Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 5 votes

Stephen King

• Please log in to reply
1209 replies to this topic

#1141 watcher

watcher
  • Members
  • 333 posts
  • Όνομα:Νίκος
  • Currently reading:..

Posted 02 Δεκέμβριος 2016 - 12:56

Μόνο 2-3 κι έκανα παραγγελία.Χαμός θα γίνει,λες να προλάβω?

#1142 volyros

volyros
  • Members
  • 348 posts
  • Όνομα:Γιαννης

Posted 09 Δεκέμβριος 2016 - 00:10

Νομιζω οτι εγινε επανεκδοση και αυτου και του μεθοδων αναπνοων οποτε μην αγχώνεστε ολοι θα παρετε!!

#1143 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.271 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 09 Δεκέμβριος 2016 - 00:36

Απαντήσεις στο goodreads.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#1144 rolandofgileaad

rolandofgileaad
  • Members
  • 88 posts
  • Όνομα:Elias
  • Currently reading:Ματωμένη γη - Louis L'Amour

Posted 12 Δεκέμβριος 2016 - 15:46

Πλέον λιγότερα και από τα δάχτυλα ενός ανθρ.χεριού!!!Έμειναν Περί Συγγραφής, Καρδιές στην Ατλαντίδα, Πως τελείωσε το μπάχαλο και Εφιάλτες και ονειρότοποι(Επίτομο).Άντε να τα βρω τώρα που είμαι και άνεργος, για να διαβάσω όλα τα βιβλία του χρονολογικά!!!

#1145 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.041 posts
  • Όνομα:Λευτέρης

Posted 20 Ιανουάριος 2017 - 21:25

Από συνέντευξη του εκδότη του Κλειδάριθμου στη lifo:

"ο κορυφαίος Stephen King θα εκδίδεται στο εξής από τις Εκδόσεις Κλειδάριθμος — και φιλοδοξούμε να κάνουμε μια άρτια και σφαιρική παρουσίαση του έργου του στους αμέτρητους Έλληνες αναγνώστες του, μια Βιβλιοθήκη Stephen King με τη μεταφραστική και εκδοτική ποιότητα που του αξίζει [...] η καινούρια συλλογή διηγημάτων του «Bazaar of Bad Dreams» και το θρυλικό «ΑΥΤΟ» σε ολοκαίνουρια μετάφραση θα βγουν πριν το καλοκαίρι"

Edited by Electroscribe, 20 Ιανουάριος 2017 - 21:26.

• Δημήτρης and Mictantecutli like this
Χειμώνος ορχού, ει θέρους ηύλεις.
<><

#1146 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.271 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 21 Ιανουάριος 2017 - 08:44

Ελπίζω να μη μας γδάρουν από τιμές και να μη βάζουν βαρύ χαρτί στις σελίδες και στα εξώφυλλα.

(Μα τι έπαθε η Bell; )

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#1147 Glokta

Glokta
  • Members
  • 46 posts
  • Όνομα:Vasileios
  • Currently reading:The First Law Trilogy

Posted 21 Ιανουάριος 2017 - 14:57

Stephen king δεν έχω διαβάσει όσο θα ήθελα.

Η θεματολογία του στα βιβλία που έχω ακουμπήσει μέχρι τώρα δεν ταίριαζε στα δικά μου γούστα. Είχα διαβάσει δύο βιβλία του King και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί είχε όλη αυτήν τη φήμη.

Ωραία βιβλία, ζωντανά, με χαρακτήρες έτοιμους (τις πιο πολλές φορές) να βγουν από τις σελίδες. Δεν είχα διαβάσει κάτι όμως που να με κάνει να καταλάβω γιατί όλο αυτό το μεγαλείο.

Κατάλαβα γιατί ο King είναι ο KING, σε ένα κεφάλαιο, από το πρώτο βιβλίο, του μαύρου πύργου. 

Spoiler

Ήμουν στην παραλία, σε χαλαρό beach bar. Μόλις είχα τελειώσει το cocktail μου. Έκλεισα το βιβλίο, παρήγγειλα ακόμη ένα cocktail και πήγα να κάνω μια βουτιά να ηρεμήσω. Πως μπόρεσε να τρυπήσει την ψυχολογία μου ενώ ήμουν σε άδεια ήδη τρεις μέρες, στο beach bar με την χαλαρή μουσική,πίνοντας cocktail;

Απάντηση απλή...Stephen King!

• terry283 and rolandofgileaad like this

#1148 rolandofgileaad

rolandofgileaad
  • Members
  • 88 posts

Posted 21 Ιανουάριος 2017 - 19:54

Τι κίνηση ματ ήταν αυτή από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος;Να υποθέσω πως παίρνουν αυτά που είχαν βγει από Λιβάνη;Είχε βγάλει δελτίο πρόσφατα η Μπελλ, πως θα κυκλοφορήσει το 3ο μέρος μετά τον Κο Μερσέντες και το Ότι βρεις δικό σου και έσβησε τις φήμες πως θα ανατυπώσει παλαιότερους τίτλους (όπως το Καρδιές στην Ατλαντίδα που περιμένω.)

