Jump to content

Photo
- - - - -

Here's an idea....

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#21 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.640 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 18 Φεβρουάριος 2006 - 21:41

Mieville...Μηπως να επικοινωνησεις με τις εκδοσεις (Del Rey?) και να σου κανονισουν αυτοι πως θα γινει το κονε?Μπορει να μη σου δωσουν σημασια-η και να σε βρισουν( :Ρ )αλλα αξιζει μια προσπαθεια.
Καλα θα ηταν να αρχισουμε να ξεδιαλυνουμε ποιες ειναι οι "καλες ερωτησεις γενικου ενδιαφεροντος". Τριλλιαν τι εχεις κατα νου; Αναμενω το Νορθ να δωσει καποια παραδειγματα για εμας τους αρχαριους.

EDIT: Με τον Greg Bear μπορει να επικοινωνησει κανεις στο http://www.gregbear.com/A55885/Contact.nsf...ct!OpenForm

Edited by heiron, 18 Φεβρουάριος 2006 - 23:33.

Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#22 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 01 Απρίλιος 2006 - 10:02

"Καρφιτσωσα" το τοπικ γιατι το θεμα ειναι ενδιαφερον και σοβαρο.

Επισης, συμφωνησα με τον Greg Bear για συνεντευξη!!!

Αυτα ηταν τα καλα νεα.Τα ασχημα ειναι οτι προσωπικα δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο του!!!Απλα ξερω οτι κατα κυριο λογο γραφει σκληρη ΕΦ και ειναι ενα απο τα τρια μεγαλα "Β" παρεα με Μριν και Μπενφορντ,αν δεν κανω λαθος.Οποτε παρακαλω οποιος εχει διαβασει να ετοιμασει μια επιστολη με τις ερωτησεις να του στειλουμε.(Dain,εσενα σκεφτομαι βασικα)

Επισης,σκεφτομαι να στειλω μαιηλ στον Χαντελμαν αλλα ουτε δικο του βιβλιο εχω διαβασει.(συνηθως διαβαζω νεκρους συγγραφεις μαλλον)Μηπως να στειλω γραμμα στη Λεγκεν;Ξερει κανεις πως θα βρω γραμματοσημμα Αμερικης(και ποσα θελει για να στειλει στην Ευρωπη) για να εσωκλεισω;Υπαρχει καποιο αλλο κολπο στα ταχυδρομεια;

Εσεις...Νεοτερα απο το μετωπο;

Μηπως να λεγαμε και τον Τομπαιας Μπακελ;Οκ,δεν ειναι τοσο γνωστος οσο αλλοι που ειπαμε αλλα απο τη στιγμη που εχουν δημοσιευθει καποια διηγηματα του στις ΣΔ, ισως μπορει να γινει μια ενδιαφερουσα συνεντευξη. Θελω να πω εχει γινει μια επικοινωνια με τον gema.Μπορει πχ να δημοσιευθει στις ΣΔ και στο φορουμ.

Edited by heiron, 01 Απρίλιος 2006 - 11:52.

And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#23 tec-goblin

tec-goblin

Goblin Hijacking Tactician

• Members
  • 331 posts
  • Όνομα:Νικόλας (Λόλα τα βράδια)

Posted 01 Απρίλιος 2006 - 12:35

Ενδιαφέρεται κανείς για rpgoσυγγραφείς; Εμένα θα με ενδιέφερε ο James Wyatt (oriental adventures, d20 past, heroes of horror και ένα σωρό άλλα) και ο Ari Marmell (Vampire: the Requiem, Heroes of Horror, Tome of Magic) και νομίζω ότι μπορώ να κανονίσω κάτι με τον δεύτερο.

Τι λέτε; Ακούω προτάσεις και για άλλους συγγραφείς.

Posted ImagePosted Image
^^Πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο^^

#24 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 01 Απρίλιος 2006 - 19:25

Κοιτα τεκ,εγω δεν τους ξερω αλλα αμα ειναι γνωστοι και πετυχηενοι και ενδιαφερουν τον κοσμο κανε μια προσπαθεια.
Τελικα τον Χαλντεμαν να τον ενοχλησω λιγο;Γιατι φυσικα,ουτε απο αυτον εχω διαβασει τιποτα...(Αν και αυτο το "Forever War" πρεπει να ειναι τελειο).

#25 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 01 Απρίλιος 2006 - 21:32

Επισης, συμφωνησα με τον Greg Bear για συνεντευξη!!!

:D :D :D

Δεν ξέρω ποιος ειναι βέβαια, αλλά δεν έχει καμια σημασία! :D. Για πες λεπτομέρειες...πώς θα γίνει, τι γράφει γενικά...Θέλετε να αρχίσουμε να ξεδιαλύνουμε κάποιες ερωτήσεις γενικού ενδιαφέροντος που λέγαμε; Κι αν κάποιος έχει διαβάσει κάτι δικό του, ας το πει, να βγάλουμε μερικές ερωτήσεις.

