Jump to content

Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)


trillian
 Share

Recommended Posts

Tελικα και του Μαστερτον τα βιβλια ειναι για μικρα παιδια...Για πολυ μικρα.

 

404477_283042248415722_100001298481033_736167_1857939727_n.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την Τρομερή Ομορφιά. Πολύ καλή ατμόσφαιρα, δυνατές στιγμές (ειδικά με τον δολοφόνο), ωραία πλοκή και φινάλε που πραγματικά με ξάφνιασε. Ίσως θα μπορούσε να εμβαθύνει περισσότερο στους χαρακτήρες. Μερικά σημεία τα βρήκα πολύ βαρετά. Ίσως να φταίει το ότι δεν μου αρέσουν τα αστυνομικά για την γνώμη που μου άφησε: μέτριο και ίσως κάτι λιγότερο. Εν πάσι περιπτώσει, το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον γουστάρει ιστορίες με δολοφόνους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα πριν λίγο το Trauma.Δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Πολύ μπλα μπλα άνευ ουσίας, προβλεπόμενο και σε σημεία άκομψο και σχεδόν ερασιτεχνικό. Δεν ήταν για πέταμα αλλά απλά για να περάσει η ώρα θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τέλειωσα χτες το βράδυ το "Μανιτου".

 

Ωραίο ήταν, είχε αγωνία και αρκετά δυνατές σκηνές. Το τέλος του δεν το περίμενα ακριβώς έτσι και πραγματικά

άρχισα να βλέπω τον υπολογιστή μου με άλλο μάτι. Ποτέ δεν ξέρεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Tελικα και του Μαστερτον τα βιβλια ειναι για μικρα παιδια...Για πολυ μικρα.

 

404477_283042248415722_100001298481033_736167_1857939727_n.jpg

 

 

χαχαχα

 

Ίσως να είναι για μεγάλα παιδιά που θέλουν να σκέφτονται σαν πολύ μικρά παιδιά

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Από Masterton έχω επίσης και τα: ''Έκσταση Θανάτου'', ''Σάρκα και Αίμα'', ''Ο Παρίας'' και ''Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται''. Το ένστικτο μου μού λέει ότι θα μου αρέσουν μόνο τα δύο τελευταία. Πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω και να διαβάσω ένα από αυτά, όλο λέω ότι θα το κάνω και όλο το αναβάλλω.

 

"βοηθούσε και το γεγονός ότι το διάβαζα μόνος, Νοέμβρη ενώ έξω λυσσομανούσε ο άνεμος, σε ένα σπίτι στη μέση του πουθενά"

 

Αν ήμουν σε ένα τέτοιο σπίτι, μαύρα μεσάνυχτα, και μίκυ μάους να διάβαζα θα ήταν αρκετό για να με τρομάξει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση: Έχει πέσει στα χέρια μου ένας τόμος με δύο μυθιστορήματα του Μάστερτον. Πρώτο το Black Angel, μετά το Burial. Το Goodreads με πληροφορεί ότι το Burial είναι το 3ο της σειράς του Μανιτού (και δεν έχω διαβάσει τα δύο προηγούμενα)... Να το ξεκινήσω; Θα χάσω πολλά αν δεν έχω ιδέα από τα προηγούμενα;

 

(Σημείωση: Δεν έχω και πολλές επιλογές αυτόν τον καιρό κι έτσι διαβάζω ό,τι βρω μπροστά μου. Δεν έχω πχ. τη δυνατότητα να βρω το Μανιτού και να τα πάρω με τη σειρά.)

 

Τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχει πέσει στα χέρια μου ένας τόμος με δύο μυθιστορήματα του Μάστερτον. Πρώτο το Black Angel, μετά το Burial. Το Goodreads με πληροφορεί ότι το Burial είναι το 3ο της σειράς του Μανιτού (και δεν έχω διαβάσει τα δύο προηγούμενα)... Να το ξεκινήσω; Θα χάσω πολλά αν δεν έχω ιδέα από τα προηγούμενα;

 

(Σημείωση: Δεν έχω και πολλές επιλογές αυτόν τον καιρό κι έτσι διαβάζω ό,τι βρω μπροστά μου. Δεν έχω πχ. τη δυνατότητα να βρω το Μανιτού και να τα πάρω με τη σειρά.)

