Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Σκεφτομαι να αγοράσω το The dead zone και το Talisman? Μπορει καποιος που τα εχει διαβασει να μου πει αν ειναι αξιολογα και γενικα τι στυλ ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγοράσω το The dead zone και το Talisman? Μπορει καποιος που τα εχει διαβασει να μου πει αν ειναι αξιολογα και γενικα τι στυλ ειναι;

 

Η ''Νεκρή Ζώνη'' είναι ωραία. Διαφορετική από το αγαπημένο μου στάνταρ του Κινγκ, αυτό μίας μικρής πόλης που τη βρίσκει ένα κακό απροσδιόριστης -αρχικά- φύσης. Όμως ήταν καλή, μου άρεσε. ''Το Φυλαχτό'' είναι το πρώτο μέρος της διλογίας που έγραψε μαζί με τον Πίτερ Στράουμπ. Στέκεται και μόνο του αλλά θα αρέσει περισσότερο αν διαβαστεί με την συνέχεια του, ''Το Μαύρο Σπίτι''. Καλούτσικο dark fantasy. Απλά καλό όμως, όχι τίποτα το τρομερό. Δεν θα το πρότεινα, υπάρχουν άλλα καλύτερα. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη μπορεις να μου στειλεις καποιες προτάσεις γιατι εχω σκαλωσει- εδω ή με ΠΜ. Κυριως τα πιο αγνωστα του, θελω να διαβασω :p

 

Εγώ ειπα να παρω το Talisman βασει αποθεωτικων reviews στο goodreads. Ειπα να εμπιστευτω την κριση του κοινού :)

 

Μεχρι κ κατι φιλοι, που δεν τους αρεσει ο Κινγκ σαν συγγραφεας και γενικα ειναι αυστηροι πολυ σε βαθμολογιες, του βαζαν 5/5

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Το Φυλακτο προσωπικα μου φαινεται καλυτερο ως stand-alone story. Γιατι στη συνεχεια του (στο Μαυρο Σπιτι) μπλεκει μεσα και τη μυθοπλασια του Μαυρου Πυργου, κατι που θα αρεσει μονο σε οσους εχουν μυηθει στον Μαυρο Πυργο. Ασε που μονο αυτοι θα το καταλαβουν ετσι κι αλλιως.

 

Η Νεκρη Ζωνη παιζει να ειναι και το αγαπημενο μου απο Κινγκ. Απο τα πρωτα που διαβασα κι απο τα ελαχιστα που εχω ξαναδιαβασει, ανεξαρτητα απο συγγραφεα, αφου γενικα δεν το κανω.

 

Πολυ ιδιαιτερο βιβλιο. Με πολυ μελό στις πρωτες 100-200 σελιδες, στα ορια της καταθλιψης θα ελεγα. Ετσι ομως σε δενει αρρηκτα οχι μονο με τον πρωταγωνιστη αλλά και με την οικογενεια του και τη μνηστη του.

 

Και στη συνεχεια προσθετει κλιμακωτα και το υπερφυσικο στοιχειο για να φτασει σε ενα γλυκοπικρο και λιγο ανατρεπτικο τελος.

 

Οπως καταλαβες, απο πρωτοτυπια δε διακρινεται κιολας αλλά η γραφη ειναι απιστευτη, Μεχρι τη μεση σε κανει να συμπασχεις με τους ηρωες και μετα σε αρπαζει και δε σε αφηνει.

 

 

Να πω οτι το συστηνω ανεπιφυλακτα ή φαινεται;;  :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα δέκα πιο αγαπημένα μου εδώ.

