Jump to content

Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Χειροποίητο quote

"οτι καλο ειναι μια τοσο δυσκολη και επικων διαστασεων σειρα βιβλιων να μη την παρατησουμε στη μεση αλλα να της δωσουμε την ευκαιρια να ολοκληρωθει"

Πάντως δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω με κάτι περισσότερο, ακόμα και για το ίδιο βιβλίο. Σε σειρά βιβλίων νομίζω πως φεύγει από τα όρια του καταναγκασμού, γίνεται κάτι σαν ψυχολογικός αυτοβιασμός!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου solonor :)

κρίμα που βασανίστηκες έτσι, ελπίζω οτι δε διάβασες ολη τη σειρά, κανείς δε το αξίζει αυτο... εφόσον ένα βιβλίο δε σου πάει, δε σου πάει, εγώ ακόμη δεν εχω καταφέρει να διαβάσω βιβλία που θεωρείται οτι είναι πολύ αξιόλογα... ουουου , η λίστα αυτη ειναι πολύ μεγάλη αλλά δε πτοούμαι... ίσως αργότερα, ίσως μετέπειτα, ίσως σε μια άλλη ζωή να δώσω τις ανάλογες ευκαιρίες :)

Edited by Salmonella
Link to comment
Share on other sites

Όντως την πάτησα με μια σειρά, αλλά όχι του Erikson. Σ' αυτόν τέλειωσα το πρώτο, μου άρεσε και σύντομα ξεκινώ το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναστηθηκε το τοπικ...εχει διαβασει κανεις τα πιο προσφατα βιβλια της Μαλαζονοσειρας να μας πει δυο λογακια;Αξιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το Toll the Hounds (8ο), το προτελευταίο από όσα έχουν βγει και αγόρασα και το Dust of Dreams (τελευταίο). Λοιπόν, ήταν καλό όπως πάντα. Δε με απογοήτευσε. Συνεχίζει στο ίδιο στυλ με τα προηγούμενα, αν και πλέον γίνεται της τρελής. Αν δεν ήξερες στην αρχή της σειράς που πατάς και που βρίσκεσαι, τώρα κάθεσαι στην άκρη του γκρεμού του Χάους και κοιτάς αποχαυνωμένα στο άπειρο.

 

Είναι που κουράστηκα; Είναι που το κούρασε ο Έρικσον; Είναι που προοδευτικά αλλάζουν τα γούστα μου; Δεν ξέρω τι να σας πω, αλλά έχω χάσει τον ενθουσιασμό που είχα στα προηγούμενα. Δε με νοιάζει και πολύ τι θα γίνει παρακάτω, απλά θέλω να έχω ένα αδιάβαστο μαλαζανοβιβλίο στην άκρη, όταν μου λείπει η επικούρα και ξέρω ότι θα είναι κάτι καλό. Είναι σαν τα Πρατσετοβιβλία που κρατάω καβάτζα όταν βαριέμαι τα πάντα.

 

Συμβουλή μου είναι να μη συνεχίσετε χωρίς τεράστια υπομονή και κρατώντας σ' ένα μικρό καλάθι τις προσδοκίες σας. Προσωπικά, βαρέθηκα τους ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΚΙ ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ χαρακτήρες που ξεπετάγονται από παντού. Μέχρι να βγει κάποιος άλλος και να σφάξει αυτόν τον ΑΗΤΤΗΤΟ επί αιώνες χαρακτήρα. Άσε που κανείς ποτέ δεν πεθαίνει πραγματικά σ' αυτά τα βιβλία.

 

Νεότερα όταν διαβάσω και το επόμενο.

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι αποριας αξιο πως δεν βγηκε μια καταπληκτικη σουνενια σε μανγκα η ανιμε απο αυτη την ιστορια.Αφου ειναι φισκα σε υπερντουμπερ τουμπανους ηρωες.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι αποριας αξιο πως δεν βγηκε μια καταπληκτικη σουνενια σε μανγκα η ανιμε απο αυτη την ιστορια.Αφου ειναι φισκα σε υπερντουμπερ τουμπανους ηρωες.:mf_sherlock:

