Jump to content

FanFiction


RaspK
 Share

Είστε υπέρ της FanFiction;  

45 members have voted

  1. 1. Είστε υπέρ της FanFiction;

    • Ναι, την έχω λατρέψει!
      7
    • Ναι, ακούγεται ενδιαφέρον.
      16
    • Μέτρια μου φαίνεται...
      10
    • Δε μου αρέσει ιδιαίτερα.
      10
    • Απλά την απεχθάνομαι!
      2


Recommended Posts

Το fanfic εξυπηρετεί κάποιο σκοπό: δίνει τροφή στους fans.

 

Αλλά.

 

Αν θέλεις κάποια στιγμή να γράψεις κάτι σοβαρό και δικό σου, πρέπει να εξασκηθείς σε αυτό. Αν πάντα τρως φρουτόκρεμα, δε θα βγάλεις δόντια. Αν πάντα ασχολείσαι με έτοιμους κόσμους και χαρακτήρες, δε θα μάθεις να φτιάχνεις δικούς σου. Πιο καλά να κάνεις λάθη και να μάθεις μέσα από τα λάθη σου (άλλωστε, αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος εκμάθησης: δοκιμή-και-λάθος), παρά να τρως φρουτόκρεμα.

 

Επιπλέον, μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι κόσμοι που γράφεται το fanfic δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Κόσμος του SW, του ST, και παρόμοια; Give me a break. Αν γράφεις γι'αυτά τα πράγματα, πιο πολλές πιθανότητες έχεις να "χαλαστείς", ως συγγραφέας, παρά να διδαχτείς κάτι.

 

Πιο καλά να γράψεις πατάτες, αλλά να είναι δικές σου πατάτες. Το επόμενο πράγμα που θα γράψεις θα είναι καλύτερο από το προηγούμενο. Μαθηματικά εξακριβωμένο.

 

Γιατί/σε τι είναι διαφορετικό το fanfic από ένα ιστορικό μυθιστόρημα, αν όχι στο ότι στο πρώτο κλέβεις την ιστορία που κάποιος άλλος επινόησε και όχι την ιστορία κάποιου που κάποιος άλλος κατέγραψε;

(αν σε τίποτε, το θέμα ανάγεται στα 'πνευματικά δικαιώματα' που συζητούνται κι αυτά τελευταία στο forum)

 

Ο "κόσμος" είναι περιέργη έννοια. Λογοτεχνικοί κόσμοι υπάρχουν και μέσα στον δικό μας κόσμο. Αν, επομένως, γράψεις ένα ιστορικό μυθιστόρημα που είναι δικό σου (χωρίς να έχεις "δανειστεί" τον κόσμο κάποιου άλλου συγγραφέα), τότε δεν είναι fanfic. Ο κόσμος μας είναι πραγματικός, δεν είναι φτιαχτός. (Και μην ακούσω την κλασική μπαρούφα, "μα, όχι, κι ο δικός μας φανταστικός είναι". :Ρ)

 

Πχ, αν πιάσεις και γράψεις μια ιστορία στον κόσμο του DaVinci Code, δηλαδή αν βασίσεις την ιστορία σου στα γεγονότα και στους χαρακτήρες του εν λόγω βιβλίου, τότε είναι fanfic. Αν γράψεις ένα δικό σου μυθιστόρημα μυστηρίου για την Εκκλησία, είναι δικό σου.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    14

  • Μελδόκιος

    5

  • Oberon

    5

  • Orpheus

    8

Δεν μπορείς να γράψεις κάτι στο... Faerûn (!) χωρίς να χρησιμοποιήσεις γεγονότα ή χαρακτήρες που δίνονται σε νουβέλλες, παρά μόνο τα χοντρά του Campaign Setting?

