Jump to content

Πιο παράξενες ταινίες που έχετε δει;


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

Το "Ας περιμένουν οι γυναίκες" είναι ένα έπος υπαρκτού σουρεαλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά:

Από Jodorowsky:

The Holy Mountain (με διαφορά...πρέπει να το δεις για να πιστέψεις ότι υπάρχει)

El Topo(μυστικιστικο-γκροτεσκο-θρησκευτικό σπαγγέτι γουέστερν)

Santa Sangre

 

David Lynch(τα σχόλια είναι περιττά νομίζω):

Inland Empire

Lost Highway

Eraserhead

 

Jacob's Ladder(από τα καλύτερα θρίλερ που έχω δει ποτέ)

Ex Drummer(με άφησε μαλάκα,να σκέφτομαι για μερικές μέρες.O σκηνοθέτης της,ακούγεται ότι θα μεταφέρει και το Haunted-Πόλανικ.Τυχαίο?)

Gummo(αρρώστια)

Dark City

Tetsuo:The Iron man(επιληψία)

Begotten(ασπρόμαυρη σαπίλα)

Crash

Primer(Έχουν βγεί και τα 10 βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις, για να την καταλάβεις)

The 10 steps must be done within a week. This way, everything stays fresh in your head. Steps must be performed in this order:

 

1. Watch the movie: if you get really confused - great, that's part of it.

 

2. Watch the movie again: still confused? Good. You did step 2 so you can better understand step 3.

 

3. Look at this timeline chart: http://neuwanstein.f...r_timeline.html

Read over it twice.

 

4. Watch the movie with Director Commentary: there are little bits of info mentioned here that you may not have picked up in the film.

 

5. Watch the movie with Cast and Crew Commentary: there are little bits of info mentioned here that you may not have picked up in the film.

 

6. Watch the movie again: starting to see things a little differently? Good, young Padawan....onto step 7.

 

7. Look at the timeline chart above. Read over it it two or three times. Things are falling into place aren't they?

 

8. Watch the movie again. You may ask yourself how Shane Carruth ever planned this movie. Good luck finding an answer. I think even he didn't realize the number of layers of time he was putting together.

 

9. Look at the timeline chart above. You've got it now, don't you?

 

10. Watch the movie one last time. Congratulations, you've done it! Oh, if your ear is bleeding now, don't worry, it's normal.

 

Now go get some sleep.

 

Videodrome(ή αλλιώς η τηλεόραση βλάπτει σοβαρά την υγεία...α ρε Cronenberg θεέ)

Pi

Donnie Darko

Naked Lunch

Matrix

Synecdoche New York(η καλύτερη ταινία που έγινε ποτέ,για μια ταινία που δεν γίνεται ποτέ)

Old Boy

13th floor

Pink Flamingos

Και πάρα πολλές ακόμα...

Edited by Anwrimos23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ συζήτηση για τα πάνω συνονόματε, (με τα πιο πολλά απ'όσα γνωρίζω, συμφωνώ) αλλά θα πιάσω ένα.

 

Παράξενη ταινία το Jacob's Ladder; Μα γιατί; :lol: Κορυφή, με πολλά επίπεδα, καράτρόμος του :devil2:, άξιο silenthillίζον περιβάλλον αλλά παράξενη δε θα την έλεγα :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συζήτηση για τα πάνω συνονόματε, (με τα πιο πολλά απ'όσα γνωρίζω, συμφωνώ) αλλά θα πιάσω ένα.

 

Παράξενη ταινία το Jacob's Ladder; Μα γιατί; :lol: Κορυφή, με πολλά επίπεδα, καράτρόμος του :devil2:, άξιο silenthillίζον περιβάλλον αλλά παράξενη δε θα την έλεγα :hmm:

 

 

Δεν ξέρω,κάτι μου έβγαλε αυτή η ταινία...την είχα δει και σε μικρότερη ηλικία και με στοίχειωσε.