 

Για τα πιο άγνωστα του τώρα. Ωραίο ''Το Πρόσωπο του Φόβου'' με έναν συγγραφέα που βλέπει το δημιούργημα του να ζωντανεύει. Έχοντας άγριες διαθέσεις. Πάνε αρκετά χρόνια και έχω ξεχάσει τι παίζει, θυμάμαι όμως ότι μου είχε αρέσει πολύ. Η ''Οργή'' θέλει έναν έφηβο να χάνει την μπάλα στο σχολείο και να προκαλεί μακελειό, θέμα που δυστυχώς δεν θα πάψει ποτέ να είναι επίκαιρο. Αν και δεν είναι από τα πιο άγνωστα του, ''Η Ομίχλη'' είναι από τα πιο καλά. Καταπληκτικό θρίλερ που διαβάζεται απνευστί. Ένα και το αυτό αν και σε μικρότερο βαθμό με τα ''Ρυθμιστές'', ''Ντεσπερέισον''. Δεν είναι σειρά αλλά αλληλοσυμπληρώνονται. Στο ένα π.χ. κάποιος χαρακτήρας μπορεί να είναι καλός και στο άλλο κακός. Προτείνεται και η συλλογή ''Νυχτερινή Βάρδια'' που θα βρεις αυτό που μπορεί να περιμένει κανείς από κάθε συλλογή. Μερικά διηγήματα καλά, κάποια αδιάφορα και δύο-τρία πολύ ωραία. Προσωπικά ξεχώρισα ''Το Τελευταίο Σκαλοπάτι''. Μου άρεσε πολύ και το ''Ντολόρες Κλέμπορν''. Με μία γρήγορη σκέψη κανένα ίχνος υπερφυσικού, αλλά πολύς κυνισμός. Και φονικές ατάκες. Τέλος, δυνατό ήταν και το ''Κούτζο''.

 

Πολλά τα διάβασα πριν από αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Θυμάμαι όμως ότι ήταν ωραία και είχα περάσει καλά. Σε κάποια λίγα πάλι, όχι. Π.χ. αν και έχω ξεχάσει τα πάντα, δεν έχω ξεχάσει ότι δεν μου άρεσε το ''Από μία Μπιούικ 8''. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβασα το Νεκρωταφειο ζωων και μπηκε αυτοματα στο top 5 μου καλυτερων βιβλιων του Bασιλια που εχω διαβασει μεχρι τωρα.Τελειωνοντας το ειχα ανατριχιασει!Οταν διαβασα και τον προλογο του Κινγκ(τον οποιο μην διαβασετε προτου τελειωσετε το βιβλιο,βασικα μην διαβαζετε κανεναν προλογο βιβλιου πριν το τελος του!)και εμαθα οτι καποια γεγονοτα του βιβλιου ειναι αυτογραφικα του συγγραφεως εκει επαθα πλακα!Ανετα στέκεται απο αποψη τρομου διπλα στην Λαμψη για μενα!

 

 

9/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ισως το πιο ανατριχιαστικο βιβλιο του Κινγκ. Οχι με την εννοια του καθαρου τρομου αλλά με σκηνες που θα σηκωσουν την τριχα καγκελο. Δεν ειναι τυχαιο που για πολλα χρονια δεν ηθελε να το εκδωσει ακριβως επειδη παραειναι τρομακτικο και δυσκολοχωνευτο.

 

 

 

Συμφωνω απολυτα. Και για μενα συγκαταλεγεται στα καλυτερα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα στα 5 βιβλία!!! Συνεχίζω να ψάχνω Καρδιές στην Ατλαντίδα- λένε πως θα επανεκδοθεί φέτος- Από μια Μπιούικ 8, Εφιάλτες και ονειρότοποι βιβλιοδετημένη έκδοση, Περί συγγραφής και Πως τελείωσε το μπάχαλο. Αξίζει το τελευταίο;Είναι μυθιστόρημα ή συλλογή διηγημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα στα 5 βιβλία!!! Συνεχίζω να ψάχνω Καρδιές στην Ατλαντίδα- λένε πως θα επανεκδοθεί φέτος- Από μια Μπιούικ 8, Εφιάλτες και ονειρότοποι βιβλιοδετημένη έκδοση, Περί συγγραφής και Πως τελείωσε το μπάχαλο. Αξίζει το τελευταίο;Είναι μυθιστόρημα ή συλλογή διηγημάτων;

