Jump to content

Write off #25


heiron
 Share

Recommended Posts

«Χωρίς συμμετοχές»

 

*Λοιπον...να ο επιστημονικοφανταστικος προλογος μου.Ειθε να αποτελεσει πηγη εμπνευσης!Εχω περιεργεια να δω πως θα το συνεχισετε...*

 

 

Εκείνο το ταξίδι κράτησε λίγο παραπάνω από όσο περίμεναν. Το σκάφος παρουσίασε βλάβη και η ενέργεια του κινητήρα έπεφτε απειλητικά γρήγορα. Μόλις δυο βδομάδες πιο πριν, κυβερνήτης του σκάφους έδωσε διαταγή να επιστρέψουν στη Γη. Το εξώτερο διάστημα είναι ο χειρότερος τόπος για να ναυαγήσει ή να χαθεί κάποιος. Πόσο μάλλον να μείνει χωρίς τροφή και αέρα. Έτσι, ο πλοίαρχος Φενγκ Πινγκ Ναν δεν είχε άλλη επιλογή. Η πρώτη επανδρωμένη αποστολή σε άλλο αστρικό σύστημα είχε αποτύχει παταγωδώς.

 

«Δεν θα έπρεπε να έχουμε φτάσει στο ηλιακό σύστημα; Οι μηχανές υπερλειτούργησαν, η ταχύτητα μας πρέπει να ξεπέρασε το όριο των κατασκευαστών», ρώτησε ανήσυχος ο συγκυβερνήτης Σαντζίβα Ντεσσάι.

 

«Ηρέμησε Σαντζίβα. Τα όργανα δείχνουν ότι προσεγγίζουμε τη ζώνη Έντζγοουρθ Κουίπερ. Αναρωτιέμαι πόσα χρόνια θα έχουν περάσει... Ελπίζω να μη βρω την οικογένεια μου θαμμένη σε κάποιο νεκροταφείο μόνο και μόνο επειδή κάποιος ηλίθιος μηχανικός δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.»

 

Το διαστρικό σκάφος της Ασιατικής Ομοσπονδίας ελάττωνε ταχύτητα καθώς πλησίαζε στο άστρο, το οποίο έλαμπε όλο και περισσότερο στις οθόνες.

 

«Πολύ παράξενο», υποτονθόρισε με ανησυχία ο Σαντζίβα. «Το άστρο είναι ερυθρός γίγαντας.»

 

«Αποκλείεται… Δεν υπάρχει ερυθρός γίγαντας στην πορεία μας», είπε ο Φενγκ προσπαθώντας να καθησυχάσει τόσο τον εαυτό του όσο και τον Ινδό φίλο του. «Όλα εδώ μέσα δυσλειτουργούν. Δεν μπορεί παρά να είναι ο Ήλιος. Ίσως δε γίνεται σωστά η διόρθωση της μετατόπισης Ντόπλερ», προσπάθησε να τον καθησυχάσει.

 

«Φενγκ, ξεχνάς ότι πλησιάζουμε το άστρο αυτή τη φορά. Δεν απομακρυνόμαστε», τον διόρθωσε ο συγκυβερνήτης του.

 

Σύντομα ήταν φανερό πως βρισκόταν στη γειτονιά ενός πελώριου ερυθρού γίγαντα. Αρκετοί πλανήτες περιφερόταν γύρω του αλλά κανείς από αυτούς δε θα μπορούσε να είναι η Γη. Ο Σαντζίβα κλείστηκε στον κοιτώνα του φανερά συγχυσμένος την ώρα που ο Φενγκ δεν έλεγε να το βάλει κάτω. Έλεγχε και επανέλεγχε τα στοιχεία που του έδινε ο υπερυπολογιστής ώσπου τον πήρε ο ύπνος.

 

Ξύπνησε την ώρα που έβλεπε ένα τρελό όνειρο. Άνοιξε τα μάτια του αλλά το άστρο δεν ήταν πια μπροστά του. Είχε σκοτεινιάσει ξανά. Το μαύρο του διαστήματος είχε επιστρέψει στις οθόνες. Ένας πελώριος πλανήτης έκρυβε το κοκκινωπό φως του αστέρα. Ένας πλανήτης με δορυφόρους και μεγαλειώδεις δακτυλίους.

 

Αν ο τρίτος πλανήτης από τον αστέρα είναι ο Κρόνος, τότε μπορεί να είμαστε όντως στο ηλιακό σύστημα.Αλλά που στο καλό ειναι τα σημάδια του ανθρώπινου πολιτισμού. Και πόσα χρόνια να 'εχουν περάσει άραγε;, αναρωτήθηκε κι έτρεξε να ενημερώσει τον Σαντζίβα.

