Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

H season φαίνεται ήδη ανώτερη της προηγούμενης, που σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά της έλειπε η διασύνδεση. Το τρίτο επεισόδιο (Under the Lake) είναι ήδη το καλύτερο μέχρι στιγμής και περιμένω πως και πως τη συνέχεια. Μου είχαν λείψει αυτά τα creepy επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

H season φαίνεται ήδη ανώτερη της προηγούμενης, που σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά της έλειπε η διασύνδεση. Το τρίτο επεισόδιο (Under the Lake) είναι ήδη το καλύτερο μέχρι στιγμής και περιμένω πως και πως τη συνέχεια. Μου είχαν λείψει αυτά τα creepy επεισόδια.

Ναι, εμφανώς καλύτερο το τρίτο επεισόδιο, αν και νομίζω έκανε κοιλίτσα προς το τέλος, κάτι που συμβαίνει σε πολλά από τα "διπλά" του Doctor. Αλλά ήταν creepy και το τέλος ήταν τρελό cliffhanger

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγώ είδα το πρώτο..... δε με ξετρέλανε.... μιεχ μιεχ κατάσταση....

 

Μια από τα ίδια κι εγώ. Πέρα από το γεγονός που σκάει μύτη η Missy (δεν σποιλάρω το έχει ποστάρει και ο Ρομπέν στη φωτογραφία) που με εκνεύρισε, τα επεισόδια ήταν πολύ κακό μπαμ μπουμ και εφφέ για το τίποτα.

 

Επίσης, χέστε με με τα γυαλιά...

Link to comment
Share on other sites

 

Ούτε το έχω δει, ούτε σκοπεύω, ούτε θα έπρεπε να είναι αναγκαίο να δω κάτι που γυρίστηκε 10-20-30 χρόνια πριν για να ευχαριστηθώ κάτι που γυριίστηκε τώρα.

 

 

Να το δεις γιατί λέει!

 

More to the point:

 

Ο Davis είχε φτιάξει ολόκληρο plot για να φέρει πίσω τον Davros και το εξέλιξε μέσα σε κάμποσα seasons της σειράς. Όλα τα Daleκ τα είχε σκοτώσει ο 9ος γιατρός -> Ένα σκάφος είχε χαθεί στο void ανάμεσα στις διαστάσεις και επιστρέφει, τα Dalek γυρίζουν και ένα από αυτά ταξιδεύει πίσω στο χρόνο για να σώσει τον Davros -> Καταλήγουμε στα καταπληκτικά επεισόδια με τα Dalek που απαγάγουν πλανήτες -> Ο κλώνος του γιατρού τα καταστρέφει πάλι.

 

ΟΚ, τώρα γιατί υπάρχει και ζει ακόμα ο Davros; 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επίσης, χέστε με με τα γυαλιά...

 

Τι το κακό είχαν τα γυαλιά. Για συνολικό χρόνο που τα έδειξε γύρω στα 30 δευτερόλεπτα (ίσως λέω και πολλά) μέσα σε 2 επεισόδια, έχει γίνει πολύς και χωρίς λόγο χαμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα 9x03 και 9x04 ήταν εξαιρετικά. Φορμουλαικα αλλά μέσα στην ένταση και με ωραίο ρυθμό. Να μην ήταν και οι ανατροπές έτσι προβλέψιμες...

 

Το 9x05 από την άλλη ηταν, αν όχι παιδικό, παιδιάστικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 5 μου άρεσε πολύ, το 6 από την άλλη λιγότερο. Αν και μου άρεσε ο εξωγήινος του 6 που μου θύμισε φυλή/εξώφυλλο σε διαστημικό επιτραπέζιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επεισόδιο 8. Τα 15 τελευταία λεπτά τα θεωρώ την καλύτερη σκηνή στο νέο Doctor Who (δεν έχω δει όλο το παλιό να κρίνω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβαλεις. Δυνατό φινάλε πάντως και ωραίο επεισόδιο το τελευταίο. Ή ατάκα I am over 2000 years old. I am old enough to be your Messiah πάντως είναι από τις καλύτερες του nuwho

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 2000 years old μου φάνηκε λίγο πάντως... :p

Κοιτα, ο 9 ήταν 900 χρόνων έχοντας ήδη γεράσει μια φορά (ως ο 1), ο 10 πάτησε τα 1100 και ο 11 εφαγε τη ζωή του να φυλάει έναν πλανήτη. Τα 2000 είναι καλή εκτίμηση.