O Gaiman δεν έχει απαντήσει (και καθότι έχει περάσει τόσος καιρός, δεν το κόβω ν απαντάει γενικώς :( ). Ο Μάρτιν που είχε ρωτήσει ο Βάρδος, απάντησε μεν, αλλά είπε ότι δε δίνει ον λάιν συνεντεύξεις...:(.

Επειδή υπάρχουν πολλοί συγγραφείς, ας συνεννοηθούμε λιγο...Θέλετε να στέλνει ο καθένας σε όποιον θέλει κι αν απαντήσει θετικά να βγάλουμε όλοι μαζί τις ερωτήσεις; Ή να τους συγκεντρώσουμε όλους μαζί και να στείλει ένας τα mail για να μη μπερδευόμαστε; (Οι ερωτήσεις ούτως ή άλλως θα βγουν ομαδικά λογικά)

Και ναι, φυσικά και τα rpg δε μένουν στην απέξω, ίσα ίσα που επειδή δεν έχω ιδέα απο κει, προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα.

Μηπως να στειλω γραμμα στη Λεγκεν;Ξερει κανεις πως θα βρω γραμματοσημμα Αμερικης(και ποσα θελει για να στειλει στην Ευρωπη) για να εσωκλεισω;Υπαρχει καποιο αλλο κολπο στα ταχυδρομεια;

Βρε καλέ μου, αυτό το λέγαμε πριν ποσες μέρες, ακόμα να ξεβαρεθείς να πας απο το ταχυδρομείο; :p. Εκεί θα σου πουν τι χρειάζεται και που θα το βρεις. Υπάρχει και το κόλπο του self adressed envelope, όπου βάζεις παραπάνω γραμματόσημα για να γυρίσει πισω σ εσένα. Λογικά αυτό θα ισχύει και διακρατικά (και υπερατλαντικά επίσης :p)
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#26 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 02 Απρίλιος 2006 - 22:30

"Βρε καλέ μου, αυτό το λέγαμε πριν ποσες μέρες, ακόμα να ξεβαρεθείς να πας απο το ταχυδρομείο; "
Εδω θα επρεπε να βαλω το χαμερπο-εμοτικον!!!
Παντως ο κυριος λογος δεν ειναι η βαρεμαρα αλλα η αναμονη για το τι θα παιχτει με τις ερωτησεις!
Λοιπον,καλο ειναι να γινει τοπικ οπου θα προτεινουμε ερωτησεις.Θα προτεινει ο καθενας κατι και στο τελος θα κανουμε ενα ξεσκαρταρισμα και ενας θα επικοινωνει-παιρνει τη συνεντευξη στο τελος.
Αλλα περιμενω να κανει το τοπικ κανεις αλλος...ολα εγω θα τα κανω εδω μεσα τελος παντων?!? :)

Εχω πει κι αλλους 2 συγγραφεις αλλα δεν απαντησαν ως τωρα.Βεβαια δεν περασε και καιρος.

#27 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 03 Απρίλιος 2006 - 08:23

Αλλα περιμενω να κανει το τοπικ κανεις αλλος...ολα εγω θα τα κανω εδω μεσα τελος παντων?!?

I am already on it :)

Σε ποιους άλλους ειπες; Και δε μου πες, τι ακριβώς κανόνισες με τον Bear?
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

#28 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 03 Απρίλιος 2006 - 15:00

Λοιπον εστειλα απο το λινκ που εδινα παραπανω στον Μπερ και του ειπα αν θελει να στειλουμε μαιηλ με ερωτησεις κι αυτος να απαντησει οποτε ευκαιρεσει.Πολυ συντομα απαντησε ο μανατζερ του και ειπε οτι δεχεται ευχαριστως ο Μπερ και μου εδωσε ενα αλλο μαιηλ,πιο προσωπικο,το οποιο βεβαια δεν το δημοσιευω εδω(για ευνοητους λογους).

Επισης ειπα τον Σιμμονς(αλλα περασαν μερες και τζιφος) και τον Τζο Χαλντμαν.Με τον δευτερο εχω ελπιδες δεδομενου οτι του εστειλα το ΣΚ σε μαιηλ του ΜΙΤ,και υποθετω οτι το χρησιμοποιει μονο τις καθημερινες που παει στο πανεπιστημιο.

#29 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 10 Απρίλιος 2006 - 11:02

Ο Χαλντεμαν οντοως ηταν σε διακοπες αλλα επεστρεψε και δεχτηκε.
Να επισημανω οτι ο τυπος διδασκει συγγραφη ΕΦ στο ΜΙΤ,αρα μπορουμε να του κανουμε ερωτησεις περι συγγραφης!
Τις ερωτησεις σας στο http://community.sff...?showtopic=4551 .

#30 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 09 Αύγουστος 2006 - 14:35

Επαναφερω το θεμα στην επικαιροτητα.

