Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

  • 3 months later...

Τελειωσα τον Ιπποτη των Επτα Βασιλειων και περασα πολυ καλα. Ωραιες και οι τρεις ιστοριες και ειδικοτερα η τελευταια που εχει σχεση και με την εξεγερση των Μπλακφαιρ. Ετσι, πηρα και μια γευση απο Γουεστερος πριν ξεκινησει η 6η σαιζον της σειρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και πλησιάζει η πρεμιέρα της έκτης σεζόν του GoT, είπα να κάνω κάποια σχόλια πάνω στα βιβλία του George RRMartin.

 

post-6862-0-17193200-1461334973_thumb.jpg

Edit: Art by http://art.marcsimonetti.com/

 

Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου

 

Η κριτική αυτή απευθύνεται κυρίως σε άτομα που δεν έχουν έρθει ακόμα σε επαφή με τα βιβλία. Οι υπόλοιποι που είχαν την ευχαρίστηση να τα διαβάσουν, πιστεύω γνωρίζουν πόσο αριστουργηματικά είναι.

 

Πραγματικά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος που να μην έχει ακουστά την σειρά αυτή. Είτε από την τηλεόραση, είτε από τα βιβλία, είμαι σίγουρος πως όποιος διαβάζει το post αυτό, γνωρίζει έστω και κάτι λίγα. Για τον λόγο αυτό δεν θα κουράσω με περιλήψεις του κόσμου και της υπόθεσης. Ας ξεκινήσω μιλώντας για την δική μου εμπειρία με τον κόσμο αυτό. Ήμουν από τους τυχερούς, που διάβασαν τα βιβλία πριν δουν την αντίστοιχη τηλεοπτική σειρά. Πιο συγκεκριμένα, ξεκίνησα να διαβάζω το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου την χρονιά που είχε τελειώσει η πρώτη σεζόν (μπορεί και η δεύτερη αλλά δεν θυμάμαι). Το σημαντικό είναι ότι έζησα για πρώτη φορά όλους τους θανάτους, ίντριγκες, ανατροπές, αποκαλύψεις, μάχες, περιπέτειες κτλ, μέσα από τα βιβλία. Ακόμα και το αναπάντεχο τέλος του πρώτου βιβλίου πρόλαβα και το διάβασα, πριν το δω στην σειρά  Game of Thrones του HBO. Τώρα θα μου πείτε, «και τι μας τα λες αυτά;». Εξηγούμαι. Αυτά τα λέω, γιατί θέλω να τονίσω πόσο υπέροχα είναι αυτά τα βιβλία. Ο Martin, κατάφερε και έγραψε, αν όχι την καλύτερη, σίγουρα μια από τις καλύτερες σειρές φαντασίας. Δεν θα κάτσω να αναλύσω αν είναι η καλύτερη ή όχι, για δύο λόγους. Η σειρά δεν έχει ολοκληρωθεί και εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει ακόμα πολλές επικές σειρές, όπως το Malazan του Erikson, το WoT του Jordan ή το Stormlight Archive του Sanderson, που θεωρούνται, φυσικά μαζί με πολλές άλλες, σύγχρονες, ισάξιες του ASOIAF σειρές, για να μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.  Άσε που θεωρώ τις κατατάξεις μη απαραίτητες. Τα βιβλία του A Song of Ice and Fire σε ταξιδεύουν στην κυριολεξία σε έναν άλλο κόσμο, με την δική του ιστορία, γεωγραφία, αρχιτεκτονική, θρύλους, παραδώσεις, λαούς, πολέμους, πλάσματα και πολλά άλλα. Γνωρίζεις ιδιαίτερους χαρακτήρες όλων των ειδών, με διαφορετικά κίνητρα, απόψεις, αρχές, προσωπικότητες. Παίρνεις μέρος σε μια απίστευτη ιστορία, που πραγματικά σε κάνει να μην μπορείς να αφήσεις το βιβλίο από πάνω σου. Βέβαια, αυτό που περιγράφω αφορά όλα τα βιβλία και αποτελεί μέρος συζήτησης ενός άλλου topic. Που θέλω να καταλήξω όμως με αυτό το review; Θέλω να δείξω, σε όσους εκεί έξω διαβάζουν το post αυτό και έχουν μια σχέση με την σειρά GoT, ότι μπορούν, και είμαι σίγουρος πως θα τους αρέσει, να διαβάσουν και τα βιβλία. Ποιος ξέρει, ίσως αυτό σας οδηγήσει να γίνετε και book junkies:p Φυσικά, γνωρίζω ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές βιβλίων για αρχάριους και παραδέχομαι ότι και στην δική μου περίπτωση προηγήθηκαν πολλά άλλα βιβλία πριν φτάσω στον Martin. Για κάποιον φίλο του cinema, των video games και γενικότερα της φαντασίας, που δεν έτυχε να ασχοληθεί με το διάβασμα και θέλει να μπει απευθείας στα βαθιά, πιστεύω πως αυτή η σειρά βιβλίων είναι αυτή που θα τον βάλει μέσα στο παιχνίδι. Ακόμα και αν βλέπετε την τηλεοπτική μεταφορά της σειράς, μην διστάσετε να διαβάσετε τα βιβλία. Το GoT, αν και νομίζω ότι το ξέρετε, έχει αφήσει εκτός πολλά γεγονότα και χαρακτήρες και έχει αλλάξει αρκετά την πλοκή της ιστορίας που ακολουθούν τα βιβλία. Εκτός αυτού η  εμπειρία που δίνει το βιβλίο είναι μακράν καλύτερη από αυτή που προσφέρει η σειρά. Μην με παρεξηγήσετε, η σειρά του HBO μου αρέσει και αναγνωρίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες σειρές που υπάρχουν στην μικρή οθόνη, αλλά γενικά η λογοτεχνία πιστεύω πως προσφέρει πολλά περισσότερα. Βέβαια, ταινίες, σειρές, καρτούν, anime κτλ έχουν μια σημαντική θέση στην ζωή μου, με την λογοτεχνία όμως να προηγείται κατά ένα βήμα. Όμως αυτό, είναι επίσης θέμα μιας άλλης συζήτησης, που θα ήθελα κάποια στιγμή στο μέλλον να αναλύσω. Δώστε το λοιπόν μια ευκαιρία, εννοώ το ASOIAF αλλά και γενικότερα το διάβασμα, και σας εγγυώμαι ότι θα είναι μια από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής σας. Θα μπορούσα να πω πολλά ακόμη, αλλά το κείμενο ήδη ξέφυγε σε μέγεθος.

