Jump to content

The Duel of the Century Of the Week


Atrelegis
 Share

Ποια ιστορία προτιμάτε;  

5 members have voted

  1. 1. Ελλήνικος VS Engrish

    • Αtrelegis
      2
    • Sabrathan
      3


Recommended Posts

Με θέμα το Warhammer Flash και μια μικρή μας διαφωνία, ο Sab και εγώ θα συμμετέχουμε σε μια μικρή μονομαχία ιστοριών.

 

Η ιστορίες αφορούν το Warhammer 40K και είναι η μία γραμμένη στα Ελλήνικος (δική μου) και η άλλη στα engrish (Σαυράθαν). Σαν καλοί αναγνώστες, καλείστε να επιλέξετε την καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι. Αγγλικό Warhammer δεν γράφω, το θεωρώ αδύνατο να πεταδωθεί το Λατινικοειδές κλίμα του σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα (εκτός ίσως από άλλες Ευρωπαϊκές).

 

Να περιμένεις όμως Ατρε, γιατί μόλις γύρισα από διήμερο. Μάλλον στο τέλος της βδομάδας θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Στην αριστερή γωνία ο Ατρέλ "Το Κτήνος" Εγγύς. Βάρος 120 κιλά, 80 νίκες, 2 ισοπαλίες, 75 νοκ άουτ.

 

Το πλήθος : "Σκίστον αγόρι μου, Ήρωα, Φάτου το συκώτι, Σου-γκλα-κος, είναι βαριά βαριά..."

και μερικοί γραφικοί: "...Απ' τα κοοοκκαλα βγαλμεεενη..."

 

And in the right corner we have Sab "Bonecrasher" Rathan. Weight 250 pounds, 100 nock outs, 34 fatalities.

 

"blood, blood, blood, blood, blood, blood..."

 

λίγες μέρες πριν

 

"Με ειδοποιούν ότι έχουμε στη γραμμή τον Κανένα Κανενόπουλο τρίτο ξάδερφο της γιαγιάς του μπατζανάκη του πρωταθλητή μας. Κύριε Κανενόπουλε; Είστε στον αέρα"

 

"Καλησπέρα σε σας και του τηλεθεατές σας κυρία Παρουσιαστίδου..."

 

"Κύριε Κανενόπουλε σε τι κατάσταση βρίσκεται ο πρωταθλητής μας; Έγκυρες πηγές λένε ότι δεν τρώει το γάλα του το πρωί. Πιστεύετε ότι θα επιρεάσει την απόδοσή του;"

 

"Ε... να σας πω-"

 

"Μείνετε λίγο στη γραμμή κύριε Κανενόπουλε. Έχουμε στο στούντιο τον Πάτερ Σουργέλιο της μονής Τιβίου Ξύλου. Εσείς τι πιστεύεται πάτερ;"

 

"Καλησπέρα κυρία Παρουσιαστίδου σε σας και τους τηλεθεατές σας. Προσευχόμαστε για τον Έλληνα Ορθόδοξο πρωταθλητή μας, Ο Θεός-"

 

"Με όλο το σεβασμό πάτερ μου, αλλά τι να σου κάνει ο Θεός όταν έχει τρεις μέρες να κοιμηθεί."

 

"Κύριε Συμπαουσιαστίδη μου θα σε μαλώσω. Είχες αποκλειστικό και δε μου το 'πες;"

 

"Όχι μόνο αυτό Κυρία Παρουσιαστίδου μου αλλά έχω και βίντεο αποκλειστικό που τον δείχνει σε γνωστό νυχτερινό μαγαζί μετά την τελευταία του νίκη. Φαίνεται δε καθαρά στο βίντεο ότι έχει πρησμένα τα μάτια από την αϋπνία."

 

"Ναι τον είχε δει μια γνωστή μου τις προάλες αυτό είναι αλήθεια."

 

"Είστε σίγουρη Κυρία Ξανθή Τραγουδιάρογλου. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που καταγγέλετε. Ναι.. Με ειδοποιούν απ' το κοντρόλ ότι έχουμε στη γραμμή τον δικηγόρο του Ατρέλ."

 

"Ναι;"

 

"Ναι, κύριε δικηγόρε είσαστε στον άερα."

 

"Καλησπέρα σας κυρία Παρουσιαστίδου και συγχαρητήρια για την εκπομπή σας. Σας παρακαλώ να σταματήσετε να ασχολείστε με τον πελάτη μου αυτή τη στιγμή. Προσβάλετε τον ίδιο και τον κόσμο που βλέπει την εκπομπή σας."

 

"Ποιός είναι αυτός; Ποιός είναι αυτός;"

 

"Εσείς ποιός είστε κυρριε;"

 

"Συμπαρουσιαστίδης εδώ. Αυτό κύρριε λέγεται φίμωση του τύπου. Ο κόσμος έχει δικαίωμα να μάθει."

 

"Έχει δίκιο ο Συμπαρουσιαστίδης κύρριε."