Δηλαδή, αν γράψεις ένα μυθιστόρημα με υπαρκτά πρόσωπα (γνωστά από ιστορικά κείμενα, με προδιαγεγραμμένους χονδρικά τους χαρακτήρες τους), είναι λιγότερο fanficικό;

 

{Τα έργα του Shakespeare, ας πούμε, τι αξία έχουν, αφού είναι βασισμένα (σχεδόν?) όλα είτε σε βίους βασιλέων είτε σε άλλα έργα ή παραμύθια ή ιστορίες; ή θεωρείς το θέατρο τελείως άλλη φάση;}

 

Στο παράδειγμά σου, νομίζω ότι είναι το αντίστιχο του να γράψεις στον κόσμο/γεγονότα/πλοκή μιας νουβέλλας FR, ή απλώς στο Faerûn γενικά. Διόρθωσέ με αν σφάλω. (η διατύπωση αυτή της τελευταίας παραγράφου είναι αποτέλεσμα αγωνιώδους προσπάθειας να μην κάνω άλλη "ρητορική" ερώτηση[!])

 

 

Οι Μούσες μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σφάλεις. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Τα υπαρκτά πρόσωπα είναι υπαρκτά πρόσωπα' δεν είναι λογοτεχνικοί χαρακτήρες. Εσύ τους μετατρέπεις σε λογοτεχνικούς χαρακτήρες. Παρομοίως, ο κόσμος μας είναι υπαρκτός, κι εσύ, όταν γράφεις, τον μετατρέπεις σε λογοτεχνικό.

 

Όταν γράφεις για τον κόσμο μας, δεν γράφεις για τον αληθινό κόσμο, αλλά για τη δική σου άποψη για τον κόσμο μας. Είναι αυτό που λένε, "ο καθένας στον κόσμο του ζει".

 

Όταν γράφεις για το Faerun, αντί να κάτσεις να ακονίσεις τα δόντια σου, φτιάχνοντας έναν δικό σου φανταστικό κόσμο, γράφεις για το όραμα ενός άλλου.

 

Κάνε το δικό σου όραμα πραγματικότητα, και άσε τους άλλους να κάνουν τα δικά τους.

 

Ξέρεις πολλά μεγάλα λογοτεχνικά έργα να είναι fan fiction; Οι άνθρωποι που έχουν όραμα κάνουν τα δικά τους πράγματα' δεν πατάνε πάνω στο στρωμμένο μονοπάτι.

 

Το StarWars, που ήταν το όραμα του Λούκας, έγραψε ιστορία. Αλλά, περιέργως (ή όχι και τόσο περιέργως), τα μυθιστορήματα που γράφτηκαν μετά, για τους fans, στερούνται λογοτεχνικής αξίας. Δεν είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω, είναι ότι από όποιο υλικό κι αν φτιάξεις τον καμβά σου, αν είναι μόνο αυτός, δεν έχει και τόση σημασία - εφ'όσον παίρνεις ίδια 'ποσότητα' δεδομένων από τη μία κι από την άλλη πηγή.

 

Μιλάω για το 'fanfic' ως ιδέα, όχι για την αξία των fanfic που έχουν γραφεί. Γιατί είναι προφανώς πολύ πιο εύκολο να ορμήξουν 500, απ'την πόρωσή τους με το SW να γράψουν νουβέλλες, παρά άλλοι τόσοι να αρχίσουν να γράφουν κάτι άσχετο, στο άσχετο. Eίναι ένα μέσο για να κάνεις πιο εμπορεύσιμη την τέχνη σου, αλλά ίσως και απλώς ένας εναλλακτικός τρόπος γραφής.

Κι όταν γράφεις πάνω όχι στον κόσμο μόνο αλλά και στο μύθο ενός παραμυθιού ή ακόμη άλλου έργου; Το έκαναν μεγάλοι, είμαι σίγουρος, πολλοί μεγάλοι συνθέτες το κάνουν και πολλοί συγγραφείς πιστεύω (βλ. { })

{Εξ άλλου για τον Shakespeare ποια είναι η άποψή σου [σε σχέση με τα μη ιστορικά έργα, έστω] ;}

 

 

Ας τα πούμε και από κοντά! [mwehehe... I'll bring my sword!]

(σοβαρά, το meeting έρχεται!)

 

 

Οι Μούσες μαζί σου,

-Ορφέας

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή του Σέξπιρ δεν υπήρχε fanfic, άρα είσαι άκυρος εδώ. Επιπλέον, ο Σέξπιρ έγραφε θεατρικά.

