Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Nihilio

Διαχωρισμός βιβλιοθήκης

Recommended Posts

Nihilio

Όπως θα προσέξατε σήμερα η βιβλιοθήκη έσπασε σε τέσσερις μικρότερες, μία για ιστορίες φαντασίας, μία για ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, μία για ιστορίες τρόμου και μία για όλες τις υπόλοιπες.

Ήδη ένας μεγάλος αριθμός ιστοριών έχει μεταφερθεί στα κατάλληλα fora, αλλά υπάρχει περίπτωση να έχουν γίνει λάθη. Αν ήταν λοιπόν εύκολο ελέγξτε τις ιστορίες σας για το αν βρίσκονται στο κατάλληλο forum και επικοινωνήστε με κάποιον από τους mods για να φροντίσει τη μεταφορά τους στα κατάλληλα subfora.

Επίσης φροντίζετε από εδώ και πέρα να post-[αρετε τις ιστορίες σας στο κατάλληλο υποφόρουμ.

Βάρδος

*Ο Σκοτεινός Άρχων κουνάει το χέρι, για ν'απομακρύνει τη σκόνη, μετά από την οικοδομική εργασία. Σκέφτεται: Σκληρή δουλειά. Έπρεπε να είχαμε φέρει αλλοδαπούς. Αυτά δεν τα κάνουν οι Έλληνες...* :Ρ

heiron

...που αποκαλυπτει πολλα.

Σημερα εχει 14(!!!) σελιδες ποιηση,6 φαντασυ,2 ΕΦ,2 τρομου,και αλλες 2 ψηφισαν λευκα...

Καταρχην μπραβο στον Ρομπεν και οποιον αλλο βοηθησε!

Πρωτον ειναι πολυ πιο χρηστικη και πρακτικη η βιβλιοθηκη τωρα και δευτερον αποκαλυφθηκε οτι η ΕΦ υστερει εδω αρκετα εναντι του φαντασυ(και οτι η οφ-τοπικ ποιηση εχει τη μεριδα του λεοντος...αλλα τελοσπαμντων).

Χμ...κι ελεγα οτι σε αυτο το χαρακτηριστικο υπερτερουσε το ΒτΦ.Βεβαια απο σημερα αναβαθμιστηκε κι αυτο...

Τωρα πλεον δε χρειαζεται να γραφουμε τι ειδος ειναι ε;Αλλα τα υπολοιπα ισχυουν βεβαια.

Nihilio

Στο χέρι μας (ή μάλλον πένα μας) είναι να αλλάξει το μέγεθος της κάθε βιβλιοθήκης. Κοινώς δουλειά.

Βάρδος
Καταρχην μπραβο στον Ρομπεν

Ορίστε. Κάνεις τόση δουλειά και κανένας δεν το αναγνωρίζει. Όλοι για το Ρομπέν λένε... :crybaby: :crybaby:

Nienna

Κάτσε και γράψε πολλή Ε.Φ. να γεμίσεις μερικές σελίδες καταχωρήσεις να σου φύγει το κόλλημα. :p

Nienna

Καλή ιδέα (τακτική - μ' αρέσει η οργάνωση), αν και τα πράγματα μπερδέυονται αρκετά στην γκρίζα ζώνη της Sci Fantasy ή του Sci Ηorror, γενικά στις μεικτές κατηγορίες.

heiron

"Καταρχην μπραβο στον Ρομπεν και οποιον αλλο βοηθησε!"

Mην παιζουμε με τις λεξεις...Αντε,θα σου παρω γλυφιτζουρι αν κατεβω αθηνα... :lolipop:

Στις ανακοινωσεις ποσταρουν μονο οι "αξιωματικοι" ε;Χε...για αυτο εκανα αυτο το τοπικ!

Isis

Good idea! :)

Oberon

Πρέπει πάντως να πω, πως προσωπικά ήμουν ενάντια σε έναν τέτοιο διαχωρισμό, κυρίως γιατί αυτή η κατηγοριοποίηση της λογοτεχνίας του φανταστικού είναι ήδη παρωχημένη.

