Jump to content

Ένα πράγμα που έχετε μάθει από τη συγγραφή.


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Έμαθα πως ακόμα κι αν υπάρχει ταλέντο, αν δεν το εκμεταλλευτείς, πάει χαμένο. Η σκληρή δουλειά -το καθημερινό γράψιμο, η έρευνα, το διάβασμα, διορθώσεις επί διορθώσεων- είναι αυτή που αναδεικνύει το ταλέντο.

Ευχαριστώ μιλαίδη, που μίλησες και για 'μένα!

 

Είναι κάτι που σκεφτόμουν έντονα, και δεν έβρισκα το κατάλληλο τόπικ για να το εκφράσω.

 

Με ενοχλεί ο τρόπος που αντιμετωπίζεται η συγγραφή: ξέρω το αλφάβητο, άρα μπορώ να γράφω και λογοτεχνία. Δεν είναι έτσι. Είναι κάτι που μαθαίνεται, εξασκείται, όπως όλα τα πράγματα. Για παράδειγμα, όλοι μας μπορούμε να πιάσουμε το πινέλο και να τραβήξουμε τυχαίες γραμμές, και μάλιστα μπορεί να τύχουν και ερκετά ευχάριστοι χρωματικοί συνδιασμοί. Αλλά ποιον θα ενδιαφέρουν; Ποιος θα θέλει να δει το δημιούργημά μας; Φυσικά, μπορούμε να το κάνουμε (και πρέπει! ) εάν αυτή την ανάγκη έχουμε, αν δρα θεραπευτικά, εκτονωτικά αυτό. Αλλά δεν μπορούμε να αυτοαποκαλούμαστε ζωγράφοι επειδή μουτζουρώνουμε και περνάμε καλά. Ο ζωγράφος έχει κάνει (και συνεχίζει) πολλή δουλειά για να φτάσει να φτιάχνει πράγματα που μας αρέσει να κοιτάμε.

 

Γιατί λοιπόν να είναι ξεχωριστή περίπτωση η συγγραφή; Δεν λέω ότι δεν έχω δει εικαστικά σκουπίδια, όμως στα ράφια των βιβλιοπωλείων το φαινόμενο έχει γίνει μάστιγα, και φταίει αυτή η πεποίθηση, ότι δεν χρειάζεται τεχνική, έχουμε γεννηθεί συγγραφείς.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα πράγμα που έχω μάθει από την συγγραφή είναι ότι όσο καλά και να προετοιμάσω στο μυαλό μου ή και στο χαρτί μια ιστορία, όταν θα αρχίσω να την γράφω, η ιστορία θα αυτονομηθεί! Πάντοτε, οι ιστορίες μου αυτονομούνται. Ακολουθούν τον δικό τους δρόμο κι εγώ απλώς τις συνοδεύω.

Πότε μα ποτέ το σχέδιο μου για ένα κείμενο δεν έχει ακολουθηθεί κατά γράμμα και δεν φταίω εγώ! Σας το ορκίζομαι!

Οι ιστορίες φταίνε! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα που έχω μάθει από την συγγραφή είναι ότι όσο καλά και να προετοιμάσω στο μυαλό μου ή και στο χαρτί μια ιστορία, όταν θα αρχίσω να την γράφω, η ιστορία θα αυτονομηθεί! Πάντοτε, οι ιστορίες μου αυτονομούνται. Ακολουθούν τον δικό τους δρόμο κι εγώ απλώς τις συνοδεύω.

Πότε μα ποτέ το σχέδιο μου για ένα κείμενο δεν έχει ακολουθηθεί κατά γράμμα και δεν φταίω εγώ! Σας το ορκίζομαι!

Οι ιστορίες φταίνε! :)

 

Κοίτα να δεις που το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ αυτές τις μέρες! Πάντα, μα πάντα, κάτι θα προκύψει στην πορεία και θα αλλάξει τη ροή της ιστορίας, όπως την είχα φανταστεί αρχικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έμαθα τον εαυτό μου καλύτερα και κατάλαβα πως όσα ταξίδια φαντασίας και να κάνω τίποτα δεν αποτυπώνεται τυχαία στο τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι εμαθα απο την συγγραφη...να εχω υπομονη!

Δεν μπορω να πω πως η υπομονη ηταν ποτε χαρακτηριστικο μου... ακομα την δουλευω... αλλα αναγκαστηκα μιας και δεν μπορει αυτοματα να κατεβει οτι εχω στο μυαλο μου σε δευτερολεπτα στο χαρτι η στο κειμενο του υπολογιστη δεν ειχα και αλλη επιλογη... παρα να γραφω, να γραφω,να γραφω και ενιοτε να βριζω την καταντια μου, να εχω τα νευρα μου, να τσαλακωνω χαρτια, να μασουλαω καπακια απο στυλό, να ξυνω μολυβια, να σβηνω με γομα και να γεμιζω με τριμματα τον καφε μου , να εχω και την κακη συνηθεια να σκεφτομαι ανασκελα στο κρεββατι και να μην θελω να μου μιλανε οταν σκεφτομαι...αυτα μονο :p

Πλεον θεωρω πως τα "μεγαλυτερα" λαθη μου τα εχω κανει απο βιασυνη, απο ελλειψη υπομονης και προσπαθω οσο ειναι δυνατο να το αποφευγω...   

 

edit Να μην σας πω για τις διορθωσεις... Ω Θεοι του Ολυμπου! Οι διορθωσεις με εφταναν σε σημειο αυτοκτονιας... μου ηταν αφορητα δυσκολο να κατσω με υπομονη και επιμονη να διορθωσω ξανα και ξανα και ξανα και ξανα... ηθελα να πεσω να πεθανω! Μεχρι που παραταγα ιδεες καλες γιατι βαριομουν... οχι πια... εμαθα με τον σκληρο τροπο πως οι εμπνευσεις ειναι πολυτιμες...

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 2/11/2006 at 11:12 AM, Βάρδος said:

Θα γράφει κάποιος ένα πράγμα που έμαθε, μετά ένας άλλος, μετά ένας άλλος, κ.ο.κ. Να κάνουμε κάτι σαν λίστα τού τι έχει διδαχτεί ο καθένας από τη συγγραφή.

Έχω διδαχτεί να βάζω τα πράματα σε μία χρονολογική σειρά..Αυτό δε το κάνω όταν μιλάω επειδή όταν μιλάς δεν θυμάσαι τι έλεγες πριν ανοίξεις τεράστιες παρενθέσεις, ενώ όταν γράφεις είναι εύκολο να το πιάσεις από εκεί που το άφησες αφού το έχεις μπροστά σου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..