Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Sign in to follow this  
Nihilio

Διαχωρισμός βιβλιοθήκης

Recommended Posts

Nihilio

Ρε παιδιά ήμαρτον πια με την καραμέλα περί επιστημονικής φαντασίας και λίγων ιστοριών. Τυχαίνει απλά οι πιο παραγωγικοί συγγραφείς να μην είμαστε οπαδοί της επιστημονικής φαντασίας, πώς να το κάνουμε; Γράψτε κι εσείς τίποτα σχετικό με ΕΦ.

heiron

Με καλυψε ο Βαρδουλας© ...

Κοιταξτε, και στο σπιτι μου εχω τα βιβλια του Τολκιν Μαζι,παραδιπλα του Μουρκοκ,του Χερμπερτ και στην αλλη ακρη Πρεσφηλντ,Μανφρεντι , οι εγκυκλοπαιδιες αλφαβητικα κτλ.Οχι και με καμια τρομερη ταξη αλλα υπαρχει μια στοιχειωδης οργανωση.

Δεν εννοουσα να εχουμε καλη βιτρινα για να ψαρευουμε κοσμο-δεν ειμαστε ουτε πλασιε,ουτε ασφαλιστες ουτε ιεροκυρηκες.Αλλα αν εχεις ενα σπιτι δε θες να φαινεται ωραιο και τακτικο ΚΑΙ απο εξω;Ασε που ανεφερα τους επισκεπτες σαν μια πιο ουδετερη ματια.

Bardoulas©
Ρε παιδιά ήμαρτον πια με την καραμέλα περί επιστημονικής φαντασίας και λίγων ιστοριών. Τυχαίνει απλά οι πιο παραγωγικοί συγγραφείς να μην είμαστε οπαδοί της επιστημονικής φαντασίας, πώς να το κάνουμε; Γράψτε κι εσείς τίποτα σχετικό με ΕΦ.

Γιατί ήμαρτον; Δεν είναι ο λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η συζήτηση; Να το θάψουμε τελείως δηλαδή;

Nienna

Βάρδε, είναι έκφραση. Δεν ξέρω τι κάνετε εκεί την πρωτεύουσα, αλλά εδώ λέμε "ε δεν είναι και τόσο βλάκας πια!", "ε δεν ξέρω πια!", "ε παράτα μας πια!", "ε δεν πιστεύω πως το βλέπουν σαν μαγαζί πια!" κτλ. :p Κοινώς το "πια" δεν είναι χρονικό. Όπως και το "επιτέλους" σε ανάλογες προτάσεις. "Ε, επιτέλους πια!" Να τα και τα δυο μαζί σε μια πρόταση. Οπότε αυτό που είπα δεν σημαίνει πως το βλέπατε κάποτε σαν μαγαζί αλλά δεν το βλέπετε έτσι πλέον. Έχει το ίδιο νόημα με το "αμαν πια!" και το "σιγά πια!".

Oberon

Σε διαβεβαιώ Νιεννα πως και στην "πρωτεύουσα" το "πια" έχει την ίδια σημασία. :p :D

Πάντως μια που αναφέρατε μαγαζιά, στα περισσότερα διαχωρίζονται μεν η λογοτεχνία του φανταστικού από τη συμβατική ή την αστυνομική ή τη ρομαντική, αλλά τα ράφια με βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας είναι με αλφαβητική σειρά συνήθως ανεξαρτήτως υπο-είδους.

Εξαίρεση βέβαια είναι πολύ εξειδικευμένα μαγαζιά που χωρίζουν σε υπο-είδη τα βιβλία τους....

heiron

Ο ανταποκρτιτης μας στο Βολο μεταφερει την ειδηση.ΚΑΙ εδω το "πια" χρησιμοποιειται ποικιλοτροπως.

Ε,ναι δε υπαρχει ο τρελος διαχωρισμος αλλα οσο μπορουν κανουν ενα διαχωρισμο.Το εχω δει και σε μικρα βιβλιοπωλεια.Αλλα αν θες κοιτα το διαχωρισμο που κανουν γενικοτερα: Ελληνικη-ξενη μεηνσρημ λογοτεχνια,φανταστικη,παραεπιστημες,ιστορικα δοκιμια,επιστημονικα κτλ.

Και να μην ξεχναμε,οτι και σε μας υπαρχουν καποιες ιστοριες-οχι-τοσο-φαντασιας που καλο ειναι να διαχωριζονται απο τις υπολοιπες.