Δεν είναι η κλασική ταινία τρόμου,με τα κλισέ :δαιμονισμένος-εξορκιστής,ψυχάκιας-εφηβική παρέα και γι' αυτό μου έχει μείνει ως αρκετά παράξενη

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Πολλές από αυτές που θεωρώ "περίεργες"(ό,τι κι να σημαίνει αυτό), έχουν ήδη αναφερθεί και δε θα τις επαναλάβω.

Έχω όμως να προσθέσω και μια Ιαπωνική του 2004, το "Marebito", σε σκηνοθεσία Takashi Shimizu.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συζήτηση για τα πάνω συνονόματε, (με τα πιο πολλά απ'όσα γνωρίζω, συμφωνώ) αλλά θα πιάσω ένα.

 

Παράξενη ταινία το Jacob's Ladder; Μα γιατί; :lol: Κορυφή, με πολλά επίπεδα, καράτρόμος του :devil2:, άξιο silenthillίζον περιβάλλον αλλά παράξενη δε θα την έλεγα :hmm:

 

 

Δεν ξέρω,κάτι μου έβγαλε αυτή η ταινία...την είχα δει και σε μικρότερη ηλικία και με στοίχειωσε.

Δεν είναι η κλασική ταινία τρόμου,με τα κλισέ :δαιμονισμένος-εξορκιστής,ψυχάκιας-εφηβική παρέα και γι' αυτό μου έχει μείνει ως αρκετά παράξενη

Και όμως η ιδέα από πίσω της είναι από πάρα πολύ γνωστό διήγημα του Ambrose Bierce σε βαθμό που μοναχά ο πόλεμος αλλάζει στην κυρίως πλοκή.

Link to comment
Share on other sites

tetsuo the iron man. Ιαπωνικη

αν θελετε ομως κατι οχι παραξενο αλλα πραγματικα σκοτεινο και στην αισθητικη και στο χιουμορ προτεινω το "the old dark house" του 1932

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είχα πετύχει εγώ το καλοκαίρι στην τηλεόραση μια πολύ κάφρικη γαλλική ταινία. Ήταν μια παραλλαγή του παραμυθιού "Χάνσεν και Γκρέτεν".

Ζευγάρι σκοτώνει συμμαθητή τους, θάβει το πτώμα στο δάσος και μετά χάνεται. Καταλλήγει σε καλύβα ερημήτη γέροντα που κλειδώνει το κορίτσι στο υπόγειο για να αδυνατίσει, ενώ ταϊζει και βιάζει το αγόρι. Στο τέλος το ζευγάρι το σκάει.

Όχι παράξενη, αλλά εντελώς μα εντελώς κάφρικη...

 

"Καταραμενοι εραστες" νομιζω του Οζον. Με τη Νατασα Ρενιε (την αναπηρη νυμφομανη του Sitcom). οντως πολυ σαικο ταινια (Ιδιως γιατι η γκομενα ειναι ερωτευμενη με το μακαριτη...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια παράξενη ταινεία που είχα δει παλία ήταν το <Ζαρντοζ> με τον Σην Κόννερυ πραγματικά περίεργη ταινία.:hmm: Και η Αμελί βέβαια ήταν και αυτή εκτός των συμβατικών ταινιών .

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο τις πιο παραξενες ταινις που εχω δει ειναι το "Ντονη Νταρκο" σχεδον καταλαβα ολη την ταινια αλλα στο τελος χαθηκα εντελος ,το εχω δει καμια 5αρια φορες την λατρευω και ακομα προσπαθω να καταλαβω τη εγεινε στο τελος mf_sherlock.gifhmm.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

Το Primer μου άρεσε κι εμένα, πολύ. Αισιόδοξο και ευοίωνο το ότι ο σεναριογράφος του είναι και στο team παραγωγής του "Looper" με Lewitt και Willis, που θα δούμε σε λίγους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι πιο παράξενες ταινίες; Χμμ...

