Jump to content

Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Καλά τι πόρωση έφαγα με τον Έρικσον!

Απο αρχές Σεπτεμβρίου διάβασα GOTM, DHG, MOI και τώρα διαβάζω House of Chains. Είμαι στη μέση και μπορώ να πώ οτι είναι το καλύτερο της σειράς. Ο CARSA OHRLONG ***** KAI ΔΕΡΝΕΙ!

 

Αλλά σας αξίζει ενα ευχαριστώ guys, που με πείσατε (εμμέσως) να διαβάσω Ερικσον.

THANK YOU! :thmbup:

 

Υ.Γ. Μidnight Tides σου 'ρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣ! ΒΡΗΚΑ ΤΟ GARDENS OF THE MOOOOOOOOOOOON! ΈΡΙΚΣΟΝ ΣΟΥ 'ΡΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κόβομαι ν' αγοράσω κι άλλο υλικό... Άρε, άπιστοι κανάγιες, τι μου κάνετε!

 

Τέλος πάντων, για τις μεταφράσεις Drigit (μη με διορθώσει κανείς!!), πέραν από το επικό «μπλακ πάνθερ», ξεχάσατε το επί μονίμου βάσεως «ντουάρφ».

 

Άσε που μπερδεύονται και γράφουν «ντρόου» και «ντουάρφ» εναλλάξ, ή και με συμπληρώματα («νταρκ ελφ», «ντιπ γκνόουμ/ντουάρφ», αλλά «ελφ της επιφανείας»)... Τουλάχιστον το μπέρδεμα μεταξύ νάνων και σκοτεινών ξωτικών (drow είναι σκωτσέζικη λέξη που σημαίνει "dark elf") έχει γέλιο γιατί ανάλογη σύγχηση υπάρχει νοηματικά και στη μυθολογία...

 

 

Ας μην ξεφεύγουμε από την κεντρική συζήτηση, παρακαλώ. Το θέμα αφορά τον STEVEN ERIKSON και το THE MALAZAN BOOK OF THE FALLEN.

 

Ευχαριστώ.

 

 

--Βάρδος

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ligo akairo alla ti na kanw pou twra ksanampika sto forum.Auto pou 8ela na sxoliasw einai ta ekswfulla ta opoia pragmatika den mporw na katalavw poious mporei na apeikonizoun.Me tipota den fantazomouna etsi ton Paran.Para einai seasoned fainomenika autos gia na nai o psaraklas o Paran:)Kala ekswfulla pou prosthetoun kai sthn prwtotupia tou kosmou kai ws eikona exei i Bantam pou prepei na ta ekdidei se Agglia.Sto Memories of ice exei kati T'Lan Imass sto ekswfulo na kanoun thn gnwsth poliorkia to telos , sto House of Chains exei ton Karsa kai ton Trell na agnanteuoun ta terasteia Hounds ,enw sto Midnight tides exei kati wraia Tiste Adur na proxwroun apeilitika.Ola auta arketa kala zwgrafismena.Eutuxws pou Ellada fernan aute tis ekdoseis kai aporw giati den fernoun kai to midnight tides gamwti tous.Den to xw diavasei akoma:(

 

P.S:Agaphmeno mou vivlio einai Gardens of the moon xwris omws na apexoun polu ta alla.Auto pou ta xarakthrizei ola einai i tromerh klimakwsh sto telos kuriws sto Deadhouse Gates opou oloklhrwnetai h epikh poreia ths Chain of Dogs kai h maxh tou telous sto Memories of Ice opou pragmatika h drash einai apisteuth.

Link to comment
Share on other sites

Exei kukloforhsei edw kai polu kairo.Apla den to fernoun sthn Ellada.O Eleu8eroudakhs ta xe ferei ta 4 prwta gi auto kai tous rwthsa kai mou pan oti den exoun skopo na feroun to 5o,apla mporeis ama thes na to paraggeileis mesw Ele8euroudakh.

Link to comment
Share on other sites

Χαρ! Τελικά το βρήκα! Στη Θεσσαλονίκη φυσικά, και στο γνωστό μέρος. Θα το φέρουν λίαν συντόμως :D

Link to comment
Share on other sites

Na sou pw re Shai-Hulud.Gia thn Agnwsth KAnta8 les?Exoun kapoio site?Stelnoun ektos SAlonikas vivlia?