 

"Εσείς ποιός ειστε κύρριε; Με ποιόν ομιλώ πάλι;"

 

"Κουνιστάκης. Μαϊντάνης Κουνιστάκης."

 

"Ε δε σας ξέρω κύρριε"

 

"Ούτε εγώ σας ξέρω κύρριε"

 

λίγες μέρες μετά, λίγα λεπτά πριν ο Έλ-ληνας πρωταθλητής βγει στο ρινγκ

 

Προπονητής :

"Πόσα χρόνια σε προπονώ Ατρελ; Τρία τέσσερα; Θα σου πω αυτό που μου είπε ο δικός μου προπονητής όταν έπαιζα για το εφηβικό πρωτάθλημα κωλοπετινίτσας. Αυτός ο κόσμος εκεί έξω έχει έρθει για να σε δει να χάνεις. Μην ακούς που σε ζητωκραυγάζουν. Δεν πιστεύουν σε σένα. Έτσι είναι οι Έλληνες. Μην το κάνεις για εκείνους. Κάντο για σένα."

 

[ι]present time[/i]

 

Έλληνας εκφωνητής :

"Ποιά είναι η γνώμη σου Μπιλ; Όλα δείχνουν ότι θα είναι ένας πολύ αιματηρός αγώνας. Μια αληθινή σύγκρουση Τιτάνων. Ο κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού είναι μεγάλος στα βαρέα βάρη."

 

English Analyst:

"Sure there have been injuries, and even some deaths in boxing, but none of them really that serious."

 

 

Η συνέχεια επί της οθόνης του υπολογιστή σας

 

 

Υ.Γ. Όταν postάρουν τα παιδιά σβήστε αυτή τη μαλακία.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι μωρό μου!

 

Βασικά το κάνουμε για το γαμώτο, οπότα χαλλαρά.

 

Αρκέι να νικήσω...

Link to comment
Share on other sites

English Analyst:

"Sure there have been injuries, and even some deaths in boxing, but none of them really that serious."

 

και

 

" το κάνουμε για το γαμώτο, οπότα χαλλαρά.

 

Αρκέι να νικήσω..."

 

LOL!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 σημαντικές διορθώσεις για όσους διάβασαν ή θα διαβάσουν;

 

Replace BITCHES with WITCHES. and

”Today, we will offer ->death<- to the enemies of the Emperor." with

”Today, we will offer ->deliverance<- to the enemies of the Emperor."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω πρώτα darky, μετά Witches, μετά Bitches, μετά Monkey Boy-Steve Ballmer και τώρα θα διαβάσω και τις ιστοριούλες...

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να επιλέξω. Ως ιστορία μού άρεσε μάλλον περισσότερο του Ατρελέγκη. Δηλαδή, οκ, οι SoB είναι αδυναμία μου, αλλά η ιστορία του Σάβραθαν ήταν υπερβολικά στο κλίμα. Δεν με εξέπληξε πουθενά.

Όμως, από την άλλη, η γλώσσα (αγγλικά) και η μορφοποίηση δίνανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ήθελε.

 

Στον Άτρε, τα ελληνικά χαλάσανε κάπως το 40Κ κλίμα, και με έκαναν να σκέφτομαι Starship Troopers. Όμως, το βρισίδι είχε πλάκα, η ιστορία κυλούσε πολύ πιο γρήγορα, και στο τέλος έφαγα λιγότερη ώρα για να δω κάτι που είχε κάπως ενδιαφέρουσες (έως υπερβολικές και λίγο κλισεδιάρικες) ανατροπές.

 

Δεν μπορώ να ψηφίσω... Ψηφίζω darky πάλι :p

Link to comment
Share on other sites

Σαμπραθαν για μενα...

Αν και κουραστηκα να διαζω αγγλικο κειμενο...ηταν σαφως πιο δουλεμενο,πιο πολυπλοκο,πιο ενδιαφερον ρε παιδι μου.

Βεβαια και του Ατρε ειχε τα καλα του.Το διαβασα πιο ανετα,ο λογος ερρεε κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η γλώσσα έχει να κάνει με το πόσο καλό θα είναι το κείμενο, αλλά το τι γράφεις: και, αν και οι δύο γράφετε περίπου το ίδιο καλά, ο Sab γράφει πιο warhammerίστικα (πχ δε γράφει πουθενά ότι οι Space wolves έχουν Librarian :p) και πιο κοντά στο κλίμα του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, μη μεταφράζετε το Apothecary Αποθηκάριο, plz, ας μην το ξαναδούν τα μάτια μου αυτόόό

Link to comment
Share on other sites

Ότι να πούμε βγαίνουμε εκτός θέματος. Ο Apothecary στο WH40K είναι όλα αυτά αλλά κυρίως εκτελεί καθήκοντα Υπεύθυνου Γενετικού Υλικού. Οπότε.. ειίαι Υ.Γ.Υ.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..