Jump to content

Akasuki - Νέο shoujo manga


bez
 Share

Recommended Posts

Ohayo-gozaimasu! :)

 

Διάβασα το Akasuki την περασμένη εβδομάδα. Πρόκειται για την πρώτη ελληνική προσπάθεια στο χώρο των Manga. Περιέχει τρεις shoujo τίτλους (y square, Dystopia και JJ -> Jibun-jishin) σε συνέχειες. Προς μεγάλη μου έκπληξη, η ύλη του περιλαμβάνει μαθήματα ιαπωνικών αλλά και μαθήματα how to draw manga. :) Φυσικά, ήταν τα πρώτα θέματα που διάβασα :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

To έχω σταμπάρει σε περίπτερα, αλλά τα shoujo δεν είναι το αγαπημένο είδος manga (προτιμώ Seinen). Ποιές εκδόσεις το βγάζουν και τι λένε τα manga που έχει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

To έχω σταμπάρει σε περίπτερα, αλλά τα shoujo δεν είναι το αγαπημένο είδος manga (προτιμώ Seinen). Ποιές εκδόσεις το βγάζουν και τι λένε τα manga που έχει μέσα;

 

Καλά, κι εγώ θα προτιμούσα τα josei, αλλά

 

Κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Anubis (δες anubiscomics.grκαι anubismanga.gr). Περιέχει τρία shoujo, το ySquare, το Dystopia και το JJ. Ξεκινάει με το ySquare, μια πολύ διασκεδαστική ιστορία με ένα μπόμπιρα που δε μπορεί να σταυρώσει γκόμενα (ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!! :D ) και συνεχίζει με Dystopia (λίγο Μανίνα φάση). Το JJ (Jibun Jishin) θυμίζει Maison Ikkoku αλλά ακόμα είναι νωρίς για να βγάλω συμπέρασμα. Πάντως σίγουρα έχει αυτό το ... Sweet Valley High στυλ :)

Link to comment
Share on other sites

Μοναδικό για τα Ελληνικά δεδομένα περιοδικό. Με αρκετά άρθρα, ωραίο ντιζάιν και όχι άσχημη τιμή. Τα μάνγκα δεν μου φάνηκαν κάτι εκπληκτικό αλλά μακάρι να πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δε το εχω δει (δε μενω Ελλαδα) αλλα δε νομιζω, απο την περιγραφη και μονο, να μπορεις να κρινεις "τα manga" γενικα απο κει... Σιγουρα θα μπορεσεις να βρεις κατι στα γουστα σου στον τομεα αν πας σε καποιο comic shop (Solaris, Jemma, Tilt στην Αθηνα κλπ), η παραγγειλεις πραγματα που σου κινουν το ενδιαφερον (οπως καναμε εμεις πισω στα "bad old days" :p) - γενικα παντως χαιρομαι που υπαρχει μια τετοια προσπαθεια, υπαρχουν αρκετα παιδια στην ελλαδα που εχουν αρχισει κι αυτα πλεον να συμμετεχουν στο "worldwide popular culture phenomenon" των manga, με τον εναν η τον αλλο τροπο, και σιγουρα με κατι τετοιο θα υπαρξουν και περισσοτερα... Θα μ αρεσε προσωπικα παντως να γινοταν κατι να εξελιχθει λιγο ο τομεας της comics δημιουργιας στην ελλαδα, ειτε "εμπνευσμενος" απο manga ειτε γενικοτερα, ειτε σε αλλους τομεις/τεχνικες που εχουν "αγγιξει τον κοσμο" αλλα καθυστερουν να αγγιξουν την Ελλαδα...

 

Κι εμενα το μεγαλυτερο ποσοστο των shoujo δε με τραβαει, αλλα γενικα κατι τετοιο το βλεπω ως καλο "πρωτο βημα" (εκ των οποιων "πρωτων βηματων" εχουν γινει πολλα βεβαια, απλα για καποιο λογο εμειναν στο βημα αυτο) για να παει το θεμα λιγο παραπερα... Καλη τυχη γενικα στην Anubis comics, απ ο,τι εχω ακουσει κατι ψιλο-παει να κανει δεδομενης της καταστασης...

