Jump to content

Eνδιαφέρεται κανείς από εδώ μέσα για τη συγγραφή, αλλά επαγγελματικά;


Nienna
 Share

Recommended Posts

Αλήθεια, πόσοι από εσάς ενδιαφέρονται επαγγελματικά για τη συγγραφή; Μιλάω για οποιοδήποτε είδος συγγραφής, όχι απλά για fiction, fantasy/sci-fi και ποίηση. Τι πιστεύετε πως διαχωρίζει έναν επαγγελματία από έναν μη-επαγγελματία του χώρου; Τι κάνετε [όσοι από εσάς το θέλετε, βέβαια] για να φτάσετε αυτόν τον στόχο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    9

  • outis

    8

  • greenmist

    8

  • Παρατηρητής

    8

Θα με ενδιέφερε βέβαια να διαβαστούν οι ιστορίες ή τα κόμικς μου από περισσότερο κόσμο.

Το μόνο που σκέφτομαι να κάνω είναι ίσως κάποια αυτοέκδοση (που δεν είναι τόσο πορνό όσο ακούγεται). Έχω κάτι άκρες.

Δεν ξέρω ακριβώς πως διαχωρίζεται ο επαγγελματίας από τον μη-επαγγελματία. Σίγουρα ο ένας έχει εκδωθεί ο άλλος όχι, αλλά αυτό είναι σαν να παίρνεις ένα ράσο και να κάνεις τον παπά. Ο επαγγλεματίας νομίζω έχει διαφορετική στάση, διαφορετική άποψη για το έργο του από τον μη-επαγγελματία. Το βλέπει πιο σοβαρά ίσως, ασχολείται ξανά και ξανά με το Χ βιβλίο του, διορθώνοντας και ξαναγράφοντας ατελειώτα ώσπου να μείνει ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ο επαγγελματιας εκδιδεται,εχει καποιο ονομα ισως, και κυριως...βγαζει αρκετα λεφτα απο τα βιβλια.Μπορει να μη φτανουν για να ζησει-στην Ελλαδα ειναι σχεδον αδυνατο να φτανει-αλλα αν βγαζει πολλα και καλα βιβλια το ποσο δεν θα ειναι σαν χαρτζηλικι!

 

Απο εκει και περα εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου το επαγγελματικό κομματι.Για διαφορους λογους.Αλλα περιμενω να δω τι θα πουν ορισμενοι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ονειρευομαι τη μερα που θα εκδοσω το ολοδικο μου RPG με απλους και γρηγορους κανονες ( πιο πολυ και απο τη 3.5) με μια αλλη οπτικη γωνια στο παραδοσιακο fantasy ( πιο powergameradikh :p) και πολλα αλλα........

 

αλλα επιδη βαριεμαι να γραψω ισως οταν βγω στη συνταξη .....

Link to comment
Share on other sites

Heiron said

Ο επαγγελματιας εκδιδεται,εχει καποιο ονομα ισως, και κυριως...βγαζει αρκετα λεφτα απο τα βιβλια.

 

Δε διαφωνώ φυσικά, αλλά είναι και λίγο σαν να λεει κάποιος πως επαγγελματίας του καλλιτεχνικού πατινάζ είναι αυτός που έχει πάρει βραβείο. Εννοώ πως ο "επαγγελματισμός" μπορεί να υπάρχει ανάμεσα σε ανέκδοτους συγγραφείς. Είναι δηλαδή κάπου και "στάση" προς τη συγγραφή, ανεξάρτητα από την έκδοση, τα χρήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μα επαγγελματιας ειναι αυτος που βγαζει λεφτα απο αυτο!Ειναι εξ ορισμου ετσι.Δεν σημαινει οτι ντε και καλα κανει καλυτερη δουλεια απο τον ερασιτεχνη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αν και μια από τις ερωτήσεις της Νιέννα ήταν "τι κάνουμε για να φτάσουμε σε αυτό τον στόχο". Έτσι απάντησα πως το καλύτερο είναι κάποιος να "νιώθει" τον "επαγγελματισμό" μέσα του ως συγγραφέας πέρα από τα πρακτικά βήματα μιας πιθανής έκδοσης.

