Jump to content

Πώς είναι η Μούσα σας;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Κι αυτός αυτό έκανε. Είναι αφήγηση σε στυλ Ρίκου. :p Βασικά το δικό μου και το δικό του post λένε το ιδιο πράγμα σε δυο διαφορετικά στυλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • RaspK

    3

  • Nienna

    4

  • Διγέλαδος

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οπως ειπε ο Rikochet δεν υπαρχουν μουσες. Υπαρχει η αντιληψη των ανθρωπων για το περιβαλλον τους. Η δικη μου "μουσα" ειναι πολλα πραγματα. Η ιστορια, καποιες φορες η φυση, καποια δυσαρεστα πραγματα, οι μυθοι, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα.. δεν έχετε "μούσα" με την γνωστή έννοια της λέξης. Ούτε εγώ είχα μέχρι τώρα αλλά λέω να σκεφτώ μία.

Link to comment
Share on other sites

LOL.

 

Πες τα, ρε Sab. Ούτε κι εγώ "έχω" Μούσα. Κι εγώ από παντού λαμβάνω τα ερεθίσματά μου, αλλά προσπάθησα να δώσω σε όλα αυτά μια εικόνα.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Πες τα, ρε Sab. Ούτε κι εγώ "έχω" Μούσα. Κι εγώ από παντού λαμβάνω τα ερεθίσματά του, αλλά προσπάθησα να δώσω σε όλα αυτά μια εικόνα.

Bold, my emphasis...

 

Κώστα, ειλικρινά τώρα, πολύ :bag: Γιουσστ κίντινκ, τόου...

 

Η Μούσα μου είναι η μέθη, ο χορός, το κάθε στοιχείο που θα μ' εξάψει, η αγάπη μου, η θλίψη μου, ο φθόνος μου, μα πάνω απ' όλα οι πόνοι και οι τριβές μου, η μελαγχολία και οι σκέψεις μου. Δεν εκτίμησα τον Beethoven για τίποτ' άλλο περισσότερο από τ' ότι έγραψε με αφάνταστη έμπνευση, και ο Schiller μαζί, όχι για το τρομέρο κι απάνθρωπο, αλλά για τη Χαρά, και την ύμνησαν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχω μούσα, αλλά χμμμμ μήπως τα παραπάνω που λένε οι συνομιλούντες, είναι περισσότερο πηγές έμπνευσης και αυτό που λέμε "Μούσα" είναι κάτι πιο βαθύ?

Μήπως δηλαδή η "Μούσα" είναι κάτι σαν οδηγός που μας ωθεί να επιλέξουμε τις προσωπικές μας πηγές έμπνευσης και πως θα τις εκφράσουμε? Μήπως η "Μούσα" είναι περισσότερο μια ανάγκη απάντησης σε κάποια "γιατί", παρά η έμπνευση που μας δίνουν τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... θα έλεγα Dain πως αυτά τα δυο είναι αχώριστα. Αντιλαμβανόμαστε τα ερεθίσματα μέσω του εαυτού μας βλέπεις. Άρα η μούσα είναι... εμείς και ο κόσμος. :p Δηλαδή ο κοσμος, μιας και εμεις είμαστε κομμάτι του. Αν το πας όλο και βαθύτερα αυτό βρίσκεις στο τέλος.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Οπότε Νιεννα, η "μούσα" υπάρχει μέσα μας και λειτουργεί σε συνδυσμό με το περιβάλλον μεν αλλά έχει και κάποια ανεξαρτησία, θα μπορούσαμε να πουμε. Aχώριστα είναι σίγουρα, ταυτόσημα όμως είναι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ταυτόσημα όσο εμείς, και ο Κόσμος Dain... Αστρόσκονη. :)

Link to comment
Share on other sites

Bold, my emphasis...

 

Κώστα, ειλικρινά τώρα, πολύ :bag: Γιουσστ κίντινκ, τόου...

 

:bangin: Δείξε έλεος στο εμού τυπογραφικόν. :o :bangin:

Link to comment
Share on other sites

:bangin: Δείξε έλεος στο εμού τυπογραφικόν. :o :bangin:
Ήλπιζα ότι θα συλλάμβανες το λογοπαίγνιο· το τελευταίο μέρος του quote που παρέθεσες σημαίνει: "Just kidding, though..."

 

Θα συμφωνήσω με τη Νιέννα: δε νομίζω ότι διαχωρίζονται αυτές οι δύο πτυχές, απλά αποτελούν δύο διαφορετικές εκδοχές (/πλευρές) του ίδιου πράγματος (/νομίσματος).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν ήταν το θέμα να πούμε απο που παίρνουμε τα αιρεθίσματα για να γράψουμε, τότε θα συμφωνούσα. Η μούσα δεν είναι απλό ερέθισμα. Είναι αυτό το απροσδιόριστο κάτι που κάνει τους συγγραφείς να μην βλέπουν ένα κτίριο, αλλά να βλέπουν το κτίριο όπου διαδραματίζεται μια ιστορία. Είναι αυτή η δημιουργική φλόγα που κοίται κοιμώμενη μέσα στον κάθε άνθρωπο, αλλά τόσοι λίγοι την αφυπνίζουν. Είναι όλα όσα δένουνε τα εξωτερικά ερεθίσματα. Και, αυτό είναι για όλους σας, το ερέθισμα απο μόνο του, ακόμα και η σωστή γραφή, απο μόνα τους αυτά, δεν κάνουν ιστορία. Το ξέρω καλά. Το έχω νιώσει. Και το ξέρετε όλοι σας.