Πιθανότατα επειδή δεν έχουν πάρει ακόμα είδηση τη σειρά οι Γιαπωνέζοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χεχε, πραγματι, κανεις δε πεθαινει... εκτος απο αυτους που πεθαινουν και μερικους που εξαφανιζονται... πεθαίνουν βρε οι ήρωες? ποιος ο λογος αλλωστε? καπου εκει στο τέλος, μετα το περας της ιστορίας, στη μακρινη φαντασία του καθένα μας οπου πάντα ζούνε, υπάρχει πάντα και αυτη η εκδοχή. Και ας μη ξεχνάμε και τη μόνιμη υπενθυμιση του Ερικσον απο τον τιτλο ακομα, οτι ολοι αυτοι πεσόντες ειναι ετσι κι αλλιως

 

πάντως Εροβιάνα στο Toll the Hounds ειδικά δεν ειναι που πεθαινει κάποιος και σουπερ και ντουπερ και μαογαμαο? (και δε λεω άλλα γιατι το σποιλεριασα εντελως) ηταν εντελως τραγικο και μεγαλειωδες ! στο τέλος ομως, και πραγματικά πρόκειται μαλλον για το πιο άνισο βιβλίο της σειράς, αρχικά θεώρησα οτι πάει, το έχασε, και βιάστηκα να τον γκρεμίσω απο το ψηλό του βάθρο, το τέλος όμως... γουάου!

Link to comment
Share on other sites

πάντως Εροβιάνα στο Toll the Hounds ειδικά δεν ειναι που πεθαινει κάποιος και σουπερ και ντουπερ και μαογαμαο? (και δε λεω άλλα γιατι το σποιλεριασα εντελως) ηταν εντελως τραγικο και μεγαλειωδες ! στο τέλος ομως, και πραγματικά πρόκειται μαλλον για το πιο άνισο βιβλίο της σειράς, αρχικά θεώρησα οτι πάει, το έχασε, και βιάστηκα να τον γκρεμίσω απο το ψηλό του βάθρο, το τέλος όμως... γουάου!

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο. Αλλά αμέσως μετά μου τη χάλασε και πάλι. Δεν ξέρω, είπα θα συνεχίσω ούτως ή άλλως να διαβάζω, απλά έχω ψιλοξενερώσει. Μου λείπουν κάποιοι χαρακτήρες ενώ άλλοι θεωρώ ότι δεν εξελίχθηκαν και πολύ καλά. Σαν να τους αναγνωρίζεις μόνο από το όνομα πια, όχι απ' τα χαρακτηριστικά τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι, κι εγω οπλιστικα με υπομονη για να το διαβασω, και αν και εξακολουθει να εχει δυνατα σημεια, απλα δε ρεει οπως τα προηγουμενα.

Και το dust of dreams αν δε το εχεις διαβασει ηδη θα σου φανει μαλλον αναλογο. Οχι τοσο πολυ ισως αλλα σιγουρα κοντα. Ειναι το πρωτο μερος του τέλους της σειρας. Νεοι χαρακτηρες αναδυονται και οι παλιοι που εμφανιζονται ειναι κουρασμενοι, γεματοι αμφιβολιες και το μονο που θελουν ειναι να ησυχασουν. Alas, το τελος και η ησυχια τους δεν φαινονται να ειναι κοντα.

Σα βιβλιο ειναι ακομα πιο σκοτεινο και σκληρο, εντελως διασπασμενο στις ιστοριες των ηρωων του που ισως μας δωσουν μια απαντηση για τη ζωη το συμπαν και τα παντα στο επομενο και τελευταιο της σειρας, ισως και οχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κανω ενα μικρο bump στο συγκεκριμενο θρεντ μιας και πλεον η σειρα του Ερικσον Malazan book of the fallen εχει ολοκληρωθει και ισως καποιος εχει να πει 2 λογακια επ'αυτου.:mf_sherlock:

Παντως φαινεται οτι 10+ βιβλια ειναι πολλα για μια σειρα και παρα το γεγονος οτι ο τυπος τα εβγαζε αρκετα γρηγορα σε αντιθεση με κατι -γκουχμαρτινγκουχ- αλλους και παλι η σειρα εκανε κοιλια και εχασε κοινο και ενθουσιασμο στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα τέσσερα πρώτα και τώρα κάνω διάλειμα. Είναι βιβλία που έχουν απαιτήσεις από τον αναγνώστη, εγώ τουλάχιστον πρέπει να είμαι αρκετά συγκεντρωμένη όταν διαβάζω Έρικσον. Αλλά αξίζει τον κόπο! Ο άνθρωπος γράφει παπάδες. Είναι να γλύφεις και τα νοερά δάχτυλά σου. Να κλαις για τις ώρες που χαράμισες διαβάζοντας Μπρουκς κι άλλες αηδίες.