Με πιο απλά λόγια, πιστεύω πως επαγγελματίας με την έννοια του "επαγγελματισμού" όχι με την έννοια του "επαγγέλματος" είναι και εκείνος που παίρνει στα σοβαρά την τέχνη της συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι εχει να κάνει αρκετά με το πόσο χρόνο αφιερώνεις στο όλο θέμα της συγγραφής. Όχι μόνο στο γράψιμο, αλλα γενικά. Αν διορθώνεις, γράφεις, διαβάζεις, δίνεις σε άλλους να διαβάσουν τα δικά σου, ποστάρεις στο φόρουμ, στέλνεις ιστορίες σου σε ζιν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι έχω την πάστα του επαγγελματία συγγραφέα. Πάρ' αυτά, θα ήθελα κάποτε να εκδώσω κάτι δικό μου και να ζήσει σε κάποια βιβλιοθήκη...

Link to comment
Share on other sites

:hideingbhindcurtian:

σας βλέέέπώώώώ!

 

Καλά η δουλειά του Συγγραφέα τις περισσότερες φορές μέχρι (και άμα) να γίνει ονομαστός, έχει πείνα….δεν με τραβάει (ΤΟΣΟ ΠΙΑ) να έχω την υπομονή λοιπόν…..

Γενικώς δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο εξ ορισμού….ποτέ δεν λέω ποτέ όμως γιατί ο άνθρωπος αλλάζει, άρα αναλυτικά…

Εξ ορισμού δεν γραφώ για να είμαι Συγγραφέας αλλά για ταξιδεύω αλλού, έχω πει άλλωστε ότι είμαι ρομαντικός με την έννοια του 18-19 αιώνα….και αν εκδώσω ποτέ κάτι (από site μέχρι σε εκδοτικό οίκο) θα είναι επειδή έχω αλλάξει τον τρόπο που σκέφτομαι και είμαι έτοιμος να μοιραστώ εικόνες και εκφράσεις που σημαίνουν κάτι σε μένα με άλλους-και ίσως θα ήθελα και εγώ κάτι δικό μου να ζήσει σε κάποια βιβλιοθήκη...-

 

 

 

Για ποιήματα δεν συζητώ γιατί κατέληξα ότι δεν παίζει να ξαναγράψω γιατι πιστεύω ότι Άλλαξα :)

 

Ο επαγγελματίας 1ον.) Το κάνει στεγνά για τα χρήματα, ή 2ον.) Ζει από αυτό, άρα είναι πετυχημένος...

 

 

εις υγείαν! :hi:

Edited by The_Knight_who_says_Ni!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα με ενδίεφερε, για αυτό και γράφω ώστε να βελτιωθεί η γραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω μονο αν κανω κατι καλο κι αν παψω να φοβαμαι οτι ειναι μουφα :p.

απλως με αρεσει να λεω ιστοριες απο τον κοσμο μου δεν με νοιαζει αν ειναι σε βιβλιο, παιχνιδι ή ταινια. οποτε μαλον καποτε παω να εκδοσωω (επαγγελματικα) λογοτεχνικο βιβλιο (ειτε ιστορια είτε ιστορια) μια και εχω εκδοσει 2 ποιηματα σε περιοδικο της λογοτεχνικης ομαδας πανεπηστημειου κρητης μια και ειμαι μελος(την ταμπακιερα αν εχει πεσει σε κανενως το χερι!!)

 

θα πρεπει να πισει τον εκδοτη πρωτα απο ολα να το κανει βιβλιο!!

Edited by angarato_surion
Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν επαγγελματικά γράφω.

 

Μετά από τις 2.000.000 λέξεις, κατάφερα να γράφω όπως θα ήθελα πάντα να γράφω.