.

Αν έπρεπε να βαθμολογήσω την σειρά, θα την έβαζα 10/10. Δεν θα βαθμολογήσω ξεχωριστά εδώ όλα τα βιβλία αν και πρέπει να αναφέρω πως παρατηρείται γενικά μια καθοδική πορεία όσο προχωράει η σειρά στην ποιότητα των βιβλίων. Αυτό όμως δεν είναι πολύ σημαντικό καθώς κάποια storylines POV χαρακτήρων πιστεύω ότι γίνονται καλύτερα (βλέπε Tyrion) και εμφανίζονται συνεχώς νέοι και ενδιαφέροντες. Επίσης, κοιλιά μπορούν να κάνουν όλα τα βιβλία, ειδικά τέτοιες μεγάλες ν-λογίες, στο τέλος όμως δεν μπορείς παρά να τα συγχωρέσεις.

 

Ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων

 

Το βιβλίο αυτό αποτελείται από τρείς νουβέλες, στον κόσμο του ASOIAF, και διαδραματίζεται, χρονολογικά, αρκετά χρόνια πριν τα γεγονότα της κυρίως σειράς. Πρωταγωνιστές είναι ένας μεγαλόσωμος ιππότης ο Dunk και ένα αγόρι ο Egg. Δεν θα πω παραπάνω πληροφορίες, όσοι είναι fan των υπόλοιπων βιβλίων του Martin είμαι σίγουρος ότι θα τους αρέσει. Οι νουβέλες αυτές είναι αρκετά ευχάριστες και μάλιστα όσο διαβάζεις το συγκεκριμένο βιβλίο θα καταλάβεις ότι η μία είναι καλύτερη της άλλης! Πρόσφατα ανακοινώθηκε ότι είναι πολύ πιθανόν οι περιπέτειες αυτές, του Dunk και του Egg, να αποκτήσουν δικιά τους τηλεοπτική σειρά! I cant wait for that! Επιπλέον να μην παραλείψω ότι ο συγγραφέας ετοιμάζει και άλλες νουβέλες που αφορούν τις περιπέτειες αυτές.

 

9/10

 

Ο Κόσμος της Φωτιάς και του Πάγου

 

Το βιβλίο αυτό, ή μήπως θα έπρεπε να πω καλύτερα η εγκυκλοπαίδεια αυτή, περιέχει αναλυτικά όλη την προϊστορία και ιστορία του κόσμου του Martin και άλλες πληροφορίες για σημαντικά πρόσωπα, περιοχές και πόλεις. Πολλοί πιστεύουν ότι είναι άχρηστο βιβλίο καθώς τα περισσότερα που περιλαμβάνει τα βρίσκεις και στο internet. Να πω ότι κάνουν μεγάλο λάθος. Το βιβλίο αυτό είναι απίστευτα καλογραμμένο και προσεγμένο και δεν σου πετάει απλά ξερές πληροφορίες. Επιπλέον είναι γεμάτο με πανέμορφο art από επίλεκτους καλλιτέχνες. Ας κάνω εδώ μια παρένθεση, να πω λίγα λόγια για το fan art γενικά στον κόσμο αυτό. Εκτός από το βιβλίο και την σειρά, βλέπουμε το μεγαλείο του κόσμου του Martin και από τις υπέροχες ζωγραφιές και πίνακες που εμπνεύστηκαν τόσοι καλλιτέχνες να δημιουργήσουν. Δεν έχεις παρά να γκουγκλάρεις: a song of ice and fire, και θα καταλάβεις τι εννοώ. Επανέρχομαι στο θέμα, είναι αρκετά ευχάριστη και ιδιαίτερη εμπειρία και πιστεύω πως θα αφήσει τους fan της σειράς ικανοποιημένους. Θα μπορούσα να πω ότι είναι και για αυτούς που έχουν δει μόνο την τηλεοπτική σειρά, αλλά νομίζω πως θα μπερδευτούν αν δεν έχουν διαβάσει τα υπόλοιπα βιβλία. Παρ’ όλα αυτά δεν σας εμποδίζει κανένας να το διαβάσετε και το προτείνω γενικά σε όλους. Μια συμβουλή: είναι καλό να διαβαστεί παράλληλα με κάτι άλλο γιατί από μόνο του, μιας που είναι και μεγάλο, κουράζει.

