Jump to content

Photo
- - - - -

Ερωτήσεις για συνεντεύξεις

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 08 Απρίλιος 2006 - 22:17

Λοιπόν, εδώ θα συγκεντρώσουμε διάφορες ερωτήσεις για τις συνεντεύξεις που κυνηγάμε. Γενικού ενδιαφέροντος καταρχάς, σχετικά με συγγραφή, συγγραφείς, βιβλια και ό,τι άλλο σκεφτείτε. Και όταν έχουμε κανονίσει κάτι, θα το ανακοινώνουμε για να μαζέψουμε και συγκεκριμένα.

Αυτή τη στιγμή έχουμε μια συνέντευξη με τον Greg Bear (courtesy of heiron :) ), οπότε αν τον ξέρετε, ή αν έχετε καμιά ερώτηση για ΕΦ (μιας και τέτοια γράφει) shoot.

Ας προσπαθήσουμε να ειμαστε πρωτότυποι! Θα προτεινα βασικά να ρίξουμε μια ματιά σε παλιά μας θέματα, βγαίνουν πολλές ωραίες ερωτήσεις απο κει. Εγώ έχω ήδη κάποιες υπόψη, θα τις μαζέψω και θα τις βάλω, ίσως και αύριο.

Και θυμίζω ότι αν έχετε υπόψη σας το mail ή το blog ή το site κάποιου από τον οποίο θέλετε να παρουμε συνέντευξη, πείτε το να επικοινωνήσουμε. Για ό,τι θέλετε (αποριες, ιδέες, προτάσεις κτλ) στο άλλο thread που ειναι επισης pinned ή με pm σε μένα ή στο heiron.

Για τον Bear, επειδή ήδη το έχουμε καθυστερήσει, ας βάλουμε όριο μια βδομάδα για να μαζέψουμε ερωτήσεις. Nα τις ξεδιαλύνουμε το άλλο σ/κ και να τις στειλουμε. (Μην περιμένει και ο άνθρωπος).

Aνασκουμπωθείτε! :whip:

:beerchug:

Edited by trillian, 08 Απρίλιος 2006 - 22:21.

When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#2 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 10 Απρίλιος 2006 - 14:50

Ορίστε λοιπόν μερικές:

(καταρχάς μερικές κλασσικές και γενικές)

-Favorite writers (sf/fantasy or not)/favorite books
-How many books do you read in a year?(οκ, προσωπικό μου κόλλημα:p)
-What are you writing at the moment?
-What are the conditions under which you prefer to write?
-One/three things writing has tought you (Κλεμμένο, αλλά ήταν καλό :p)
-Do you know the ending of your story when you begin to write?
-Are there any words/phrases you find you use more often than others when writing?

Και μερικές sf

-What is your opinion on political sf (heinlein, le guin etc). Or, does sf has a specific role to play?
-comment benford's article
-Do you think sf is going through a crisis?If so, why is that?
-Do you think there are themes in sf which have been [ εξαντληθεί, δε μου ρχεται τώρα το ρήμα]?F.e. would anyone these days write about life on mars or alien invasion? Would readers be interested if they did?
-What do you think has changed in Sf since the days of asimov or heinlein, in ways both writing and plot?
-It is not always easy to distinguish between sf and fantasy. Having written both, what do you think is the main diferrence between them? (Is Dune sf or fantasy?How about Star Wars?). Are there stories best told in one genre rather than the other?
-How much science should a sf book have?
-Do sf movies benefit the genre?

Θα σκεφτώ κι άλλες και θα επανέλθω.

Εχει και ο heiron κάποιες, αλλά μας λειπουν κάποιες προσωπικες ερωτησεις για το έργο του... Διονύσηηηηη! Ακούς παιδί μου; :p.

Edited by trillian, 10 Απρίλιος 2006 - 15:07.

When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

#3 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.421 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 11 Απρίλιος 2006 - 06:59

Ποιοι από τους κλασικούς τους επηρέασαν κι αν θα ήθελαν να μιλήσουν για κάποιον συγκεκριμένα?

Δυο τρεις ερωτήσεις σχετικά με τους κόσμους τους (σε αυτούς που έχουν τουλάχιστον, αλλά πρέπει να ξέρουμε για ποιον μιλάμε για να τις διατυπώσω. Πχ: για τη Λεγκέν, ποιον από όλους προτιμάει/θεωρεί πιο επιτυχημένο ή γιατί τους φτιάχνει, για να φιλοξενήσουν την ιστορία ή για να φτιάξουν την ιστορία?)