Edited by Dain

Nihilio

Dain, αυτό είναι αλήθεια, απλά έτσι είναι πολύ πιο βολικό από τις 10 σελίδες της προηγούμενης βιβλιοθήκης. Με τον κατάλληλο διαχωρισμό, σε συνδιασμό με το πέρασμα στοιχείων (Παιδιά, όσοι μπορείτε κάνετε τον κόπο να βάζετε στοιχεία στις ιστορίες σας) και αντιπροσωπευτικούς τίτλους η ανάγνωση των βιβλιοθηκών γίνεται ευκολότερη.

Oberon

Ναι, εντάξει δεν είναι θέμα, απλώς υπάρχουν τοσα υποείδη κλπ, που πιθανά να μπερδευτεί κάποιος που γράφει π.χ. science fantasy, ή urban fantasy ή psychodrama ή sουρεαλισμό, κλπ.

Aν και εντάξει, ο κάθε συγγραφέας θα βάζει τις ιστορίες του εκεί που νομίζει.

heiron

"Ναι, εντάξει δεν είναι θέμα, απλώς υπάρχουν τοσα υποείδη κλπ, που πιθανά να μπερδευτεί κάποιος που γράφει π.χ. science fantasy, ή urban fantasy ή psychodrama ή sουρεαλισμό, κλπ.

Aν και εντάξει, ο κάθε συγγραφέας θα βάζει τις ιστορίες του εκεί που νομίζει."

Υπαρχει και το "Διαφορες ιστοριες" για περιπτωσεις σαν κι αυτες.

Edited by heiron

Balidor

Εγώ πολλές φορές δέν ξέρω που θα καταλήξει μία ιστορία μου ... ίσως φανεί λίγο χαζό αλλα μία εισαγωγή μου σε ιστορία μπορεί να καταλήξει απο κοινωνικό εώς και θρίλερ...

Ούγκ μου !!!

Oberon

Heiron, οι Διάφορες Ιστορίες είναι για οτι δεν ταιριάζει αλλού κατά την κρίση του συγγραφέα. Δε σημαίνει πως μια ιστορία π.χ. science fantasy θα πάει στις "Διάφορες"!

Bardoulas©

Εγώ πάλι ήμουν ευχαριστημένος με τη μια βιβλιοθήκη. Αλλά τες πα...

Eroviana

Εμένα πάντως μου αρέσει. Κάθε αλλαγή για καλό :beerchug:

Μελδόκιος

Αργκ! Οι μύγες! Εμένα δε μου άρεσε τόσο, συμφωνώ με τον dain... Δε ξέρω ίσως είναι καλός ο διαχωρισμός για έναν ψάχτερ... Τελος πάντων. Επίσης διαφωνώ με το που βάλθηκαν οι περισσότερες ιστορίες μου αλλά βαριέμαι τώρα να το ψάχνω...

Βάρδος

Πάντα ο συγγραφέας έχει τον τελευταίο λόγο για το πού θα μπει η ιστορία του. Όποιος θέλει να αλλάξει θέση μια ιστορία του μπορεί να στείλει ένα ΡΜ στον Nihilio και η ιστορία θα αλλάξει θέση πάραυτα.

Vikar

Gia tnv timn twv oplwv, va pw kiegw (mia kai eida oti kialloi topav ndn pio ynla) oti o diaxwrismoc mou faivetai kakn idea. To tampeliasma dev bon8aei pou8eva: dev bon8a tic istoriec, giati touc steveuei tov 8ematiko orizovta. Kata suvepeia dev bon8a oute tov avagvwstn, giati tov xeiragwgei priv akomn diabasei tnv istoria, oute kai to suggrafea, giati tov avagkazei va uper- h va upo-tovisei snmasiologikec pleurec tou keimevou tou, akomn kiav dev to 8elei!...

Av 8elei kapoioc va 3erei ti 8a diabasei, ac diabasei ta sxolia twv allwv pio priv, ac steilei mnvuma sto suggrafea va tov rwtnsei, ac kavei o,ti vomizei, alla giati va epiballetai auto to patrovarisma se olouc;...

Kai eivai bebaia profavec oti n upar3n katngoriac "Diaforec istoriec" dev luvei ka8olou to problnma: opoiadnpote ta3ivomnsn perilambavei katngoria pou apoteleitai apo ta apofagia twv allwv "kala orismevwv" katngoriwv, eivai e3 orismou apotuxnmevn kai paraplavntikn.

