Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Διαχωρισμός βιβλιοθήκης

• Please log in to reply
64 replies to this topic

#21 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 14 Νοέμβριος 2005 - 19:12

Οταν γραφεις κατι δε νομιζω να σκεφτεσαι "Χμ.. τι να γραψω για να μπω στην ταδε κατηγορια;"!Αρα το επιχειρημα σου χωλαινει.
Giati va pame va steveyoume h va "3eka8arisoume" ta pragmata otav apo mova touc odngouvtai stn dieuruvsn kai tnv epikaluyn;

Γιατι τα πραγματα δεν πανε απο μονα τους.Καποιοι τα πανε εκει.Αν καποιος φαν της ΕΦ ερθει και δει μια βιβλιοθηκη γεματη ποιηματα και διηγηματα του στυλ "Μιλαω με τον εαυτο μου" η "Ενας ερωτας που περασε κι ενας που ηρθε" δε θα ξαναπατησει κατι πυ ειναι κακο για το φορουμ-εκτος αν ο Ρομπεν κι οι αλλοι εχουν αλλα σχεδια.
Το θεμα ειναι απλα πρακτικο ρε παιδια.Οπως στα βιβλιοπωλεια.Προσωπικα αν μπω σε ενα βιβλιοπωλειο και δω τα βιβλια μπερδεμενα θα σηκωθω να φυγω.Ανοργανωσια και αδιαφορια θα εδειχνε.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#22 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.103 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 14 Νοέμβριος 2005 - 19:51

Δεν είναι μαγαζί εδώ μέσα heiron, είναι κάτι πιο cozy, πιο φιλικό, ελπίζω. Δεν πιστεύω πως ο Βάρδος και ο Ρομπέν το βλέπουν σαν μαγαζί πια! Αν και όντως νοιαζόμαστε μάλλον υπερβολικά για τους "απ'έξω" και για το πώς θα φανεί το forum σε διάφορους περαστικούς, μελλοντικά μέλη κτλ. Εγώ ειλικρινά πιστεύω πως αυτοί έρχονται δεύτεροι. Τα μέλη που αποτελούν το SFF, εμείς όλοι, έπρεπε να έρχονται πρώτα. Αυτά ως απάντηση σε σένα. Την άποψή μου για την κατηγοριοποίηση την έχω πει, μου φαίνεται ρηχή μεν (για τους λόγους που ανέφερε ο Dain και ο Vikar αναλυτικότερα - περί ταμπελοποίησης), αλλά οργανωτική και ίσως βοηθητική για τους έξω, αυτούς που θα έρθουν εδώ - αν έρθουν - για να ψάξουν ιστορίες.

Edited by Nienna, 14 Νοέμβριος 2005 - 19:53.

Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#23 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 14 Νοέμβριος 2005 - 20:28

Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα...αν ο συγγραφέας μπορεί να διαλέξει, με βολεύει, γιατι ξέρω περίπου τι θα διαβάσω. Η έστω, ξέρω τι πιστεύει ο συγγραφέας οτι έχει γράψει, πράγμα που με βοηθά να βρώ κάτι ενδιαφέρον στην βιβλιοθήκη. Ήταν τόσες πολλές σελίδες που σε τρόμαζε.

†††Est. 2004†††

#24 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 01:26

Ποτέ δεν το βλέπαμε σαν μαγαζί, Nienna...

#25 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts
  • Όνομα:Πέτρος

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 01:34

Σωστός ο Northe. Nienna, δε νομίζω ο Χείρων να είχε το μαγαζί κατά νου όταν έφερνε παράδειγμα το βιβλιοπωλείο. Στην τελική, όλοι στην απ' έξω ήμασταν πριν γίνουμε μέλη. Σίγουρα τα μέλη έρχονται πρώτα, δε διαφώνησε κανείς. Αλλά 31 ιστορίες ΕΦ σε ένα φόρουμ επιστημονικής φαντασίας και φανταστικού...ε, είναι λίγο αρνητικό
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#26 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 01:43

Ρε παιδιά ήμαρτον πια με την καραμέλα περί επιστημονικής φαντασίας και λίγων ιστοριών. Τυχαίνει απλά οι πιο παραγωγικοί συγγραφείς να μην είμαστε οπαδοί της επιστημονικής φαντασίας, πώς να το κάνουμε; Γράψτε κι εσείς τίποτα σχετικό με ΕΦ.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#27 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 01:45