Link to comment
Share on other sites

Bunny Dee, είσαι σωστή για τις παλιές καλές μέρες αλλά ξεχνάς κάτι (που δυστυχώς συχνά το παραβλέπουμε οι πιο σκληροπυρηνικοί geeks) ότι δεν ξέρουν όλοι οι έλληνες καλά αγγλικά, ούτε γνωρίζουν πού βρίσκονται τα κομιξάδικα ΑΝ υπάρχει και κομιξάδικο στην περιοχή τους (πχ αν ζούνε επαρχία)

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στα συγκεκριμένα μάνγκα που έχει το περιοδικό. Μάνγκα διαβάζω από το 1988 όταν πρωτοέβγαιναν στα Αγγλικά, ενώ μερικά είχα βρει στο Ιαπωνικό βιβλιοπωλείο που κάποτε υπήρχε στην Αθήνα, στο Σύνταγμα.

Αλλά σίγουρα δεν μπορεί να κρίνει κανεις τα "μάνγκα" από ένα μόνο περιοδικό όπως το Akasuki. Πάντως είναι μια καλή αρχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Dain, συγγνωμη, καταλαβα λαθος ;)

 

Nihilio εχεις δικιο, απλα για τις αγγλικες εκδοσεις αναφερομουν στον Dain που παω στοιχημα οτι μπορει να διαβασει κατι στα αγγλικα :p

Γενικοτερα τα σχολια μου για τους ελληνες και την ελλαδα οσον αφορα το θεμα των manga και των comics γενικα ηταν... χμμμ... το παρακατω:

γενικα παντως χαιρομαι που υπαρχει μια τετοια προσπαθεια, υπαρχουν αρκετα παιδια στην ελλαδα που εχουν αρχισει κι αυτα πλεον να συμμετεχουν στο "worldwide popular culture phenomenon" των manga, με τον εναν η τον αλλο τροπο, και σιγουρα με κατι τετοιο θα υπαρξουν και περισσοτερα... Θα μ αρεσε προσωπικα παντως να γινοταν κατι να εξελιχθει λιγο ο τομεας της comics δημιουργιας στην ελλαδα, ειτε "εμπνευσμενος" απο manga ειτε γενικοτερα, ειτε σε αλλους τομεις/τεχνικες που εχουν "αγγιξει τον κοσμο" αλλα καθυστερουν να αγγιξουν την Ελλαδα...

Περιμενω δηλαδη με λιγα λογια κατι τετοιο για να "παρει χαμπαρι" το ελληνικο κοινο στην εκταση που θα ηταν χρησιμο, την δικη του δημιουργια μεσα απ τα comics η την αμεση (σαν αυτην σε αλλες χωρες) μεταφραση των καλυτερων δειγματων του ειδους - απο manga μεχρι αμερικανικα comics, απο κλασσικα μεχρι συγχρονα μας runs. Να πηγαινει ο αλλος στο περιπτερο, στο χωριο του, και να διαβαζει την ταδε πολυ καλη ιστορια καθε μηνα οπως διαβαζει τωρα ισως το Μικυ Μαους, στα ελληνικα. Η να διαβαζει την αλλη ιστορια, του Ελληνα δημιουργου (του ΚΑΛΟΥ, με ΔΙΕΘΝΗ προτυπα ομως ελληνα δημιουργου, οχι του "κανω κατι σκιτσακια κι εγω μωρε") και να νοιωθει οτι μιλαει για την πραγματικοτητα του, ειτε ειναι παιδακι ειτε ειναι εργαζομενος, μπακαλης η ναυτης. Στον ιδανικο μου κοσμο ολα αυτα ε...

Link to comment
Share on other sites

Η να διαβαζει την αλλη ιστορια, του Ελληνα δημιουργου (του ΚΑΛΟΥ, με ΔΙΕΘΝΗ προτυπα ομως ελληνα δημιουργου, οχι του "κανω κατι σκιτσακια κι εγω μωρε") και να νοιωθει οτι μιλαει για την πραγματικοτητα του, ειτε ειναι παιδακι ειτε ειναι εργαζομενος, μπακαλης η ναυτης. Στον ιδανικο μου κοσμο ολα αυτα ε...