Ο Χαλντεμαν εχει χαθει καπου στον κοσμο.Ισως αμα γυρισει απο διακοπες να απαντησει.
Εστειλα προσφατα και στον Σπινραντ,θα δουμε αν θα δεχτει αυτος.Τωρα θα στειλω και στον Νιβεν μαλλον.
Εχω βρει και αλλα μαιηλ αλλα δεν καιγομαι να παρω κι αλλη συνεντευξη απο συγγραφεις που δεν εχω διαβασει.Οποτε διαλεξτε:

Carol Berg

...Nienna,ενδιαφερεσαι;

Jacqueline Carey

Katharine Kerr

Επισης μπορει να γινει κατι και με τη ΜακΚαφρη.Ετσι,να παρουμε και απο μερικες γυναικες του φανταστικου.Οποιος θελει ας διαλεξει.

#31 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 18 Αύγουστος 2006 - 12:42

Βασικα απ αυτους μονο την Carey έχω διαβάσει, οπότε προσφέρομαι. Από βδομάδα θα το κοιτάξω - ούτως ή άλλως την είχα κι εγώ στα υπόψη.

#32 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 09:55

Neil Gaiman? Απαντάει σε διάφορους fans στο Blog του.

Peter F. Hamilton?

Απλώς 2 προτάσεις κάνω.
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#33 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 11:52

Λοιπον,κατσε να υπενθυμισω το μαιηλ της Ζακλιν για να γινει μια προσπαθεια:
contact@jacquelinecarey.com

Για την ΜακΚαφρη δεν ενδιαφερεται καμια Σιτρονελλα?

Προσπαθησα και με 2-3 ηθοποιους αλλα εις ματην.Οι συγγραφεις ειναι πιο προσιτοι.Τωρα που κανω τη θητεια μου μαλλον θα αναβαλλω καποιους που ειχα στα υποψη μου.Το παλευω ομως.

#34 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 14:08

Είχα στειλει στον Gaiman από τους πρώτους, το καλοκαίρι, και δεν είχε απαντησει. Σκέφτομαι όμως να ξανστείλω, ποτέ δεν ξέρεις...

#35 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 15:36

O Gaiman γενικά τα καλοκαίρια πηγαίνει σε κάμποσα μεγάλα Conventions στην Αμερική, όπωε το San Diego Con, οπότε αν του ξαναστεείλεις ένα mail τώρα, παίζει σίγουρα να απαντήσει. :)

Edited by Dain, 26 Νοέμβριος 2006 - 15:36.

Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#36 Celestial

Celestial

Loremaster of Useless Lore

• Members
  • 412 posts
  • Όνομα:Marios

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 16:24

ο Μαρτιν εχει αρκετα ενημερωμενο blog - forum - σελιδα οποτε δε μπορω να σκευτω γιατι να μην εδινε και μια μινι συνεντευξη

So deep, deep as the sky is high
In my sleep your song has spun my dreams
Darker than the night
Wider than the sea

#37 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.640 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2006 - 16:39

Κι αυτες τις μερες υπαρχει ενα σημαντικο convention-ετυχε να παει ο Μουρκοκ και ξερω.Οποτε μπορει μερικοι να λειπουν εκει.

Οσο για τον Μαρτιν νομιζω οτι του ζητηθηκε αλλα αρνηθηκε.Δεν τον αφηνει ο μανατζερ να δωσει συνεντευξη μεσω email η κατι τετοιο.

#38 cybernaut

cybernaut
  • Members
  • 6 posts
  • Όνομα:Άκης

Posted 03 Ιανουάριος 2007 - 03:55

γεια χαρα,
δεν ξερω κατα ποσον καποιοι απο σας τον εχετε υπ οψην σας, κ αν ειναι καταλληλος για συνέντευξη (πρεπει να να κ αρκετα μεγαλος πλεον),
παντως εμενα με ειχε αφησει αναυδο ενα βιβλιο του (το ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ >http://www.greekbook...roductID=166466) κ αρχιζω οπου να ναι κ το 2ο, ΤΑ ΠΟΝΟΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ.
Ηταν η αιτια της προσκλησης μου στο φορουμ (γεια σου Κιάρρα!) , το όνομα του ειναι Διαμαντης Φλωρακης κ εχει ενα παρα πολύ ενδιαφερον blog, το οποιο μπορειτε να βρειτε εδω : http://users.forthnet.gr/ath/fd/
Ανοιχτό ηλεκτρονικό ημερολόγιο ενός συγγραφέα, 9ος χρονος παρακαλω !!

επισης αναφερθηκε καπου το gang bang, edw to site : http://www.gang-bang.gr/

χαιρετω σας

#39 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts
  • Όνομα:στέλιος

Posted 25 Ιανουάριος 2007 - 04:32

νόου αϊντία αμπάουτ δέιρ μπλόγκς ορ γουέμπσάιτς, αλλά τους warren ellis, allan moore, τους έχουμε υπόψιν?

έχω το εξής σάιτ
http://www.warrenellis.com/
υποθέτω είναι αρκετά επίσημο... όσο τουλάχιστον υπονοεί :Ρ

για τους δύο αυτούς μουά ψήνεται απολύτως

#40 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2007 - 12:19

Στέλιοοοο....τι έχεις παιδί μου, παθαινεις διαλλείψεις; :tongue:

Δε μου χες δώσει το site πριν κανά δίμηνο; Δεν είχα στείλει μέηλ; Αλλά ο Ελλις δεν απάντησε; [ :( ]

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users