Jump to content
trillian

Here's an idea....

Recommended Posts

trillian

Είχα την εξής ιδέα: Καθότι πάρα πολλοί αγαπημένοι μας συγγραφείς έχουν πολύ καλές σχέσεις με το νετ, θα μπορούσαμε ως φόρουμ να τους προσεγγίσουμε (απειλητικά αν χρειαστεί :p) για κάποιες συνεντεύξεις. Ξέρετε, να τους στείλουμε τις ερωτήσεις και να απαντήσουν όποτε μπορούν. Εϊναι μια κοινή πρακτική, κι απ ό,τι βλέπω πολλοί συγγραφείς το κάνουν.

Αυτό που σκεφτόμουν όμως και μ άρεσε περισσότερο σαν ιδέα, είναι ως προς τα θέματα της συνέντευξης...Σαφώς και θα παίζουν κάποιες κλασσικές ερωτήσεις για το έργο του καθενός, αλλά σκέφτηκα ότι πιο πρωτότυπο-και πιο ενδιαφέρον-θα ήταν να ζητάγαμε τη γνώμη τους για διάφορα από τα λογοτεχνικά θέματα που συζητάμε κι εμείς! Χάζευα τα φόρουμ της λογοτεχνίας και της συγγραφής και ειλικρινά έχουμε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες...Θα μπορούσαμε να ξεδιαλύνουμε κάποια θέματα και να τα θέσουμε επι τάπητος.

Για πειτε, ποιους ξέρετε που έχουν sites ή blogs?Ο Gaiman σίγουρα, ο Dan Simmons επισης...Ο King τυπικά έχει, αλλά όλα περνάνε από φίλτρο-απ ό,τι ξέρω πάρα πολύ λίγα φτάνουν στον ίδιο προσωπικά...Ποιοι άλλοι?

Πείτε γνώμες!

:beerchug:

heiron

Οπως ειπα και σε αλλο τοπικ,ημουν ετοιμος(οχι ακριβως ετοιμος αφου δεν ειχα σκεφτει ερωτησεις και λεποτμεριες)να ζητησω συνεντευξη απο τον Μουρκοκ.

Ο Μουρκοκ εχει δικο του φορουμ το http://www.multiverse.org/ οπου ο καθενας μπορει να κανει ερωτησεις στο τμημα Q&A.Kαι ο Μουρκοκ μπαινει και ποσταρει πολυ τακτικα(εχει χιλιαδες ποστ).Ακομη και σε κατι ποστ τυπου "Μιχαλακη εισαι τρελα με του Χαους τη φανελα" απαντα με χαρα!Ισως φταινε τα παυσιπονα που παιρνει για το ποδι του.

Δυστυχως(/ευτυχως?)με προλαβε αλλος Ελληνας απο το GangBang η κατι τετοιο(βγαζουν ενα εντυπο οπου θα κυκλοφορησει η συνεντευξη...οποιος Αθηναιος το ξερει ας μας πει).

Για αλλους συγγραφεις...περιμενω να δω τι θα πει ο Βαρδος που υποθετω θα το εχει ψαξει.

Παντως ειναι πολυ καλη ιδεα..ειδικα για χαλαρους και ευγενικους συγγραφεις.

Sonya

Κάπου άκουσα (μη ρωτήσετε πού, δεν θυμάμαι) ότι έχουν αρχίσει να γίνονται μόδα τα blogs των συγγραφέων, μια προσωπική σελίδα απ' όπου μπορούν να προσεγγιστούν και μέσω της οποίας συζητούν με τους αναγνώστες τους τόσο για ήδη υπάρχοντα έργα, όσο και για ιδέες που έχουν. Βέβαια, δεν το έψαξα περαιτέρω και δεν έχω ιδέα ποιοί έχουν blogs, αλλά θα μπορούσαμε να το ψάξουμε. Πολύ καλή η ιδέα σου Αλεξάνδρα! :thumbsup:

Βάρδος
Για αλλους συγγραφεις...περιμενω να δω τι θα πει ο Βαρδος που υποθετω θα το εχει ψαξει.

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά οι περισσότεροι συγγραφείς, απ'όσο ξέρω, είναι φιλικοί άνθρωποι (Δε βλέπετε εμένα; :tease: ) και χαίρονται να απαντούν σε ερωτήσεις και να δίνουν συνεντεύξεις. Εξάλλου, διαφήμιση είναι γι'αυτούς.