Τι νομίζουν πως μπορεί να κάνει η εφ/φ παραπάνω από τη συμβατική λογοτεχνία σε σχέση με την ηθική ή τις δομές της κοινωνίας? Πως τις εξυπηρετεί? (ή διαλλύει :p)

Ποια βιβλία νομίζουν πως βοήθησαν στα πρώτα τους βήματα?

Τι ανταπόκριση είχαν από τον κόσμο τα πρώτα τους βιβλία κι αν ήταν δύσκολα (στη χώρα τους) να εκδόσουν?

Για το δάσκαλο του ΜΙΤ: Ένα μίνι μάθημα (:p): Τι έχει να προτείνει σε νέους που θέλουν να γράψουν κι αν θα τους παρότρυνε να συνεχίσουν? (3-4 πραγματάκια ξέρωγω, δε μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσαμε να το διατυπώσουμε αυτή τη στιγμή)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#4 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.639 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 30 Απρίλιος 2006 - 17:53

Εστειλα στον Greg Bear τις ερωτησεις κι ο Θεος βοηθος! :rolleyes:
Φυσικα οι περισσοτερες ηταν γενικης φυσεως(κυριως σαν αυτες που ειπατε)...αν και εκανα μια ερευνα για να μην ειμαι και τοσο ασχετος.

Τελος παντων,περιμενω και για τον Haldeman τωρα.Ουτε απο αυτον εχει διαβασει κανεις τιποτα βρε;

Edited by heiron, 10 Μάιος 2006 - 10:57.

Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#5 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 10 Μάιος 2006 - 07:33

Xεχεχεεχεχε :D Have i got news for you! Εϊχα στειλει χτες email στον Vandermeer για συνεντευξη...και δέχτηκε!!!Απάντησε άμεσα, με ένα λακωνικό αλλά υπεραρκετό "sure-be happy to! Jeff" Xεχεχε...:D
Λοιπόν, όσοι έχετε να συνεισφέρετε ερωτήσεις εδώ ή με pm.

#6 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 11 Μάιος 2006 - 08:08

Το όριο για τις ερωτήσεις είναι γύρω στις 20. (Αν και είπε ότι μπορούμε να στειλουμε και περισσότερες και να διαλέξει αυτες που τον ενδιαφέρουν περισσότερο). Βολικός άνθρωπος :D.
Άντε, ανασκουμπωθείτε people :p

#7 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.639 posts

Posted 20 Ιούνιος 2006 - 01:01

Σημερα εστειλα στον Χαλντεμαν.Αν κρινω απο το πρωτο του μαιηλ θα κανει κατι βδομαδες να απαντησει.

Α,επανηλθε και η ιστοσελιδα του Μουρκοκ.Μπορει να του προτεινω καμια συνεντευξη πανω στην συζητηση! :Ρ
(Ετσι να παρω και συνεντευξη απο καποιον που ειμαι μεγαλος του φαν)
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#8 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 20 Ιούνιος 2006 - 02:26

Nα πάρεις, να πάρεις! Ειδικά στο Μούρκοκ θα ήθελα και γω να κάνω κάμποσες ειδικές ερωτήσεις!
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#9 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.510 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 20 Ιούνιος 2006 - 03:03

Όλοι θα θέλαμε Dain.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#10 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.639 posts

Posted 09 Αύγουστος 2006 - 18:16

Λοιπον,σημερα κοιταζα τα email που εχω και ειπα να στειλω σε δυο καλους κυριους της ΕΦ.Απαντησαν και οι δυο αυθημερον και θετικα!Ειναι οι:

Larry Niven

Norman Spinrad

Απο Νιβεν εχω διαβασει κατι ολιγα(Ringworld,Neutron star,..) αλλα θελω βοηθεια.Για Σπινραντ ελπιζω να βοηθησουν καποιοι φαν που γυρνοφερνουν εδω!

Αναμενω ερωτησεις για τους δυο αυτους τυπους.

#11 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 18 Αύγουστος 2006 - 12:45

Νιβεν δεν εχω διαβάσει, και Σπινραντ έχω διαβάσει μονο ένα, θα σκεφτώ μερικες ερωτήσεις, ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον και επικαιρο βιβλιο. Πότε λες να τις στειλεις;

#12 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 22 Νοέμβριος 2006 - 14:17

Ξεθαααβω το τόπικ για να αναφέρω ότι ο Graham Joyce δέχτηκε να μας παραχωρήσει συνέντευξη :D :D :D . (το πιο γνωστο απ οσο ξέρω δικό του είναι η Νεράιδα των δοντιών ;) )

#13 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 25 Νοέμβριος 2006 - 23:06

Δεν το έχω διαβάσει μεν, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα. Καλή αρχή και στο νέο υπο-φόρουμ. :)
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#14 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 01 Δεκέμβριος 2006 - 19:07

