Jump to content

Tim Burton (Poll)


Drunk Elf
 Share

Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία αυτού του μεγάλου σκηνοθέτη;  

66 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία αυτού του μεγάλου σκηνοθέτη;

    • Beetlejuice
      9
    • Batman
      5
    • Batman Returns
      2
    • Mars Attacks!
      4
    • Sleepy Hollow
      14
    • Edward Scissorhands
      16
    • Big Fish
      10
    • Άλλη
      6


Recommended Posts

Ψαλιδοχέρης μεγάλο κόλλημα επί χρόνια! Το έχω δει 9-10 φορές τουλάχιστον και αυτό ψήφισα. Και ο Σκαθαροζούμης μου άρεσε, και το Big Fish και το Corpse Bride και ο Πλανήτης των πιθήκων και το εργοστάσιο σοκολάτας. Τι άλλο; Το Ed Wood δεν το έχω δει και το Sleepy Hollow το βαρέθηκα. Την Αλίκη επίσης δεν την έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    4

  • D'Ailleurs

    7

  • araquel

    5

  • DinoHajiyorgi

    3

Θα ψήφιζα τον ψαλιδοχέρη, αλλά όπως ξέρετε έχω τρομερό κόλλημα με τον ΒΑΤΜΑΝ και είναι ο πρώτος που κατάφερε να περάσει την φιγούρα του σε μία ταινία σοβαρή και που ακόμη και μεγαλύτεροι σε ηλικία μπορούν να παρακολουθήσουν. Ομολογώ πως από τότε σχεδόν δεν έχω χάσει σχεδόν καμία ταινία του...

Link to comment
Share on other sites

έχω τρομερό κόλλημα με τον ΒΑΤΜΑΝ και είναι ο πρώτος που κατάφερε να περάσει την φιγούρα του σε μία ταινία σοβαρή και που ακόμη και μεγαλύτεροι σε ηλικία μπορούν να παρακολουθήσουν.

We're not talking about Nolan...:D

Link to comment
Share on other sites

έχω τρομερό κόλλημα με τον ΒΑΤΜΑΝ και είναι ο πρώτος που κατάφερε να περάσει την φιγούρα του σε μία ταινία σοβαρή και που ακόμη και μεγαλύτεροι σε ηλικία μπορούν να παρακολουθήσουν.

We're not talking about Nolan...:D

 

Δεν καταλαβαίνω...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Batman_(1989_film)

 

Είπα ο πρώτος!

 

Για τον Nolan έχω να πω πως έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά, ίσως και καλύτερη, αλλά τον δρόμο τον άνοιξε ο Τιμ.

Edited by AftPeakTank
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στον Ψαλιδοχέρη και στο Εντ Γουντ. Έχω δει όλες του τις ταινίες και να πω την αλήθεια οι δύο που με ψιλοαπογοήτευσαν ήταν η Αλίκη και το Corpse Bride. Ίσως να περίμενα κάτι πιο twisted κατά βάθος.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-128258985664_thumb.jpg

 

Το 1984, ο Τίμ Μπάρτον σκηνοθέτησε το Frankenweenie, μια ταινία μικρού μήκους και παραγωγής Ντίσνεϊ. Το σενάριο ήταν του ιδίου και του Λένι Ριπς. Είναι μια παρωδία και φόρος τιμής στο Frankenstein του 1931, ταινία βασισμένη στο βιβλίο της Σέλεη. Αυτόν τον καιρό ο Μπάρτον εργάζεται σε ένα remake μεγάλου μήκος, χρησιμοποιώντας όμως την τεχνική της κινούμενης εικόνας με κούκλες (σαν το Corpse Bride). Άλλωστε, η έλλειψη οικονομικών πόρων είναι που τον είχαν αναγκάσει να γυρίσει την ταινία του ’84 με αληθινούς ηθοποιούς.

 

Ο Βίκτορ Φράνκενσταϊν είναι ένα νεαρό αγόρι που γυρίζει ταινίες στις οποίες πρωταγωνιστεί το σκυλί του, ο Σπάρκι. Όταν ο Σπάρκι τραυματίζεται θανάσιμα από αυτοκίνητο, ο Βίκτορ μαθαίνει στο σχολείο για την επίδραση του ηλεκτρικού ρεύματος στους μύες, και αποφασίζει να ζωντανέψει τον σκύλο του. Κατασκευάζει μηχανές και με την χρήση του κεραυνού φέρνει τον Σπάρκι πίσω στη ζωή.

 

post-1004-128258989565_thumb.jpg

 

Ο Βίκτορ είναι τρισευτυχισμένος, οι γείτονες του όμως φοβούνται το σκυλί του. Η προσπάθεια του αγοριού να παρουσιάσει τον Σπάρκι σε εκείνους προκαλεί την οργή τους. Σχηματίζεται όχλος, και το αγόρι με το σκυλί του φθάνουν κυνηγημένοι σε ένα γήπεδο μίνι-γκολφ και κρύβονται μέσα σε έναν ανεμόμυλο.

 

post-1004-12825898799_thumb.jpg

 

 

Καθώς τους ψάχνουν, ξεκινάει φωτιά στον ανεμόμυλο. Σαν αποτέλεσμα το αγόρι πέφτει και χάνει τις αισθήσεις του. Ο Σπάρκι σώζει τον Βίκτορα τραβώντας τον έξω από τη φωτιά αλλά ο ίδιος καταπλακώνεται από τον καταρρέοντα ανεμόμυλο. Οι γείτονες καταλαβαίνουν το λάθος τους και ζωντανεύουν τον Σπάρκι με μια μπαταρία αυτοκινήτου. Στο φινάλε ο Σπάρκι ερωτεύεται ένα κανίς που θυμίζει την Νύφη του Φράνκενσταϊν.