 

9/10.

Edited by Γελωτοποιός
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων

 

Το βιβλίο αυτό αποτελείται από τρείς νουβέλες, στον κόσμο του ASOIAF, και διαδραματίζεται, χρονολογικά, αρκετά χρόνια πριν τα γεγονότα της κυρίως σειράς. Πρωταγωνιστές είναι ένας μεγαλόσωμος ιππότης ο Dunk και ένα αγόρι ο Egg. Δεν θα πω παραπάνω πληροφορίες, όσοι είναι fan των υπόλοιπων βιβλίων του Martin είμαι σίγουρος ότι θα τους αρέσει. Οι νουβέλες αυτές είναι αρκετά ευχάριστες και μάλιστα όσο διαβάζεις το συγκεκριμένο βιβλίο θα καταλάβεις ότι η μία είναι καλύτερη της άλλης! Πρόσφατα ανακοινώθηκε ότι είναι πολύ πιθανόν οι περιπέτειες αυτές, του Dunk και του Egg, να αποκτήσουν δικιά τους τηλεοπτική σειρά! I cant wait for that! Επιπλέον να μην παραλείψω ότι ο συγγραφέας ετοιμάζει και άλλες νουβέλες που αφορούν τις περιπέτειες αυτές.

 

9/10

 

 

Αυτό το βιβλίο ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Μάρτιν! Λάτρεψα το ότι δεν ξεχνάει ότι οι ήρωές του, αν και ζουν σε φανταστικό κόσμο, είναι απλώς άνθρωποι. Το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι με ποιον τρόπο καταφέρνει ένας από τους ήρωες να ανακαλύψει την ίντριγκα που σχεδιάζεται εναντίον του: πηγαίνει κάπου απόμερα να κάνει την ανάγκη του και εκεί κοντά είναι και οι συνωμότες, τους οποίους κρυφακούει! :roflmao:      

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

0013446_195.jpeg

 

Daniel Abraham, Gardner Dozois, George R. R. Martin - Η σκιά του κυνηγού (Hunter's Run)

 

Για να γλιτώσει από τη φτώχεια και τη μιζέρια, ο Ραμόν Εσπέχο επιβιβάζεται σε ένα από τα μεγάλα διαστημόπλοια των παράξενων και αποκρουστικών Ινάι και φεύγει οριστικά από τη Γη. Αλλά η ζωή που βρίσκει στον μακρινό πλανήτη Σάο Πάουλο δεν είναι καλύτερη από εκείνη που εγκατέλειψε. Έπειτα, μια νύχτα, ο θυμός του και το πολύ αλκοόλ παίρνουν το πάνω χέρι. Η βίαιη κατάληξη τον αναγκάζει να δραπετεύσει στις ερημιές του ανεξερεύνητου βορρά. Επιτέλους ολομόναχος –μακριά από τη θορυβώδη, αποπνικτική ανθρώπινη κυψέλη που τη σιχαίνεται σε βαθμό αντικοινωνικής μανίας– ο άτυχος Ραμόν, κατ’ επάγγελμα ανιχνευτής κοιτασμάτων, μπορεί τώρα να ψάξει ελεύθερα για τη μεγάλη φλέβα που θα τον κάνει πλούσιο. Αλλά, αντί για φλέβα, ανακαλύπτει τυχαία μια άγνωστη υπερεξελιγμένη φυλή εξωγήινων πλασμάτων: απελπισμένοι φυγάδες, όπως αυτός, που ζουν κρυμμένοι σε έναν δικό τους κόσμο. Κάτοχος ξαφνικά ενός ισχυρού επικίνδυνου μυστικού και εγκλωβισμένος σε ένα απίθανο ανθρωποκυνηγητό στις ερημιές ενός απρόβλεπτου και εχθρικού πλανήτη, ο Ραμόν πρέπει πρώτα να δραπετεύσει… κι έπειτα, με κάποιον τρόπο, να επιζήσει. Και ο πιο θανάσιμος εχθρός είναι ο εαυτός του.

 

Κυκλοφορεί στις 26 Νοεμβρίου, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0013446_195.jpeg

 

Daniel Abraham, Gardner Dozois, George R. R. Martin - Η σκιά του κυνηγού (Hunter's Run)

 