 

Τα φώτα σας.

 

Η δική μου γνώμη είναι να τα πιάσεις καλύτερα από την αρχή.

Για τον Ενταφιασμό, να πω ότι εμένα μου άρεσε περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελείωσα πριν καμιά βδομάδα τον 'Καθρέφτη'. Δε μου άρεσε. Όχι πως ήταν κακό, αξιοπρεπέστατο ήταν. Είχε μερικές καλές σκηνές, οι χαρακτήρες είχαν την πλάκα τους, με ανησύχησε λίγο (δεν με τρόμαξε αλλά με έκανε να αισθανθώ κάπως, ένα μυρμήγκιασμα, ξέρετε). Απλώς έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια από τον Μάστερτον. Μην με παρεξηγήσετε, τον γουστάρω τρελά. Αλλά ενώ ξεκινά διαφορετικά, με στοιχειωμένο καθρέφτη κτλ, καταλλήγει πάλι στα γνώριμά του χωράφια. Εν ολίγοις

ναι, για ακόμα μια φορά μιλάμε για δαίμονες. Νισάφι!!!

 

 

Δεν το προτείνω. Έχει γράψει πολύ καλύτερα βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο Μάστερτον έχω διαβάσει μόνο τρία έργα (ο άρχοντας του ψεύδους, το μανιτού και ο παρίας) όμως έχω προμηθευτεί τελευταία καμιά δεκαπενταριά και λέω να στρωθώ.

 

Από τα τρία που διάβασα πάντως συμπεραίνω ότι έχει μια εμμονή με το μοτίβο "ο δαίμονας ζωντανεύει", ή ίσως λόγω της επιτυχίας που είχε το μανιτού οι εκδότες του τον πίεζαν να γράφει πάνω σε αυτό το μοτίβο, ή και τα δυο.

 

Αυτό που του αναγνωρίζω και που μου αρέσει στο έργο του, είναι το γεγονός ότι εστιάζει στον τρόμο και στην ατμόσφαιρα περισσότερο απ' ότι στην ιδέα (που άλλωστε δεν είναι πρωτότυπη). Είναι η εκ διαμέτρου αντίθετη προσέγγιση από αυτή του Στέφεν Κιγκ, ο οποίος πολλές φορές εστιάζει στην πρωτοτυπία της ιδέας, η οποία όμως βαίνει εις βάρος του τρόμου.

 

Από τα τρία που έχω διαβάσει, θυμάμαι ότι το μανιτού και τον άρχοντα του ψεύδους τα βρήκα πιο "ξερά" σαν αφήγιση, αν και εκείνο το διάστημα ήμουν λάτρης των κλασσικών (Lovecraft, M.R. James κλπ). Τώρα έχω αλλάξει μυαλά και τα εκτιμώ περισσότερο. Ο Παρίας όμως μου φάνηκε επαρκές, με την εστίασή του στις περιγραφές και στην ατμόσφαιρα.

 

Αυτό το διάστημα ξαναδιαβάζω το μανιτού, ώστε να ξεκινήσω να διαβάσω τον μεγαλύτερο όγκο του έργου του. Θα επανέρχομαι με σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τη "σφίγγα". Πρόκειται για μία ιστορία που είναι πολύ διαφορετική από αυτές που μας συνηθίζει ο συγγραφέας. Υπάρχει και εδώ μεν η απειλή που βασίζεται σε θρύλο και που ζωντανεύει, όμως αυτή τη φορά αργεί πολύ να μπει στο ψητό, δηλαδή στον τρόμο.

 

Συγγεκριμένα το πρώτο μισό του βιβλίου είναι ένα λαβ στορι!!! Το στοιχείο του τρόμου εμφανίζεται μετά τη μέση. Σε κάποια φάση μάλιστα αναρωτήθηκα αν η ιστορία είναι όντως Μάστερτον ή την έγραψε κάποιος άλλος.

 

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή την αλλαγή τακτικής (είχε ενδιαφέρον και το λαβ στορι). Ίσως αν το έγραφε κάποιος άλλος ούτε καν να το πρόσεχα, όμως μοιραία ως έργο του Μάστερτον μπαίνει σε σύγγριση με τα άλλα που έχω διαβάσει από αυτόν. Και είναι κατώτερο, χωρίς όμως να είναι κακό.