 

Ανοίγοντας την πόρτα του κοιτώνα του, είδε τον πλωτάρχη Ντεσσάι πλάι σε μια άλικη λιμνούλα από το αίμα που ακόμη έσταζε απ’ τα χέρια του. Τα μεγάλα μαύρα μάτια του είχαν το βλέμμα της επιθανάτιας απόγνωσης.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το κείμενο «Χωρίς συμμετοχές».
Link to comment
Share on other sites

392 λέξεις πρόλογος...το έχεις προσέξει έτσι; :p

Πιο καθοδηγητικός δε γίνεται, άντε να δούμε τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να σας βαλω σε λουκι,να δω πως θα αποδωσετε.Οκ,δε νομιζω να ειναι και τοσο μεγαλος...Αν ξεπερασετε και λιγο το οριο δεν πειραζει(γκυχ,γκουχ...κι εγω το ξεπερασα στο δικο μου write off).

Καθισα κι εβαλα ιταλικς και τονους-κατι που δεν κανω στα δικα μου ποστ-αντε,ειπα να σας περιποιηθω!

 

Γραφετε και μην παραπονιεστε...

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις ευκολότερο δίνοντας περισσότερα στοιχεία heiron και όχι δυσκολότερο.

 

Όσο για το όριο λέξεων, θα επιμείνω να το τηρήσω και ζητώ κι από το Riko να μείνει σε αυτό αλλιώς αν ο καθένας γράφει όσο μεγάλα κείμενα θέλει δεν έχει νόημα η μονομαχία. Τα μέτρα και τα σταθμά πρέπει να είναι κοινά.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και έλεγα να έκανα ένα κειμενάκι 50,000 λέξεων για τη μονομαχία με τη Nienor...

Link to comment
Share on other sites

:o Δε φτάνει που είσαι σπάμερ, μου κόβεις και τη χολή :p

 

Sorry, κιόλας που θα συνεχίσω, ουσιαστικά σπαμάρωντας, αλλά συμφωνώ τόσο πολύ με αυτό που λέει η Ίσις, είναι ο λόγος που δεν έχω ψηφίσει σε αρκετά write off. Είτε τα κείμενα να είναι άνισα, είτε να ποσταριστεί το ένα φέτος και το άλλο του χρόνου. Νομίζω πως και τα δύο χαλάνε εξίσου τη μάχη. Το να είναι το ένα πολύ μεγαλύτερο από το άλλο, φαντάζομαι πως καταλαβαίνετε γιατί, ενώ το να υπάρχει μεγάλη απόσταση μεταξύ των κειμένων, ε, κανείς δεν ξαναδιαβάζει το πρώτο μετά από το δεύτερο, οπότε τα αντιμετωπίζεις διαφορετικά το ένα από το άλλο.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Nienor, μια λύση είναι να τα διαβάζεις και τα δύο μόλις ολοκληρωθεί το write-off. Καλό είναι πάντως τα κείμενα να δημοσιεύονται ταυτόχρονα, μετά από συνενόηση, και να πλησιάζουν τις 2000 λέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν το ειπε νωριτερα.Δεν εβαλα επιλογη για ψηφοφορια στο αλλο τοπικ( http://community.sff.gr/index.php?showtopic=4217 ). Κλειστε εκεινο κι αφηστε αυτο! (η ο,τι αλλο ειναι πιο ευκολο στο τημ του σφφ)

 

Sorry για τον μεγαλο και "καθοδηγητικο" αλλα πιστευω οτι 1-2 παραγραφοι παραειναι φλου.ΜΗΝ αρχισετε και εδω τη γκρινια και το σπαμμινγκ.Τα επομενα ποστ περιμενω να ειναι οι ιστοριες των παιδιων.

 

*Λοιπον...να ο επιστημονικοφανταστικος προλογος μου.Ειθε να αποτελεσει πηγη εμπνευσης!Εχω περιεργεια να δω πως θα το συνεχισετε...*

 

 

Εκείνο το ταξίδι κράτησε λίγο παραπάνω από όσο περίμεναν. Το σκάφος παρουσίασε βλάβη και η ενέργεια του κινητήρα έπεφτε απειλητικά γρήγορα. Μόλις δυο βδομάδες πιο πριν, κυβερνήτης του σκάφους έδωσε διαταγή να επιστρέψουν στη Γη. Το εξώτερο διάστημα είναι ο χειρότερος τόπος για να ναυαγήσει ή να χαθεί κάποιος. Πόσο μάλλον να μείνει χωρίς τροφή και αέρα. Έτσι, ο πλοίαρχος Φενγκ Πινγκ Ναν δεν είχε άλλη επιλογή. Η πρώτη επανδρωμένη αποστολή σε άλλο αστρικό σύστημα είχε αποτύχει παταγωδώς.

