Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Το τελείωσα και το λάτρεψα. Η σκοτεινή πλευρά της συγγραφής ως θεματική, στα χνάρια του Μίζερι. Η σκοτεινή πλευρά είναι ο μπεστ σέλλερ παλπ συγγραφέας και η "φωτεινή" πλευρά είναι αυτός που γράφει κουλτουριάρικα. Ενφιαφέρον το πώς το συνδίασε με τη θεματική των διδύμων αλλά και με το σμήμος των πουλιών. Βλέπεις την εσωτερική πάλη του ήρωα (που μπορεί να είναι και η πάλη του ίδιου του Κινγκ) : Να παραμείνω το βαρετό σπασικλάκι που γράφει κουλτούρα και φυτοζωεί στην φτώχεια; Ή να γίνω ο δυναμικός και ενδιαφέρον σκοτεινός εαυτός μου που γράφει μπεστ σέλλερ και τον αποθεώνουν; 

Dark-Half-Stephen-King.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

17 hours ago, Roubiliana said:

Το τελείωσα και το λάτρεψα. Η σκοτεινή πλευρά της συγγραφής ως θεματική, στα χνάρια του Μίζερι. Η σκοτεινή πλευρά είναι ο μπεστ σέλλερ παλπ συγγραφέας και η "φωτεινή" πλευρά είναι αυτός που γράφει κουλτουριάρικα. Ενφιαφέρον το πώς το συνδίασε με τη θεματική των διδύμων αλλά και με το σμήμος των πουλιών. Βλέπεις την εσωτερική πάλη του ήρωα (που μπορεί να είναι και η πάλη του ίδιου του Κινγκ) : Να παραμείνω το βαρετό σπασικλάκι που γράφει κουλτούρα και φυτοζωεί στην φτώχεια; Ή να γίνω ο δυναμικός και ενδιαφέρον σκοτεινός εαυτός μου που γράφει μπεστ σέλλερ και τον αποθεώνουν; 

Dark-Half-Stephen-King.jpg

Από τα πιο δυσεύρετα βιβλία που υπάρχουν..πήγα σε 3-4 διαφορετικές βιβλιοθήκες και δεν το είχα βρει..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Aggelos95 said:

Από τα πιο δυσεύρετα βιβλία που υπάρχουν..πήγα σε 3-4 διαφορετικές βιβλιοθήκες και δεν το είχα βρει..

Σε ebook το πήρα στα αγγλικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Roubiliana said:

Σε ebook το πήρα στα αγγλικά.

καλή λύση αλλά δε ξέρω τέλεια αγγλικά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Aggelos95 said:

Ευχαριστώ αλλά εγώ συνήθως δανείζομαι από βιβλιοθήκες

Δείχνει ότι είναι διαθέσιμο στη κεντρική Θεσσαλονίκης, αλλά πάρε καλύτερα ένα τηλ. πριν πας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Δημήτρης said:

Δείχνει ότι είναι διαθέσιμο στη κεντρική Θεσσαλονίκης, αλλά πάρε καλύτερα ένα τηλ. πριν πας. 

Σορρυ για το μπέρδεμα, εννοούσα πως όσες φορές βρισκόμουν στη βιβλιοθήκη  ήταν δανεισμένο από άλλους. Δεν μπορείς να "κλείσεις" βιβλία, οπότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να σου πουν την ημερομηνία της επιστροφής και ΑΝ είσαι τυχερός και πας την ίδια μέρα στη βιβλιοθήκη και ΑΝ όταν πας το έχουν επιστρέψει (επειδή ξέρεις μόνο την ημέρα επιστροφής, όχι και την ώρα) , τότε μπορείς να το δανειστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

774365190_BagofBones.jpg.eef3258e69ffe885da00b3993a63286b.jpg 997775577_BagofBones-Cover2.jpg.4803652704fbc9df3202f16ca13285a7.jpg 553178070_BagofBones-Cover3.jpg.0621ac517cb98dc9983f773f799e700a.jpg 725680074_.jpg.ebef3ec5518f9cbd7772db7d4ab1551f.jpg