 

Identity

Rendition

The Lake House

Premonition

Danika

Passengers

 

Και μερικές βασισμένες σε ιστορίες του Steven King -οπότε δε νομίζω να χρειάζονται συστάσεις:

 

1408

The Green Mile

Riding the Bullet

 

Πιστεύω θα μου έρθουν κι άλλες eventually.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις είδα τον τίτλο της ανάρτησης(έχει ήδη αναφερθεί, απ' ότι διάβασα), πρώτο όνομα που μου 'ρθε: D. Lynch. Η προτομή του παράξενου. Αλλά έχω δει πολλές, ό, τι περίεργο παράξενο υπάρχει... θα μου 'ρθουν κι άλλες...

Link to comment
Share on other sites

Eraserhead του David Lynch.

 

Η ταινία είναι απλώς αλλού. Το Mullholand Drive, μπροστά στο Eraserhead, είναι απόλυτα κατανοητό και οπωσδήποτε γραμμικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

taxi driver

pi

primer

brazil

blade runner

eraserhead

Eternal sunshine of a spotless mind

memento

Being John Malkovich

2046

7th seal

videodrome

 

αν σκεφτώ και άλλες θα επανέλθω

Edited by Akis
Link to comment
Share on other sites

Pink Flamingos

 

Ναι. Παλιός καλός Τζων Γουότερς λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω πράμμα

 

Shimboru ή στα αγγλικά Symbol. Δύο story-lines, ταυτόχρονες. Στην πρώτη, ένα γερασμένος λουτσαδόρ δίνει αγώνα με νεότερο και πιο ψωμωμένο αντίπαλο, και τον παρακολουθούν ο πατέρας κι ο γιος του, καθώς κι η καλόγρια-που-καπνίζει-και οδηγεί κόρη του. Στην δεύτερη, ένας Ασιάτης ξυπνάει φορώντας τις πιτζάμες του σε ένα λευκό δωμάτιο όπου ταβάνι δεν φαίνεται να υπάρχει. Δεν του απαντάει κανείς στις φωνές του. Κάποια στιγμή όμως αρχίζουν στους τοίχους να εμφανίζονται πουλάκια. Δείτε το τρέιλερ για να καταλάβετε τι πουλάκια εννοώ. Ανακαλύπτει ότι όταν τα πατάει (τα πουλάκια) κάτι συμβαίνει σε ένα σημείο του δωματίου, πχ, σχηματίζεται ένα άνοιγμα κι από μέσα πετιέται ένα μολύβι ή ένα βάζο Μινγκ ή σούσι ή ξυλάκια ή ό,τι μπορείς να φανταστείς. Σιγά-σιγά διαφαίνεται ένα σχέδιο απόδρασης κι εδώ σταματάω γιατί μετά αρχίζει να γίνεται ακατανόητο.

 

 

Μακράν ότι πιο καμμένο έχω δει στη ζωή μου. Το Ζαρντόζ έχει τουλάχιστον μια κάποια πλοκή. Μια κάποια συνοχή και συνέχεια. Το Σύμπολ... απλά το παρακολουθείς. Δεν έχει"τι θα πει αυτό". Απλά το κοιτάς.



Βρήκα κι ένα πιο εκτενές διαφημιστικό. Είναι στο γιαπωνέζικα, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία, οι εικόνες τα λένε όλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Οι δικές μου επιλογές :

 

Mary Poppins (1964)

Altered.States (1980)

Dark City (1998)

Donnie Darko(2001)

The.Man.From.Earth.[2007]

Link to comment
Share on other sites

- Ολες οι ταινίες του David Lynch

 

Επίσης

 

-The attic expenditions (2001)

-Suicide club (2001)

-Donnie Darko (2001)

-Jacob 's ladder (1990)

-Parasomnia (2008)

-Inferno (Dario argento -1980)

- 2001 space odyssey (1968)

-Xtro (1983)

-Tomie unlimited (2011)

- Uzumaki (2000)

- Timecrimes (2007)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πιο παράξενες ταινίες που έχετε δει;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..