 

Στα άλλα που λες, δεν ξέρω πού θες να καταλήξεις. Στο αν γίνεται να υπάρξει fanfic; Αφού κάποιοι γράφουνε fanfic, προφανώς και γίνεται.

 

Το θέμα είναι, ποια η λογοτεχνική αξία αυτού του πράγματος, σωστά; Αλλιώς, τι ακριβώς συζητάμε;

 

Και μη μου μπλέκεις μουσικούς και συνθετές. Συγγραφέας είμαι' δεν ξέρω από μουσική. Ούτε έχω ποτέ ξανά ακούσει για μουσική fan fiction, για να πω την αλήθεια. Μόνο για διασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω γράψει ένα fanfic για Dragonball και μάλιστα είχα προσθέσει και ένα κάποιο σενάριο στην όλη ιστορία!

Λέω να το ανεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ απλώς να δω το fanfic σε ευρύτερο πλαίσιο - η αλήθεια είναι ότι ίσως έχω ξεφύγει απ'το αρχικό πλαίσιο της συζήτησης: Δεν εξετάζω τα fanfics που έχουν γραφεί, καθώς είναι πολύ πιο φυσικό να γράφονται μπαρούφες στο είδος μιας και είναι πολύ εύκολο να γράψει κανείς με μόνο κίνητρο (και μέσο/εργαλείο) την πόρωσή του με το αντικείμενο.

 

Το θέμα είναι, υπάρχει κάτι που κάνει το 'fanfic' ενός συγγραφέα χειρότερο από τα διηγήματά του;

 

Για τον Shakespearε και το θέατρο, έγραψα:

{Τα έργα του Shakespeare, ας πούμε, τι αξία έχουν, αφού είναι βασισμένα (σχεδόν?) όλα είτε σε βίους βασιλέων είτε σε άλλα έργα ή παραμύθια ή ιστορίες; ή θεωρείς το θέατρο τελείως άλλη φάση;}

 

Ουφ. Δεν μπορώ άλλο. [blues mood]

 

 

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας (σε αναμονή για το meeting)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όλοι όσοι καταδικάζετε το fanfic δεν λαμβάνετε υπόψη ένα σημαντικό παράγοντα: Τι έχει μείνει για να πρωτοτυπήσει κάποιος; Ερώτηση με δύσκολη, αν υπάρχει απάντηση. Αφού λοιπόν δεν έχουν μείνει και πολλά πρωτότυπα πράγματα για να γράψει κανείς και άντε να τα βρεις, προτιμώ από το να αντιγράφω τα Forgotten Realms και να τα βαφτίζω Χώρα του μεγάλου ροζ πεκινουά να γράφω πάνω στα Forgotten Realms, τιμώντας έτσι αυτόν που τα σκέφτηκε για την ιδέα του. Στο κάτω κατω, οι νουβέλες forgotten realms είναι κατά κάποιο τρόπο fanfic, μόνο που οι συγγραφείς τα έχουν σκάσει στους δημιουργούς για να πάρουν την άδεια να γράφουν για αυτά. Κρύβονται δηλαδή πίσω από το δάχτυλό τους (ή καλύτερα, τα λεφτά τους).

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε βιβλίο βγαίνει επίσημα στην αγορά παύει να είναι fanfic.

Link to comment
Share on other sites

H idea tou va pla8eic istoriec se favtastikouc kosmouc allwv eivai apodektn gia kapoiov arxario alla mallov aparadektn gia evav pou 8elei va wrimasei suggrafika.

 

Proswpika mporw va dextw oti kapoioc empveetai apo evav etoimo kosmo arketa wste va grayei sautov. To oti empveetai omwc, snmaivei oti briskei sautov kati to diko tou. Av sauto to snmeio dev autovomn8ei o suggrafeac kai dev avarwtn8ei "ti skata maresei akribwc stov kosmo tou Star Wars/Forgotten Realms;", tote dev 8a mpei pote stn diadikasia va ya3ei auto to diko tou, va to ka8arisei apo to 8orubo kai tnv paramorfwsn tnc allnc fwvnc kai va to avadei3ei. Evdexomevwc va grayei kati pou texvika 8a steketai, alla 8a stereitai eilikriveiac: 8a eivai mallov eva yeutiko apotelesma pou proekuye apo deilia giautogvwsia. eva keimevo avaimakto.