Bag of Bones

Μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες του Κινγκ που έχουν να κάνουν με ένα άτομο που πάει να ζήσει αλλού και εκεί συναντάει το «κακό». Αυτό το σκηνικό για εμένα είναι το απόλυτο σκηνικό για μια τρομακτική και μυστηριακή ατμόσφαιρα. Δεν είναι από τα καλύτερα βιβλία του, εγώ όμως πέρασα αρκετά καλά. Η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι, όπως πάντα, αρκετά ικανοποιητική και οι περιγραφές για άλλη μια φορά γλαφυρές. Ο Κινγκ επιστρατεύει ένα κοινωνικό πρόβλημα, το φυλετικό ρατσισμό, και με βάση αυτό δημιουργεί ένα σκηνικό φαντασίας και τρόμου.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Spyrex said:

Μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες του Κινγκ που έχουν να κάνουν με ένα άτομο που πάει να ζήσει αλλού και εκεί συναντάει το «κακό».

 

Και συνήθως είναι μία μικρή επαρχιακή πόλη τύπου Castle Rock. Μία φορά σε συνέντευξη είχε πει ότι ο λόγος που προτιμάει οι ιστορίες του να διαδραματίζονται κυρίως σε τέτοια μέρη είναι επειδή χτυπάει περισσότερο η αντίθεση μεταξύ φιλήσυχων ανέμελων κατοίκων στα χωριά/μικρές πόλεις με το Κακό. Και όντως, είναι τέλειο σκηνικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

IMG_20231130_020437.thumb.jpg.527b63f79ade94517755997929b09789.jpg

Εξύψωση

Νιώθω λιγάκι αναζωογονημένος με τη νουβέλα του Κινγκ. Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε συνηθίσει τα μεγάλα και βαριά βιβλία του, θυμίζοντας μου ότι και τα "μικρότερα" του έχουν μεγαλύτερο αντίκτυπο. Αναγνωρίζω την κριτική πολλών, ότι το βρήκαν χωρίς ιδιαίτερο βάθος.

Δεν είναι τρόμου, οπότε δεν θα σας κρατήσει ξύπνιους στο σκοτάδι. Μου άρεσε για αυτό που είναι, μία συγκινητική ιστορία δηλαδή. Ο Κινγκ αρέσκεται να ρίχνει κάποιο κοινωνικό σχόλιο στα βιβλία του, αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε όταν ο κόσμος τριγύρω μας είναι σκατ...

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις Κλειδάριθμος κυκλοφόρησαν τα δύο πρώτα βιβλία της σειράς του "Μαύρου Πύργου". Σε τιμές λογικής, εν αντίθεση με τους μαυραγορίτες που μεταπωλουν τα βιβλία σε ιστοσελίδες μεταχειρισμένων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ακούω σε audiobook στα ελληνικά και ομολογώ πως έχω εντυπωσιαστεί με την κοσμοπλασία. Ξεκινάει αργά αλλά αυτό δεν είναι αρνητικό γιατί όλα τα στοιχεία, ακόμα και τα φαινομενικά άσχετα, συνηθισμένα και καθημερινά, δένουν στο τέλος. Αγαπημένο στοιχείο της κοσμοπλασίας, οι "γελαστές". 

1374953656_----top.jpg.e8f607b0c5b303222504e44b9c1d43b8.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

633610.jpg.a99a082d4f86176ae4656427c19c9ee8.jpg

Ο Μαύρος Πύργος I: Ο τελευταίος πιστολέρο

Ένας χαμός γενικά σε αυτό το βιβλίο. Το 1982 που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά, προσέφερε κάτι το φρέσκο και πρωτότυπο στο είδος του. Αν σας αρέσει η επική, επιστημονική φαντασία, οι νέοι κόσμοι, οι περιπετειώδεις καταδιώξεις και τα γουέστερν, ο Μαύρος Πύργος είναι για εσάς. Παρά τις ατελείς του, δώστε μια ευκαιρία σε αυτό το πρώτο βιβλιο. Μη πάρετε την απόφαση, για το αν σας άρεσε ή όχι, μέχρι να διαβάσετε το δεύτερο βιβλίο.

"Ο άνθρωπος με τα μαύρα τράπηκε σε φυγή στην έρημο, και ο πιστολέρο τον ακολούθησε..." 

Θα πρέπει να ακολουθήσουμε τον Ρόλαντ μέχρι το τέλος της ιστορίας, ανακαλύπτοντας και εμείς μαζί του, όλα τα θαύματα που βρίσκονται κρυμμένα σε αυτό το ταξίδι!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..