#1149 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 1.038 posts
  • Όνομα:Θανάσης

Posted 22 Ιανουάριος 2017 - 02:17

Στην φωτογραφία στην συνέντευξη έχει Firestarter και Skeleton crew. Ρε λες;;

• WolfBack and GeorgeDamtsios like this

#1150 volyros

volyros
  • Members
  • 348 posts
  • Όνομα:Γιαννης

Posted 27 Ιανουάριος 2017 - 16:30

Τελειωσα την συλλογη διηγηματων Εφιαλτες και ονειροτοποι,ειναι η δευτερη συλλογη που διαβαζω μετα την Νυχτερινη βαρδια και την βρηκα πολυ καλυτερη.Περιεχει 25 διηγηματα που στην πλειοψηφία τους ειναι εξαιρετικα.

Λιγα λογια για αυτα σε spoiler για οποιον -σαν εμενα-δεν θελει να ξερει τιποτα σχετικο με αυτα πριν τα διαβασει!

Spoiler

9/10
  • Δημήτρης, BladeRunner and terry283 like this

#1151 SymphonyX13

SymphonyX13
  • Members
  • 508 posts
  • Όνομα:Δημήτρης
  • Currently reading:"To βιβλίο των χαμένων πραγμάτων" - John Connolly

Posted 19 Φεβρουάριος 2017 - 14:25

Eπιφυλάσομαι να φτιάξω τόπικ στο σωστό μέρος του forum, όταν θα κάνει πρεμιέρα (άγνωστο πότε) η σειρά, που το μόνο που ξέρω είναι ότι μέρος στην παραγωγή έχει και ο J.J. Abrams. Eδώ όμως πιστεύω θα την δουν αρκετοί που μπορεί να τους ενδιαφέρει. Εγώ σίγουρα την περιμένω ανυπόμονα...

• Δημήτρης likes this

But i have promises to keep

And miles to go before i sleep...

#1152 rolandofgileaad

rolandofgileaad
  • Members
  • 88 posts

Posted 19 Απρίλιος 2017 - 17:51

Έχει μείνει το Περί συγγραφής, εάν το έχει κάποιος διπλό ή από επαρχία για να ολοκληρώσω τη συλλογή!Και μπορώ εγώ να βοηθήσω με βιβλία από Οξύ που βρήκα κάπου μία πηγή φυσικού αερίου!

#1153 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 1.038 posts

Posted 05 Μάιος 2017 - 13:53

Χαρμόσυνα νέα για τους οπαδούς του Κινγκ!
Χαζεύοντας το πρόγραμμα για το φεστιβάλ ταινιών τρόμου Horrorant(ξεκίνησε χθες), είδα στο κάτω κάτω μέρος του pdf, διαφήμιση των εκδόσεων Κλειδάριθμος για την κυκλοφορία ΔΥΟ βιβλίων του Stephen King στις 23 Ιουνίου. Το ένα το ξέρουμε, είναι το "Παζάρι των κακών ονείρων" και το άλλο είναι συνεργατικό με τον επί χρόνια συνεργάτη(και επίσης συγγραφέα) του Κινγκ, Richard Chizmar, το "Η Γουέντι και το κουτί"(175 σελίδες)!!
Υ.Γ. Οι εκδόσεις Κλειδάριθμος, πήραν τα δικαιώματα ΚΑΙ για τα βιβλία του Κέδρου(εκτός της Οργής προφανώς), και μέσα στην χρονιά, εκτός απροόπτου, θα κυκλοφορήσει το πρώτο από αυτά 1f642.png Οπότε κρατήστε τα λεφτά σας, πληροφορήστε τον κόσμο που ενδιαφέρεται, να μην πληρώνει τσάμπα τους "έξυπνους".

