Jump to content

Αν έπρεπε να διαλέξετε ανάμεσα σε τρια κείμενα


darky
 Share

Αν έπρεπε να διαλέξετε να διαβάσετε ένα  

38 members have voted

  1. 1. Ποιό θα ηταν αυτό;

    • Το κάκιστο, η απόλυτη αθλιότητα
      14
    • Το κακό, πολλά πράγματα πάνε στραβά
      2
    • Το μέτριο, ούτε κρύο ούτε ζέστη
      11
    • Κανένα, εγώ από καλό και πάνω ασχολούμαι
      11


Recommended Posts

Τρία κείμενα που είναι ίδια σε μέγεθος και μπορείτε να διαβάσετε ένα μόνο από αυτά. Σας λένε από πριν ότι το ένα είναι μέτριο, το άλλο κακό και το τρίτο κάκιστο(με τα δικά σας μέτρα). Τι θα διαλέγατε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλωσει οτι ειμαι "ψειρας" με αυτα που διαβαζω.Οχι "ποιοτικος" και ετσι απλα μου αρεσει να το ψαχνω αρκετα...να ειναι του γουστου μου ρε αδερφε!

Ψηφισα το 4ο και για εναν αλλο λογο.Αν δε μπορω να τα διαβασω ΟΛΑ,ας μη διαβασω κανενα!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξέρω εκ των προτέρων πως είναι κάκιστο, κακό ή μέτριο; Ή απλά θα μου το έχουν πει άλλοι; Αν μου το έχουν πει άλλοι θα διαλέξω αυτό για το οποίο ακούω πολλές αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις. Αν το ξέρω όντως πως είναι κάκιστο/κακό/μέτριο, δεν θα το διαβάσω. Γιατί να το διαβάσω αφού υπάρχουν τόσα άλλα καλά/πολύ καλά/υπέροχα εκεί έξω;

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστο ρερερερε. Το μέτριο ή το κακό είναι απλώς βαρετά. Το κάκιστο αν είναι τόσο αηδιαστικά κακό όσο πρέπει, σε κάνει να ψοφείς στον γέλωτα και να μη το χορταίνεις. Μου 'χει τύχει. Επίσης, διαβάζοντας κάτι κάκιστο πέρνεις θάρρος και συνεχίζεις να γράφεις.

 

:mf_bookread: :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό (το poll) μας δείχνει για μια άλλη φορά ότι η μετριότητα είναι αυτή που περνάει στην αφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετριότητες είναι για τους μέτριους. Το καλό πέθανε. Το κακό είναι χιονοστιβάδα, ναρκωτικό. Αν ξεκινήσεις δε σταματάς. Οπότε και αυτοί που ψήφισαν το κακό, θα καταλήξουν σε μας, στο κάκιστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το μέτριο, γιατί ίσως να υπάρχει κάτι καλό εκει μέσα. Αλλίως, το κάκιστο, για να γελάσω λίγο. Π.χ Robert Jordan.

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστο για να εξασκηθώ στο φτυάρισμα και σε κοιλιακούς (από τα γέλια)

Link to comment
Share on other sites

To μέτριο γιατί τουλάχιστον κάτι καλό θα έχει, και θα ξέρω πως ο συγγραφέας του μπορεί να εξελιχθεί σε καλό, αν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το μέτριο. Η λογοτεχνία δεν είναι κινηματογράφος όπου υπό προϋποθέσεις μπορείς να "απολαύσεις" μια κακή ταινία. Για μένα ένα κακό βιβλίο είναι σαν κακό, άνοστο φαγητό. Μου αφήνει μια άσχημη γεύση και δεν είναι μια εμπειρία που θέλω να επαναλαμβάνω συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλα. Όποιο πιάσω στην τύχη για αρχή και τα υπόλοιπα αργότερα όταν μπορώ. Έχω ένα κακό, θέλω να έχω διαβάσει πρώτα για να ξέρω αν κάτι είναι κακό/κάκιστο/μέτριο. Και μάλιστα, άμα μου λένε και μου ξαναλένε για κάτι ότι είναι κακό, τόσο περισσότερο θέλω να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Δύσκολη ερώτηση. Βασικά, η ειλικρινής απάντηση για μένα είναι: δεν μπορώ να απαντήσω. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πχ, αν ένας συγγραφέας που γνωρίζω έγραφε ένα κακό βιβλίο, τότε, ναι, θα ήθελα να το διαβάσω απλά και μόνο από περιέργεια. Ενώ, αν ένας συγγραφέας που δεν ξέρω έγραφε ένα μέτριο βιβλίο, ίσως και να μην το διάβαζα. Ή ίσως να το διάβαζα κι αυτό από περιέργεια, για να μάθω πώς γράφει. Αλλά, βέβαια, αν ήθελα απλά και μόνο να τον γνωρίσω, θα διάλεγα ένα από τα καλύτερά του συνήθως.

