Jump to content

Πιο παράξενες ταινίες που έχετε δει;


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Being John Malkowitz

The Darkness

Ένα περίεργο θρίλλερ που βγήκε μάπα και δε θυμάμαι τίτλο

Link to comment
Share on other sites

Ένα περίεργο θρίλλερ που βγήκε μάπα και δε θυμάμαι τίτλο

 

Tο Blair Witch Project θα είναι αυτό :p Ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα για να δω την μεγαλύτερη φούσκα στην ιστορία του κινηματογράφου :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους τους προηγούμενους και προσθέτω το "Ο μεγάλος Λεμπόφσκι" των αδελφών Κοέν. Τα έχει όλα μέσα, ακόμα και μπόουλινγκ...

Link to comment
Share on other sites

οτι ειπατε πιο πανω.. και να προσθεσω

 

waking life

 

napoleon dynamite

 

united states of leland

 

ας περιμενουν οι γυναικες (θεικο)

 

zardoz

 

karate blind escape

 

κι ενα γερμανικο που δε θυμαμαι τον τιτλο αλλα ειναι με δυο γερμανους που μπαινουν σε ενα εξοχικο σπιτι στη λιμνη και καταστρεφουν τη ζωη μιας οικογενειας και την ψυχολογια μου!!! το ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πετύχει εγώ το καλοκαίρι στην τηλεόραση μια πολύ κάφρικη γαλλική ταινία. Ήταν μια παραλλαγή του παραμυθιού "Χάνσεν και Γκρέτεν".

Ζευγάρι σκοτώνει συμμαθητή τους, θάβει το πτώμα στο δάσος και μετά χάνεται. Καταλλήγει σε καλύβα ερημήτη γέροντα που κλειδώνει το κορίτσι στο υπόγειο για να αδυνατίσει, ενώ ταϊζει και βιάζει το αγόρι. Στο τέλος το ζευγάρι το σκάει.

Όχι παράξενη, αλλά εντελώς μα εντελώς κάφρικη...

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω το Oldboy, το Battle Royale, το Casshern και το Red Violin αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

χεχε

 

έχετε δει τον Ανδελουσιανό σκύλο του Μπουνιουέλ;

 

χεχε

 

Χεχεχε... Ναι. :lol: Γάματ. Πάραξεν. Λε σουρεαλίσμ.

 

Επίσης πάραξεν ήταν το Eraserhead. Και το Awakening the Beast του cult βραζιλιάνου horrorίστα Jose Mojica Marins.

Link to comment
Share on other sites

χεχε

 

έχετε δει τον Ανδελουσιανό σκύλο του Μπουνιουέλ;

 

χεχε

 

όχι. Πού το βρήκες; Το θέλω. Μελδόκιος από πάνω πού το βρήκε;

 

Επίσης Bad guy - Κιμ κι ντουκ

 

και (αν και όχι τόσο παράξενη όσο απολαυστική - ιμπρεσσιονιστική - σουρρεαλιστική (;))

 

Ρόμα - Φελίνι (υπότιτλος: οι πουτάνες της ρώμης :p :p :p :p :p )

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και το Hedwig and the angry inch-το χετε δει?Αν όχι, το συνιστώ! Αρκετα σουρεάλ και περίεργη γενικά και πολύ καλή! Το current avatar μου είναι απο κει :D . Έχει και πολύ/πολλή καλή μουσική

 

Το έχω δει το 24 hour people και ναι, μοιάζει με το almost famous αλλα λίγο, γιατί αναφέρεται σε άλλο κομμάτι και εποχή της μουσίκής και είναι κ αλλιώς γυρισμένο-ειναι περίεργα γυρισμένο. Πολύ καλή ήταν.

 

Το being john malkovich το λάτρεψα!!!Το ίδιο και το π, φυσικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Cube

Cube 2: Hypercube

Dark City

Blade Runner (The Movie)

The Rocky Horror Picture Show :p

Αυτά μπορώ να θυμηθώ αυτη την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρησμός της πεταλούδας. Αν έγιναν όλα αυτά στην πραγματικότητα, θέλω να γίνω Mothman

Link to comment
Share on other sites

Throgos αν δεν το έχεις βρει ακόμα, θα μπορούσα να στο γράψω (όπως και τη Χρυσή Εποχή, νομίζω πως έχω πρόσβαση σε μια κόπια).