Hdn eimaste se foroum "epistnmoviknc favtasiac kai favtasiac" kai blepoume pwc megaloc ogkoc ergou 3eperva autnv tnv tampela (opwc n perissotern poinsn px). Auto dev eivai "kalo" h "kako" (emeva pavtwc maresei), alla sigoura eivai ugiec. Giati va pame va steveyoume h va "3eka8arisoume" ta pragmata otav apo mova touc odngouvtai stn dieuruvsn kai tnv epikaluyn;

heiron

Οταν γραφεις κατι δε νομιζω να σκεφτεσαι "Χμ.. τι να γραψω για να μπω στην ταδε κατηγορια;"!Αρα το επιχειρημα σου χωλαινει.

Giati va pame va steveyoume h va "3eka8arisoume" ta pragmata otav apo mova touc odngouvtai stn dieuruvsn kai tnv epikaluyn;

Γιατι τα πραγματα δεν πανε απο μονα τους.Καποιοι τα πανε εκει.Αν καποιος φαν της ΕΦ ερθει και δει μια βιβλιοθηκη γεματη ποιηματα και διηγηματα του στυλ "Μιλαω με τον εαυτο μου" η "Ενας ερωτας που περασε κι ενας που ηρθε" δε θα ξαναπατησει κατι πυ ειναι κακο για το φορουμ-εκτος αν ο Ρομπεν κι οι αλλοι εχουν αλλα σχεδια.

Το θεμα ειναι απλα πρακτικο ρε παιδια.Οπως στα βιβλιοπωλεια.Προσωπικα αν μπω σε ενα βιβλιοπωλειο και δω τα βιβλια μπερδεμενα θα σηκωθω να φυγω.Ανοργανωσια και αδιαφορια θα εδειχνε.

Nienna

Δεν είναι μαγαζί εδώ μέσα heiron, είναι κάτι πιο cozy, πιο φιλικό, ελπίζω. Δεν πιστεύω πως ο Βάρδος και ο Ρομπέν το βλέπουν σαν μαγαζί πια! Αν και όντως νοιαζόμαστε μάλλον υπερβολικά για τους "απ'έξω" και για το πώς θα φανεί το forum σε διάφορους περαστικούς, μελλοντικά μέλη κτλ. Εγώ ειλικρινά πιστεύω πως αυτοί έρχονται δεύτεροι. Τα μέλη που αποτελούν το SFF, εμείς όλοι, έπρεπε να έρχονται πρώτα. Αυτά ως απάντηση σε σένα. Την άποψή μου για την κατηγοριοποίηση την έχω πει, μου φαίνεται ρηχή μεν (για τους λόγους που ανέφερε ο Dain και ο Vikar αναλυτικότερα - περί ταμπελοποίησης), αλλά οργανωτική και ίσως βοηθητική για τους έξω, αυτούς που θα έρθουν εδώ - αν έρθουν - για να ψάξουν ιστορίες.

Edited by Nienna

northerain

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα...αν ο συγγραφέας μπορεί να διαλέξει, με βολεύει, γιατι ξέρω περίπου τι θα διαβάσω. Η έστω, ξέρω τι πιστεύει ο συγγραφέας οτι έχει γράψει, πράγμα που με βοηθά να βρώ κάτι ενδιαφέρον στην βιβλιοθήκη. Ήταν τόσες πολλές σελίδες που σε τρόμαζε.

Βάρδος

Ποτέ δεν το βλέπαμε σαν μαγαζί, Nienna...

Bardoulas©

Σωστός ο Northe. Nienna, δε νομίζω ο Χείρων να είχε το μαγαζί κατά νου όταν έφερνε παράδειγμα το βιβλιοπωλείο. Στην τελική, όλοι στην απ' έξω ήμασταν πριν γίνουμε μέλη. Σίγουρα τα μέλη έρχονται πρώτα, δε διαφώνησε κανείς. Αλλά 31 ιστορίες ΕΦ σε ένα φόρουμ επιστημονικής φαντασίας και φανταστικού...ε, είναι λίγο αρνητικό