• Δημήτρης, BladeRunner, wasteland and 1 other like this

#1154 Steel Guardian

Steel Guardian
  • Members
  • 53 posts
  • Όνομα:AAA

Posted 13 Μάιος 2017 - 17:47

It/Το Αυτό
Το τρίτο και κατά τη γνώμη μου καλύτερο βιβλίο του Stephen King που διαβάζω (τα άλλα δύο είναι τα "Duma Key" και "The Shining", που μου είχαν φανεί μέτρια).
Ούτε αυτό το βιβλίο με ενθουσίασε, αλλά μου φάνηκε απλά καλό.
Ο τρόπος με τον οποίο ο King χειρίζεται τη γλώσσα μου είναι πολύ ευχάριστος και δεν κουράζει καθόλου, χωρίς να είναι απλοϊκός.
Η υπόθεση είναι αρκετά απλή: Ενήλικοι πλέον κάποιοι παιδικοί φίλοι επιστρέφουν στην πόλη που μεγάλωσαν προκειμένου να αντιμετωπίσουν μία υπερφυσική απειλή που πίστευαν ότι είχαν νικήσει ως παιδιά. Παρά την απλότητα της ιστορίας ο King προσθέτει (υπερβολικά) μεγάλο πλήθος λεπτομερειών και υποπλοκών, κάνοντάς την έτσι να φαντάζει σύνθετη.
Η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι υποδειγματική, όπως και στα άλλα δύο βιβλία του που έχω διαβάσει. Όμως νομίζω πως υπήρχαν περισσότεροι χαρακτήρες από ότι χρειαζόταν.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του βιβλίου και τολμώ να πω,του συγγραφέα (με βάση το τι έχω διαβάσει) είναι η ατελείωτη φλυαρία. Πιστεύω πως το βιβλίο θα μπορούσε να είναι εύκολα 300 σελίδες μικρότερο και να μην έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα ουσιαστικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το βιβλίο να γίνεται κουραστικό σε διάφορα σημεία. Ακόμα βρήκα το τέλος αρκετά αδύναμο.

Η έκδοση (Λιβάνης/Κλειδί) είχε πολλά λάθη στην επιμέλεια.

Το βιβλίο είναι καλό, με αρκετά όμως προβλήματα. Θα το πρότεινα στους fans που για κάποιο λόγο δεν το έχουν διαβάσει ή σε κάποιον που ψάχνει κάποιο βιβλίο του King για να ξεκινήσει και δεν τον ενοχλεί το τεράστιο μέγεθος του βιλίου.

Βαθμολογία: 7/10

• Δημήτρης, wasteland and vaggelis like this

#1155 Mictantecutli

Mictantecutli
  • Members
  • 1.038 posts

Posted 22 Μάιος 2017 - 15:58

ΚΑΙ το End of watch, το τρίτο μέρος της τριλογίας του Μπιλ Χότζες του Stephen King, θα βγει τελικά από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος και όχι από τις εκδόσεις Bell. Ακόμα δεν έχει οριστεί ημερομηνία όμως.

#1156 yanni

yanni
  • Members
  • 243 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 22 Μάιος 2017 - 17:52

ΚΑΙ το End of watch, το τρίτο μέρος της τριλογίας του Μπιλ Χότζες του Stephen King, θα βγει τελικά από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος και όχι από τις εκδόσεις Bell. Ακόμα δεν έχει οριστεί ημερομηνία όμως.

Δυστυχώς οι εκδόσεις Bell έχασαν το δυνατό τους χαρτί... ελπίζω να παραμείνουν στο προσκήνιο παρ όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κυρίως λόγω τής καταραμένης οικονομικής κρίσης.
  • Mictantecutli likes this

#1157 T.C.Cook

T.C.Cook
  • Members
  • 91 posts
  • Όνομα:TC Cook

Posted 23 Μάιος 2017 - 18:30

Βγαλμένες από το βιβλίο

Spoiler
του King οι τελευταίες τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αγγλία.

#1158 yanni

yanni
  • Members
  • 243 posts

Posted 23 Μάιος 2017 - 18:46

Βγαλμένες από το βιβλίο

Spoiler

Μπα δεν θα το έλεγα, απλά όπου υπάρχουν πολλά άτομα συγκεντρωμένα(γηπεδα, συναυλίες, υπαίθριες εκδηλώσεις κτλ.)είναι εύκολο να έχεις περισσότερα θύματα. Οπότε ας αφήσουμε την φαντασία του συγγραφέα να μας ταξιδέψει και να μην μπλεκουμε διαφορετικές καταστάσεις.

#1159 T.C.Cook

T.C.Cook
  • Members
  • 91 posts
  • Όνομα:TC Cook

Posted 23 Μάιος 2017 - 20:10

Βγαλμένες από το βιβλίο

Spoiler

Μπα δεν θα το έλεγα, απλά όπου υπάρχουν πολλά άτομα συγκεντρωμένα(γηπεδα, συναυλίες, υπαίθριες εκδηλώσεις κτλ.)είναι εύκολο να έχεις περισσότερα θύματα. Οπότε ας αφήσουμε την φαντασία του συγγραφέα να μας ταξιδέψει και να μην μπλεκουμε διαφορετικές καταστάσεις

Το έχεις διαβάσει;

#1160 yanni

yanni
  • Members
  • 243 posts

Posted 29 Μάιος 2017 - 21:46

Σε γνωστό ελληνικό torrent site κυκλοφόρησε σε pdf η "Οργή" , αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φορά που κυκλοφορεί σε αυτή τη μορφή. Μια λύση ανάγκης για όσους το ψάχνουν, θέλουν να το δίαβασουν. Ορισμένα κοράκια εκεί έξω την έντυπη μορφη τη πουλάν μέχρι και 200 € εξαιτίας της σπανιότητας.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users