 

Υπερβαλεις.

Nope, είμαι 100% σίγουρος. Για μένα πάντα.
για εμένα είναι το The imposible astronaught, ή σκηνή που η Amy βλέπει το χέρι της γεμάτη γραμμές. Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Management

Φυσικά αλλά είναι καλό ειδικά όταν δεις τι έρχεται στο 2ο όπως δείχνει το teaser στο τέλος... και ίσως αλλάξεις γνώμη :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

H δέκατη σειρά έχει ξεκινήσει πολύ καλά. Τα πρώτα τρία τα 'φχαριστήθηκα, αν εξαιρέσει κανείς το υπερβολικό fanservice (αναφορές σε παλιότερες σειρές) είχαν σωστή δομή και έλειπε το άθλιο εξυπνακίστηκο στυλ στο οποίο μας είχε φλομώσει ο Moffat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who/ Torchwood (2006-2018)
  • 3 weeks later...

Πολύ ωραίο το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο! Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο tease της καινούργιας αλλά τι να κάνουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εμένα η Ντόκτορ μου θύμισε Σμιθ - γεροπαράξενο άντρα σε λάθος κορμί, ενώ η ερμηνεία θύμιζε επίτηδες Capaldi. Σίγουρα ήταν το καλύτερο κομμάτι του επεισοδίου (μαζί με τη σκηνή που φτιάχνει το νεό Swish Army Sonic)

Το πρώτο επεισόδιο μου φάνηκε άνευρο, νομίζω ήθελε να κοπούν στο μοντάζ 15-20 λεπτά για να σιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Συμφωνώ αλλά είναι πρώτο επεισόδιο... οι Άγγλοι είναι περίεργοι οπότε ας δώσουμε λίγο να δούμε και τη συνέχεια.

Αν οι εκτιμήσεις για τη νέα doctor είναι σωστές θα πάει καλά... ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2019)
  • 4 months later...
On 12/26/2019 at 2:30 AM, Dreamer said:

H 12η σεζόν ξεκινάει την Τετάρτη 1 Ιανουαρίου 2020.

 

Ας ελπίζουμε ότι ο Chibnal παραιτήθηκε και δε θα δούμε επεισόδια όπου η Doctor έχει ξεχάσει που πάρκαρε, όπου ένας άκυρος άντρας της λέει πώς να νικήσει ένα μισοδιαλυμένο Ντάλεκ, όπου δε θα δούμε μία καριακατούρα μισογύνη γκέι βασιλιά, όπου δε θα αφήσει ένα σμήνος με μεταλλαγμένες αράχνες να λιμοκτονήσει ή όπου οι καλές και αθώες τεχνητές νοημοσύνες του διαστημικού άμαζον δε θα χρειαστεί να σκοτώσουν μία αθώα γυναίκα για να βάλει μυαλό ο κακός λευκός άντρας συνδικαλιστής incel...

Chibnal παραιτήσου!

Edited by Nihilio
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κατώτερη η προηγούμενη σεζόν (αισθητή η απώλεια του Μόφατ) αλλά η δόκτορ έχει μπει για τα καλά στο πετσί του ρόλου και το σώζει.

Αν βοηθήσουν και οι ιστορίες, θα δούμε ωραία πράγματα. Αλλά και από αυτές ακόμη, υπάρχουν κάποια συμπαθητικά δείγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AlienBill said:

Σαφώς κατώτερη η προηγούμενη σεζόν (αισθητή η απώλεια του Μόφατ) αλλά η δόκτορ έχει μπει για τα καλά στο πετσί του ρόλου και το σώζει.

Αν βοηθήσουν και οι ιστορίες, θα δούμε ωραία πράγματα. Αλλά και από αυτές ακόμη, υπάρχουν κάποια συμπαθητικά δείγματα.

Ο Μοφάτ έλειπε σαιζόν τώρα, είχε αφήσει πίσω τον κακό του εαυτό. Αλλά το γράψιμο στην προηγούμενη σαιζόν ήταν κακό. Τρία επεισόδια άξιζαν (Rosa, Demons of Punjabi, It takes you away) αλλά μόνο το τελευταίο θύμιζε Doctor Who.

Η Δόκτορ ήταν το μόνο καλό στοιχείο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..