 

Γενικά, πάντως, χωρίς κάποιο επιπλέον στοιχείο, δεν ξέρω τι απάντηση να δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα τα κανω speed read θα κανω highlight τις ποιο αθλιες παραγραφους και μετα θα τις μαζεψω ολες σε ενα κειμενο, το οποιο θα διαβασω ωστε να γελασω με την ησυχια μου :p

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα 'Κανένα, εγώ από καλό και πάνω ασχολούμαι', πραγμα που αληθευει σε μεγαλο βαθμο, ειδικα σ αυτη τη φαση της ζωης μου... Αλλα αφου ψηφισα σκεφτηκα οτι μπορει να υπαρχει λογος να το διαβασω, περα απο διασκεδαση, απο το οτι μπορει να μου ζητησε καποιος για καποιο λογο να το διαβασω, μεχρι το να θελω να βρω καποια συγκεκριμενη πληροφορια μεσα, περα απο 'καλλιτεχνικη αξια'. Σ' αυτην την περιπτωση, ε, οποιο συνεισφερει περισσοτερο σ αυτο το σκοπο. Αλλαζουν δηλαδη τα κριτηρια.

 

Παλιοτερα μαλλον κι εγω το κακιστο θα διαλεγα. Αλλα πλεον εχει εξαντληθει προ πολλου η υπομονη μου, νοιωθω οτι δεν εχω και τιποτα να κερδισω απο το να γελασω με κατι, και προτιμω να σπαταλησω το χρονο μου σε αλλα πραγματα. Χωρις υπεροψια, απλα... ε... 24 ωρες την ημερα μας αναλογουν ολων ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Το κάκιστο. Προτιμώ να φαντασιώνομαι πόσο καλύτερά του ήταν τα άλλα δύο και να πέρνω θάρρος. Άσε που ένα κάκιστο κείμενο, όπως έχει προειπωθεί, μπορέι να σε κάνει να δεις τη γελοία πλευρά της ζωής...

Link to comment
Share on other sites

απαντησα το 4.

Δεν καταλαβαινω το θεμα της συζητησης ομως: εννοειτε πως καποιος μας εχει ενα πιστολι στο κεφαλι και πρεπει να διαλεξουμε σωνει και καλα? Αν ειναι ετσι μαλλον το κακιστο (μπορει καποιος να κερδισει βλεποντας τι εκανε λαθος καποιος αλλος) αλλα χωρις πιστολι στο κεφαλι ΓΙΑΤΙ; Ποιος ειμαι; ο Higlander ο Αθανατος να εχω χρονο για τοσο κακο σκοτωμα; Bunny Dee μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το κάκιστο, ελπίζοντας να είναι το... καλύτερο στην κατηγορία του!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μου φαίνεται ότι το "κακό" είναι το "μέτριο" σ' αυτήν την ψηφοφορία. Αλλά ο χρόνος είναι χρήμα. Διαλέγω την κουρτίνα 4, προτού γεράσω (κι άλλο)!

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρω εκ των προτέρων πως ένα κείμενο είναι από μέτριο και κάτω, δεν θα κάτσω να το διαβάσω. Εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος. Αλλιώς, why bother?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διάλεγα, απλά θα διάβαζα και τα 3 για να αποφασίσω μόνη μου ποίο από τα 3 ήταν το χειρότερο ποίο το κακό και ποίο το μέτριο... έτσι για να μην μου μείνει η απορία.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Θα ψήφιζα την πρώτη επιλογή αλλά όταν ένα βιβλίο είναι τοσο τραβηγμένα κακό πιθανότατα θα με κάνει να ευχαριστηθώ και επειδή η διασκέδαση ε είναι και αυτή ένα κριτήριο, τι να κάνουμε μάλλον θα θεωρήσω καλό-γουστόζικο στο τέλος το εν λογω πόνημα.

 

meanwhile, σοβαρά τώρα πιστεύω πώς κριτήριο θα πρεπε να ταν η γονιμότητα τ μπορεί κάτι να ναι σύμφωνο με τα γούστα μου αλλά αν ήξερα εκ των προτέρων το ποιόν του βιβλίου θα επέλεγα με κριτήριο το πόσο μπροστά ας πουμε μπορεί να πάει τη σκέψη μου ή κάτι αντίστοιχο.

 

Κάπως έτσι ξεπέφτουν οι φανς του σοσιαλιστικού ρεαλισμού στην καταραμένη ποίηση  :tease:  :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..