Με καλυψε ο Βαρδουλας© ...
Κοιταξτε, και στο σπιτι μου εχω τα βιβλια του Τολκιν Μαζι,παραδιπλα του Μουρκοκ,του Χερμπερτ και στην αλλη ακρη Πρεσφηλντ,Μανφρεντι , οι εγκυκλοπαιδιες αλφαβητικα κτλ.Οχι και με καμια τρομερη ταξη αλλα υπαρχει μια στοιχειωδης οργανωση.
Δεν εννοουσα να εχουμε καλη βιτρινα για να ψαρευουμε κοσμο-δεν ειμαστε ουτε πλασιε,ουτε ασφαλιστες ουτε ιεροκυρηκες.Αλλα αν εχεις ενα σπιτι δε θες να φαινεται ωραιο και τακτικο ΚΑΙ απο εξω;Ασε που ανεφερα τους επισκεπτες σαν μια πιο ουδετερη ματια.
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#28 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 02:12

Ρε παιδιά ήμαρτον πια με την καραμέλα περί επιστημονικής φαντασίας και λίγων ιστοριών. Τυχαίνει απλά οι πιο παραγωγικοί συγγραφείς να μην είμαστε οπαδοί της επιστημονικής φαντασίας, πώς να το κάνουμε; Γράψτε κι εσείς τίποτα σχετικό με ΕΦ.

Γιατί ήμαρτον; Δεν είναι ο λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η συζήτηση; Να το θάψουμε τελείως δηλαδή;
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#29 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.103 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 03:19

Βάρδε, είναι έκφραση. Δεν ξέρω τι κάνετε εκεί την πρωτεύουσα, αλλά εδώ λέμε "ε δεν είναι και τόσο βλάκας πια!", "ε δεν ξέρω πια!", "ε παράτα μας πια!", "ε δεν πιστεύω πως το βλέπουν σαν μαγαζί πια!" κτλ. :p Κοινώς το "πια" δεν είναι χρονικό. Όπως και το "επιτέλους" σε ανάλογες προτάσεις. "Ε, επιτέλους πια!" Να τα και τα δυο μαζί σε μια πρόταση. Οπότε αυτό που είπα δεν σημαίνει πως το βλέπατε κάποτε σαν μαγαζί αλλά δεν το βλέπετε έτσι πλέον. Έχει το ίδιο νόημα με το "αμαν πια!" και το "σιγά πια!".
Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#30 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 03:32

Σε διαβεβαιώ Νιεννα πως και στην "πρωτεύουσα" το "πια" έχει την ίδια σημασία. :p :D
Πάντως μια που αναφέρατε μαγαζιά, στα περισσότερα διαχωρίζονται μεν η λογοτεχνία του φανταστικού από τη συμβατική ή την αστυνομική ή τη ρομαντική, αλλά τα ράφια με βιβλία φανταστικής λογοτεχνίας είναι με αλφαβητική σειρά συνήθως ανεξαρτήτως υπο-είδους.
Εξαίρεση βέβαια είναι πολύ εξειδικευμένα μαγαζιά που χωρίζουν σε υπο-είδη τα βιβλία τους....
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#31 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 10:30

Ο ανταποκρτιτης μας στο Βολο μεταφερει την ειδηση.ΚΑΙ εδω το "πια" χρησιμοποιειται ποικιλοτροπως.
Ε,ναι δε υπαρχει ο τρελος διαχωρισμος αλλα οσο μπορουν κανουν ενα διαχωρισμο.Το εχω δει και σε μικρα βιβλιοπωλεια.Αλλα αν θες κοιτα το διαχωρισμο που κανουν γενικοτερα: Ελληνικη-ξενη μεηνσρημ λογοτεχνια,φανταστικη,παραεπιστημες,ιστορικα δοκιμια,επιστημονικα κτλ.
Και να μην ξεχναμε,οτι και σε μας υπαρχουν καποιες ιστοριες-οχι-τοσο-φαντασιας που καλο ειναι να διαχωριζονται απο τις υπολοιπες.

#32 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 17:19

Γιατί ήμαρτον; Δεν είναι ο λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η συζήτηση; Να το θάψουμε τελείως δηλαδή;

Ποια συζήτηση; Αυτό το θέμα μας ενημερώνει απλά για το διαχωρισμό που έγινε στη βιβλιοθήκη. Και δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια παράπονα για την επιστημονική φαντασία. Καταρχάς εγώ το βλέπω δυσκολότερο να γράψει κάποιος ΕΦ, γιατί απαιτεί και κάποιες επιστημονικές γνώσεις. Συμφωνώ για το όταν ξεφεύγουμε πολύ από τη θεματολογία του forum (έξω από το χώρο του φανταστικού, δηλαδή) αλλά είναι Sciense Fiction and Fantasy!Δεν υπάρχει κανένας διαγωνισμός Sf vs F, νομίζω.

