycle: Serpent Mage.
Άλλα 3 και τελειώνω...

#34 Rikochet

Rikochet

let it all be

• Members
  • 698 posts
  • Όνομα:j.

Posted 22 Ιούλιος 2004 - 21:49

Εγώ τελείωσα το Gardens of the Moon, του Erikson, στα ελληνικά, το οποίο είναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Και πριν λίγες μέρες αγόρασα το A Game of Thrones, το οποίο γίνεται όλο και καλύτερο σε κάθε κεφάλαιο :cool2:
Whatever it is that's watching, it's not human, unlike little dark eyed Donna. It doesn't ever blink. What does a scanner see? Into the head? Down into the heart? Does it see into me, into us? Clearly or darkly? I hope it sees clearly, because I can't any longer see into myself. I see only murk. I hope for everyone's sake the scanners do better. Because if the scanner sees only darkly, the way I do, then I'm cursed and cursed again. I'll only wind up dead this way, knowing very little, and getting that little fragment wrong too.

#35 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 22 Ιούλιος 2004 - 23:04

ego diabasa se 2 ores(rekor akoma kai gia mena) ap tis 4-6 to brady to ''Coraline'' tou Gaiman se metafrasi(ekdoseis oksy gia opoion endiaferetai).

†††Est. 2004†††

#36 Elsanor

Elsanor

Myrddin Wyllt

• Members
  • 334 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 26 Ιούλιος 2004 - 18:10

Βάρδε από το Angels and Demons μου άρεσε φοβερά η ατμόσφαιρα. Η πλοκή ήταν απλά κάτι απαραίτητο για να δοθεί αυτή η φοβερή ατμόσφαιρα. Σημειωτέον το DaVinci Code μου άρεσε περισσότερο (είναι η δεύτερη συνέχεια με τον καθηγητή Langdon).

Αυτόν τον καιρό διαβάζω τους Μεγάλους Μύστες του Εδουάρδου Συρέ από εκδόσεις Κάκτος. Το βιβλίο είναι περισσότερο φιλοσοφικό και μελετάει τους "ιδρυτές" των μεγαλύτερων θρησκειών και τις διδασκαλίες τους. Αν αποφασίσετε να το διαβάσετε κάντε το με μία (αρκετά μεγάλη) δόση προσοχής όμως, γιατί αναφέρει πολλά "περίεργα". Το σύγγραμα γράφτηκε το 1889 αν δεν απατώμαι.
I shall with wize men learn; and as the seasons turn, I'll raise a tower of light where in the flame of hope shall burn.

#37 Rikochet

Rikochet

let it all be

• Members
  • 698 posts
  • Όνομα:j.

Posted 04 Αύγουστος 2004 - 12:36

Εψώνισα το A Clash of Kings, και άρχισα να το διαβάζω. Επίσης διαβάζω και το Ταξιδεύοντας στις Θάλασσες της Μοίρας, το δεύτερο (ή το τρίτο, όπως το δεί κανείς) της σειράς Έλρικ του Μελνιμπονέ.
Whatever it is that's watching, it's not human, unlike little dark eyed Donna. It doesn't ever blink. What does a scanner see? Into the head? Down into the heart? Does it see into me, into us? Clearly or darkly? I hope it sees clearly, because I can't any longer see into myself. I see only murk. I hope for everyone's sake the scanners do better. Because if the scanner sees only darkly, the way I do, then I'm cursed and cursed again. I'll only wind up dead this way, knowing very little, and getting that little fragment wrong too.

#38 zoyki

zoyki

Ειρήνη...

• Members
  • 95 posts

Posted 04 Αύγουστος 2004 - 12:51

Teleiwsa to A Clash of Kings kai twra diabazw to Glue toy Irvin Welsh... Kalo
einai... :cool2:
I didn't lose my mind
It was mine to give away...

Τίποτα από εμένα δε φαίνεται...

#39 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 04 Αύγουστος 2004 - 23:12

Ακόμα διαβάζω το Ouroboros. Είμαι σε βαρετό σημείο, αλλά, πού θα πάει το κέρατο, θα το περάσω!

Εν τω μεταξύ, διάβασα και το 1ο του The Dark Tower του King, το The Gunslinger. Καλό, και το προτείνω, αν σας αρέσει το ψυχεδελικό fantasy.

Τώρα, διαβάζω το Lord of Snow & Shadows της Sarah Ash. Όταν το άρχισα, ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το παράθυρο: τόσο κλισεδιασμένο μού φάνηκε! Μετά, όμως, το πήρα μαζί μου στις Μυκήνες και το διάβαζα στην επιστροφή... και, φτάνοντας στις 100+ σελίδες, η ιστορία αρχίζει να αποκτά πραγματικό ενδιαφέρον. So, now, I am hooked.

#40 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 05 Αύγουστος 2004 - 01:26

yeah man dark tower rules
ego diabazo to Roots(istoriko,gia tous afrikanous sklabous sthn amerikh, alh8inh istoria ktl)

†††Est. 2004†††

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users