Σε κάποια φάση λέω να συνεχίσω, αλλά κάνει κοιλιά λες ε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια μοιρα με σενα ειμαι προσωπικα,καπου στη μεση.Για αυτο τσιγλαω τα υπολοιπα μελη μηπως εχουν κατι να πουνε για τα τελευταια βιβλια.

Καλα το παει γενικα και τον εκτιμω που ηταν συνεπης στις υποχρεωσεις του.Αλλα αν κρινω απο κριτικες(...) ειχε σκαμπανεβασματα η σειρα και γενικα δεν αντιμετωπιστηκε σαν σπουδαιο γεγονος το τελευταιο βιβλιο. Θελω να πω, για μια τοσο μεγαλη σειρα θα περιμενε κανεις περισσοτερες τυμπανοκρουσιες στον τερματισμο.

 

Περα απο τον καταπληκτικο του κοσμο και το μεγα πληθος ενδιαφεροντων εως μαγηστερων ηρωων εγω κραταω και την τρομερη ικανοτητα να γραφει για φανταστικο πολεμο,μαχες κτλ.

Απο την αλλη μετα τα 10 βιβλια η οποιαδηποτε σειρα εχει αδυναμους κρικους.Ισως το κολπο ειναι να τη σπας σε τριλογιες-τετραλογιες ψιλοαυτονομες οπως κανει ο Feist.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, ομολογώ ότι οι μάχες του δεν είναι αυτό που θα έβαζα σαν το κορυφαίο του προτέρημα. Εκτός του ότι τσατίζομαι κάθε φορά που κάποιος πετιέται προς τα πίσω όταν τον χτυπάει ένα βέλος. Πέστε με ψείρα, αλλά ένα βέλος, έστω και από βαλλίστρα, ΔΕΝ μπορεί να σπρώξει ολόκληρο άνθρωπο.

Και αυτό είναι το μόνο ψεγάδι που τον βρήκα.

Μ' αρέσει τρελά ο τρόπος που γράφει, σα να έχει κλειδώσει πέντ' έξι αρπιτζάδες στο υπόγειο. Και που δεν εξηγεί τα πάντα μέχρι εξόντωσης, αφήνει και κά'να μυαλό αναγνώστη να πάρει καμιά στροφή.

Το σύστημα μαγείας είναι πολύ ενδιαφέρον.

Η γλώσσα του είναι απόλαυση.

 

Και μόνο ότι ο άνθρωπος ολοκλήρωσε, σε αντίθεση με κείνον τον γκουχ, είναι επίτευγμα. Διαβάζω και δε με τρώει το άγχος "θα μάθω ποτέ πώς τελειώνει;".

Σημαντικό για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω για την ικανοτητα του να γραφει φανταστικο πολεμο εννοω στρατηγικη,τακτικη,διοικητικη μεριμνα,εξοπλισμο και εν γενει logistics.Κι ολα αυτα ενω σε γενικες γραμμες δεν δινει πολλες περιγραφες οποτε δεν ειναι υποχρεωμενος να ειναι ψειρας σε τετοιες λεπτομερειες και επιπλεον εχει εναν high fantasy κοσμο που θα μπορουσε να τα εξηγησει/βολεψει τα περισσοτερα με απλοικα μαγικα τρικ...αλλα σπανια το κανει.

