Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 5 votes

Stephen King

• Please log in to reply
1168 replies to this topic

#21 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 23 Φεβρουάριος 2006 - 20:31

Cell λέγεται.

†††Est. 2004†††

#22 darky

darky
  • Members
  • 328 posts

Posted 25 Φεβρουάριος 2006 - 18:03

To parakatw mphke se spoiler tags gia na prostateysv ta auva matakia tvn fans. Afhste to etsi(h sbhste to), to shmantiko einai to link.

Spoiler

Na kai ena ringtone(uelei na anoiksete ta hxeia gia na to akoysete)
Κ-

#23 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 25 Φεβρουάριος 2006 - 18:28

I don't get it.

†††Est. 2004†††

#24 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 25 Φεβρουάριος 2006 - 19:50

Ούτε κι εγώ για να είμαι ειλικρινής.

Θέλεις να πεις πως το ότι είναι μα&*κας ή όχι, επηρρεάζει και τον τρόπο που βλέπεις τα γραπτά του? Γιατί αν δεν είναι αυτό, τότε καλό θα ήταν να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο.

Επίσης, darky, καλό θα ήταν να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, για να είναι ευανάγνωστα αυτά που γράφεις, να μην κουράζουν το μάτι, οπότε και να διαβάζονται με μεγαλύτερη ευκολία. :)

Ευχαριστώ.

Edited by Nienor, 26 Φεβρουάριος 2006 - 04:05.

Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#25 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 12:21

O King einai aulios syggrafeas. Ta erga toy einai xarakthristika deigmata paralogotexnias.

Ειλικρινά, το πώς μπορεί ένας συγγραφέας να είναι αύλιος δε το καταλαβαίνω:p

Πάντως Gamawa-ίζεις έντονα darky.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#26 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 13:51

Και τι εννοείς με το ότι μπήκε στο τρελοκομείο; Εϊναι κάποια είδηση αυτό;

(και δε νομιζω ότι τα αθώα ματάκια μας χρειάζονται spoiler tags, αρκει να μην εκφραζόμαστε τόσο απόλυτα. Και πιο ευγενικά. )
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#27 darky

darky
  • Members
  • 328 posts

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 14:30

αρκει να μην εκφραζόμαστε τόσο απόλυτα. Και πιο ευγενικά.

Les o King na uixthke? O anurvpos egrapse me allo onoma, FFS egrapse to Misery

Bebaia egw ua huela na jerv pvs o Nihilio ua to ejhghsei afto ston Eric

Πάντως Gamawa-ίζεις έντονα darky

Kai telospantvn mh grafete asxeta post. Gia ton King milame panta.
Κ-

#28 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 14:53

Μα τι ακριβώς θες να πείς, ακόμα δε καταλάβαμε.

†††Est. 2004†††

#29 darky

darky
  • Members
  • 328 posts

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 15:10

I don't get it.

Molis ekanes to xeirotero lauos se mia istoria tromoy...

If you can't get It, It will eventually get you. :diablo:

Edited by darky, 26 Φεβρουάριος 2006 - 15:13.

Κ-

#30 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 17:32

Κοίτα, προκλητικά και δηκτικά κείμενα γράφει, αλλά δε διακρίνω την «παραλογοτεχνία» για την οποία μιλάς.
Posted Image

#31 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts

Posted 26 Φεβρουάριος 2006 - 21:50

Darky, παρακαλώ: γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και προσπάθησε να εξηγήσεις την άποψη σου, ώστε να μπορούν όλοι να συμμετέχουν στη συζήτηση και να καταλαβαίνουν τι λες.

Ευχαριστώ.
Posted Image
Μιχάλης Μανωλιός

#32 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 07 Μάρτιος 2006 - 23:06

Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. Επίσης, από την Αnubis, ένα βιβλιο για τις ταινίες που γυρίστηκαν απο βιβλια του Κινγκ. Λέγεται η Σκοτεινή πλευρά του Χόλυγουντ, από έλληνα συγγραφέα όμως...
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

#33 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 08 Μάρτιος 2006 - 00:26

Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. Επίσης, από την Αnubis, ένα βιβλιο για τις ταινίες που γυρίστηκαν απο βιβλια του Κινγκ. Λέγεται η Σκοτεινή πλευρά του Χόλυγουντ, από έλληνα συγγραφέα όμως...

Εδώ το σχετικό blog για το βιβλίο:
http://ruyllopezz.bl.../hollywood.html
"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#34 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 08 Μάρτιος 2006 - 00:49

"Το επόμενο θα ειναι για τον Clive Barker". Δικός μας ειναι ο τύπος! Βέβαια λέει ότι ήταν και στο Cinefan, το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό γενικά (μέχρι που άρχισε να βουλιάζει και το κόψανε). Αναλόγως τα χρήματα του ταμείου, μπορει να το τσιμπήσω τελικά.