Για να γλιτώσει από τη φτώχεια και τη μιζέρια, ο Ραμόν Εσπέχο επιβιβάζεται σε ένα από τα μεγάλα διαστημόπλοια των παράξενων και αποκρουστικών Ινάι και φεύγει οριστικά από τη Γη. Αλλά η ζωή που βρίσκει στον μακρινό πλανήτη Σάο Πάουλο δεν είναι καλύτερη από εκείνη που εγκατέλειψε. Έπειτα, μια νύχτα, ο θυμός του και το πολύ αλκοόλ παίρνουν το πάνω χέρι. Η βίαιη κατάληξη τον αναγκάζει να δραπετεύσει στις ερημιές του ανεξερεύνητου βορρά. Επιτέλους ολομόναχος –μακριά από τη θορυβώδη, αποπνικτική ανθρώπινη κυψέλη που τη σιχαίνεται σε βαθμό αντικοινωνικής μανίας– ο άτυχος Ραμόν, κατ’ επάγγελμα ανιχνευτής κοιτασμάτων, μπορεί τώρα να ψάξει ελεύθερα για τη μεγάλη φλέβα που θα τον κάνει πλούσιο. Αλλά, αντί για φλέβα, ανακαλύπτει τυχαία μια άγνωστη υπερεξελιγμένη φυλή εξωγήινων πλασμάτων: απελπισμένοι φυγάδες, όπως αυτός, που ζουν κρυμμένοι σε έναν δικό τους κόσμο. Κάτοχος ξαφνικά ενός ισχυρού επικίνδυνου μυστικού και εγκλωβισμένος σε ένα απίθανο ανθρωποκυνηγητό στις ερημιές ενός απρόβλεπτου και εχθρικού πλανήτη, ο Ραμόν πρέπει πρώτα να δραπετεύσει… κι έπειτα, με κάποιον τρόπο, να επιζήσει. Και ο πιο θανάσιμος εχθρός είναι ο εαυτός του.

 

Κυκλοφορεί στις 26 Νοεμβρίου, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο!

Όσοι θέλετε να το πάρετε μην σας παρασύρει το όνομα του Martin, αυτός είχε την μικρότερη συμβολή στην ιστορία. Κριτική εδώ:http://community.sff.gr/topic/11993-%CF%84%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BD-%CF%84/page-33?do=findComment&comment=300625

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η σκιά του κυνηγού (Hunter's Run)

 

post-2246-0-46239700-1480100050.jpeg

 

Μεγάλη ιστορία κρύβεται πίσω από την έκδοση του βιβλίου αυτού (όχι την ελληνική έκδοση, αλλά την πρωτότυπη). Μπορεί να διαβάσει κανείς το επίμετρο στο τέλος και θα καταλάβει ότι πέρασε από χίλια κύματα μέχρι να ολοκληρωθεί το όλο μυθιστόρημα. Ο Τζ. Ρ. Ρ. Μάρτιν είχε την μικρότερη συμβολή στην δημιουργία της ιστορίας, αλλά φυσικά σαν όνομα είναι μεγαλύτερο, οπότε λογικό είναι να μπαίνει πρώτο-πρώτο στο εξώφυλλο και με μεγαλύτερα γράμματα. Πουλάει περισσότερο ο τύπος, πως να το κάνουμε. Όμως και οι άλλοι δυο συγγραφείς είναι πολύ καλά ονόματα στο είδος του Φανταστικού. 

 

Λοιπόν, στα της ιστορίας τώρα: Πρωταγωνιστής είναι ο Ραμόν Εσπέχο -πολίτης της Ντιέγκοταουν του απομακρυσμένου πλανήτη Σάο Πάουλο-, ένας μπρουτάλ τύπος, που απλά και μόνο αν τον στραβοκοιτάξεις, μπορεί να σου σπάσει τα δόντια. Αν, μάλιστα, είναι μεθυσμένος, τότε την έχεις πολύ άσχημα. Ε, ο Ραμόν θα μπλέξει σ'έναν κλασικό καβγά έξω από κάποιο παρακμιακό μπαρ και θα σκοτώσει έναν άντρα. Αυτός ο άντρας τυχαίνει να είναι αξιωματούχος. Ο Ραμόν, που δουλεύει σαν ελεύθερος επαγγελματίας στον χώρο της ανίχνευσης κοιτασμάτων, την κοπανάει από την πόλη, μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα. Χάνεται στην φύση, που τόσο πολύ γουστάρει. Ελευθερία, αυτονομία, ησυχία. Και ευκαιρία για να βρει κάποια μεγάλη φλέβα που θα τον κάνει πλούσιο. Έλα όμως που αντί για φλέβα κοιτασμάτων θα ανακαλύψει μια υπερεξελιγμένη φυλή εξωγήινων, που ζουν χωμένοι σ'ένα βουνό, όντας φυγάδες και στόχος των Ινάι, κάποιων ιδιαίτερα αυταρχικών και αποκρουστικών εξωγήινων που ελέγχουν τις διάφορες αποικίες. Ο Ραμόν θα μπλέξει σε μια πραγματικά τρομερή περιπέτεια και θα έχει να αντιμετωπίσει τόσο εχθρικούς προς αυτόν εξωγήινους, όσο και τον ίδιο τον εαυτό του...