 

Συνεχίζω με το Charnel House....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τη "σφίγγα". Πρόκειται για μία ιστορία που είναι πολύ διαφορετική από αυτές που μας συνηθίζει ο συγγραφέας. Υπάρχει και εδώ μεν η απειλή που βασίζεται σε θρύλο και που ζωντανεύει, όμως αυτή τη φορά αργεί πολύ να μπει στο ψητό, δηλαδή στον τρόμο.

 

Συγγεκριμένα το πρώτο μισό του βιβλίου είναι ένα λαβ στορι!!! Το στοιχείο του τρόμου εμφανίζεται μετά τη μέση. Σε κάποια φάση μάλιστα αναρωτήθηκα αν η ιστορία είναι όντως Μάστερτον ή την έγραψε κάποιος άλλος.

 

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτή την αλλαγή τακτικής (είχε ενδιαφέρον και το λαβ στορι). Ίσως αν το έγραφε κάποιος άλλος ούτε καν να το πρόσεχα, όμως μοιραία ως έργο του Μάστερτον μπαίνει σε σύγγριση με τα άλλα που έχω διαβάσει από αυτόν. Και είναι κατώτερο, χωρίς όμως να είναι κακό.

 

Συνεχίζω με το Charnel House....

 

Την εχω τη Σφιγγα αδιαβαστη να περιμενει, οπως και το Τζινι, απο Σιμωσι. Ελπιζω να βρω καποια στιγμη και το charnel house.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και το Charnel House και τολμώ να πω ότι το μετάνιωσα. Ενώ ξεκινάει ως πολλά υποσχόμενο (με ένα σπίτι που εμφανίζει παράξενες ιδιότητες) γρήγορα μετατρέπεται σε ένα λογοτεχνικό Remake του Μανιτού. Υπάρχει και εδώ ο δαίμονας που ξαναζωντανεύει (εντάξει αυτό δεν είναι είδηση) μόνο που είναι ινδιάνος δαίμονας όπως στο μανιτού. Επίσης υπάρχει ο πρωταγωνιστής της υπόθεσης, ο γιατρός, η γυναίκα που είναι ειδική στην παραψυχολογία, ο αστυνομικός, ακόμη και ο καλός ινδιάνος μάγος που έρχεται αντιμέτωπος με τον δαίμονα. Τι είναι όλα αυτά αν όχι μία από τα ίδια με το μανιτου; Ακόμη και το νοσοκομείο υπάρχει, στο οποίο ανασταίνεται ο δαίμονας.

 

Αυτή τη φορά ο Μάστερτον δεν προσπαθεί να διαφοροποιηθεί καθόλου. Αμφιβάλλω αν αυτή η ιδέα του να εκμεταλευτεί με αυτόν τον τρόπο την επιτυχία του μανιτού ήταν αποκλειστικά δική του (ίσως έπαιξε ρόλο και ο εκδότης).

 

Δεν είναι κακή ιστορία, αρκεί όποιος την διαβάσει να μην διαβάσει αργότερα το μανιτού και το αντίστροφο. Διότι πρόκειτα για το ίδιο ακριβως concept.

 

Εγώ ωστόσο δηλώνω αμετανόητος και παρόλα αυτά θα συνεχίσω με την "εκδίκηση του μανιτού".

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Έχει γράψει και κανένα χωρίς δαίμονες αυτός ο άνθρωπος;;

To "Μανιτού" και τη "Σφίγγα". Και έχει και ένα με βαμπίρ, που όμως δεν το έχω διαβάσει ακόμα και δε θυμάμαι τίτλο ή αν έχει δαίμονες.

 

Γενικά όμως, αν περιμένετε πρωτοτυπία από Μάστερτον ψάχνετε στο λάθος συγγραφέα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Έχει γράψει και κανένα χωρίς δαίμονες αυτός ο άνθρωπος;;

To "Μανιτού" και τη "Σφίγγα". Και έχει και ένα με βαμπίρ, που όμως δεν το έχω διαβάσει ακόμα και δε θυμάμαι τίτλο ή αν έχει δαίμονες.

 

Γενικά όμως, αν περιμένετε πρωτοτυπία από Μάστερτον ψάχνετε στο λάθος συγγραφέα.

