Jump to content

Ringu vs The Ring (Poll)


Nihilio
 Share

Ποιά από τις δύο ταινίες προτιμάτε;  

11 members have voted

  1. 1. Απαντήστε

    • γιαπωνέζικο
      5
    • αμερικάνικο
      6


Recommended Posts

Μια συζήτηση για τους φίλους των ταινιών τρόμου, λίγο άκαιρη μεν αλλά γιατί να μη γίνει.

Για όσους έχουν δει το πρωτότυπο The Ring (Ringu) και το αμερικάνικο remake, ποιό από τα δύο προτιμάτε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει το αμερικάνικο, αλλά το ιαπωνικό που είδα οφείλω να πω ότι λίγο έλειψε να με πάρει ο ύπνος.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την ατμόσφαιρα και την φωτογραφία του γιαπωνέζικου, αλλά με τρόμαξε πιο πολύ το αμερικάνικο, παραδόξως.

Link to comment
Share on other sites

Αμερικάνικο δαγκωτό. Πιο κοντά στην κουλτούρα μου, πολύ πιο τρομαχτικό ( η μόνη τρομαχτική σκηνή στο γιαπωνέζικο είναι το ότι 2 άνθρωποι σκέφτονται να αδειάσουν πηγάδι με έναν κουβά!!!), πολύ καλύτερα σκηνοθετημένο, με καλύτερη ηθοποιήα και πιο down to earth.

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως συμφωνώ απόλυτα με το Μιχάλη. Το Ιαπωνικό κούρασε αφάνταστα και ο τρόμος ήταν ανύπαρκτος από οποιαδήποτε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω δει μόνο το αμερικάνικο και απορώ γιατί σου λείπει η επιλογή "Κανένα από τα δύο, απαράδεκτα." ή αλλιώς σε απλά μοντέρνα ελληνικά "ουστ χαμένε" :p

 

Τελοσπάντων, εντάξει, δεν ήταν τόσο χαλιά, κι εμένα με τρόμαξε αρκετά το τέλος του ένα και είχε πολύ πολύ καιρό να με τρομάξει κάτι. Δεν ήταν όμως ωραίος φόβος, ήταν εμετικό σαν συναίσθημα, γιαυτό κυρίως δεν το χώνεψα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά κουλτούρας και η γλώσσα(που όσο να'ναι δεν την αντέχω για πολύ) με έσπρωξε στο αμερικανικο. Αν και δεν ηταν τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν παίζει η επιλογή κανένα απο τα δυο ,το γιαπωνέζικο μιας και το είδα πρώτο και στο αμερικάνικο δεν μου έκανε κάτι αισθήση ...

Link to comment
Share on other sites

Το αμερικανικό με τρόμαξε πολύ περισσότερο. Το γιαπωνέζικο, αν και είχε το στυλ του, έμοιαζε λίγο γελοίο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλύτερο το Αμερικάνικο. το Γιαπωνέζικο ήταν λίγο κουραστικό κατα την γνωμη μου.

 

Απο την άλλη, στην άλλη ταινία του είδους, την "Κατάρα" που και πάλι είχαμε 2 version, μακραν καλύτερο το Γιαπωνέζικο!

Link to comment
Share on other sites

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 1 ήταν εξαιρετική με μοναδική εξαίρεση το εφέ του δαίμονα που βγαίνει από την τηλεόραση. Σε αυτό το ιαπωνέζικο πρωτότυπο ήταν πιο πειστικό.

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 2 ήταν μέτρια, παρότι έγινε από τον ιάπωνα σκηνοθέτη των Ringu 1 και 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει το Ringu 1, αλλά έχω δει το 2. Βασικά, το είδα επειδή το The Ring μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση κι ήθελα να δω τη συνέχεια.

Προτίμησα το αμερικάνικο. Πολύ πιο τρομακτικό και πολύ καλογυρισμένο. Η σκηνή με το κορίτσι που βγαίνει μέσα από την τηλεόραση παραμένει μία από τις πιο τρομακτικές που έχω δει ποτέ μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 1 ήταν εξαιρετική με μοναδική εξαίρεση το εφέ του δαίμονα που βγαίνει από την τηλεόραση. Σε αυτό το ιαπωνέζικο πρωτότυπο ήταν πιο πειστικό.

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 2 ήταν μέτρια, παρότι έγινε από τον ιάπωνα σκηνοθέτη των Ringu 1 και 2.

Το ξυράφι του Όκαμ λέει κάτι για το γιαπωνέζικο.

 

Παρεπιμπτόντως, όσο οι ταινίες απομακρύνονται από το βιβλίο, τόσο περισσότερο "σβήνει" η ιδέα ότι

η βιντεοκασέτα είναι ένας psychic ιός

και έχω την αίσθηση ότι αυτό είναι προς το καλύτερο, ειδικά έτσι όπως το εξηγούσε στο βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 1 ήταν εξαιρετική με μοναδική εξαίρεση το εφέ του δαίμονα που βγαίνει από την τηλεόραση. Σε αυτό το ιαπωνέζικο πρωτότυπο ήταν πιο πειστικό.

Η αμερικανική έκδοση του Ringu 2 ήταν μέτρια, παρότι έγινε από τον ιάπωνα σκηνοθέτη των Ringu 1 και 2.

Το ξυράφι του Όκαμ λέει κάτι για το γιαπωνέζικο.

 

Παρεπιμπτόντως, όσο οι ταινίες απομακρύνονται από το βιβλίο, τόσο περισσότερο "σβήνει" η ιδέα ότι

η βιντεοκασέτα είναι ένας psychic ιός

και έχω την αίσθηση ότι αυτό είναι προς το καλύτερο, ειδικά έτσι όπως το εξηγούσε στο βιβλίο...

 

 

Έχει βγει και το Spiral, τηλεταινία βασισμένη στο δεύτερο βιβλίο. Την είδα, έχασα 90 λεπτά από τη ζωή μου και την έχω ήδη ξεχάσει.

 

Στο θέμα μας όμως, ΓΙΑΝΩΝΕΖΙΚΟ δαγκωτό. Συγκρίνεται τώρα αυτό το γλυκό κοριτσάκι...

post-243-0-07267000-1308165391_thumb.jpg

 

με αυτόν τον εφιάλτη;

post-243-0-49355800-1308165394_thumb.jpg

 

Επίσης στη σκηνή με το πηγάδι του γιαπωνέζικου με είχε πιάσει απίστευτη κλειστοφοβία και κούραση για να τιναχτούν τα νεύρα στον αέρα όταν βγήκε το χέρι από το νερό. Οπότε, imho αυτή η σκηνή ήταν καλύτερη από το Αμερικάνικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ringu vs The Ring (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..