 

Μεγαλούτσικη περίληψη, αλλά δεν γινόταν αλλιώς. Λοιπόν, έχουμε να κάνουμε με μια πραγματικά απολαυστική, χορταστική και άκρως ψυχαγωγική περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας, με μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα κεντρική ιδέα (αν και ίσως λιγάκι τραβηγμένη), πάρα μα πάρα πολλή δράση και ένταση, πολλά γαμάτα σκηνικά, ορισμένες ωραίες ανατροπές σε διάφορα σημεία της πλοκής, και τρομερή ατμόσφαιρα. Ο πρωταγωνιστικός χαρακτήρας μου φάνηκε αρκετά συμπαθής, παρόλο που πρόκειται για καθίκι ολκής. Ο καημενούλης αντιμετώπισε απίστευτες καταστάσεις, είναι να μην συμπάσχεις μαζί του; Όσον αφορά την γραφή, μου φάνηκε πολύ καλή, ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη, με ωραίες περιγραφές των τοπίων και των διαφόρων σκηνών δράσης. 

 

Γενικά πρόκειται για ένα απολαυστικό μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας, που το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αρπάξει τον αναγνώστη από τον γιακά και θα τον σύρει σ'έναν άλλο κόσμο, γεμάτο δράση και φαντασία. Εντάξει, η όλη κοσμοπλασία μπορεί να έχει τα θεματάκια της σε ορισμένα σημεία και γενικά να μην έχει το βάθος που θα μπορούσε να έχει, και επίσης το τέλος να μην είναι και τόσο φοβερό από κάποια άποψη, όπως και να το κάνουμε όμως, το βιβλίο προσφέρει μπόλικη ψυχαγωγία. Προσωπικά το καταχάρηκα και το προτείνω στους λάτρεις των περιπετειών φαντασίας. Σίγουρα θα ξεφύγετε για λίγες ώρες.

 

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ειχα δει τις 3 πρωτες season του Game of thrones και καπου εκει ειπα "ωπα μεγαλε αυτα πρεπει να τα διαβασεις πριν τα δεις"..Ετσι λοιπον ξεκινησα και τελειωσα "το παιχνιδι του στεμματος".Το γεγονος οτι ηξερα τι γινεται δεν μειωσε καθολου την αναγνωστικη εμπειρια!Απολαυσα καθε σελιδα!Πριν διαβασω την "Συγκρουση βασιλεων" το δευτερο βιβλιο της σειρας δηλαδη ξεκινησα το "Ο κοσμος της φωτιας και του παγου" ετσι ωστε να μπω για τα καλα στην ιστορια και να συνεχισω με πιο πολλες γνωσεις την αναγνωση των υπολοιπων βιβλιων!

 

9,5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πριν διαβασω την "Συγκρουση βασιλεων" το δευτερο βιβλιο της σειρας δηλαδη ξεκινησα το "Ο κοσμος της φωτιας και του παγου" ετσι ωστε να μπω για τα καλα στην ιστορια και να συνεχισω με πιο πολλες γνωσεις την αναγνωση 

Αν θυμάμαι καλά το World of Ice and Fire έχει spoilers σχετικά με κάποια πράγματα που γίνονται στα βιβλία της σειράς, οπότε καλύτερα να το διαβάσεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ανάψω φωτιές? Πότε βλέπετε να βγαίνει το επόμενο βιβλίο? Ήμουν νια και γέρασα. Και καλά εγώ, δε κρέμεται το Westeros από εμένα, αλλά τα κεράκια αυξάνονται στη γενέθλια τούρτα του Μάρτιν και αρχίζω να σφουγγίζω τον ιδρώτα από το μέτωπο. Η σειρά είναι από τις καλύτερες παραγωγές όλων των εποχών (χωρίς υπερβολή) αλλά τα βιβλία είναι άλλο πράγμα. Πάντως το έχω δηλώσει στους οικείους, απαξ και βγει βιβλίο θα με χάσουν για κανα δυο μέρες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία αρχή που έχω είναι να μην πιάνω ποτέ σειρές, λογοτεχνικές και μη, που δεν έχουν τελειώσει. Γιατί ξέρω ότι υπάρχει αυτό ακριβώς το ενδεχόμενο, να τραβήξουν εις μάκρος. Όοοοοοοοοοταν λοιπόν βγει το έκτο, αυτοί που έχουν διαβάσει τι να κάνουν; Να το διαβάσουν; Γιατί μπορεί να έχει περάσει πολύς καιρός από τα προηγούμενα με αποτέλεσμα να έχουν ξεχάσει σχεδόν τα πάντα. Ή έστω σημαντικά σημεία της πλοκής. Και αν τελικά ξεκινήσουν από την αρχή μπορεί να θυμούνται και να γίνει η όλη διαδικασία κουραστική. Μπορεί μερικοί να μην έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα εγώ όμως θα το είχα. Και δεν θα ήξερα τι να κάνω. Άσε δε που μπορεί αν είχα διαβάσει τα πρώτα πέντε, να μου είχε γίνει και έμμονη ιδέα. 