Το "Πώς τελείωσε όλο το μπάχαλο" (The end of the whole mess) είναι διήγημα, που περιγράφει την καταστροφή του κόσμου για ένα λόγο που κατά τη γνώμη μου έχει πολλή πλάκα (μαύρο χιούμορ, οκ). Έχει βγει στα ελληνικά μαζί με κάποια άλλα, από τις εκδόσεις επιλογή, αλλά μπορεί να είναι εξαντλημένο. Εγώ το διάβασα στα αγγλικά, σε αυτήν την ανθολογία μετακαταστροφικών διηγημάτων εφ (η οποία αξίζει και γενικά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπεσα στα 5 βιβλία!!! Συνεχίζω να ψάχνω Καρδιές στην Ατλαντίδα- λένε πως θα επανεκδοθεί φέτος- Από μια Μπιούικ 8, Εφιάλτες και ονειρότοποι βιβλιοδετημένη έκδοση, Περί συγγραφής και Πως τελείωσε το μπάχαλο. Αξίζει το τελευταίο;Είναι μυθιστόρημα ή συλλογή διηγημάτων;

το πως τελειωσε ολο το μπαχαλο περιεχει 2 διηγηματα εκ των οποιων το ενα υπαρχει και στους εφιαλτες και ονειροτοπους(δεν θυμαμαι τον τιτλο αν ξερει καποιος ας μας πει!).Εγω το ειχα αλλα το πουλησα αλλιως θα στο δινα!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το διηγημα, που ειπε η Κελλυ. Το "πώς τελειωσε ολο το μπαχαλο", το οποιο στους Εφιαλτες εχει ονομαστει "Το τελος καθε δυστυχιας". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελειωσα το Κριστιν το οποιο μου δημιουργησε αναμεικτα συναισθηματα κατα την διάρκεια της αναγνωσης του αλλα στο τελος με κερδισε και το προσημο ηταν θετικο.Οι εικονες που σου αφηνει το βιβλιο τελειωνοντας το δεν πρόκειται να τις ξεχασεις ποτε!

 

Οφειλω βεβαια να πω οτι σε καποια σημεια το βιβλιο κουραζει γιατι απλα δεν γινεται τιποτα και επαναλαμβανονται διαλογοι και καταστασεις που για μενα δεν χρειαζονταν κι ας καταλαβαινω οτι ο king το κανει για να χτισει υποβαθρο και ενταση.Θα μπορουσε ανετα να ναι 150-200 σελιδες μικροτερο!

 

Δυνατα κομματια του βιβλιου οι "τσαρκες" της Κριστιν αλλα και το τελος του βιβλιου που ηταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ αλλα και ισορροπημένο και δικαιο για ολες τις πλευρες!

Καλα ισως οχι τοσο για τον Αρνι και την οικογενεια του!!

 

 

Υ.Γ.Ρε μπαγασα King με εκανες και κοιταω με αλλο ματι μετα τις γατες,τους σκυλους,τα στρατιωτακια,τις μηχανικες μασελες τωρα και τα αυτοκινητα!

 

 

8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Needful Things. Παρ' όλο που είναι αρκετά μεγάλο, δεν είναι κουραστικό, και λόγω της πολύ ωραίας γραφής του, αλλά και επειδή υπάρχει δράση σχεδόν σε όλο το βιβλίο. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα βιβλίο που σίγουρα δεν θα απογοητεύσει αλλά ούτε κατατάσσεται και στα καλύτερά του. Νομίζω ότι οι χαρακτήρες αναλύονται επαρκώς και γι' αυτό μου προκάλεσε (προσωπικά τουλάχιστον) συγκίνηση σε μερικά σημεία. Περιέχει μερικές αξέχαστες σκηνές που σου μένουν στο μυαλό. Το πρόσημο είναι σίγουρα θετικό, είναι ίσως το 13ο βιβλίο του που διαβάζω και θα τον ξαναπιάσω σε λίγο καιρό. 