Link to comment
Share on other sites

Aν τα παιδιά μιλάνε όντως για την Καντάθ, Jagen, τότε ναι, στέλνει σε όλη την Ελλάδα. Έχω πάρει κάποια βιβλία με το ταχυδρομείο από εκεί. Έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία οπότε παίζει να βρεις τα βιβλία του Erikson που θέλεις.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Loipon Shai-Hulud opote to ferei enhmerwse kai kanw tote thn apopeira mou.Ama den piasei tipota tote ta vriskoume kai kanonizeis esu;)By the way prin kana mhna pou vrethika Thessalonikh phga sthn Kanta8 kai pragmatika emeina!!Polu kalo magazi me polu kalh poikilia.Vrhka polla vivlia pou den evriska edw katw.Mexri kai thn klassikh mov ekdosh tou Magician tou Feist brhka pou psaxnw polu kairo apo tote pou enas filos mou tin exase stis diakopes tou:(To kako htan oti phga thn teleutaia mera apla gia na dw ti paizei kai den eixa mia kai melagxolhsa:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά.

Ο Ελευθερουδάκης στην Πανεπιστημίου έφερε το Midnight Tides.

'Εχει και τα Gardens of the Moon, House of Chains και Memories of Ice.

Μόνο το Deadhouse Gates δεν έχει φέρει :crybaby:

Ας ελπίσουμε να το φέρει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Na sai kala re mAronii.To prwto soupost htan kai xarmosuno!Sto vasileio mou i parousia sou 8a nai panta euprosdekth.To anti8eto apo oti htan tou GAndalf stous Rohirim!Phga kai to tsimpisa epitelous!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάμποσες ανανεώσεις έγιναν τον τελευταίο καιρό στο

Malazan Empire, δύο απο τις οποίες μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες:

 

Πρώτον, ο πρόλογος του νέου βιβλίου του Erikson, Bonehunters, διέρρευσε και κάποιος τον postαρε στο forum του εν λόγω site. Δεν τον έχω διαβάσει -ακόμα- αλλά απ'ότι βλέπω απ'τα σχόλια των υπόλοιπων εκεί, πρέπει να είναι πολύ καλός. Δεν περίμενα και τίποτα λιγότερο απο τον Erikson, βέβαια.

 

Δεύτερον, και πιο σημαντικό, οι φήμες που είχε postάρει ο DrunkElf (ή ο Βάρδος, δεν θυμάμαι) ότι θα αρχίσουν να γράφουν και άλλοι συγγραφείς στον κόσμο του Erikson, εκτός απο τον ίδιο, τελικά επαληθεύτηκε.

 

Ορίστε αυτούσιο το νέο απο τη σελίδα:

 

Night of Knives

Just a remider that Night of Knives by Ian Cameron Esslemont will soon be released. Here's a quick synopsis incase your scratching your head:

 

The novel(284 pages) is set in the Malazan world, and is centred on a crucial event prior to Steve Erikson's novels (the assassination of the Emperor). Where Erikson's material leans towards the epic, NIGHT OF KNIVES is, in Erikson's words, "a microscopic shot, occurring entirely in 24 hours, and I loved it.

 

It's got a hefty price tag but if your a Malazan fanatic this is something you can't miss out on.

 