Ποιοι θα ενδιαφέρονταν, λοιπόν, να στείλουν e-mails και να επικοινωνήσουν με συγγραφείς, για να πάρουν συνέντευξη (η οποία, πάλι, θα είναι μέσω e-mail, εννοείται);

Oberon

Είναι θαυμάσια ιδέα. Αν και δεν έχω πολλές επαφές ξέρω πως η Joan D. Vinge και 2-3 άλλοι συγγραφείς είναι ανοιχτοί σε online interviews. Θα το κοιτάξω.

northerain

Εγώ το χω δοκιμάσει με μερικούς, έχω κανονίσει κάποιες, για το περιοδικό μεν, αλλά μπορώ να ποστάρω κι εδώ.

Nienor

Είναι πάρα πολύ ωραία ιδέα, θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω τις απόψεις αρκετών από αυτούς τους ανθρώπους σε σχέση με αυτά που λέμε κι εδώ.

Δε νομίζω πως θα μπορούσα να βοηθήσω με τα mails )καθότι για να συντάξω κάτι στα Αγγλικά θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο που δεν τον έχω) αλλά θα μπορούσα να μαζέψω ερωτήσεις από επίκαιρα και παλαιότερα τόπικ. Επίσης, αν είναι να το κάνουμε και με τους Έλληνες, τα στέλνω κιόλας (αν και η πρόσβαση σε αυτούς φαντάζομαι πως θα γίνει με κάποιον άλλο τρόπο).

Nienna

Μου αρέσει τρομερά η ιδέα, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο. Αν δεν είχα τη σχολή, θα ήμουν 100% μέσα.

trillian

Χαίρομαι που σας αρέσει η ιδέα! Κι επειδή κι εγώ έχω ψιλοπορωθεί με την ιδέα (όχι, δεν το λέω επειδή το σκέφτηκα :p) προθυμοποιούμαι να στειλω τα mails. Απλά θα ήθελα κάποια βοήθεια ως προς τα αγγλικά μου από όποιον ευκαιρεί και θέλει.

Αποφασίζω και διατάσσω ο πρώτος στόχος να ειναι ο Gaiman :p. Όχι γιατί μου αρέσει πολύ (καλά μη βαράτε, και γι αυτό), αλλά γιατί όντως ειναι πολύ προσιτός και ευγενικός στις επικοινωνίες του.

Πειτε λοιπόν ιδέες, ξεθάψτε τοπικς και βάλτε τα εδώ να τα μαζέψουμε.

(Όχι μόνο για τον Gaiman, αλλά και για όλους που ξέρουμε, μπορούμε να στειλουμε τα mails ταυτόγχρονα στην τελική).

Νορθ, αλήθεια για πες, με ποιους έχεις κανονίσει? μήπως μετά από σένα αρνηθούν κάθε περαιτέρω επαφή με έλληνες :p (j/k)

Βάρδος
Απλά θα ήθελα κάποια βοήθεια ως προς τα αγγλικά μου από όποιον ευκαιρεί και θέλει.

:)

Atrelegis

Τι να βοηθήσει ο καημένος ο Μολδαβός administrator...

Πέρα από την πλάκα, θα έλεγα να ξεκινάγαμε με κάποιους όχι και τόσο γνωστούς, κυρίως γιατι πίσως και να μη συμφωνούν...

heiron

Λοιπον,λεω να πω τον Ελληνα που εχει κανονισει(και ισως εχει ηδη παρει) συνεντευξη απο τον Μουρκοκ να γινει μελος εδω και να την ποσταρει.Αλλιως θα ρωτησω που μπορω να βρω το περιοδικο που θα την φιλοξενησει.Σωστος?

Παντως, ο,τι ερωτηση εχετε για Μουρκοκ πειτε και του την κανω στο φορουμ του.

Παρεπιτποντως...το φορουμ του Σιμμονς ειναι http://forum.dansimmons.com/ubbthreads/ubbthreads.php

και το εμαιηλ του Σπινραντ ειναι normanspinrad@compuserve.com . Εγω εχω διαβασει μονο ενα βιβλιο απο αυτους αρα θα ηταν ξεφτιλα να τους παρω συνεντευξη.

Καλα θα ηταν να ξαμοληθουμε να βρουμε τροπο επικοινωνιας και με αλλους!

drowvarius

Θα προσπαθήσω να πάρω συνέντευξη από τον Πρέσφιλντ (Πύλες της Φωτιάς, Οι Τελευταίες Αμαζόνες κλπ κλπ κλπ)

trillian

Έτσι μπράβο, να βλέπω κίνηση :D.