 

 

 

Επίσης πάραξεν ήταν το Eraserhead.

 

Πσσσσ........Έκανα να κοιμηθώ μια βδομάδα, Θεέ μου

 

Μόλις θυμήθηκα τον Ντάριο Αρτζέντο.....εμ....ταινία.....όλες όσες έχει κάνει ίσως....και ξανά "χεχε"

 

Υ.Γ. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι: χεχε -προσοχή- δεν είναι γέλιο....είναι η πανηλίθια έκφραση που είχε το πρόσωπο μου μετά την παρακολούθηση των ταινιών αυτών, όπως και του Ανδελουσιανού σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Από Argento 2 ταίνιες έχω δει, το Φάντασμα της Όπερας, που αν δε πρωταγωνιστούσε η κόρη του δε θα άξιζε καν να τη δεις και το Suspiria (ακόμα με στοιχειώνει η μουσική του) που εντάξει ήταν ΜΕΣΑ στην ψυχεδέλια με τα τρελά χρώματα κτλ, αλλά δε θα την έλεγα ακριβώς περίεργη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως έχεις δίκιο....δεν είναι ακριβώς "περίεργες" (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι μια παράξενη ταινία) είναι μάλλον cult :hmm: ή death :dazzled: (αν υπήρχε τέτοιο είδος, όπως στη metal)

 

Εγώ ένα ξέρω, είναι χεχε.....δεν έχω να συμπληρώσω τπτ.....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει από το ντοκυμαντέρ που συνόδευε το DVD του Suspiria είναι απλά ταινίες γυρισμένες από έαν άτομο που δε το ενδιαφέρει να διηγηθεί μια ιστορία, αλλά να δείξει μια σειρά από μακάβριες, σκοτεινές, ψυχεδελικές εικόνες, η ιστορία είναι απλά η αφορμή για να το κάνει.

Τώρα με death metal μόνο στη θεματολογία ταιριάζουν, αλλά και πάλι μόνο με Celtic Frost θα μπορούσα να τις παρομοιάσω από το εν λόγω μουσικό κίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν ανέφερε κανένας ακόμα το Sin City??

 

 

Το αναφέρω εγώ λοιπόν! Πραγματικά περίεργη ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι πιο παράξενες ταινίες που έχετε δει ποτέ; Σεναριακά, σκηνοθετικά, whatever.

 

Κάποιες από τις προαναφερθείσες ταινίες είναι από τις αγαπημένες μου και είναι όντος παράξενες.Σε αυτές έχω να προσθέσω μερικές ακόμα όπως είναι

Dogville

η τριλογία Επιδυμία-Το στοιχείο του εγλήματος-Europa

Νοσφεράτου

Στο εργαστήριο του δ. Καλιγκάρι

Ο ψαλιδοχέρης

και πόσες ακόμα έχουμε να προσθέσουμε! :bag:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

E...το "Στο στομα της τρελας" δεν ηταν ελαφρως παραξενη ταινια;

Επιρροες του Λαβκραφτ στον Καρπεντερ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Almodovar κανείς δεν έχει δει; Για προσπαθήστε να περιγράψετε μιας οποιασδήποτε την υπόθεση και θα βγει κάτι σαν "καλόγρια με AIDS μένει έγκυος από τραβεστί" (=Todo sobre mi madre/Όλα για τη μητέρα μου). Γενικά στις ταινίες του Π.Α. πάντα συμβαίνει και κάτι κουφό.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη ξεχνάμε και τα εγκώρια προϊόντα.

 

Έχεις δει κανείς "Οι σφαίρες πέφτουν σα χαλάζι";

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έντιτ: "εγκώρια"...;

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Αααα! Το 'χω. Για εγχώρια προϊόντα. "Ας περιμένουν οι Γυναίκες". Κάλτ ταινία, Καφκικό / Μπεκετικό δράμα :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πιο παράξενες ταινίες που έχετε δει;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..