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#33 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 19:18

"Ποια συζήτηση; Αυτό το θέμα μας ενημερώνει απλά για το διαχωρισμό που έγινε στη βιβλιοθήκη"
Ο Βαρδουλας αναφερεται στο τοπικ με παρομοιο θεμα που ανοιξα εγω.Συντομα συγχωνευτηκε με αυτο.Αν θες κοιτα το πρωτο μου ποστ σε αυτο το τοπικ.
Ω,ελα τωρα Ερωβιανα...Δε λεμε να γραψει κανεις "σκληρη ΕΦ",απλα ΕΦ.Απαγορευεται να συζηταμε για το θεμα απο μια καπως στατιστικη πλευρα;
Ο Βαρδουλας εννοει οτι ουσιαστικα η βιβλιοθηκη εχει γινει "PFHOSsf"-(Poetry,Fantasy,Horror,Other Stuff,and just a little bit of sf).
Ok,ειναι λιγο γκρινια...αλλα καθενας εχει δικαιωμα να το πει.

#34 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 19:18

Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες. Αυτό καλυπτόταν όταν είχαμε ενιαία βιβλιοθήκη, αλλά τώρα που αριθμηθήκαμε φαίνεται πιο πολύ. Αυτό ταιριάζει στη συζήτηση περί διαχωρισμού του φόρουμ. Αλλά επειδή είμαστε 2-3 που συμμεριζόμαστε αυτήν την άποψη, εγώ προσωπικά πάω πάσο. Εννοείται πως θα συνεχίσω να γράφω ΕΦ γιατί αυτός ήταν ο αρχικός λόγος που μπήκα στο φόρουμ. Είμεθα σπαστικοί γκρινιάρηδες και, ή θα το υποστείτε ή θα το υποστείτε. Άλλη επιλογή δεν έχετε :crybaby:

Edited by Bardoulas©, 15 Νοέμβριος 2005 - 19:22.

Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#35 Μελδόκιος

Μελδόκιος
  • Members
  • 381 posts
  • Όνομα:Φώτης

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 19:45

Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες. Αυτό καλυπτόταν όταν είχαμε ενιαία βιβλιοθήκη, αλλά τώρα που αριθμηθήκαμε φαίνεται πιο πολύ.

Εμένα πάντως αυτό το σκεπτικό μου φαίνεται άθλιο... Δηλαδή να γράψουμε με το ζόρι ΕΦ μόνο και μόνο για να "ανατιμηθεί" το φόρουμ; :p Εξάλλου δε λειτουργούν όλοι λέγοντας "ας γράψω τωρα μια ιστορία του τάδε ρεύματος". Ότι βγαίνει στον καθένα... Αμάν πια!

Edited by Μελδόκιος, 15 Νοέμβριος 2005 - 19:47.

Όλα τα παραπάνω συνέβησαν σ’ ένα μικρό κόκκινο δωματιάκι, υπό την υπνωτιστική ομιλία του πάπα.

#36 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 21:10

Ποιός το είπε αυτό;;;; Εδώ μια πρόταση για το εργαστήρι έκανα και απαγορεύτηκε δια ροπάλου, θα μίλαγα ποτέ για για ζόρι;
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#37 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.547 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 21:27

Μελδόκιε, συμφωνώ με αυτά που λες, και οι λάτρεις επιστημονικής φαντασίας μπορούν να γκρινιάζουν όσο θέλουν, αλλά έτσι είναι πιο πιθανό να βρεις κάτι που θα σου αρέσει. Αυτό είναι το νόημα με τις ταμπέλες. Αν για παράδειγμα θέλω να διαβάσω για σπαθιά και δράκους θα πάω στο φάνταζυ φόρουμ ενώ αν θέλω λίγο ρεαλιστικό ρομάντζο στο διάφορες ιστορίες.
Βέβαια το δέχομαι ότι τα όρια μπλέκονται και πολλές ιστορίες είναι υβριδικες, με κάποιες να παίζουν και στα τέσσερα πιθανά φόρουμ, απλά ο συγγραφέας θα πρέπει να αποφασίσει ο ίδιος που ταιριάζουν καλύτερα.
Αν και από ότι βλέπω όλο και περισσότεροι κοιτάνε παλιές ιστορίες, που κάποτε ήταν ξεχασμένες στα άδυτα της ενιαίας βιβλιοθήκης και το βρίσκω μια θετική εξέλιξη.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#38 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 22:13

Ναι, Nihilio αλλά εδώ το πρόβλημα είναι το εξής. Δες παραπάνω ένα σχόλιο της Εροβιάνα (το οποίο το παίρνω σαν παράδειγμα αποκλειστικά και όχι ως ανταπάντηση στην Εροβιάνα). Λέει το εξής

Καταρχάς εγώ το βλέπω δυσκολότερο να γράψει κάποιος ΕΦ, γιατί απαιτεί και κάποιες επιστημονικές γνώσεις.