 

Dev pisteuw loipov oti mporei kaveic va eivai eilikrivnc suggrafeac grafovtac fan fiction. Perissotero akomn, viw8w oti opoioc to kavei epaggelmatika, 8elei movo va me koroideyei, h avte, va me diaskedasei. Autn n pleura tnc texvnc omwc eivai autn pou me evdiaferei ligotero. iswc kai ka8olou.

 

Suvepwc, sumfwvw ev gevei me to Bardo, eidika se osa leei stnv polu wraia avtallagn tou me tov Dain.

 

Oso gia tov Illidan, pou leei:

Πιστεύω πως όλοι όσοι καταδικάζετε το fanfic δεν λαμβάνετε υπόψη ένα σημαντικό παράγοντα: Τι έχει μείνει για να πρωτοτυπήσει κάποιος; Ερώτηση με δύσκολη, αν υπάρχει απάντηση.

tov parapempw (kai autov) sto 8ema Περι πρωτοτυπίας... tou Rikochet.

Edited by Vikar
Link to comment
Share on other sites

Nihil,

Θεωρώ λίγο χαζό να συζητούμε αν έχει νόημα κάτι που αν εκδοθεί σταματάει να είναι αυτό το κάτι. No offence meant, not to anyone. Αλλά δεν ξέρω, σαν να λέμε "αξίζει κανείς να γράφει διηγήματα; -όχι, βάλε κανένα 'και' να σπάσεις το φράγμα της νουβέλλας" μου φαίνεται. Again, no offence meant.

 

 

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ απλώς να δω το fanfic σε ευρύτερο πλαίσιο - η αλήθεια είναι ότι ίσως έχω ξεφύγει απ'το αρχικό πλαίσιο της συζήτησης: Δεν εξετάζω τα fanfics που έχουν γραφεί, καθώς είναι πολύ πιο φυσικό να γράφονται μπαρούφες στο είδος μιας και είναι πολύ εύκολο να γράψει κανείς με μόνο κίνητρο (και μέσο/εργαλείο) την πόρωσή του με το αντικείμενο.

 

Συμφωνούμε.

 

Το θέμα είναι, υπάρχει κάτι που κάνει το 'fanfic' ενός συγγραφέα χειρότερο από τα διηγήματά του;

 

Μπορεί κάποιος να γράψει ένα διήγημα στον κόσμο του SW, και να είναι πιο καλογραμμένο από ένα διήγημα σε έναν δικό του κόσμο. Δεν αποκλείεται. Ωστόσο, γράφοντας το δικό του ΩΡΙΜΑΖΕΙ ως συγγραφέας. Δημιουργεί πραγματικά. Γράφοντας για το SW, τρώει φρουτόκρετα. Αυτή είναι η διαφορά.

 

Επιπλέον, υπάρχουν και συγγραφείς που γράφουν επαγγελματικά fanfic. Στο εξωτερικό κυκλοφορούν εκατοντάδες μυθιστορήματα SW, ST, κτλ. Πολλοί από αυτούς τους συγγραφείς, όμως, το κάνουν για να βγάλουν οι άνθρωποι τα προς το ζην και να μπορέσουν γράψουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους βιβλία.

 

Επίσης, όπως σου είπα και πιο πάνω, έχεις δει ποτέ κανένα fanfiction να θεωρείται "καλό/λογοτεχνικό βιβλίο"; Όχι. Και δεν είναι τυχαίο. Γιατί το fanfict δεν είναι η κορύφωση της δημιουργικότητας. Είναι η φρουτόκρεμα της δημιουργικότητας.

 

Για τον Shakespearε και το θέατρο, έγραψα:
{Τα έργα του Shakespeare, ας πούμε, τι αξία έχουν, αφού είναι βασισμένα (σχεδόν?) όλα είτε σε βίους βασιλέων είτε σε άλλα έργα ή παραμύθια ή ιστορίες; ή θεωρείς το θέατρο τελείως άλλη φάση;}

 

Βλ. αυτό που είπα σε παραπάνω ποστ, για τα υπαρκτά πρόσωπα. Το ίδιο ισχύει και για τους μύθους. Γράφεις τη δική σου άποψη για έναν υπαρκτό μύθο.