Βελος δεν σε ριχνει πισω βεβαια,εκτος αν εισαι σε ανηφορα πχ η αν προκειται για ακοντιο ουσιαστικα που ριχτηκε απο καταπελτη(τα οποια μπορουσαν να διαπερασουν καταφρακτο αλογο και ιπποτη,οποτε μπορουσαν λογικα να ριξουν στο εδαφος εναν απλο πεζικαριο).Απο την αλλη οι βαλλιστρες του Ερικσον ειναι λιγο υπεροπλα,ριχνουν και με εκρηκτικη γομωση σαν τον Ραμπο.:focus::bow_arrow:

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη οι βαλλιστρες του Ερικσον ειναι λιγο υπεροπλα,ριχνουν και με εκρηκτικη γομωση σαν τον Ραμπο.:focus::bow_arrow:

 

Sappers ftw!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση:

 

Βρίσκομαι προς το τέλος του τρίτου βιβλίου της σειράς Malazan, και θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει να συνεχίσω τη σειρά. Τα αισθήματά μου είναι ανάμεικτα (χυμός) γιατί τρελαίνομαι για τον τρόπο που περιγράφει τις μάχες αλλά έχω χάσει τον μπούσουλα με τους χαρακτήρες. Και αν το τέταρτο βιβλίο γυρίσει μόνο σε χαρακτήρες που διάβασα στο δεύτερο, θα το χάσω εντελώς!

 

Τη γνώμη σας λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Βρίσκομαι προς το τέλος του τρίτου βιβλίου της σειράς Malazan, και θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζει να συνεχίσω τη σειρά. Τα αισθήματά μου είναι ανάμεικτα (χυμός) γιατί τρελαίνομαι για τον τρόπο που περιγράφει τις μάχες αλλά έχω χάσει τον μπούσουλα με τους χαρακτήρες. Και αν το τέταρτο βιβλίο γυρίσει μόνο σε χαρακτήρες που διάβασα στο δεύτερο, θα το χάσω εντελώς!

 

Τη γνώμη σας λοιπόν!

Το τρίτο για εμένα είναι το καλύτερο (από τα 5 πρώτα τουλάχιστον). Θα σου έλεγα να πιάσεις και το 4ο και το αν αντέξεις τις πρώτες 200 σελίδες θα σου δώσει την απάντηση στο ερώτημά σου μια και καλή (με διαφορά ένα από τα χειρότερα κομμάτια fantasy ν-λογίας που έχω διαβάσει - Carsa Smash! κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα δηλαδή είναι σαν να μου λες να μην το επιχειρήσω καν!

Link to comment
Share on other sites

Μπα,κι εγω μια απο τα ιδια ειμαι subdee και το 4ο βιβλιο το βρηκα απο τα πιο νορμαλ,τα δε πρωτα κεφαλαια ειναι μεν απλοικο φαντασυ quest ενος τρολλ αλλα ειναι και ενα καλο διαλλειμα απο το τρελο μπερδεμα με τους θεους,δαιμονες,πολεμους,αρχαιες φυλες.διαστασεις,μαγικα σπαθια που μπουρδουκλωνονται γενικα στη σειρα.

Απο τα καλα βιβλια της σειρας το 4ο.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα subdee, σου είπα να διαβάσεις και το επόμενο για να έχεις κάπως καλύτερη γνώμη. Βλέπεις πχ ότι με τον Heiron έχουμε διαμετρικά αντίθετη άποψη για το βιβλίο και νομίζω ότι γενικότερα ο Erikson είναι love him or hate him.

Αλλά ταυτόχρονα ξέρεις ότι η δεκαλογία έχει τελειώσει, οπότε δεν θαανησυχείς για το αν θα βγει το επόμενο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά είμαι στις πρώτες 100 σελίδες του τρίτου βιβλίου και έχω εντυπωσιαστεί! Σαν νεράκι έχουν περάσει αυτές οι σελίδες.

 

Απορώ πώς κάποιοι έλεγαν ότι απο το τρίτο βιβλίο και μετά ο Erikson είναι εκνευριστικός! :dazzled: :dazzled:

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά να δεις τι γίνεται, subdee! Μάχες με το αίμα να ρέει ποτάμι, τον Γρήγορο Μπεν να δίνει ρέστα και άλλα και άλλα που δε λέω για να μη το χαλάσω. Να δω πότε θα το τελειώσω, έτσι τμηματικά που το διαβάζω με αρκετά άλλα ενδιάμεσα. Αλλά θα έρθει κι αυτή η στιγμή :)

Link to comment
Share on other sites

Quick Ben FOR THE WIN!!!!

 

Απο τους αγαπημένους μου μάγους!

 

υγ, Γρήγορος Μπέν είναι επίσημη μετάφραση; :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..