 

Νομίζω λες τον 'Απόγονο'. Μακριά!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την κοινοτητα. θα μπορουσατε να με βοηθησετε σχετικα με 4 βιβλια του μαστερτον? δεν μπορω να βρω τα : Έκσταση θανάτου,Παγιδευμένοι, η Σφίγγα και το Charnel House. μηπως ξερει καποιος που μπορω να τα βρω? σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την κοινοτητα. θα μπορουσατε να με βοηθησετε σχετικα με 4 βιβλια του μαστερτον? δεν μπορω να βρω τα : Έκσταση θανάτου,Παγιδευμένοι, η Σφίγγα και το Charnel House. μηπως ξερει καποιος που μπορω να τα βρω? σας ευχαριστω!!

 

Αν είναι εξαντλημένα, μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Ρίξε καμία ματιά, μπορεί να βρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και την εκδίκηση του μανιτού και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Κατ' αρχήν χάρηκα που υπήρξε αρκετή διαφοροποίηση από το πρώτο, σε αντίθεση με το charnel house που ήταν ξαναγράψιμο του πρώτου μανιτού. Βέβαια η "εκδίκηση" είναι κατώτερη του "μανιτού" και αυτό οφείλεται κατά τη γνώμη μου στην τελική, μεγάλης κλίμακας μάχη που αφαιρεί αρκετά από την ατμόσφαιρα. Δεν ξέρω γιατί ο Μάστερτον επιλέγει να περιγράφει μάχες μεγάλης κλίμακας με υπερφυσικά όντα, πάντως προτιμώ περισσότερο μια κλειστοφοβική ατμόσφαιρα στις ιστορίες τρόμου. Χάρηκα που ξαναείδα τους παλιούς ήρωες και λυπήθηκα με τον θάνατο ενός εξ' αυτών. Θα συνεχίσω με το "σάρκα και αίμα".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακολούθησε το "σάρκα και αίμα", όπου υπήρξε σοβαρή προσπάθεια για διαφοροποίηση από την κλασική θεματολογία με την χρήση πειραμάτων εξω-γενετικής. Βέβαια και εδώ δεν απουσιαζει ο δαίμονας της υπόθεσης και ο θρύλος που τον συνοδεύει. Είχα σε πολλά σημεία την αίσθηση ότι διαβάζω δύο ιστορίες αντί για μία. Η μία αφορούσε τη μεταμόσχευση εγκεφάλου στο πελώριο γουρούνι ονόματι "κάπταιν μπλακ" και η άλλη ήταν η συνήθης Μάστερτον υπόθεση με τον δαίμονα. Ασφαλώς υπήρχε σύνδεση εξαρχής, ωστόσο μόνο στο φινάλε "κούμπωσαν" οριστικά. Αρκετοί πάντως από τους ήρωες δεν μπόρεσαν να αναπτυχθούν επαρκώς και αυτό είναι λογικό, μιας και αυτή τη φορά παραήταν πολλοί για 400-450 σελίδες. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε και συνεχίζω με τον "ύμνο".

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει ο Μάστερτον διάβασε το "Αυτοί που δεν κοιμούνται ποτέ", από αυτά που έχω διαβάσει είναι μακράν το καλύτερο. Αν και έχει μια τεράστια έκπληξη που μπορεί να μην την περιμένεις και να σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτό που διαβάζεις δεν είναι Μάστερτον και εν τέλει να ξενερώσεις... ο κακός είναι

δαίμονας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει ο Μάστερτον διάβασε το "Αυτοί που δεν κοιμούνται ποτέ", από αυτά που έχω διαβάσει είναι μακράν το καλύτερο. Αν και έχει μια τεράστια έκπληξη που μπορεί να μην την περιμένεις και να σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτό που διαβάζεις δεν είναι Μάστερτον και εν τέλει να ξενερώσεις... ο κακός είναι

δαίμονας

 

 

Το έχω ήδη και θα έρθει και η σειρά του. Ο λόγος που έχω πλακώσει τον Μάστερτον τελευταία είναι ότι τα βιβλία τα πήρα ήδη. Δηλαδή ακόμη και στην περίπτωση που δεν μου άρεζε, πάλι θα τα διάβαζα. Ευτυχώς δηλαδή που είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν,,,

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..