 

Επιπλέον, δεν υπήρχε η έννοια του fanfic την εποχή του Σέξπιρ. 'Nough said...

 

Ουφ. Δεν μπορώ άλλο. [blues mood]

Οι Μούσες μαζί σας,

-Ορφέας (σε αναμονή για το meeting)

 

Στο meeting θα σε κυνηγήσω με τη μαγκούρα μου. :Ρ

 

Πιστεύω πως όλοι όσοι καταδικάζετε το fanfic δεν λαμβάνετε υπόψη ένα σημαντικό παράγοντα: Τι έχει μείνει για να πρωτοτυπήσει κάποιος;

 

Άπειρα πράγματα.

 

Και σκάλες ανώτερα από τα FR.

 

FR... puke.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο meeting θα παίξουμε κυνηγητό! Θα φέρω την παλιά μαγκούρα της γιαγιάς μου!!!

Edit: Ξέχασα το :woot_jump: !

 

...μέχρι τότε,

οι Μούσες μαζί σου,

-Ορφέας

Edited by Orpheus
Link to comment
Share on other sites

Βαρδος σεντ:

Στο εξωτερικό κυκλοφορούν εκατοντάδες μυθιστορήματα SW, ST, κτλ. Πολλοί από αυτούς τους συγγραφείς, όμως, το κάνουν για να βγάλουν οι άνθρωποι τα προς το ζην και να μπορέσουν γράψουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους βιβλία.

 

Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Υπάρχουν αρκετοί γνωστοί συγγραφείς που έχουν γράψει αξιόλογα βιβλία "επίσημης fan fiction", όπως αποκαλείς τα μιθυστορήματα του SW, ST κλπ. Τα κίνητρά τους μπορεί να είναι ποικίλα.

 

Και ενώ θα συμφωνήσω πως αρκετά από αυτά δεν έχουν λογοτεχνική αξία, το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για το 80% των βιβλίων φαντασίας που κυκλοφορούν αν τα δει κανείς τόσο κριτικά.

 

Όσο για το fan fiction, έχω πει πάλι τη γνώμη μου οπότε να μην την επαναλάβω εν πολλοίς εδώ. Θα αρκεστώ να πω πως είναι κάτι χρήσιμο για κάποιον νέο "συγγραφέα" και συχνά ευχάριστο για τον αναγνώστη. Τίποτα το περισσότερο και τίποτα το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ως απάντηση στο Βάρδο: Write as thou wilt

Τα όσα λες έχουν νόημα, αλλά σε ερασιτεχνικό επίπεδο, ο καθένας γράφει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Βαρδος σεντ:

 

Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές. Υπάρχουν αρκετοί γνωστοί συγγραφείς που έχουν γράψει αξιόλογα βιβλία "επίσημης fan fiction", όπως αποκαλείς τα μιθυστορήματα του SW, ST κλπ. Τα κίνητρά τους μπορεί να είναι ποικίλα.

 

Και ενώ θα συμφωνήσω πως αρκετά από αυτά δεν έχουν λογοτεχνική αξία, το ίδιο μπορεί να ειπωθεί για το 80% των βιβλίων φαντασίας που κυκλοφορούν αν τα δει κανείς τόσο κριτικά.

 

Όσο για το fan fiction, έχω πει πάλι τη γνώμη μου οπότε να μην την επαναλάβω εν πολλοίς εδώ. Θα αρκεστώ να πω πως είναι κάτι χρήσιμο για κάποιον νέο "συγγραφέα" και συχνά ευχάριστο για τον αναγνώστη. Τίποτα το περισσότερο και τίποτα το λιγότερο.

 

 

Ως απάντηση στο Βάρδο: Write as thou wilt

Τα όσα λες έχουν νόημα, αλλά σε ερασιτεχνικό επίπεδο, ο καθένας γράφει ότι θέλει.

 

 

Αγαπητά μου παιδιά, νομίζω ότι προσπαθείτε να απαντήσετε στο αν μπορεί ή πρέπει να υπάρχει fanfict. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Από τη στιγμή που το Σύνταγμα δε γράφει "Ου συγγράψεις fan fiction", προφανώς κανένας δεν απαγορεύει σε κανέναν να γράψει ό,τι επιθυμεί. Και ούτε θα έπρεπε, ασφαλώς. Θα ήταν χούντα.