 

Για αυτό λοιπόν και ποτέ δεν πάω ενάντια σ' αυτό. Επειδή δεν θέλω να την πατήσω. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού τελείωσα τη σειρά των βιβλίων σε λιγότερο από χρόνο κάθομαι και σκέφτομαι αν θα κατάληξει κάπου με τόσα παράλληλα μμέτωπα που έχει ανοιχτά...ελπίζω να μην είναι μια ιστορία χωρίς τέλος, αν και όλα προς αυτή την εκδοχή οδηγούν! Κάτι αντιστοιχο με τη Λάμψη του Φωσκολου, μικρά παιδιά τη βλεπάμε, μεγάλωσαμε και ακόμα έπαιζε χωρίς να καταλήγει κάπου η σειρά και η οικογένεια του Γιανγκου Δράκου! Λίγο άκυρο το παράδειγμα αλλά η πραγματικότητα είναι σκληρή, η τηλεοπτική σειρά βέβαια είναι το μεγαλύτερο αρνητικό για εμένα στην μετεπειτα έκδοση των βιβλίων,αν δεν τελειώσει επόμενο βιβλίο δεν εχει. Φανταστείτε καποιον που τελείωσε το 2011 των Χωρό των δράκων και ακόμα περίμενει, ξενέρωμα και σπάσιμο, τα χρόνια περνάνε και ο Ιλουμινατος Μάρτιν γερνάει...

Link to comment
Share on other sites

Μία αρχή που έχω είναι να μην πιάνω ποτέ σειρές, λογοτεχνικές και μη, που δεν έχουν τελειώσει. Γιατί ξέρω ότι υπάρχει αυτό ακριβώς το ενδεχόμενο, να τραβήξουν εις μάκρος. Όοοοοοοοοοταν λοιπόν βγει το έκτο, αυτοί που έχουν διαβάσει τι να κάνουν; Να το διαβάσουν; Γιατί μπορεί να έχει περάσει πολύς καιρός από τα προηγούμενα με αποτέλεσμα να έχουν ξεχάσει σχεδόν τα πάντα. Ή έστω σημαντικά σημεία της πλοκής. Και αν τελικά ξεκινήσουν από την αρχή μπορεί να θυμούνται και να γίνει η όλη διαδικασία κουραστική. Μπορεί μερικοί να μην έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα εγώ όμως θα το είχα. Και δεν θα ήξερα τι να κάνω. Άσε δε που μπορεί αν είχα διαβάσει τα πρώτα πέντε, να μου είχε γίνει και έμμονη ιδέα. 

 

Για αυτό λοιπόν και ποτέ δεν πάω ενάντια σ' αυτό. Επειδή δεν θέλω να την πατήσω. 

Οκ, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά μια τηλεοπτική σειρά, αφήνοντάς τη να τελειώσει πριν αρχίσεις να την παρακολουθείς χάνεις όλο το τζέρτζελο του να τη βλέπεις μαζί με όλον τον κόσμο, ονλάιν συζητήσεις, κουτσομπολιά κλπ. Με τα βιβλία μάλλον δε συμβαίνει αυτό σε τέτοιο βαθμό, αλλά όσο να 'ναι κάποια διαφορά θα υπάρχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nightflyers (Εκδόσεις Bantam Books)
Αυτή η νουβέλα αποτελεί την πρώτη μου επαφή με τα έργα επιστημονικής φαντασίας του Martin και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Η ιστορία έχει στοιχεία από space opera και τρόμο, συνδιασμός που μου αρέσει αρκετά, αλλά τον συναντάω σπάνια.
Είναι αρκετά ατμοσφαιρική και θυμίζει (με καλό τρόπο) τόσο το alien όσο και το 2001:a space odyssey, ενώ έχει και πολλά δικά του ξεχωριστά στοιχεία.
Το μοναδικό μειωνέκτημα είναι ότι δεν ύπαρχει αρκετή ανάπτυξη χαρακτήρων, αλλά αυτό πιθανότατα οφείλεται στο μικρό μέγεθος της ιστορίας.
Σίγουρα η νουβέλα αυτή με κάνει να θέλω να διαβάσω και τις υπόλοιπες ιστορίες επιστημονικής φαντασιάς του Martin, οπού αν έχω καταλάβει καλά λαμβάνουν όλες χώρο στο ίδιο σύμπαν.

Βαθμολογία: 8.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

The Skin Trade (Εκδόσεις Bantam Books)
Μια πολύ καλή νουβέλα, που συνδυάζει ωραία το noir με του λυκανθρώπους.
Αρκετά ατμοσφαιρική και με πολύ σασπένς, διαβάζεται πολύ γρήγορα και ευχάριστα.
Έχει αρκετές ανατροπές και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και γενικά προτείνεται σε όσους ενδιαφέρονται είτε για το θέμα είτε για την δουλεία του Martin.
Το μόνο έντονο αρνητικό στοιχείο είναι πως το τέλος είναι αρκετά ασαφές.

Βαθμολογία: 8.0/10

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

5afdf51b50481_.jpg.d8e6bd3fed903480f89175c469901150.jpg

Στον Οίκο του Σκουληκιού

Από το Νοέμβριο του 2016 είχα να διαβάσω κάτι του Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν και η αλήθεια είναι ότι μου έλειψε λίγο. Από τότε έχουν κυκλοφορήσει κάποια αυτοτελή μυθιστορήματα στα ελληνικά, τα έχω αγοράσει, αλλά παραμένουν ακόμα αδιάβαστα. Όμως διάβασα τη συγκεκριμένη νουβέλα που κυκλοφόρησε φέτος τον Απρίλιο, και επανόρθωσα κάπως. Ωραία νουβέλα, που συνδυάζει την επιστημονική φαντασία και τη σκοτεινή φαντασία, όπως επίσης λιγάκι τον τρόμο και την περιπέτεια. Το σκηνικό της ιστορίας είναι αρκετά κλειστοφοβικό και σκοτεινό, οπότε κάπως ανάλογη είναι και η ατμόσφαιρα. Η γραφή είναι πάρα πολύ καλή, με γλαφυρές περιγραφές των διαφόρων σκηνικών που θυμίζουν έναν μετά-αποκαλυπτικό κόσμο παρακμής και σαπίλας, με τον Μάρτιν να προσφέρει απλόχερα δυνατές εικόνες. Φυσικά η πλοκή είναι αρκετά απλή, η όλη κοσμοπλασία κάπως επιφανειακή και οι χαρακτήρες χωρίς βάθος, αλλά μιλάμε για μια νουβέλα, ένα απλό αλλά σχετικά δυνατό σφηνάκι. 