 

Χωρίς να θέλω να θέλω να παρεκκλίνω από το κεντρικό θέμα της συζήτησης, είναι πολύ υποκειμενικό το σχόλιο για τους Έλληνες δημιουργούς. Με δεδομένο ότι στo γραπτό λόγο είναι εύκολο να παρερμηνευτούν κάποια πράγματα, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη (κατά βάθος ξέρω ότι βιάζομαι να μιλήσω όταν λέω ότι και ο Pollock απλώς έριχνε μπογιές δεξιά και αριστερά... :) Δεν καταλαβαίνω με τι τρόπο σχετίζεται ένας καλλιτέχνης με τα "διεθνή πρότυπα". Δέχομαι το συσχετισμό της φράσης μόνο με τους εκδοτικούς οίκους. Όσο για το "κάνω κάτι σκιτσάκια", αν και αντιπροσωπεύει την ανασφάλεια του έλληνα σκιτσογράφου σε μια χώρα που δεν αποδέχεται ούτε γνωρίζει τη δουλειά του, δεν αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα του συνόλου. Θέλω να πω, ο "κάνω κάτι σκιτσάκια" δεν υφίσταται ως καλλιτέχνης, ούτε καν στα fanzines. Αν η τεχνοτροπία του μοιάζει με "κάνω κάτι σκιτσάκια" εκ πρώτης όψεως, τότε ναι, και το Blue είναι ένα μπλε με τρία ασπράκια στη μέση. Ας μη βιαζόμαστε να φορτώσουμε όλο το βάρος του κόσμου σε έναν πυρήνα ανθρώπων που, αν και αδικήθηκαν από τη δεινότητα των περιστάσεων, δίνουν όλη τους τη ψυχή σε αυτό που αγαπούν.

Link to comment
Share on other sites

Δε σχολιασα γενικα τους ελληνες δημιουργους στο συνολο τους - σε ολα τα ειδη δημιουργιας υπαρχουν ηδη απ' ολα τα ειδη στο πακετο, κι απ ολα τα "επιπεδα". Σχολιασα ενα συγκεκριμενο ειδος ανθρωπων που μπορει να ευνοηθουν η να θελησουν να ευνοηθουν πολλες φορες σε μια εκδοση.

 

Και το να δωσει καποιος "την ψυχη του" σε εναν τομεα, ε εχω την εντυπωση οτι ολοι, στον εναν η τον αλλο βαθμο, το κανουν γι αυτο με το οποιο ασχολουνται, κι οσο περισσοτερο βελτιωνονται τοσο περισσοτερο τη δινουν, δεν ειναι ΛΟΓΟΣ αυτος για να σου αρεσει κατι ως μελος του κοινου, τι, τον λυπασαι;

Κανεις δε θα "λυπηθει" καποιον για να ασχοληθει με το δημιουργημα του. Πρεπει να το κανει καποιος σε τετοιο επιπεδο και με τετοιον τροπο που να ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ κατι στον αλλο, οποιος και να ειναι αυτος ο αλλος. "Την ψυχη του" δινει και το παιδακι στο γυμνασιο που κανει κατι, αλλα πως να το κανουμε, δεν ειναι ετοιμο ακομα - πολυ πιθανον, αν συνεχισει και βελτιωνεται και ασχολειται, μαθει τους τροπους και επενδυσει την προσπαθεια και την υπομονη, να γινει καποια στιγμη. Αλλα ως τοτε δε θα το "λυπηθει" κανεις, και δεν πρεπει κατ εμε, γιατι θα μεινει "ετσι".

 

Οσο για τον ορο γενικα, "διεθνη προτυπα", γιατι δε σχετιζεται με εναν καλλιτεχνη; Δε μιλησα για "διεθνες υφος" η θεματολογια απαραιτητως, απλα για προτυπα "επιπεδου" δημιουργιας. Καθε μα καθε δημιουργικος τομεας ειναι εκφραση μεσα απο συγκεκριμενα δεδομενα, εχουν προτυπα, templates και guidelines, αλλιως ο αλλος θα γεννιοταν "με ταλεντο" και θα εβγαζε αυριο κατι που να το θαυμαζαν ολοι... ε, δεν παει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..