Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Here's an idea....

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 11 Φεβρουάριος 2006 - 03:14

Είχα την εξής ιδέα: Καθότι πάρα πολλοί αγαπημένοι μας συγγραφείς έχουν πολύ καλές σχέσεις με το νετ, θα μπορούσαμε ως φόρουμ να τους προσεγγίσουμε (απειλητικά αν χρειαστεί :p) για κάποιες συνεντεύξεις. Ξέρετε, να τους στείλουμε τις ερωτήσεις και να απαντήσουν όποτε μπορούν. Εϊναι μια κοινή πρακτική, κι απ ό,τι βλέπω πολλοί συγγραφείς το κάνουν.

Αυτό που σκεφτόμουν όμως και μ άρεσε περισσότερο σαν ιδέα, είναι ως προς τα θέματα της συνέντευξης...Σαφώς και θα παίζουν κάποιες κλασσικές ερωτήσεις για το έργο του καθενός, αλλά σκέφτηκα ότι πιο πρωτότυπο-και πιο ενδιαφέρον-θα ήταν να ζητάγαμε τη γνώμη τους για διάφορα από τα λογοτεχνικά θέματα που συζητάμε κι εμείς! Χάζευα τα φόρουμ της λογοτεχνίας και της συγγραφής και ειλικρινά έχουμε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες...Θα μπορούσαμε να ξεδιαλύνουμε κάποια θέματα και να τα θέσουμε επι τάπητος.

Για πειτε, ποιους ξέρετε που έχουν sites ή blogs?Ο Gaiman σίγουρα, ο Dan Simmons επισης...Ο King τυπικά έχει, αλλά όλα περνάνε από φίλτρο-απ ό,τι ξέρω πάρα πολύ λίγα φτάνουν στον ίδιο προσωπικά...Ποιοι άλλοι?

Πείτε γνώμες!

:beerchug:
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#2 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.659 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 11 Φεβρουάριος 2006 - 11:47

Οπως ειπα και σε αλλο τοπικ,ημουν ετοιμος(οχι ακριβως ετοιμος αφου δεν ειχα σκεφτει ερωτησεις και λεποτμεριες)να ζητησω συνεντευξη απο τον Μουρκοκ.
Ο Μουρκοκ εχει δικο του φορουμ το http://www.multiverse.org/ οπου ο καθενας μπορει να κανει ερωτησεις στο τμημα Q&A.Kαι ο Μουρκοκ μπαινει και ποσταρει πολυ τακτικα(εχει χιλιαδες ποστ).Ακομη και σε κατι ποστ τυπου "Μιχαλακη εισαι τρελα με του Χαους τη φανελα" απαντα με χαρα!Ισως φταινε τα παυσιπονα που παιρνει για το ποδι του.
Δυστυχως(/ευτυχως?)με προλαβε αλλος Ελληνας απο το GangBang η κατι τετοιο(βγαζουν ενα εντυπο οπου θα κυκλοφορησει η συνεντευξη...οποιος Αθηναιος το ξερει ας μας πει).
Για αλλους συγγραφεις...περιμενω να δω τι θα πει ο Βαρδος που υποθετω θα το εχει ψαξει.

Παντως ειναι πολυ καλη ιδεα..ειδικα για χαλαρους και ευγενικους συγγραφεις.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#3 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.344 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 11 Φεβρουάριος 2006 - 11:54

Κάπου άκουσα (μη ρωτήσετε πού, δεν θυμάμαι) ότι έχουν αρχίσει να γίνονται μόδα τα blogs των συγγραφέων, μια προσωπική σελίδα απ' όπου μπορούν να προσεγγιστούν και μέσω της οποίας συζητούν με τους αναγνώστες τους τόσο για ήδη υπάρχοντα έργα, όσο και για ιδέες που έχουν. Βέβαια, δεν το έψαξα περαιτέρω και δεν έχω ιδέα ποιοί έχουν blogs, αλλά θα μπορούσαμε να το ψάξουμε. Πολύ καλή η ιδέα σου Αλεξάνδρα! :thumbsup:

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#4 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 11 Φεβρουάριος 2006 - 18:57

Για αλλους συγγραφεις...περιμενω να δω τι θα πει ο Βαρδος που υποθετω θα το εχει ψαξει.

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αλλά οι περισσότεροι συγγραφείς, απ'όσο ξέρω, είναι φιλικοί άνθρωποι (Δε βλέπετε εμένα; :tease: ) και χαίρονται να απαντούν σε ερωτήσεις και να δίνουν συνεντεύξεις. Εξάλλου, διαφήμιση είναι γι'αυτούς.