Σπινραντ ε?Χμ....κι εγώ μόνο ένα βιβλιο έχω διαβάσει δικό του, αλλά δεν έχει και τόση σημασία, εφόσον είπαμε να θίξουμε και θέματα γενικότερου λογοτεχνικού/συγγραφικού ενδιαφέροντος. Κι αυτό το ένα βιβλιο ήταν απιστευτο! (Οι ειδήσεις των 11, if you ask).

Ο Σιμονς απαντάει γενικά στο φόρουμ, αλλά αν μιλάμε για συνέντευξη, θα πρέπει να συνεννοηθούμε και να γίνει κάπως αλλιώς-δε γίνεται να βάζουμε μια μια τις ερωτήσεις στο φόρουμ :p.(και ήδη έχω μια must ερώτηση για τον Simmons, χεχεχε :whistling: )

heiron

Ναι,Τριλ...παντως μπορεις καλλιστα να του πεις στο φορουμ να κανονισετε μια συνεντευξη!!!Ετσι εγινε η φαση που ανεφερα με τον Μουρκοκ.

Πρεπει να κοιταξα για καμια 20αρια συγγραφεις ως τωρα...Ουφ!(δε βρηκα κανεναν αλλο...)

Βεβαια ειναι κι ο Τζεφ Βανντερμεερ(?) που αρεσει στον Βαρδο.Με μπλογκ(στο μπλογκσποτ οπου πολλοι ειμαστε μελη) κι απο ολα...Α,η διευθυνση του ειναι vanderworld@hotmail.com .

Edited by heiron

northerain

Βασικά έκανα μια με τον Κέτσαμ('Girl next door'') και κανόνισα με τον Douglas Clegg(horror) και Graham Masterton.

Βάρδος

Ωραίος, North. :thmbup:

Σκέφτομαι να πάρω συνέντευξη από Mieville και Martin. Μπορείς να μου στείλεις τις ερωτήσεις που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής, να πάρω τίποτα ιδέες; (Το δημοσιογραφικό δαιμόνιο δεν είναι από τα πιο ισχυρά μου δαιμόνια.)

trillian

Έστειλα σήμερα το απόγευμα email στον Gaiman...Για να δούμε!

trillian
Ιδού και το site του Έρικσον! Έχει ειδικό κομμάτι στο φόρουμ για ερωτήσεις προς τον ίδιο. Ενδιαφέρεται κανείς? :juggle:

Βάρδος

Btw, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το e-mail του China Mieville. Στην ιστοσελίδα του δεν υπάρχει.

Erikson ίσως να με ενδιέφερε. Θα δείξει.

heiron

Mieville...Μηπως να επικοινωνησεις με τις εκδοσεις (Del Rey?) και να σου κανονισουν αυτοι πως θα γινει το κονε?Μπορει να μη σου δωσουν σημασια-η και να σε βρισουν( :Ρ )αλλα αξιζει μια προσπαθεια.

Καλα θα ηταν να αρχισουμε να ξεδιαλυνουμε ποιες ειναι οι "καλες ερωτησεις γενικου ενδιαφεροντος". Τριλλιαν τι εχεις κατα νου; Αναμενω το Νορθ να δωσει καποια παραδειγματα για εμας τους αρχαριους.

EDIT: Με τον Greg Bear μπορει να επικοινωνησει κανεις στο http://www.gregbear.com/A55885/Contact.nsf...ct!OpenForm

Edited by heiron

heiron

"Καρφιτσωσα" το τοπικ γιατι το θεμα ειναι ενδιαφερον και σοβαρο.

Επισης, συμφωνησα με τον Greg Bear για συνεντευξη!!!