 

Ένα έχω να πω: Ποτέ μην το αρχίσετε. Ή θα σας καταστρέψει ή θα το παρατήσετε. Ψωμί έχει λίγο, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πόσοι από εσάς ενδιαφέρονται επαγγελματικά για τη συγγραφή; Μιλάω για οποιοδήποτε είδος συγγραφής, όχι απλά για fiction, fantasy/sci-fi και ποίηση. Τι πιστεύετε πως διαχωρίζει έναν επαγγελματία από έναν μη-επαγγελματία του χώρου; Τι κάνετε [όσοι από εσάς το θέλετε, βέβαια] για να φτάσετε αυτόν τον στόχο;
Όπως σωστά ειπώθηκε εκείνο που διαχωρίζει κατ' αρχήν "έναν επαγγελματία από έναν μη-επαγγελματία του χώρου" είναι ότι ο επαγγελματίας πληρώνεται. Κι αυτό είναι καλό, όχι μόνο γιατί ο κόπος πρέπει να αμοίβεται αλλά και γιατί βοηθά στην βελτίωση της ποιότητας. Θα είχαν γίνει ποτέ ο Ασίμωφ ή ο Κλαρκ και οι άλλοι γνωστοί αυτοί που έγιναν αν έγραφαν δωρεάν σε φανζίν; Σε καμιά περίπτωση, και αυτό το καταλαβαίνουμε μια και στην Ελλάδα η Ε.Φ. επειδή δεν αμοίβεται μένει σε μια μετριότητα. Πως να το κάνουμε, η αμοιβή είναι κίνητρο. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν γράφεις επαγγελματικά γράφεις καλύτερα. Σημαίνει ότι αν γράφεις επαγγελματικά έχεις περισσότερους λόγους για να γίνεσαι καλύτερος.

Από μια πιο εσωτερική πλευρά τώρα κάτι που σαφώς διαχωρίζει "έναν επαγγελματία από έναν μη-επαγγελματία του χώρου" είναι και το παρακάτω που αποτελεί "κλασική" προσέγγιση "μη επαγγελματία":

εγω μονο αν κανω κατι καλο κι αν παψω να φοβαμαι οτι ειναι μουφα :p....
Είναι το βασικό εμπόδιο που πρέπει το το ξεπεράσει όποιος θέλει να γίνει επαγγελματίας. Πρέπει να μάθει να πιστεύει σ' αυτό που κάνει, ότι αξίζει να το δίαβάσουν άλλοι - αλλιώς δεν το κάνει. Όσοι το ξεπερνούν αυτό μπαίνουν σε "τροχιά" που θα μπορούσε να τους κάνει επαγγελματίες (αν δεν ζούσαν στην Ελλάδα...).

Κατά τα άλλα ναι χρειάζεται και κάποιο "αρχικό κεφάλαιο" ή μια καλή και όχι απαιτητική δουλειά. Γιατί για να αρχίσεις "να ζεις" από τη συγγραφή παίρνει χρόνια. Μετά όμως δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο, γιατί ενώ πρόκειται για "εργασία" (παραγωγή έργου) δεν είναι "δουλειά".

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι η ταύτιση του "πληρώνομαι" για κάτι, με την έννοια του "επαγγελματία". Επίμένω να πιστεύω πως ο "επαγγελματίας" έχει ΚΑΙ τον επαγγελματισμό σε αυτό που κάνει.

Όπως έγραψε παραπάνω ο Βάρδος:

 

Ανέκαθεν επαγγελματικά γράφω.

 

Μετά από τις 2.000.000 λέξεις, κατάφερα να γράφω όπως θα ήθελα πάντα να γράφω.

 

Όταν κάποιος περνά ένα χρόνο να γράψει ένα βιβλίο και μετά αρκετούς μήνες για να ξαναγράψει, να βελτίωσει αυτό το βιβλίο όπως έκανε ο Βάρδος πριν καιρό, για μένα αυτό δείχνει έναν επαγγελματία. Η έκδοση θα έρθει σίγουρα στο μέλλον.

Αντίθετα έχω δει, όλοι πρέπει να έχουμε δει, βιβλία που έχουν εκδοθεί και ο συγγραφέας του φαίνεται οτι τα έγραψε μεταξύ τυρού και αχλαδιού. Πληρώθηκε μεν, αλλά δεν ξέρω αν είναι "επαγγελματίας" ή "αρπακόλας" για τον οποίο ισχύει το πανάρχαιο ρητό "στην Ελλάδα είσαι οτι δηλώσεις. Κι αν έχεις κι ένα αυτοκόλλητο που να λεει τι είσαι, τότε αδιαμφησβήτητα είσαι".