Eroviana
Γιατί ήμαρτον; Δεν είναι ο λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η συζήτηση; Να το θάψουμε τελείως δηλαδή;

Ποια συζήτηση; Αυτό το θέμα μας ενημερώνει απλά για το διαχωρισμό που έγινε στη βιβλιοθήκη. Και δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια παράπονα για την επιστημονική φαντασία. Καταρχάς εγώ το βλέπω δυσκολότερο να γράψει κάποιος ΕΦ, γιατί απαιτεί και κάποιες επιστημονικές γνώσεις. Συμφωνώ για το όταν ξεφεύγουμε πολύ από τη θεματολογία του forum (έξω από το χώρο του φανταστικού, δηλαδή) αλλά είναι Sciense Fiction and Fantasy!Δεν υπάρχει κανένας διαγωνισμός Sf vs F, νομίζω.

heiron

"Ποια συζήτηση; Αυτό το θέμα μας ενημερώνει απλά για το διαχωρισμό που έγινε στη βιβλιοθήκη"

Ο Βαρδουλας αναφερεται στο τοπικ με παρομοιο θεμα που ανοιξα εγω.Συντομα συγχωνευτηκε με αυτο.Αν θες κοιτα το πρωτο μου ποστ σε αυτο το τοπικ.

Ω,ελα τωρα Ερωβιανα...Δε λεμε να γραψει κανεις "σκληρη ΕΦ",απλα ΕΦ.Απαγορευεται να συζηταμε για το θεμα απο μια καπως στατιστικη πλευρα;

Ο Βαρδουλας εννοει οτι ουσιαστικα η βιβλιοθηκη εχει γινει "PFHOSsf"-(Poetry,Fantasy,Horror,Other Stuff,and just a little bit of sf).

Ok,ειναι λιγο γκρινια...αλλα καθενας εχει δικαιωμα να το πει.

Bardoulas©

Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες. Αυτό καλυπτόταν όταν είχαμε ενιαία βιβλιοθήκη, αλλά τώρα που αριθμηθήκαμε φαίνεται πιο πολύ. Αυτό ταιριάζει στη συζήτηση περί διαχωρισμού του φόρουμ. Αλλά επειδή είμαστε 2-3 που συμμεριζόμαστε αυτήν την άποψη, εγώ προσωπικά πάω πάσο. Εννοείται πως θα συνεχίσω να γράφω ΕΦ γιατί αυτός ήταν ο αρχικός λόγος που μπήκα στο φόρουμ. Είμεθα σπαστικοί γκρινιάρηδες και, ή θα το υποστείτε ή θα το υποστείτε. Άλλη επιλογή δεν έχετε :crybaby:

Edited by Bardoulas©

Μελδόκιος
Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες. Αυτό καλυπτόταν όταν είχαμε ενιαία βιβλιοθήκη, αλλά τώρα που αριθμηθήκαμε φαίνεται πιο πολύ.

Εμένα πάντως αυτό το σκεπτικό μου φαίνεται άθλιο... Δηλαδή να γράψουμε με το ζόρι ΕΦ μόνο και μόνο για να "ανατιμηθεί" το φόρουμ; :p Εξάλλου δε λειτουργούν όλοι λέγοντας "ας γράψω τωρα μια ιστορία του τάδε ρεύματος". Ότι βγαίνει στον καθένα... Αμάν πια!

Edited by Μελδόκιος

Bardoulas©

Ποιός το είπε αυτό;;;; Εδώ μια πρόταση για το εργαστήρι έκανα και απαγορεύτηκε δια ροπάλου, θα μίλαγα ποτέ για για ζόρι;

Nihilio

Μελδόκιε, συμφωνώ με αυτά που λες, και οι λάτρεις επιστημονικής φαντασίας μπορούν να γκρινιάζουν όσο θέλουν, αλλά έτσι είναι πιο πιθανό να βρεις κάτι που θα σου αρέσει. Αυτό είναι το νόημα με τις ταμπέλες. Αν για παράδειγμα θέλω να διαβάσω για σπαθιά και δράκους θα πάω στο φάνταζυ φόρουμ ενώ αν θέλω λίγο ρεαλιστικό ρομάντζο στο διάφορες ιστορίες.

Βέβαια το δέχομαι ότι τα όρια μπλέκονται και πολλές ιστορίες είναι υβριδικες, με κάποιες να παίζουν και στα τέσσερα πιθανά φόρουμ, απλά ο συγγραφέας θα πρέπει να αποφασίσει ο ίδιος που ταιριάζουν καλύτερα.

Αν και από ότι βλέπω όλο και περισσότεροι κοιτάνε παλιές ιστορίες, που κάποτε ήταν ξεχασμένες στα άδυτα της ενιαίας βιβλιοθήκης και το βρίσκω μια θετική εξέλιξη.