Αυτα ηταν τα καλα νεα.Τα ασχημα ειναι οτι προσωπικα δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο του!!!Απλα ξερω οτι κατα κυριο λογο γραφει σκληρη ΕΦ και ειναι ενα απο τα τρια μεγαλα "Β" παρεα με Μριν και Μπενφορντ,αν δεν κανω λαθος.Οποτε παρακαλω οποιος εχει διαβασει να ετοιμασει μια επιστολη με τις ερωτησεις να του στειλουμε.(Dain,εσενα σκεφτομαι βασικα)

Επισης,σκεφτομαι να στειλω μαιηλ στον Χαντελμαν αλλα ουτε δικο του βιβλιο εχω διαβασει.(συνηθως διαβαζω νεκρους συγγραφεις μαλλον)Μηπως να στειλω γραμμα στη Λεγκεν;Ξερει κανεις πως θα βρω γραμματοσημμα Αμερικης(και ποσα θελει για να στειλει στην Ευρωπη) για να εσωκλεισω;Υπαρχει καποιο αλλο κολπο στα ταχυδρομεια;

Εσεις...Νεοτερα απο το μετωπο;

Μηπως να λεγαμε και τον Τομπαιας Μπακελ;Οκ,δεν ειναι τοσο γνωστος οσο αλλοι που ειπαμε αλλα απο τη στιγμη που εχουν δημοσιευθει καποια διηγηματα του στις ΣΔ, ισως μπορει να γινει μια ενδιαφερουσα συνεντευξη. Θελω να πω εχει γινει μια επικοινωνια με τον gema.Μπορει πχ να δημοσιευθει στις ΣΔ και στο φορουμ.

Edited by heiron

tec-goblin

Ενδιαφέρεται κανείς για rpgoσυγγραφείς; Εμένα θα με ενδιέφερε ο James Wyatt (oriental adventures, d20 past, heroes of horror και ένα σωρό άλλα) και ο Ari Marmell (Vampire: the Requiem, Heroes of Horror, Tome of Magic) και νομίζω ότι μπορώ να κανονίσω κάτι με τον δεύτερο.

Τι λέτε; Ακούω προτάσεις και για άλλους συγγραφείς.

heiron

Κοιτα τεκ,εγω δεν τους ξερω αλλα αμα ειναι γνωστοι και πετυχηενοι και ενδιαφερουν τον κοσμο κανε μια προσπαθεια.

Τελικα τον Χαλντεμαν να τον ενοχλησω λιγο;Γιατι φυσικα,ουτε απο αυτον εχω διαβασει τιποτα...(Αν και αυτο το "Forever War" πρεπει να ειναι τελειο).

trillian
Επισης, συμφωνησα με τον Greg Bear για συνεντευξη!!!

:D :D :D

Δεν ξέρω ποιος ειναι βέβαια, αλλά δεν έχει καμια σημασία! :D. Για πες λεπτομέρειες...πώς θα γίνει, τι γράφει γενικά...Θέλετε να αρχίσουμε να ξεδιαλύνουμε κάποιες ερωτήσεις γενικού ενδιαφέροντος που λέγαμε; Κι αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι δικό του, ας το πει, να βγάλουμε μερικές ερωτήσεις.

O Gaiman δεν έχει απαντήσει (και καθότι έχει περάσει τόσος καιρός, δεν το κόβω ν απαντάει γενικώς :( ). Ο Μάρτιν που είχε ρωτήσει ο Βάρδος, απάντησε μεν, αλλά είπε ότι δε δίνει ον λάιν συνεντεύξεις...:(.

Επειδή υπάρχουν πολλοί συγγραφείς, ας συνεννοηθούμε λιγο...Θέλετε να στέλνει ο καθένας σε όποιον θέλει κι αν απαντήσει θετικά να βγάλουμε όλοι μαζί τις ερωτήσεις; Ή να τους συγκεντρώσουμε όλους μαζί και να στείλει ένας τα mail για να μη μπερδευόμαστε; (Οι ερωτήσεις ούτως ή άλλως θα βγουν ομαδικά λογικά)

Και ναι, φυσικά και τα rpg δε μένουν στην απέξω, ίσα ίσα που επειδή δεν έχω ιδέα απο κει, προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα.

Μηπως να στειλω γραμμα στη Λεγκεν;Ξερει κανεις πως θα βρω γραμματοσημμα Αμερικης(και ποσα θελει για να στειλει στην Ευρωπη) για να εσωκλεισω;Υπαρχει καποιο αλλο κολπο στα ταχυδρομεια;

Βρε καλέ μου, αυτό το λέγαμε πριν ποσες μέρες, ακόμα να ξεβαρεθείς να πας απο το ταχυδρομείο; :p. Εκεί θα σου πουν τι χρειάζεται και που θα το βρεις. Υπάρχει και το κόλπο του self adressed envelope, όπου βάζεις παραπάνω γραμματόσημα για να γυρίσει πισω σ εσένα. Λογικά αυτό θα ισχύει και διακρατικά (και υπερατλαντικά επίσης :p)