 

Το ζητούμενο της συζήτησης, επομένως, δεν είναι εκεί, αλλά στο

 

(α) κατά πόσο έχει λογοτεχνική αξία το fanfict

 

και

 

(β) αν σε βοηθά να ωριμάσεις ως συγγραφέας.

 

Κι απ'αυτά που λέτε, δε νομίζω ότι πραγματικά διαφωνείτε μαζί μου σε αυτό το θέμα.

 

Άρα, πού είναι η διαφωνία σας;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις... δηλαδή άμα έχεις πορωθεί άσχημα με κάτι (=έναν κόσμο κλπ.) είναι κακό να γράψεις κάτι πάνω σε αυτό; Και αν έχεις βρει έναν κόσμο (...κλπ.) που σου αρέσει πολύ, είναι κακό να "τοποθετείς" την φαντασία σου εκεί πάνω;

 

Εμένα δεν με πειράζει το fanfic. Μάλιστα θα μου αρέσει αν είναι καλό από λογοτεχνικής άποψης.

 

Από την άλλη όμως τίθεται κι άλλο θέμα. Πόσα από αυτά που κυκλοφορούνε είναι άξια λόγου από λογοτεχνικής άποψης; (=μήπως τελικά τα περισσότερα που κυκλοφορούνε είναι για να βγάζουν οι συγγραφείς λεφτά και τίποτα άλλο; )

Link to comment
Share on other sites

To fanfict δε γίνεται να είναι καλό από λογοτεχνικής άποψης, γιατί εξ ορισμού του λείπει κάτι: η δημιουργηκότητα.

 

Τώρα, αν σε κάποιον του αρέσει, ε, δεν είπαμε να κόψει και το λαιμό του. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

To fanfict δε γίνεται να είναι καλό από λογοτεχνικής άποψης, γιατί εξ ορισμού του λείπει κάτι: η δημιουργηκότητα.

Δεν το πιστεύω αυτό....

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την δημιουργικότητά σου στην ανάπτυξη χαρακτήρων, στο σενάριο, στην περεταίρω ανάπτυη του κόσμου...

Αν μου αρέσει π.χ.ο κόσμος του star wars και γράψω ένα fanfiction διήγημα πάνω σε αυτόν -προσοχή: ο λόγος για τον οποίο θα γράψω κάτι τέτοιο είναι γιατί πραγματικά μου αρέσει- θα βγει μια χαρά... δεν το βλέπω σαν περιορισμό. Αφού θα γουστάρω!

 

 

Κατάλαβες; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

To fanfict δε γίνεται να είναι καλό από λογοτεχνικής άποψης, γιατί εξ ορισμού του λείπει κάτι: η δημιουργηκότητα.

 

Με αυτή τη λογική θα μπορούσε κάποιος να φτάσει στο συμπέρασμα ότι ο ορισμός της δημιουργικότητας είναι κάτι πολύ περιορισμένο, ενώ πραγματικά δεν είναι.

 

Το να σε εμπνέυσει ένα σύμπαν, ένα έργο εν τέλει για να γράψεις κάτι πάνω σε αυτό, είναι κατ'εμέ το κίνητρο αυτών που γράφουν φανφικ. Ενυπάρχει η δημιουργικότητα και συχνά τα φανφικς είναι καλύτερα από κάμποσα Original και μάλιστα εκδομένα έργα. Εκεί είναι η διαφωνία μου.

 

Αλλά και πάλι ναι, προτιμώ την προσωπική δημιουργία, τα πρωτότυπα έργα (αν και εκεί επίσης μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την έννοια τόσο της δημιουργικότητας όσο και του πρωτότυπου).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφήνω κατα μέρος τις λογοτεχνικές θεωρίες και τους ορισμούς της δημιουργικότητας, και θα σας απαντήσω καθαρά γιατί ψήφησα το "Απλά την απεχθάνομαι": Επειδή είμαι ένας κομπλεξικός εγωιστής και απλά δε μπορώ να ασχοληθώ με κάτι αν δεν είναι εξολοκλήρου δικό μου (ή όσο δικό μου γίνεται τέλος πάντων). Για μένα είναι καθαρά θέμα κόμπλεξ. Το ξέρω, είμαι σκατένιος. :nonono:

Link to comment
Share on other sites

To fanfict δε γίνεται να είναι καλό από λογοτεχνικής άποψης, γιατί εξ ορισμού του λείπει κάτι: η δημιουργηκότητα.