Oberon

Ναι, Nihilio αλλά εδώ το πρόβλημα είναι το εξής. Δες παραπάνω ένα σχόλιο της Εροβιάνα (το οποίο το παίρνω σαν παράδειγμα αποκλειστικά και όχι ως ανταπάντηση στην Εροβιάνα). Λέει το εξής

Καταρχάς εγώ το βλέπω δυσκολότερο να γράψει κάποιος ΕΦ, γιατί απαιτεί και κάποιες επιστημονικές γνώσεις.

Πιστεύω πως οι επιστήμες περιλαμβάνουν και την ιστορία, την κοινωνιολογία, την ψυχολογία, τη γλωσσολογία κλπ. Με αυτή τη λογική λοιπόν είναι εξ ίσου δύσκολο να γράψει κανείς μια ιστορία "απλής" φαντασίας.

Το πρόβλημα είναι η αντίληψη πως σε μια βιβλιοθήκη ε.φ. κανείς θα δει ιστορίες που θα αναφέρονται σχεδόν αποκλειστικά σε κάποια θετική επιστήμη, ή θα έχουν να κάνουν με ρομποτ, εξωγήινους, διαστημόπλοια κλπ.

Αν λοιπόν κάποιος δε τα συμπαθεί αυτά, απλά δε θα διαβάσει τις ιστορίες αυτές λόγω εσφαλμένων προκαταλήψεων. Έτσι η ε.φ. κατά κάποιο τρόπο περιθωριοποιείται.

Βέβαια το ανάλογο πρόβλημα υπάρχει και στη "φαντασυ" μέσα σε πιο "hard sci-fi" fora κλπ.......(περιμένουν elves και κακούς μάγους).

Η δική μου ιδέα που πρότεινα στο staff forum ήταν μόνο να γίνει ένα υπο-φόρουμ ή έστω βιβλιοθήκη, για ΜΗ-φανταστικές ιστορίες, όχι αυτός ο παρωχημένος διαχωρισμός.

Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, κανείς δεν εμποδίζεται από το να γράψει όσες ιστορίες ε.φ. θέλει. Το θέμα είναι πόσοι θα τις διαβάσουν με την "ταμπέλα" από πάνω.

Βάρδος
Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες.

Γιατί; Είναι και fantasy forum. :Ρ

Επιπλέον, όπως λέει κι ο Μελδόκιος, είναι θέμα έμπνευσης του καθενός. Και, όπως συμπληρώνει η Ερωβιάνα, για να γράψεις ΕΦ, πρέπει και να γουστάρεις λίγο να ασχολείσαι με τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες.

Ποιός το είπε αυτό;;;; Εδώ μια πρόταση για το εργαστήρι έκανα και απαγορεύτηκε δια ροπάλου, θα μίλαγα ποτέ για για ζόρι;

Τώρα θα σε κυνηγήσω με το ρόπαλο. :ΡΡΡ Δεν απαγορεύτηκε δια ροπάλου, απλά είπαμε ότι δεν περιορίζουμε τη θεματολογία. Όπως δε λέμε "γράψε μια ιστορία φαντασίας" ή "τρόμου", έτσι δε λέμε και "γράψε μια ιστορία ΕΦ".

Αν και από ότι βλέπω όλο και περισσότεροι κοιτάνε παλιές ιστορίες, που κάποτε ήταν ξεχασμένες στα άδυτα της ενιαίας βιβλιοθήκης και το βρίσκω μια θετική εξέλιξη.

Ναι, κι εγώ αυτό είδα. Μάλλον, μου φάνηκε ότι βοήθησε η κατηγοριοποίηση παρά δυσκόλεψε τα πράγματα.

Bardoulas©

Πφφφφφφφφφφφ.......... Λοιπόόόόόόόόόόόν......

Την πρόταση την έκανα στο εργαστήριο. Δεν μπήκα στη βιβλιοθήκη ποίησης να προτείνω ΕΦ, δεν πήγα στο σπαμ (μπαρδόν, στο αης τη) φόρουμ, πήγα στο εργαστήρι. Αλλά εντάξει, πάσο. Γοτέβα, δε θα σπαστώ. Επιμένω για το ρόπαλο, αλλά πετάω κάτω λευκή πετσέτα και συνεχίζω να Βαρδουλιάζω.

Oberon

Bardos said

Και, όπως συμπληρώνει η Ερωβιάνα, για να γράψεις ΕΦ, πρέπει και να γουστάρεις λίγο να ασχολείσαι με τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες.

Οκ, δε νομίζω πως μπορώ να το σχολιάσω αυτό πια. Συγνώμη αλλά καλό θα είναι τότε να αλλάξετε το όνομα του φόρουμ σε Fantasy and Poetry Et Cetera και να βγάλετε το Science Fiction από το όνομά του, αν μετά από τόσο καιρό συνεχίζεις να θεωρείς την ε.φ. "τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες". Είναι λίγο προσβλητικό, ξέρεις......