7.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Fire & Blood/Φωτιά και Αίμα (Εκδόσεις Anubis)
Πολύ δυνατό και ενδιαφέρον βιβλίο, γραμμένο σαν ένα in-universe ιστορικό χρονικό για την δυναστεία των Targaryen. Προφανώς ο τρόπος που είναι γραμμένο μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, θυμίζει κάπως το Silmarillion (με λιγότερο λυρική, αλλά και πιο εύκολη γραφή), και δεν δίνει τη δυνατότητα για πολύ εμβάθυνση στους χαρακτήρες, αν και έχει αρκετά παραπάνω απ'  ό,τι θα φανταζόμουν όταν το ξεκίνησα.
Από την άλλη πλευρά αυτός ο τρόπος γραφής δίνει στον Martin την δυνατότητα να χωρέσει στο βιβλίο τόση ιστορία/τόσα πράγματα που κανονικά θα χρειάζονταν δεκάδες βιβλία για να πουν την ίδια ιστορία με τον συνηθισμένο τρόπο γραφής ενός μυθιστορήματος.
Πάρα πολλές δυνατές σκηνές, πάρα πολλές ίντριγκες, δολοπλοκίες  και ενδιαφέρουσες  ανατροπές, αρκετοί ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αρκετό χιούμορ (περιέργως). Μοναδικό παράπονο ότι αναγκαστικά λόγο του τρόπου γραφής γίνεται πολύ περισσότερο tell από ότι show και κάποια απ' τα πράγματα μέσα στο βιβλίο πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να τα δω "σωστά".
Σίγουρα προτείνεται στους φαν του A Song of Ice and Fire. Σίγουρα μπορεί να το διαβάσει και να το απολαύσει κάποιος που δεν έχει διαβάσει τη σειρά αυτή, αλλά ίσως χαθεί κάπου με τα πολλά ονόματα, που θα συναντήσει για πρώτη φορά εδώ. Καλό θα ήταν να ρίξει κανείς και μια καλή ματιά στον χάρτη του Westeros, γιατί το βιβλίο αυτό δεν έχει κανένα χάρτη.

Βαθμολογία: 8.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 6/5/2012 at 9:20 PM, Mhtsos said:

Οι δράκοι του Μαρτιν είναι δίποδοι με τα άνω άκρα να είναι σχηματίζουν τις πτέρυγες(σαν και τα Wyvern από το Dungeons&Dragons) και όχι τετράποδα με έξτρα άκρα που σχηματίζουν τις πτέρυγες.

Όντως. Και εγώ προτιμώ τους τετράποδους δράκοντες με ξεχωριστά άκρα για πτέρυγες.
Παρεμπιπτόντως, έχω ξεκινήσει ένα θέμα σχετικό με τις αγαπημένες μας απεικονίσεις δράκων:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Θα θέλατε να δείτε Νεντ Σταρκ, Τζον Σνόου και Τύριον à la... βυζαντινά; Voila!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

The Armageddon Rag (Εκδόσεις Gollancz)
Αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό βιβλίο απ' τα συνηθισμένα για τον Martin. Τα φανταστικά στοιχεία είναι πολύ λίγα και γίνονται φανερά αρκετά αργά στο βιβλίο (περίπου από τη μέση και μετά). Στην ουσία ασχολείται με την δεκαετία του '60 στις ΗΠΑ, κυρίως μέσω του όλου counter-culture κινήματος και της ροκ μουσικής. Όλα αυτά φιλτραρισμένα μέσα από μια ιστορία με στοιχεία μυστηρίου, φαντασίας και τρόμου.
Γενικά θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό βιβλίο. Ίσως όχι τόσο καλό όσο άλλα του Martin, αλλά σε κάθε περίπτωση πολύ καλό. Ειδικά ο τρόπος που γράφει για τη μουσική, τις συναυλίες και τα σχετικά ο Martin είναι πολύ ζωντανός και παραστατικός, τόσο που θα ήθελα να μπορώ να ακούσω την μουσική που περιγράφεται. Το βιβλίο δίνει την εντύπωση ότι έχει γραφτεί από έναν άνθρωπο που τα έχει ζήσει στο πετσί του όλα αυτά, κάτι που σε κάποιο βαθμό πρέπει να είναι και αλήθεια, δεδομένης της ηλικίας του Martin.
Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν το βιβλίο θα φανεί ενδιαφέρον σε ανθρώπους που γενικά δεν ενδιαφέρονται για το εν λόγω κίνημα και το συγκεκριμένο είδος μουσικής. Για όλους τους άλλους προτείνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο τρέχον διάστημα διαβάζω σε PDF (e-book) το βιβλίο ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων από Martin.