Ποιοι θα ενδιαφέρονταν, λοιπόν, να στείλουν e-mails και να επικοινωνήσουν με συγγραφείς, για να πάρουν συνέντευξη (η οποία, πάλι, θα είναι μέσω e-mail, εννοείται);

#5 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 11 Φεβρουάριος 2006 - 21:49

Είναι θαυμάσια ιδέα. Αν και δεν έχω πολλές επαφές ξέρω πως η Joan D. Vinge και 2-3 άλλοι συγγραφείς είναι ανοιχτοί σε online interviews. Θα το κοιτάξω.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#6 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 12 Φεβρουάριος 2006 - 03:59

Εγώ το χω δοκιμάσει με μερικούς, έχω κανονίσει κάποιες, για το περιοδικό μεν, αλλά μπορώ να ποστάρω κι εδώ.

†††Est. 2004†††

#7 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 14 Φεβρουάριος 2006 - 19:23

Είναι πάρα πολύ ωραία ιδέα, θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω τις απόψεις αρκετών από αυτούς τους ανθρώπους σε σχέση με αυτά που λέμε κι εδώ.

Δε νομίζω πως θα μπορούσα να βοηθήσω με τα mails )καθότι για να συντάξω κάτι στα Αγγλικά θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο που δεν τον έχω) αλλά θα μπορούσα να μαζέψω ερωτήσεις από επίκαιρα και παλαιότερα τόπικ. Επίσης, αν είναι να το κάνουμε και με τους Έλληνες, τα στέλνω κιόλας (αν και η πρόσβαση σε αυτούς φαντάζομαι πως θα γίνει με κάποιον άλλο τρόπο).
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#8 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.103 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 14 Φεβρουάριος 2006 - 20:06

Μου αρέσει τρομερά η ιδέα, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο. Αν δεν είχα τη σχολή, θα ήμουν 100% μέσα.
Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#9 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 15 Φεβρουάριος 2006 - 00:55

Χαίρομαι που σας αρέσει η ιδέα! Κι επειδή κι εγώ έχω ψιλοπορωθεί με την ιδέα (όχι, δεν το λέω επειδή το σκέφτηκα :p) προθυμοποιούμαι να στειλω τα mails. Απλά θα ήθελα κάποια βοήθεια ως προς τα αγγλικά μου από όποιον ευκαιρεί και θέλει.

Αποφασίζω και διατάσσω ο πρώτος στόχος να ειναι ο Gaiman :p. Όχι γιατί μου αρέσει πολύ (καλά μη βαράτε, και γι αυτό), αλλά γιατί όντως ειναι πολύ προσιτός και ευγενικός στις επικοινωνίες του.

Πειτε λοιπόν ιδέες, ξεθάψτε τοπικς και βάλτε τα εδώ να τα μαζέψουμε.

(Όχι μόνο για τον Gaiman, αλλά και για όλους που ξέρουμε, μπορούμε να στειλουμε τα mails ταυτόγχρονα στην τελική).

Νορθ, αλήθεια για πες, με ποιους έχεις κανονίσει? μήπως μετά από σένα αρνηθούν κάθε περαιτέρω επαφή με έλληνες :p (j/k)
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

#10 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 15 Φεβρουάριος 2006 - 01:12

Απλά θα ήθελα κάποια βοήθεια ως προς τα αγγλικά μου από όποιον ευκαιρεί και θέλει.

:)

#11 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 15 Φεβρουάριος 2006 - 13:36

Τι να βοηθήσει ο καημένος ο Μολδαβός administrator...

Πέρα από την πλάκα, θα έλεγα να ξεκινάγαμε με κάποιους όχι και τόσο γνωστούς, κυρίως γιατι πίσως και να μη συμφωνούν...