Πιστεύω πως οι επιστήμες περιλαμβάνουν και την ιστορία, την κοινωνιολογία, την ψυχολογία, τη γλωσσολογία κλπ. Με αυτή τη λογική λοιπόν είναι εξ ίσου δύσκολο να γράψει κανείς μια ιστορία "απλής" φαντασίας.
Το πρόβλημα είναι η αντίληψη πως σε μια βιβλιοθήκη ε.φ. κανείς θα δει ιστορίες που θα αναφέρονται σχεδόν αποκλειστικά σε κάποια θετική επιστήμη, ή θα έχουν να κάνουν με ρομποτ, εξωγήινους, διαστημόπλοια κλπ.
Αν λοιπόν κάποιος δε τα συμπαθεί αυτά, απλά δε θα διαβάσει τις ιστορίες αυτές λόγω εσφαλμένων προκαταλήψεων. Έτσι η ε.φ. κατά κάποιο τρόπο περιθωριοποιείται.
Βέβαια το ανάλογο πρόβλημα υπάρχει και στη "φαντασυ" μέσα σε πιο "hard sci-fi" fora κλπ.......(περιμένουν elves και κακούς μάγους).
Η δική μου ιδέα που πρότεινα στο staff forum ήταν μόνο να γίνει ένα υπο-φόρουμ ή έστω βιβλιοθήκη, για ΜΗ-φανταστικές ιστορίες, όχι αυτός ο παρωχημένος διαχωρισμός.
Βέβαια, για να λέμε την αλήθεια, κανείς δεν εμποδίζεται από το να γράψει όσες ιστορίες ε.φ. θέλει. Το θέμα είναι πόσοι θα τις διαβάσουν με την "ταμπέλα" από πάνω.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#39 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 22:31

Άντε να το ξαναπώ άλλη μια φορά: Είναι λιγάκι υποτιμητικό για ένα sff forum οι sf ιστορίες να είναι οι πιο λίγες από όλες.

Γιατί; Είναι και fantasy forum. :Ρ

Επιπλέον, όπως λέει κι ο Μελδόκιος, είναι θέμα έμπνευσης του καθενός. Και, όπως συμπληρώνει η Ερωβιάνα, για να γράψεις ΕΦ, πρέπει και να γουστάρεις λίγο να ασχολείσαι με τεχνολογικά μαραφέτια και φυσικοχημείες.

Ποιός το είπε αυτό;;;; Εδώ μια πρόταση για το εργαστήρι έκανα και απαγορεύτηκε δια ροπάλου, θα μίλαγα ποτέ για για ζόρι;

Τώρα θα σε κυνηγήσω με το ρόπαλο. :ΡΡΡ Δεν απαγορεύτηκε δια ροπάλου, απλά είπαμε ότι δεν περιορίζουμε τη θεματολογία. Όπως δε λέμε "γράψε μια ιστορία φαντασίας" ή "τρόμου", έτσι δε λέμε και "γράψε μια ιστορία ΕΦ".

Αν και από ότι βλέπω όλο και περισσότεροι κοιτάνε παλιές ιστορίες, που κάποτε ήταν ξεχασμένες στα άδυτα της ενιαίας βιβλιοθήκης και το βρίσκω μια θετική εξέλιξη.

Ναι, κι εγώ αυτό είδα. Μάλλον, μου φάνηκε ότι βοήθησε η κατηγοριοποίηση παρά δυσκόλεψε τα πράγματα.

#40 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 15 Νοέμβριος 2005 - 22:42

Πφφφφφφφφφφφ.......... Λοιπόόόόόόόόόόόν......

Την πρόταση την έκανα στο εργαστήριο. Δεν μπήκα στη βιβλιοθήκη ποίησης να προτείνω ΕΦ, δεν πήγα στο σπαμ (μπαρδόν, στο αης τη) φόρουμ, πήγα στο εργαστήρι. Αλλά εντάξει, πάσο. Γοτέβα, δε θα σπαστώ. Επιμένω για το ρόπαλο, αλλά πετάω κάτω λευκή πετσέτα και συνεχίζω να Βαρδουλιάζω.
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users