Δεν ξέρω αν με ενθουσιάζει η ιδέα... Αυτό που ελπίζω να αποφευχθεί, πάντως, είναι να δώσει άδεια ο Erikson να προσθέτει ο καθένας ό,τι γουστάρει στον κόσμο του - πράγμα που δεν νομίζω να γίνει, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Re paidia exete akousei tipota gia to an einai na bgei se RPG o kosmos tou Erikson?Pisteuw oti einai idaniko setting logw prwtotupias kai pollwn,istorikwn kai mu8ologikwn stoixeiwn.Mhn pw kai gia tis fules,thn mageia tou ktl ktl.Gia ton Martin px vgenei twra kai apo oso exw dei sto site ths Guardian of Order fainetai para polu kalh douleia.Bebaia se ola auta me xalaei oti bgenoun se d20 alla dusthxws diaforetika den ginetai.TOulaxiston tou MArtin tha bgei kai se tri stat(to opoio bebaia den kserw an leei)!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω φτάσει στην μέση του Midnight tides και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για το αγαπημένο μου βιβλίο από ERikson. Έχει όλα τα στοιχεία που τον διακρίνουν αλλά αυτο που κάνει την διαφορά αυτή τη φορά είναι το χιούμορ. Όσοι το χετε διαβάσει κάντε μου αν θέλετε καποιο σχόλιο για τον Tehol, ton Bugg και τους συνεργάτες τους! Μιλάμε έχω λιώσει στο γέλιο. Σίγουρα ότι πιο αστείο έχω διαβάσει στον χώρο.Πολύ surreal καταστάσεις.Εξωφρενικοί διάλογοι.Είχα να γελάσω δυνατά σε φάντασυ μυθιστόρημα απ΄όταν είμουνα 14 και διάβαζα τις αττάκες του Tasslehoff!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπόν,δύο πράγματα μπορούν να γίνουν για την περίπτωση μου.

Α)Να στρωθώ να μάθω επιτέλους Αγγλικά(ούτε το Lower δεν έχω πάρει)

Β)Να στήσω στα γρήγορα έναν εκδοτικό οίκο με ένα δάνειο από τράπεζα,να πάρω τα δικαιώματα και να κυκλοφορήσω τον Erikson στα ελληνικά.

 

(και Γ)Να μην διαβάσω ποτέ την συνέχεια των Κήπων του Φεγγαριού...)

 

 

Σκατάαααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια, ειμαι καινουριος στο χωρο και (σχετικα καινουριος) στον χωρο της φαντασιας. Εχω διαβασει τα 3 πρωτα βιβλια του Ερικσον και εχω πορωθει και εννοειται με την οπρωτη ευκαιρια θα αγορασω και τα 3 επομενα.

 

Ο Ερικσον ειναι σιγουρα μεγαλος συγγραφεας που εχει φτιαξει εναν πραγματικα πρωτοτυπο κοσμο με πολλες φυλες που ξεφευγουν απο τα κλασσικα ελφ,νανους,ορκ κτλ οπως επισης και ενα μοναδικο συστημα μαγειας. Επισης οι συνωμοσιες,οι πλεκαντες και γενικα ο καμβας του καλλιτεχνη ειναι τρομερα μεγαλης κλιμακας. Για να μη μιλησω για ισως τις καλυτερες μαχες που εχω διαβασει, ειδικα διαδρομη Του Κολτειν και η καταληξη της με ειχε αφησει αναυδο οχι οτι η πολιοκρια του ΚΑπουσταν υστερουσε και ιδιατερα.

 

 

Εχω ομως ενα μεγαλο παραπονο απο τον Ερικσον, παιδια κατα τη γνωμη μου παροτι ο ανθρωπος ειναι θεος στο να φτιαχνει κοσμους και πλοκη δε ξερει να γραφει. Τουλαχιστον αυτο εχω λαβει στα 3 αυτα βιβλια. Οι περιγραφες ειναι μηδενικες και βγαζοντας μερικους χαρακτηρες απεξω πολλοι ιδιαιιτερα στο τριτο βιβλιο ξεχωριζουν μονο λογω του ονοματος τους. Επισης η μαγεια επισης δεν οπτικοποιειται, διαβαζουμε πολλες φορες πως ο μαγος releases his warren αλλα δε μας περιγραφει τι στο καλο γινεται, προσωπικα φανταζομαι να βγαινουν καποιου ειδους κεραυνοι. Γενικοτερα το συστημα μαγειας δεν εχει εξηγηθει καλα στον αναγνωστη αφου δεν εχουμε μαθει ακομα τι κανει εστω και μια warren και πως οπτικοποιειται.

 

Με λιγα λογια οι περιγραφες του Ερικσον ειτε λειπον ειτε ειναι κακες.Επισης το interaction αναμεσα στους χαρακτηρες δεν περιγραφεται ωραια, αφου τους βλεπουμε να ερωτευονται να κανουν να δειχνουν αλλα πολυ λιγα απο αυτα τα συναισθηματα καταφερνουν να αγγιξουν τον αναγνωστη (εμενα προσωπικα καθολου).