 

Για να μην παρεξηγούμαι, δεν πιστεύω ότι μια θεά σου δίνει μια ιστορία και την γράφης. Όχι, αν ήταν έτσι κάθε ιστορία θα έμοιαζε με την άλλη, αφού ο συγγραφέας μόνο θα την έγγραφε. Απλά είναι απαράδεκτο, κατ'εμέ, να λέμε δεν υπάρχει μούσα. ΣΥΓΓΡΕΦΕΙΣ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Η μούσα της ζω'ης μου ειμαι εγώ! :tease: Πέρα από την πλάκα, δεν εχω μούσα πέρα απο την μαστούρα που με πιάνει όταν τρώω μια φλασια. Άμα μου έρθει μια ιδέα θα κάτσω σαν υπνωτισμένη και θα την γράψω..:devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χμμμμ παλιες pub...να βρωμανε μπυρα, με τελειωμενους τυπους και να καθομαι κατα προτιμηση διπλα σε παραθυρο με καποια θεα να βλεπω κοσμο. και τα starbucks κανουν καμοια φορα την δουλεια...

και ονειρα που θα δω καμοια φορα μου δεινουν εμπνευση και ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η μουσα μου ειναι η μελαγχολια μου.

 

Στις χειροτερες στιγμες μου, εχω εμπνευστει να γράψω μεχρι και ποιημα (που το θεωρω δυσκολο). Τα (λιγα) εργα μου εχουν παντοτε μια απαισιοδοξια, και ενα ασχημο τελος που οσο και αν με χαλαει, βρισκω παντοτε τις καλυτερες λεξεις και φρασεις για να το περιγραψω

Link to comment
Share on other sites

Παρότι η μούσα είναι πρωτίστως μια νοητική σύλληψη εγώ έχω τη μούσα μου με σάρκα και οστά.

Ναι κυκλοφορεί στον κόσμο και με εμπνέει συνέχεια. Είναι καταπληκτικά όμορφη, έχει μια υπέροχη μελωδική φωνή και ακόμα πιο γλυκό χαρακτήρα.

Εκτός από το να με εμπνέει μου προσφέρει και υποστήριξη όταν χάνω το θάρρος μου.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα που το σκέφτομαι, μάλλον η δικιά μου μούσα κρατάει τιμόνι ή έστω πηδάλιο. :lol:

Τις περισσότερες και καλύτερες ιδέες τις έχω σκεφτεί μέσα σε αυτοκίνητα, πλοία ή στον ηλεκτρικό, και η καλύτερη στιγμή μου τώρα πια για να καταστρώνω σκηνές, είναι το πρωί, εκεί που οδηγώ πηγαίνοντας για τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου Μούσα έρχεται με αρκετές μορφές...

 

Συνήθως οι διαγωνισμοί με εμπνέουν ιδιαιτέρως, γι'αυτό άλλωστε και λαμβάνω συχνά μέρος σε αυτούς. Και άπαξ και γίνει η αρχή, όλα ακολουθούν μια αλυσιδωτή αντίδραση: αϋπνίες λόγω έμπνευσης, ιδέες για επόμενες ιστορίες ή ακόμα και βιβλία, ώσπου σιγά σιγά φθίνουν λόγω των υποχρεώσεων της καθημερινότητας. Από εκεί και ύστερα, αν ψάχνω να βρω έμπνευση, τότε η ποίηση ανοίγει τις διόδους του μυαλού μου και με εμπνέει. Όσον αφορά το μεσοδιάστημα, στο οποίο υπάρχει ακόμα αρκετή έμπνευση -ή μάλλον, για να το θέσω αλλιώς, υπερδιέγερση- αρκεί μια εικόνα ή μια λέξη, ώστε το μυαλό να κατακλυστεί από ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα δέντρο έξω από το σπίτι μου, δε ξέρω και πως λέγεται (γέμιζει με κιτρίνα ανθάκια, άμα ξέρετε πείτε μου :p).

Όταν φυσάει κουνιέται απ'τον αέρα πάνω κάτω. Αλλά συγχρονίζεται και με τη μουσική που βάζω.

Σαν να την ακούει και χορεύει στο ρυθμό. Κουνιέται αυτό, κουνιέμαι κι εγώ, κουνιόμαστε παρέα.

Το χαζεύω τα βράδια από το παράθυρο και με τρώει το χέρι μου για γράψιμο.

Να το Μούσι μου λοιπον :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το δεντρο με τα κιτρινα ανθακια αν ειναι ανθισμενο αυτη την εποχη (τωρα δηλ) και χωρις να εχει φυλλα, ειναι κρανιά

Edited by vinegrete
Link to comment
Share on other sites

vinegrete μπα, ανθισμένο είναι αλλά έχει φύλλα και είναι φουντωτό. Θα του πιάσω τη κουβέντα να μου πει!

-end of spam-

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Η μούσα μου είναι το διαβολάκι από τις αναρίθμητες προσωποποιήσεις της καλής και της κακής συνείδησης, να κρατάει μια φλεγόμενη γραφομηχανή στο χέρι -και μια κούπα καφέ, για τις δύσκολες νύχτες-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..