Dev sumfwvw mautnv tn diatupwsn. Mporei va uparxei dnmiourgikotnta apo kapoiov pou grafei se etoimo kosmo. Alla to problnma eivai oti autn eivai paraplavnmevn kai 3odeuetai.

 

To oti "dev eivai kalo apo logotexviknc pleurac" to summerizomai --- av kai prokeitai profavwc gia dogmatikn, n8ikn 8esn (ta gvwsta: "ti pava pei kalo kai kako" klp). Pavtwc tnv apoyn autn tn stnrizw sto e3nc: pisteuw oti n logotexvia pou a3izei tov kopo prepei vavai pavw apola eilikrivnc. Opwc e3ngnsa omwc sto prongoumevo post mou, auto dev mporei va givei sto fan fiction apo tov orismo tou: dev mporeic va ekfrazesai me tnv eilikriveia allwv. dev uparxei "paradedomevn eilikriveia".

 

Grafovtac stov kosmo tou Forgotten Realms, mporei kaveic va balei yuxn, alla tnv bazei se 3evo kaloupi. Nomizw oti evac suggrafeac (gevikotera, evac mu8oplastnc) pou stoxeuei stnv eilikriveia, prepei va grafei yaxvovtac to kaloupi pou tairiazei stnv dikia tou 'yuxn'.

Edited by Vikar
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφεις κάτι δικό σου, τα δημιουργείς όλα. Αυτό είναι πραγματική δημιουργικότητα. Και γι'αυτό αυτά τα έργα θεωρούνται λογοτεχνικά αξιόλογα.

 

Όταν μπαίνεις σ'ένα καλούπι και γράφεις βάσει των όσων έχουν ήδη γράφτει πάνω σε κάτι άλλο, αυτό, στην καλύτερη των περιπτώσεων, είναι μερική δημιουργικότητα.

 

Η καλύτερη δυνατή μερική δημιουργικότητα δεν είναι δυνατόν να φτάσει την καλύτερη δυνατή πλήρη δημιουργικότητα. Εξακριβώνεται και μαθηματικά. Πάρε έναν κύκλο και κόψτον στη μέση. Μαύρισέ το ένα του μέρος. Αυτό είναι το μέρος που γράφεις, και είναι μαυρισμένο γιατί το έχεις γράψει όσο καλύτερα μπορείς. Μετά, πάρε έναν ολόκληρο κύκλο και μαύρισέ τον όλο. Αυτός ο κύκλος είναι το έργο που έχεις φτιάξεις όλο μόνος σου, και είναι μαυρισμένο γιατί το έχεις κάνει όσο καλύτερα μπορείς. Το όλο είναι μεγαλύτερο του μερικού. Το ξεπερνά από κάθε άποψη.

 

Τώρα, αν ο δημιουργός ενός πλήρες έργου δεν είναι αρκετά καλός, τότε μαυρίζει μόνο, ας πούμε, το μισό του πλήρες κύκλου. Και, αν συγχρόνως ένας δημιουργός fanfict είναι πολύ καλός, ώστε να έχει μαυρίσει ολόκληρο το δικό του μισό, τότε θα φαίνεται σαν αυτός που έχει γράψει το fanfict να έχει δημιουργήσει κάτι ίσης αξίας όπως και ο πραγματικός δημιουργός. Αλλά το θέμα είναι πως το fanfict ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ αυτόν στο 1/2 του κύκλου, ενώ ο πραγματικός δημιουργός έχει τη δυνατότητα να μαυρίσει ολόκληρο τον κύκλο, και να φτάσει εκεί που ο δημιουργός fanfict απλά είναι αδύνατον να φτάσει.

 

Αυτή είναι η διαφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..