 

Παρολαυτα να τονισω κανα οτι ο ανθρωπος οταν περιγραφει μαχες ειναι απιστευτος, δεν εχω ξαναδιαβασει μαχη με τοσο συναισθημα πουθενα αλλου.

 

Συγνωμη αν τον εκραξα λιγο, πραγματικα ο Ερικσον ειναι απο τους πιο αγαπημενους μου συγγραφεις αυτο το καιρο, αλλα αμεσω μετα το τελος toy memories of ice ξεκινησα την tawny man trilogy tis robin Hobb. Μιλαμε αμεσω φανηκε η διαφορα, Η Ρομπιν μπορει να μην εχει φτιαξει τον κοσμο του Ερικσον, αλλα η γυναικα ξερει να γραφει, μεσα σε 5 σελιδες καταφερε να με γραπωσει και να με κανει να σκεφτομαι τι πιθανον θα διαβασω στην τριλογια

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, picollomaster. Όντως, ο Erikson υστερεί όσον αφορά την ανάπτυξη χαρακτήρων: κι εγώ το πιστεύω.

 

Τώρα, όσον αφορά τις περιγραφές, νομίζω πως εσκεμμένα προτιμά να είναι λιγότερα (ή έως και καθόλου) περιγραφικός, αφήνοντας τη φαντασία του καθενός να πλάσει τα πράγματα όπως θέλει. Βέβαια, ναι, καταλαβαίνω ότι αυτό μπορεί να είναι και μειονέκτημα κάπου, γιατί κάποια πράγματα απλά δεν ξέρεις πώς πρέπει να τα φανταστείς. :rolleyes:

 

 

Btw, προσωπικά, το ύφος της Robin Hoob δε μ'αρέσει. Το βρίσκω αχρίαστα βαρύ, σε πολλά σημεία. Αν θέλεις μπορείς ν'ανοίξεις ένα καινούργιο topic για τη Robin Hobb, ώστε να γίνει συζήτηση σχετικά μ'αυτήν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To The Bonehunters κυκλοφόρησε.

 

Έχω διαβάσει, μέχρι στιγμής, κάπου 220 σελίδες, αν θυμάμαι καλά, και είναι πολύ καλό.

 

Επιστρέφουμε στις ερήμους των Επτά Πόλεων και συναντάμε ένα σωρό παλιούς γνωστούς, όπως Mappo, Icarium, Karsa Orlong, Apsalar, Kalam, Quick Ben, Cutter, και άλλους. Επίσης, τα πράγματα φαίνεται, πλέον, να έχουν μπει σε μια σειρά και όλα να βαίνουν προς το τέλος --που θα είναι στο 10ο βιβλίο, σύμφωνα με ό,τι έχει πει ο συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Στο δέκατο βιβλίο;!;Δηλαδη αν υπαρξει και πιεση μπορει να δουμε καιπανω απο μια ντουζίνα βιβλια!Α,καλα...και μετα λετε για τους συγγραφεις του τολκινοειδους φαντασυ.Κι ο Ερικσον με τον Μαρτιν τα ιδια κανουν δηλαδη.

Παρεπιπτοντως...στα ενδιαμεσα βιβλία εχει άλλους πρωταγωνιστές-νέους ήρωες;!;Δηλαδη καμια 30αρια οπτικες γωνιες κτλ;Ωρες ωρες το παρακανουν...Ειδικά ο Έρικσον δηλαδη,αφου ο Μαρτιν τουλαχιστον γραφει σε ξεχωριστά κεφάλαια.

Οι περιγραφες ειναι ωρες ωρες ελλιπεις αλλα μαλλον το κανει επιτηδες-οπως ειπε ο Βαρδος.Δηλαδη καποιες φορες δινει καλες περιγραφες,αρα ξερει πως να το κανει-απλα δεν θελει.

Οι ηρωες ειναι αρκετα καλα ανεπτυγμενοι κατα τη γνώμη μου.Και εξαλλου ειναι πολλοι.Αν κατσει να τους αναπτυξει κι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..