Μιλάμε έχω ξετρελαθεί και σκοπεύω να το έχω διαβάσει σε 10 μέρες όμως μου αρέσει τόσο πολύ που θα μπορούσα να το διάβαζα γρηγορότερα.

Μέχρις στιγμής έχει ανατροπές,δηλαδή συμβαίνουν αποκαλύψεις που δεν τις περιμένεις,μου αρέσει όπως εξελίσσεται η ιστορία αλλά για μένα έχει το ψεγάδι πως έχει πολλά ονόματα και περιγραφές θυρεών που είναι δύσκολο να τα συγκρατήσει κάποιος.

Θα ήθελα να είχε μεταφερθεί και στην οθόνη το μυθιστόρημα ο  Ιππότης των Επτά Βασιλείων,προοίμιο του Game of Thrones στο οποίο τα γεγονότα διεξάγονται 100 χρόνια πρίν το Game of Thrones και 50 χρόνια μετά τον τελευταίο Δράκο.

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν αξιώθηκα να διαβάσω Martin. Ενώ είμαι μεγάλος fun λόγο σειράς. Η κατασκευή του κόσμου, γενικά όλη η μυθοπλασία του, μου αρέσει πάρα πολύ. Παρόλα αυτά κρατιέμαι ακόμα να ξεκινήσω. Ίσως λόγο μεγέθους του έργου του. Η ειρωνεία της τύχεις είναι ότι έχω όλη τη σειρά της "Φωτιάς και του Πάγου" σε ebook. Όταν τελειώσω τα υπόλοιπα που έχω ξεκινήσει  λέω να αρχίσω και Martin.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ είναι κάποιοι που λένε πως αποφεύγουν να διαβάσουν τα βιβλία επειδή κατά την γνώμη τους η σειρά δεν είχε το επιθυμητό τέλος.

Εκτός του ότι εμένα προσωπικά το τέλος μου άρεσε,το τέλος των βιβλίων λογικά θα είναι διαφορετικό από της σειράς αν και δεν έχει ολοκληρωθεί η συγγραφή όλων των βιβλίων ακόμα.

Επίσης,για όσους έχουν δει την σειρά και για τον λόγο αυτό δεν θέλουν να διαβάσουν τα βιβλία ,υπάρχουν βιβλία των οποίων τα γεγονότα διεξάγονται πρίν τα γεγονότα της σειράς.

Συγκεκριμένα το βιβλίο ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων διεξάγεται 100 χρόνια πρίν τα γεγονότα της σειράς και το Φωτιά και Αίμα είναι αφιερωμένο στην δυναστεία των Targaryens και ξεκινάει 300 χρόνια πρίν τα γεγονότα της σειράς.

 

Το Fire and Blood το έχω σε PDF στα Αγγλικά αλλά το θέμα είναι πως δεν έχω συνηθίσει να διαβάζω βιβλία στα Αγγλικά και μου φαίνεται κουραστικό.

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ολοκλήρωσα το βιβλίο  ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων και μου πήρε συνολικά 9 μέρες για 390 σελίδες,και θα μπορούσα να το διάβαζα και σε 5 μέρες.Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον.

Θα ήθελα όμως να περιέχει περισσότερες πληροφορίες για την τύχη του Dunk και του Egg.Το βιβλίο περιέχει 3 μικρές ιστορίες με περιπέτειες των δύο αλλά δεν αναφέρει κάποια πράγματα τα οποία έμαθα από το Wiki όπως το πως ο Egg έγινε στην συνέχεια Βασιλειάς και ο Dunk Lord Commander.

Πιστεύω πως κάποια από αυτά αναφέρονται στο Fire & Blood όπως επίσης θα κυκλοφορήσει και συνέχεια  του βιβλίου ο Ιππότης των Επτά Βασιλείων με περισσότερες ιστορίες.

 

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2016 at 10:12 PM, Νίκη said:

Αυτό το βιβλίο ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Μάρτιν! Λάτρεψα το ότι δεν ξεχνάει ότι οι ήρωές του, αν και ζουν σε φανταστικό κόσμο, είναι απλώς άνθρωποι. Το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι με ποιον τρόπο καταφέρνει ένας από τους ήρωες να ανακαλύψει την ίντριγκα που σχεδιάζεται εναντίον του: πηγαίνει κάπου απόμερα να κάνει την ανάγκη του και εκεί κοντά είναι και οι συνωμότες, τους οποίους κρυφακούει! :roflmao:      

 

Η πρώτη μου επαφή με τον Martin ήταν και για μένα αυτό το βιβλίο....από τα καλύτερα που έχω διαβάσει αλλά θα ήθελα να ήταν πιο ολοκληρωμένο και να περιείχε όλη την πορεία των Dunk και Egg.

Το βιβλίο με έκανε να σκέφτομαι για  το αν θα αγοράσω το Fire & Blood στα Ελληνικά που το έχω στα Αγγλικά ή το Εποχή της Περιφρόνησης από τις εκδόσεις Selini.

Edited by Blood Prince
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..