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#12 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 00:26

Λοιπον,λεω να πω τον Ελληνα που εχει κανονισει(και ισως εχει ηδη παρει) συνεντευξη απο τον Μουρκοκ να γινει μελος εδω και να την ποσταρει.Αλλιως θα ρωτησω που μπορω να βρω το περιοδικο που θα την φιλοξενησει.Σωστος?
Παντως, ο,τι ερωτηση εχετε για Μουρκοκ πειτε και του την κανω στο φορουμ του.
Παρεπιτποντως...το φορουμ του Σιμμονς ειναι http://forum.dansimm.../ubbthreads.php
και το εμαιηλ του Σπινραντ ειναι normanspinrad@compuserve.com . Εγω εχω διαβασει μονο ενα βιβλιο απο αυτους αρα θα ηταν ξεφτιλα να τους παρω συνεντευξη.
Καλα θα ηταν να ξαμοληθουμε να βρουμε τροπο επικοινωνιας και με αλλους!
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#13 drowvarius

drowvarius

The Dark Lord Of Mejoberajan

• Members
  • 301 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 00:50

Θα προσπαθήσω να πάρω συνέντευξη από τον Πρέσφιλντ (Πύλες της Φωτιάς, Οι Τελευταίες Αμαζόνες κλπ κλπ κλπ)
Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Ο φόβος είναι ο φονιάς του νου.
Ο φόβος είναι ο μικρός θάνατος που φέρνει ολοκληρωτική εξαφάνιση.
Θα έλθω αντιμέτωπος με τον φόβο μου.
Θα του επιτρέψω να περάσει από πάνω μου και από μέσα μου.
Και όταν θα έχει φύγει θα στρέψω το εσωτερικό μου βλέμμα για να δω την πορεία που ακολούθησε.
Όταν ο φόβος θα έχει φύγει δεν θα έχει μείνει τίποτα.
Μόνο εγώ θα είμαι εκεί.

The greatest trick the devil ever pulled was to convince the world that he never existed...

How can you shoot the devil in the back? And if you miss?

#14 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 00:57

Έτσι μπράβο, να βλέπω κίνηση :D.

Σπινραντ ε?Χμ....κι εγώ μόνο ένα βιβλιο έχω διαβάσει δικό του, αλλά δεν έχει και τόση σημασία, εφόσον είπαμε να θίξουμε και θέματα γενικότερου λογοτεχνικού/συγγραφικού ενδιαφέροντος. Κι αυτό το ένα βιβλιο ήταν απιστευτο! (Οι ειδήσεις των 11, if you ask).

Ο Σιμονς απαντάει γενικά στο φόρουμ, αλλά αν μιλάμε για συνέντευξη, θα πρέπει να συνεννοηθούμε και να γίνει κάπως αλλιώς-δε γίνεται να βάζουμε μια μια τις ερωτήσεις στο φόρουμ :p.(και ήδη έχω μια must ερώτηση για τον Simmons, χεχεχε :whistling: )

#15 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.659 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 01:13

Ναι,Τριλ...παντως μπορεις καλλιστα να του πεις στο φορουμ να κανονισετε μια συνεντευξη!!!Ετσι εγινε η φαση που ανεφερα με τον Μουρκοκ.
Πρεπει να κοιταξα για καμια 20αρια συγγραφεις ως τωρα...Ουφ!(δε βρηκα κανεναν αλλο...)

Βεβαια ειναι κι ο Τζεφ Βανντερμεερ(?) που αρεσει στον Βαρδο.Με μπλογκ(στο μπλογκσποτ οπου πολλοι ειμαστε μελη) κι απο ολα...Α,η διευθυνση του ειναι vanderworld@hotmail.com .

Edited by heiron, 17 Φεβρουάριος 2006 - 01:18.

#16 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 03:52

Βασικά έκανα μια με τον Κέτσαμ('Girl next door'') και κανόνισα με τον Douglas Clegg(horror) και Graham Masterton.

†††Est. 2004†††

#17 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 17 Φεβρουάριος 2006 - 12:06

Ωραίος, North. :thmbup:

Σκέφτομαι να πάρω συνέντευξη από Mieville και Martin. Μπορείς να μου στείλεις τις ερωτήσεις που έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής, να πάρω τίποτα ιδέες; (Το δημοσιογραφικό δαιμόνιο δεν είναι από τα πιο ισχυρά μου δαιμόνια.)

#18 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 18 Φεβρουάριος 2006 - 00:38

Έστειλα σήμερα το απόγευμα email στον Gaiman...Για να δούμε!

#19 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 18 Φεβρουάριος 2006 - 19:46

Ιδού και το site του Έρικσον! Έχει ειδικό κομμάτι στο φόρουμ για ερωτήσεις προς τον ίδιο. Ενδιαφέρεται κανείς? :juggle:

#20 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 18 Φεβρουάριος 2006 - 20:14

Btw, ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το e-mail του China Mieville. Στην ιστοσελίδα του δεν υπάρχει.

Erikson ίσως να με ενδιέφερε. Θα δείξει.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users