Kαι τώρα θα σας στείλω όλους - όχι αδιάβαστους, αλλά να διαβάσετε ;) χεχεχεχε. ¨Εχω ενάμισι μήνα περίπου για να ετοιμάσω συνέντευξη με....τον Orson Scott Card! :D :D :D.
Χεχε! Νομίζω ότι αυτη η συνέντευξη θα έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον, τι λέτε κι εσεις; ;)

#15 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 00:56

Kαι τώρα θα σας στείλω όλους - όχι αδιάβαστους, αλλά να διαβάσετε ;) χεχεχεχε. ¨Εχω ενάμισι μήνα περίπου για να ετοιμάσω συνέντευξη με....τον Orson Scott Card! :D :D :D .
Χεχε! Νομίζω ότι αυτη η συνέντευξη θα έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον, τι λέτε κι εσεις; ;)

Τι έγιναν αλήθεια αυτές οι συνεντεύξεις; Μου άρεσε σαν ιδέα ο Μούρκοκ, και θα ήθελα να έβλεπα και καμιά του Μάρτιν ή του Στράουντ. Μάλλον δεν υπάρχει πλέον ενδιαφέρον γι αυτά, ε;

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#16 RObiN-HoOD

RObiN-HoOD

Corona

• Management
  • 2.837 posts
  • Όνομα:Στέφανος

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 10:35

Τι έγιναν αλήθεια αυτές οι συνεντεύξεις; Μου άρεσε σαν ιδέα ο Μούρκοκ, και θα ήθελα να έβλεπα και καμιά του Μάρτιν ή του Στράουντ. Μάλλον δεν υπάρχει πλέον ενδιαφέρον γι αυτά, ε;

Νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς τι λες; Και ταυτόχρονα και άλλοι …

"In the event of an emergency, please put on your oxygen mask before assisting others."

#17 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 14:34

Νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία να ασχοληθείς τι λες; Και ταυτόχρονα και άλλοι …

Το ήξερα ότι κάποιος θα μου το 'λεγε αυτό! Να ασχοληθώ... απλώς δεν ξέρω πώς! Αν βοηθήσει και κανένας ακόμα, εγώ μέσα είμαι. :beerchug:

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#18 RObiN-HoOD

RObiN-HoOD

Corona

• Management
  • 2.837 posts
  • Όνομα:Στέφανος

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 15:12

Το ήξερα ότι κάποιος θα μου το 'λεγε αυτό! Να ασχοληθώ... απλώς δεν ξέρω πώς! Αν βοηθήσει και κανένας ακόμα, εγώ μέσα είμαι. :beerchug:

Μπορείς να διαβάσεις τα pinned topics. Αν έχεις περαιτέρω απορίες ρώτα την trillian που έχει εμπειρία στο θέμα. :)

Edited by RObiN-HoOD, 23 Νοέμβριος 2008 - 15:13.
sp

"In the event of an emergency, please put on your oxygen mask before assisting others."

#19 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.639 posts

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 15:25

Περίμενε πάντως κανά 2 μέρες γιατί έχω στα σκαριά μια συνέντευξη έκπληξη.Εκτός αν εννοείς τον Μούρκοκ,οπότε πες του.Αυτόν τον είχα αφήσει για αργότερα,να είναι επίκαιρος με καμιά ταινία αν ποτέ ξεκινήσουν γυρίσματα.Πάντως και η εκπληξη είναι της ίδιας κλάσης συγγραφέας. :ph34r: (και δεν βάζω πολύ κόσμο στην κλάση του Μούρκοκ...)

#20 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts

Posted 23 Νοέμβριος 2008 - 16:06

Το σύστημα που είχαμε εφαρμόσει στον... προηγούμενο γύρο ηταν το εξής: Βρίσκαμε κάποιο μέηλ επικοινωνίας, στέλναμε ένα μέηλ και... περιμέναμε απάντηση. :tongue: Ομολογουμένως, απ' ότι θυμάμαι μόνο ο Μάρτιν είχε αρνηθεί - δεν δίνει λέει on line συνεντεύξεις γενικώς - και χμμμ τι είχε γίνει με τον Simmons? Είχε αρνηθεί ή δεν είχε απαντήσει;

Η συνέντευξη με τον Καρντ, παρότι είχε συμφωνήσει, έμεινε στα σκαριά (ομολογουμένως φταίω κι εγώ που το άφησα για λίγο και μετά... ε, κρύωσε :( )

Αλλά πράγματι, ίσως είναι καιρος να ενεργοποιηθούμε πάλι :D Αν και απ' ότι βλέπω, ο σοφός κένταυρος δεν έμεινε αδρανής ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users