#35 Guest_outis_*

Guest_outis_*
  • Guests

Posted 08 Μάρτιος 2006 - 09:36

Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. ...

Χαιρετώ την παρέα, καθώς είναι το πρώτο μου post εδώ.
Το On Writing είναι από τα αγαπημένα μου non-fiction το έχω διαβάσει 2-3 φορές (στ' αγγλικά). Γενικά ο Κινγκ μ' αρέσει - αν και όχι όλα του και πάντα - γιατί είναι πιο ευθής στο γράψιμο από τους "δήθεν". Αυτό που θέλει να πει το λέει απλά και όχι "λογοτεχνικά" (με την έννοια που δίνει στη λέξη ο μέσος Έλλην φιλόλογος "καθηγητής" λυκείου). Γι' αυτό και σηκώνει το "παραλογοτεχνία" - όχι όμως με την υποτιμητική έννοια με την οποία χρησιμοποιείται.
Αν γράφεις απλά και άμεσα, είσαι προσιτός και γράφεις "παραλογοτεχνία" (αλλά πουλάς καλά).
Αν γράφεις περίτεχνα και με λεκτικές ακροβασίες βρίσκεσαι σε δυσθεώρητα "λογοτεχνικά" και "ακαδημαϊκά" ύψη, είσαι "λογοτέχνης". Ονειρεύεσαι το Νόμπελ αλλά συμβιβάζεσαι και με τις κρατικές επιχορηγήσεις (αν έχεις τα σωστά κονέ...)

#36 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 08 Μάρτιος 2006 - 14:16

Μπα, ο King είναι μια χαρά λογοτεχνικός. Δε χρειάζεται να είσαι ο γράφω-τις-λέξεις-που-δεν-καταλαβαίνει-κανένας για να είσαι λογοτεχνικός. Αυτή, όπως λες κι εσύ, είναι οι λογοτεχνία των "δήθεν". Εξάλλου, όλοι οι κλασικοί νορμάλ γλώσσα χρησιμοποιούσαν' τίποτα το ιδιαίτερα περίεργο.

Και, καλωσόρισες.

#37 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 10 Μάρτιος 2006 - 14:44

Το ''Σακος με κόκκαλα'' είναι ένα απο τα καλύτερά του(mainstream) βιβλία κατ έμε. Έπειτα ξεχνάς το Dark Tower και το Cell που βγήκε τώρα.

†††Est. 2004†††

#38 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts

Posted 10 Μάρτιος 2006 - 19:21

Οι καρδιές στην Ατλαντίδα, απλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφει συνήθως. Κατά τα άλλα το βρίσκω υπέροχο (αν κι εγώ ανυποψίαστη το διάβασα αρχικά). Δίνει μια εικόνα της Αμερικής του τότε, την οποία την έχω πετύχει ελάχιστες φορές. Το θεωρώ επίσης αντισυμβατικό και ειλικρινές αρκετά (παρόλο που τον ίδιο τον Κινγκ δεν τον διαβάζω για την ειλικρίνια του). Μου φαίνεται τρελό το να το κατατάσεις στο χειρότερα, πες τουλάχιστον γιατί.

Για την ονειροπαγίδα συμφωνώ, ούτε τη μισή δεν κατάφερα να βγάλω, απίστευτα βαρετή και ανούσια. Το σάκο με τα κόκκαλα δεν τον έχω διαβάσει, αλλά έχω ακούσει κι εγώ κόσμο που να το κατατάσει στα καλύτερα. Η Ντολόρες εμένα μ'αρέσει (αν και όχι τόσο όσο να το υποστηρίξω φανατικά :p ) όπως και όσο από τους νυχτερίτες έχω διαβάσει.

Επίσης, αυτές οι λεπτομέρειες είναι όντως αληθινές? Κι αν είναι, έχουν καμία σχέση με το ίδιο το βιβλίο ή είναι απλά οι "κακές γλώσσες" κι έτσι?
Posted Image
Μιχάλης Μανωλιός

#39 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 10 Μάρτιος 2006 - 20:41

To American Gods δεν μου άρεσε και τόσο...ειλικρινά δεν μπορώ να ξεπεράσω τα σημεία που ο Gaiman ουσιαστικά κάνει οτι κάνουν τόσο καιρό άλλοι κι άλλοι.

†††Est. 2004†††

#40 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 31 Μάιος 2006 - 11:55

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για την επιρροή του Lovecraft στον Κινγκ.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users