 

ΥΓ. Με έκανε κι εμένα να βλέπω αλλιώς τα μαγαζιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εμφανιστηκαν ξανα 2-3 αντιτυπα απο το σκυλι της πολαροιντ στην πολιτεια...ειδα καποιοι και το εψαχναν

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εγινε επανεκδοση και αυτου και του μεθοδων αναπνοων οποτε μην αγχώνεστε ολοι θα παρετε!!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον λιγότερα και από τα δάχτυλα ενός ανθρ.χεριού!!!Έμειναν Περί Συγγραφής, Καρδιές στην Ατλαντίδα, Πως τελείωσε το μπάχαλο και Εφιάλτες και ονειρότοποι(Επίτομο).Άντε να τα βρω τώρα που είμαι και άνεργος, για να διαβάσω όλα τα βιβλία του χρονολογικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από συνέντευξη του εκδότη του Κλειδάριθμου στη lifo:

 

"ο κορυφαίος Stephen King θα εκδίδεται στο εξής από τις Εκδόσεις Κλειδάριθμος — και φιλοδοξούμε να κάνουμε μια άρτια και σφαιρική παρουσίαση του έργου του στους αμέτρητους Έλληνες αναγνώστες του, μια Βιβλιοθήκη Stephen King με τη μεταφραστική και εκδοτική ποιότητα που του αξίζει [...] η καινούρια συλλογή διηγημάτων του «Bazaar of Bad Dreams» και το θρυλικό «ΑΥΤΟ» σε ολοκαίνουρια μετάφραση θα βγουν πριν το καλοκαίρι"

Edited by Electroscribe
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μας γδάρουν από τιμές και να μη βάζουν βαρύ χαρτί στις σελίδες και στα εξώφυλλα.

(Μα τι έπαθε η Bell; )

Link to comment
Share on other sites

Stephen king δεν έχω διαβάσει όσο θα ήθελα.

Η θεματολογία του στα βιβλία που έχω ακουμπήσει μέχρι τώρα δεν ταίριαζε στα δικά μου γούστα. Είχα διαβάσει δύο βιβλία του King και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί είχε όλη αυτήν τη φήμη.

Ωραία βιβλία, ζωντανά, με χαρακτήρες έτοιμους (τις πιο πολλές φορές) να βγουν από τις σελίδες. Δεν είχα διαβάσει κάτι όμως που να με κάνει να καταλάβω γιατί όλο αυτό το μεγαλείο.

Κατάλαβα γιατί ο King είναι ο KING, σε ένα κεφάλαιο, από το πρώτο βιβλίο, του μαύρου πύργου. 

Στο κεφάλαιο μας έδιχνε την ιστορία του μικρού αγοριού που βρήκε ο Πιστολέρο, πριν ο μικρός έρθει σε αυτών τον κόσμο

 

Ήμουν στην παραλία, σε χαλαρό beach bar. Μόλις είχα τελειώσει το cocktail μου. Έκλεισα το βιβλίο, παρήγγειλα ακόμη ένα cocktail και πήγα να κάνω μια βουτιά να ηρεμήσω. Πως μπόρεσε να τρυπήσει την ψυχολογία μου ενώ ήμουν σε άδεια ήδη τρεις μέρες, στο beach bar με την χαλαρή μουσική,πίνοντας cocktail;

 Απάντηση απλή...Stephen King!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κίνηση ματ ήταν αυτή από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος;Να υποθέσω πως παίρνουν αυτά που είχαν βγει από Λιβάνη;Είχε βγάλει δελτίο πρόσφατα η Μπελλ, πως θα κυκλοφορήσει το 3ο μέρος μετά τον Κο Μερσέντες και το Ότι βρεις δικό σου και έσβησε τις φήμες πως θα ανατυπώσει παλαιότερους τίτλους (όπως το Καρδιές στην Ατλαντίδα που περιμένω.)

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία στην συνέντευξη έχει Firestarter και Skeleton crew. Ρε λες;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα την συλλογη διηγηματων Εφιαλτες και ονειροτοποι,ειναι η δευτερη συλλογη που διαβαζω μετα την Νυχτερινη βαρδια και την βρηκα πολυ καλυτερη.Περιεχει 25 διηγηματα που στην πλειοψηφία τους ειναι εξαιρετικα.

 

Λιγα λογια για αυτα σε spoiler για οποιον -σαν εμενα-δεν θελει να ξερει τιποτα σχετικο με αυτα πριν τα διαβασει!