 

«Δεν θα έπρεπε να έχουμε φτάσει στο ηλιακό σύστημα; Οι μηχανές υπερλειτούργησαν, η ταχύτητα μας πρέπει να ξεπέρασε το όριο των κατασκευαστών», ρώτησε ανήσυχος ο συγκυβερνήτης Σαντζίβα Ντεσσάι.

 

«Ηρέμησε Σαντζίβα. Τα όργανα δείχνουν ότι προσεγγίζουμε τη ζώνη Έντζγοουρθ Κουίπερ. Αναρωτιέμαι πόσα χρόνια θα έχουν περάσει... Ελπίζω να μη βρω την οικογένεια μου θαμμένη σε κάποιο νεκροταφείο μόνο και μόνο επειδή κάποιος ηλίθιος μηχανικός δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.»

 

Το διαστρικό σκάφος της Ασιατικής Ομοσπονδίας ελάττωνε ταχύτητα καθώς πλησίαζε στο άστρο, το οποίο έλαμπε όλο και περισσότερο στις οθόνες.

 

«Πολύ παράξενο», υποτονθόρισε με ανησυχία ο Σαντζίβα. «Το άστρο είναι ερυθρός γίγαντας.»

 

«Αποκλείεται… Δεν υπάρχει ερυθρός γίγαντας στην πορεία μας», είπε ο Φενγκ προσπαθώντας να καθησυχάσει τόσο τον εαυτό του όσο και τον Ινδό φίλο του. «Όλα εδώ μέσα δυσλειτουργούν. Δεν μπορεί παρά να είναι ο Ήλιος. Ίσως δε γίνεται σωστά η διόρθωση της μετατόπισης Ντόπλερ», προσπάθησε να τον καθησυχάσει.

 

«Φενγκ, ξεχνάς ότι πλησιάζουμε το άστρο αυτή τη φορά. Δεν απομακρυνόμαστε», τον διόρθωσε ο συγκυβερνήτης του.

 

Σύντομα ήταν φανερό πως βρισκόταν στη γειτονιά ενός πελώριου ερυθρού γίγαντα. Αρκετοί πλανήτες περιφερόταν γύρω του αλλά κανείς από αυτούς δε θα μπορούσε να είναι η Γη. Ο Σαντζίβα κλείστηκε στον κοιτώνα του φανερά συγχυσμένος την ώρα που ο Φενγκ δεν έλεγε να το βάλει κάτω. Έλεγχε και επανέλεγχε τα στοιχεία που του έδινε ο υπερυπολογιστής ώσπου τον πήρε ο ύπνος.

 

Ξύπνησε την ώρα που έβλεπε ένα τρελό όνειρο. Άνοιξε τα μάτια του αλλά το άστρο δεν ήταν πια μπροστά του. Είχε σκοτεινιάσει ξανά. Το μαύρο του διαστήματος είχε επιστρέψει στις οθόνες. Ένας πελώριος πλανήτης έκρυβε το κοκκινωπό φως του αστέρα. Ένας πλανήτης με δορυφόρους και μεγαλειώδεις δακτυλίους.

 

Αν ο τρίτος πλανήτης από τον αστέρα είναι ο Κρόνος, τότε μπορεί να είμαστε όντως στο ηλιακό σύστημα.Αλλά που στο καλό ειναι τα σημάδια του ανθρώπινου πολιτισμού. Και πόσα χρόνια να 'εχουν περάσει άραγε;, αναρωτήθηκε κι έτρεξε να ενημερώσει τον Σαντζίβα.

 

Ανοίγοντας την πόρτα του κοιτώνα του, είδε τον πλωτάρχη Ντεσσάι πλάι σε μια άλικη λιμνούλα από το αίμα που ακόμη έσταζε απ’ τα χέρια του. Τα μεγάλα μαύρα μάτια του είχαν το βλέμμα της επιθανάτιας απόγνωσης.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Παιδες...

1.Το εχετε κανει μπαχαλο το τοπικ

2.Τα ειχα κανει μπαχαλο ο ιδιος απο την αρχη,μη βαζοντας επιλογη για ψηφο!

Ας μεταφερθουμε στο http://community.sff.gr/index.php?showtopic=4231 κι αυτο ας κλεισει-σβηστει...ο,τι νομιζετε.

 

(Ως μοντερατορ πλεον νομιζω οτι η πρωτη πραξη μου θα πρεπει να ειναι εναντιον μου!Λοιπον,κλεινω αυτο το τοπικ κι ας ακολουθησουμε το λινκ που εδωσα.Σορυ για την αναστατωση.)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #25
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..