Βάρδος

1. To post σου δεν ήταν εκεί όταν πόσταρα εγώ.

2. Για ποιον είναι προσβλητικό; Δε θυμάμαι να αναφέρθηκα σε κανέναν προσωπικά.

Oberon

Θεωρώ λίγο προσβλητικό σε ένα φόρουμ που υποτίθεται πως είναι για, και λέγεται science fiction and fantasy να μειώνεται η ε.φ. σε "τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες".

Edited by Dain

Nienna

Εχμ, παιδιά, κατήντησε βαρετό. Υπάρχει subforum υποστήριξης για το SFF κτλ. Μπορείτε να κάνετε εκεί παράπονα, σε ΠΜ στους admins και στους mods, να ζητήσετε να ανοίξει subforum για παράπονα... Αλλά εντάξει, εδώ είναι ένα θέμα απλά του διαχωρισμού της βιβλιοθήκης, κι από κάτω γίνεται ψιλοχαμός χωρίς λόγο...

darky

Αν θέλετε περισσότερο SciFi πολύ απλά να αρχίσετε να γλύφετε όσους γράφουν τέτοια. Ο καλλιτέχνης είναι ένα ζώο που τρέφεται με θαυμασμό και ζει σε εύκρατο κλίμα(ή θερμό -σίγουρα όχι ψυχρό). Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε(δλδ όλοι εκτός τα ντουβάρια -ίσως πάλι ακόμα κι αυτά να το κατάλαβαν).

Όσο για τους συγγραφείς του SciFi θα πρέπει πιο συχνά να ανταλάσσουν φιλικά χτυπήματα στην πλάτη αντί...

Bardoulas©

Εχμ, παιδιά, κατήντησε βαρετό. Υπάρχει subforum υποστήριξης για το SFF κτλ. Μπορείτε να κάνετε εκεί παράπονα, σε ΠΜ στους admins και στους mods, να ζητήσετε να ανοίξει subforum για παράπονα... Αλλά εντάξει, εδώ είναι ένα θέμα απλά του διαχωρισμού της βιβλιοθήκης, κι από κάτω γίνεται ψιλοχαμός χωρίς λόγο...

Manipulation λέγεται αυτό. "Ε, εντάξει παιδάκια, τσακωθήκατε, τώρα αφήστε μας στην ησυχία μας γιατί μας πονοκεφαλιάσατε!" Σόρυ Nienna, αλλά δεν είσαι σωστή! Προσπαθούμε να κάνουμε ένα διάλογο. Ομαδική συζήτηση. Ο Dain προσπαθεί να πει ότι υπάρχει μια κουλτούρα πίσω από την επιστημονική φαντασία (που αν και ισχυρίζεται το sff πως κατέχει, οι παραγωγικοί του φόρουμ φουσκώνουν άλλες βιβλιοθήκες). Είναι λογικό να ενοχλείται όταν διαβάζει "τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες" να απογοητεύεται (ξέρω πως η Erovianna και ο Bardos δεν το είπαν με σκοπό να προσβάλουν, αλλά παρεξηγήσεις γίνονται).

Oberon

Φυσικά και ξέρω πως δεν θέλει να προσβάλει κάποιον ο Βάρδος. Επίσης καθόλου δε με ενοχλεί η παραγωγικότητα των συγγραφέων φάντασυ.

Μ'αρέσει ως είδος εξ ίσου με την ε.φ.

Επίσης, προσωπικά, δεν συνηθίζω να γλύφω κανέναν, Darky, oύτε τώρα ούτε ποτέ. Το κάνεις να ακούγεται σχεδόν σαν "ρουσφέτι" ή "παρακάλι". Αν και μάλλον καταλαβαίνω τι εννοείς "μέσα από τις λέξεις".

Edited by Dain

Nienna

Αν έχετε εσείς δικαίωμα να τσακώνεστε κάτω από ένα άσχετο topic, μέσα στη βιβλιοθήκη, τότε κι εγώ μπορώ να κάνω όσο "manipulation" θέλω.

northerain

Πάλι μάχη στο σφφ...Εντάξει. Δεν σας πατρονάρω, αλλά καταντάει γελοίο πια. Μπορείτε να με αρχίσετε στις σφαλιάρες κτλ, αλλά η φάση είναι γελοία. Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να μιλάτε όμορφα? Απλά χαλαρώστε, και αν θέλετε να υποστηρίξετε το ένα η το άλλο είδος, απλά κάντε το απο μόνοι σας. Κάντε κριτικες, ποστάρετε παλία σας διηγήματα που δεν έχετε τι να τα κάνετε κτλ κτλ.

Nienna

Αυτό τους είπα κι εγώ και με έβγαλαν master manipulator. :p [4-5 dots, κάπου εκεί]