 

 

 

Η Καντιλακ του Ντολαν:Ενας μεσοκοπος καθηγητης εχει βαλει σκοπο της ζωης του να ξεπαστρεψει εναν μεγαλομαφιοζο ο οποιος σκοτωσε την γυναικα του.Πως θα το κανει ομως χωρις να αφησει ιχνη?Πολυ δυνατο διηγημα με αυξανομενη ενταση.(8,5/10)

 

Το τελος καθε δυστυχίας:Ενα απο τα αριστουργηματα του βιβλιου(το διηγημα αυτο περιέχεται και στο βιβλιο Πως τελειωσε ολο το μπαχαλο των εκδοσεων Επιλογη με τον ομωνυμο τιτλο).Ιδιοφυης βιολογος ισχυριζεται οτι βρηκε τον τροπο να σταματησει την βια στον κοσμο χαρη στα συστατικα του νερου που ανακαλυψε σε ενα μακρινο νησι οπου δεν υπαρχει καθολου εγκληματικοτητα.Κατι ομως παει πολυ λαθος.Γραμμενο σε πρωτο προσωπο πραγματικα το διηγημα σε αρπαζει και δεν το αφηνεις μεχρι να τελειωσει.(10/10)

 

Αφετε τα παιδια:Δασκαλα σε τοπικο σχολειο αρχιζει να βλεπει τα παιδια της ταξης με διαφορετικο ματι θεωρωντας τα δαιμονες που την κοροιδευουν.Πολυ δυνατο τελος.(8/10)

 

Ο νυχτερινος ταξιδιωτης:Ο νυχτερινος ταξιδιωτης φτανει σε απομακρυσμενα αεροδρομια την νυχτα με το μικρο του αεροπλανο και αφηνει πισω αφαιμαγμενα πτωματα.Ενας μαχιμος δημοσιογραφος ρίχνετε στο κατοπι του.Ωραιο βαμπιροδιηγημα με την τελικη σκηνη του διηγηματος να σε αφηνει με πολλες ανατριχιλες.(8/10)

 

Ο Παπι:Το πιο αδυναμο της συλλογης.Αντρας απαγαγει μικρο αγορι με σκοπο να το πουλησει για χρηματα.Εχει απαγαγει λαθος αγορι ομως αυτην τη φορα!Επισης βαμπιροδιηγημα αλλα πολυ πιο αδυναμο απο το αμεσως προηγουμενο του.(6,5/10).

 

Σου γινεται μανια:Ολοι στην πολη συζητανε για το σπιτι ενος πλουσιου στο λοφο.Κατι παραξενο εχει αυτο το σπιτι που τους κανει να το φοβούνται.Καλουτσικο.(7/10)

 

Η μηχανικη μασελα:Πλανοδιος πωλητης σταματαει σε παντοπωλειο σε καποιο μερος της Αμερικης και αναμεσα σε αλλα αγοραζει και μια σπασμενη μηχανικη μασελα-παιχνιδι για τον γιο του στο δρομο της επιστροφης παιρνει με ωτοστοπ καποιον πιτσιρικα που ομως δεν ειναι αυτο που φαινεται ευτυχως ομως εχει κατι μαζι του να τον βοηθησει.Απο αυτα τα κειμενα που μπορει να γραψει μονο ο Κινγκ και να σε κρατησουν μεχρι τελους!(8/10)

 

Η αφιερωση:Καμαριερα σε πολυτελες ξενοδοχειο ισχυριζεται οτι ο γιος της και συγγραφεας εχει πολλα κοινα με ενα αλλον μεγαλο και τρανο συγγραφεα που εμενε στο ξενοδοχειο τους για χρονια ποιο ειναι ομως το μυστικο που κρυβεται πισω απο τους ισχυρισμους της αυτους?Πολυ δυνατο και αυτο.(8/10)

 

Το κινουμενο δαχτυλο:Μεσοαστος λογιστης καθως βλεπει την αγαπημενη του σειρα στην τηλεοραση ακουει ξυσιματα απο το μπανιο,μπαινοντας βλεπει ενα δαχτυλο να ξεπροβαλει απο το σιφονι του νιπτηρα.Ακολουθει ενας χαμος!(8/10)

 