 

 

post-1004-128258991146_thumb.jpg

 

Ο Μπάρον απολύθηκε από την Ντίσνεϊ μετά την ολοκλήρωση της ταινίας. Το στούντιο ισχυρίστηκε ότι ο σκηνοθέτης είχε ξοδέψει υλικό και πόρους για να φτιάξει μια ταινία που ήταν πολύ τρομακτική για τα νέα παιδιά. Μετά τις επιτυχίες του Μπάρτον με Beetlejuice, Pee-Wee’s Big Adventure και Batman, πείστηκε η Ντίσνεϊ να βγάλει το Frankenweenie σε βίντεο το 1994. Σήμερα, μαζί με το αριστουργηματικό Vincent, η ταινία περιλαμβάνεται ως extra στο dvd και στο blue ray του Nightmare Before Christmas.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να δω το Sleepy Hollow, ο Ψαλιδοχέρης ήταν η αγαπημένη μου. Αλλά τώρα δεν μπορώ να τη βλέπω πια (τον Ψαλιδοχέρη). Τσαντίζομαι. Μου τη δίνουν αυτές οι ιστορίες. Προτιμώ κάτι με λιγότερες καθόλου συγκινήσεις :D, σαν το Sleepy Hollow.

 

Τρίτο νομίζω το Ed Wood.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χεχεχε...εχω και μια μαυρη μπλουζα που γραφει Tim Burton...devil2.gif

Ψηφισα Sleepy Hollow....Εχει πραγματι φοβερη ατμοσφαιρα...Μου εχουν μεινει πολλες σκηνες στο μυαλο, παρολο που εχουν περασει χροοοονια απο τοτε που την ειδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ Ψήφησα Άλλο και φυσικά επειδή το αγαπημένο μου του Burton είναι το Ed Wood και δεν μπορώ ούτε καν να το συγκρίνω με τα άλλα .Αν και μου αρέσουν πολύ σαν ταινίες.good.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επέλεξα τον "Ψαλιδοχέρι", διότι είναι η πιο πλήρης από όλες σχεδόν τις ταινίες του κατ' εμέ (χωρίς να έχω δει το "Big Fish" ακόμα :hmm:).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ το "sleepy hollow" απο τις ταινίες του Μπαρτον.Η αλήθεια είναι πως οι επαναλαμβόμενες σκηνές των αποκεφαλισμών τείνουν να γίνουν λίγο κουραστικές αλλά λόγω της φοβερής ατμόσφαιρας και του οτι κατά την γνώμη μου είναι η πιο dark fantasy απο τις ταινίες του είναι η αγαπημένη μου.Αν πάντως η ερώτηση δεν ήταν ποια είναι η πιο αγαπημένη αλλά η ποια η καλύτερη ταινία του εν λόγω σκηνοθέτη τότε θα επέλεγα το "Έντ Γούντ".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είδε κανείς το dark shadows;

 

Το είδα εγώ. Απλά συμπαθητικό μου φάνηκε. Σχετικά με την υπόλοιποη φιλμογραφία του Μπάρτον, αγαπημένο μου χαλαρά το Ed Wood και ακολουθεί το Sleepy Hollow.

Link to comment
Share on other sites

είδε κανείς το dark shadows;

 

Το είδα εγώ. Απλά συμπαθητικό μου φάνηκε. Σχετικά με την υπόλοιποη φιλμογραφία του Μπάρτον, αγαπημένο μου χαλαρά το Ed Wood και ακολουθεί το Sleepy Hollow.

 

δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο απο έναν αυθεντικό μύστη του ατσαλιού απο το να έχει στο τόπ της φιλμογραφίας του Μπάρτον το "Ed Wood". Προσωπικά για μένα ακολουθεί το "Beetlejuice" και έπειτα το "Batman returns" αλλα το "Ed Wood" είναι τουλάχιστον μνημειώδες.

Link to comment
Share on other sites

είδε κανείς το dark shadows;

 

Το είδα εγώ. Απλά συμπαθητικό μου φάνηκε. Σχετικά με την υπόλοιποη φιλμογραφία του Μπάρτον, αγαπημένο μου χαλαρά το Ed Wood και ακολουθεί το Sleepy Hollow.

 

δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο απο έναν αυθεντικό μύστη του ατσαλιού απο το να έχει στο τόπ της φιλμογραφίας του Μπάρτον το "Ed Wood". Προσωπικά για μένα ακολουθεί το "Beetlejuice" και έπειτα το "Batman returns" αλλα το "Ed Wood" είναι τουλάχιστον μνημειώδες.

 

Χαχαχα! Που χάθηκες εσύ ρε; Είσαι έτοιμος για τον Άρχοντα του Ατσαλιού;

Link to comment
Share on other sites

είδε κανείς το dark shadows;

 

Το είδα εγώ. Απλά συμπαθητικό μου φάνηκε. Σχετικά με την υπόλοιποη φιλμογραφία του Μπάρτον, αγαπημένο μου χαλαρά το Ed Wood και ακολουθεί το Sleepy Hollow.

 

δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο απο έναν αυθεντικό μύστη του ατσαλιού απο το να έχει στο τόπ της φιλμογραφίας του Μπάρτον το "Ed Wood". Προσωπικά για μένα ακολουθεί το "Beetlejuice" και έπειτα το "Batman returns" αλλα το "Ed Wood" είναι τουλάχιστον μνημειώδες.

 

Χαχαχα! Που χάθηκες εσύ ρε; Είσαι έτοιμος για τον Άρχοντα του Ατσαλιού;

 

εχω λιώσει, εχω αρρωστήσει δεν αντέχω λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Tim Burton (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..