Τα αθλητικα παπουτσια:Ιστορια φαντασματων με ενα βοηθο δισκογραφικης εταιρίας να βλεπει καθε μερα κατα την επισκεψη του στην τουαλέτα το ιδιο ζευγαρι αθλητικα παπουτσια σε ενα απο τους θαλαμους της και ψοφιες μυγες γυρω τους!(8/10)

 

Τελικα,εχουν ενα τρομερο συγκροτημα:Ζευγαρι χανεται στον δρομο και καταληγει σε μια παραξενη πολη με το ονομα ο παραδεισος του ροκ εντ ρολ!Ακομα πιο παραξενο ειναι το γεγονος οτι οι κάτοικοι αυτης της πολης μοιαζουν με πεθαμενους χρονια ροκ σταρ!η μηπως ειναι αυτοι?(9/10)

 

Παραδοση κατ'οικον:Ιστορια με ζομπι αυτη απο τις πολυ καλες που εχω διαβασει!!(10/10)

 

Η εποχη των βροχων:Ζευγαρι επισης φτανει σε κωμοπολη της Αμερικης για να περασει το καλοκαιρι και οι κάτοικοι τους προειδοποιουν να περασουν το βραδυ τους αλλου και να επιστρεψουν την αλλη μερα γιατι σαν σημερα καθε 7 χρονια συμβαινει η εποχη των βροχων και κατι παραξενο πεφτει απο τον ουρανο!Εκεινοι ομως τους αγνοουν!(9/10)

 

Το ομορφο αλογακι μου:Το πιο λογοτεχνικο διηγημα της συλλογης,ουσιαστικα ειναι ενα κομματι απο καποιο βιβλιο που "εγραψε" ο Μπακμαν και δεν εκδοθηκε ποτε.Ενας παππους μιλαει στον εγγονο του για τον χρονο.(9/10)

 

Συγγνώμη,σωστο νουμερο:Ουσιαστικα προκειται για σεναριο επεισοδιου για τηλεοπτικη σειρα που εγραψε ο Κινγκ.Καλουτσικο.(7/10)

 

Οι ανθρωποι των δεκα:Οι ανθρωποι των δεκα εχουν 2 κοινα στοιχεια.Πρωτον βγαινουν ολοι εξω απο τα κτιρια τους στις 10 για να καπνισουν και δευτερον βλεπουν πραγματα που οι μη καπνιστές δεν μπορουν να δουν!Αρκετα καλο!(9/10)

 

Κραουτς Εντ:Μυθολογια Κθουλου αυτο με ζευγαρι που ενω κανει την βολτα του στο Λονδινο ξαφνικα βρισκεται σε ενα παράλληλο συμπαν.Καλο.(8/10)

 

Το σπιτι της Μειπλ Στρητ:4 αδερφια που παιρνανε δυσκολες στιγμες με τον πατριο τους ξαφνικα ανακαλυπτουν οτι στο σπιτι τους αναμεσα στους τοιχους φυτρωνει καποιο ειδος μεταλλου!τι να ειναι αραγε?ωραιο και λυτρωτικο!(9/10)

 

Το πεμπτο τεταρτο:Αστυνομικη ιστουριουλα,Μπακμαν εποχη κι αυτη.καλουτσικη(7/10)

 

Η υποθεση του γιατρου:Ο Κινγκ γραφει Σερλοκ Χολμς και το κανει καλα!!Επισης κανει το κορυφαιο plot twist,την υποθεση την λυνει ο Γουατσον!!Κορυφαιος!(10/10)

 

Η τελευταια υποθεση του Γιουμνι:Εδω ο Κινγκ γραφει αλλα Ρειμοντ Τσαντλερ και το κανει παλι αρκετα καλα!!(9/10)

 

Οι τελευταιες 3 ιστοριες ειναι το Κατω το κεφαλι που αποτελει μια πραγματεια για το μπειζμπολ,το Αυγουστος στο Μπρουκλυν που ειναι κατι σαν ποιηματακι παλι για το μπειζμπολ,και το Ο ζητιανος και το διαμαντι που ειναι μια λαικη ιστοριουλα της ανατολης που ακουσε καποτε ο Κινγκ και την μετεφερε στο βιβλιο.

 

 

 

 

9/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..