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Dain. Επαγγελματίας είναι αυτός που γράφει "επαγγελματικά", κι όχι μόνο για να κάνει το γούστο του. Όσο για τα χρήματα, στη συγγραφή πρώτα ξεκινάς να γράφεις(παράλληλα με μια άλλη δουλειά), αργότερα να πληρώνεσαι ένα πενιχρό ποσό(παράλληλα με μια άλλη δουλειά), και μετά από πολύ κόπο και χρόνο ίσως καταφέρεις να αφιερωθείς ολοκληρωτικά σ'αυτό και να ζεις απ'αυτό. Δική μου γνώμη.

 

Όσο για μένα, ενδιαφέρομαι και πολύ μάλιστα. Εννοώντας ότι θα'θελα να εκδοθώ, αλλά θα προτιμούσα να μη το κηνυγούσα μόνη μου και να χρειαστεί να παρακαλέσω για κάτι τέτοιο. Αυτό που (θα) κάνω, είναι να σπουδάσω κάτι σχετικό γνωρίζοντας όμως ότι το σημαντικότερο είναι να γηράφεις. Πάντως, ό,τι και να γίνει αν δεν καταφέρω ποτέ να "είμαι" συγγραφέας, τουλάχιστον θα ξέρω ότι θα δουλεύω πάνω σε κάτι που αγαπώ.

Link to comment
Share on other sites

Dain, θα πω κάτι εδώ: γράφω από έν' απλό πάθος, μιαν αγάπη. Με τον ίδιο τρόπο που σχεδιάζω, κάνω, περιστασιακά, ζωγραφιές και γλυπτά. Το κάνω με τη διάθεση να φτάσω το εκάστοτε έργο εκεί που με ικανοποιεί, μερικές φορές αφήνοντάς το σε μια ληθαργική, ανολοκλήρωτη ή ατελή κατάσταση μέχρι να το ξαναπιάσω, να το εξαντλήσω. Δεν ξέρω αν, και δεν πιστεύω ότι, αυτό είναι επαγγελματισμός: είναι αγάπη γι' αυτό που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά αυτή είναι μάλλον μια περιγραφή ενός ερασιτέχνη "ερως+τέχνη" παρά επαγγελματισμού με πρόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ας απαντήσω κι εγώ, μιας και το έθεσα το θέμα. Άρχισα να γράφω γιατί είχα ανάγκη έκφρασης, και δεν είχα σκεφτεί να ασχοληθώ επαγγελματικά - ήμουν και μικρή.

Ε, περνούσε ο καιρός, και συνέχιζα να γράφω, και γράφε-γράφε διαπίστωσα ότι σε κάποια πράγματα έχω πλέον πείρα, είναι το αναπόφευκτο των πολλών λέξεων, που λέγαμε και σε άλλο topic.

Εδώ και κάποιον καιρό έχω αποφασίσει πως έχω υλικό για έκδοση, θα εκδοθώ μέσα στον επόμενο χρόνο [όχι εκεί στα σπίτια με τα κόκκινα φωτάκια, μην παρεξηγούμαστε :tongue:]. Τα λυπάμαι να κάθονται στα τετράδια τόσα πράγματα με μερικές εξαιρέσεις δημοσιευμένες από 'δω κι από 'κει, σε fora και communities.

 

Τώρα, όσον αφορά τον επαγγελματισμό, έχω να πω πως έχει να κάνει με τη στάση που τηρεί ο καθ' ένας απέναντι στη δουλειά του. Μπορεί κανείς να είναι επαγγελματίας στη συμπεριφορά του, και να μην έχει πληρωθεί ακόμα για τον κόπο του. Επαγγελματισμός είναι να σέβεσαι τη δουλειά σου, να προσπαθείς να βελτιώνεσαι κάθε φορά που γράφεις κάτι νέο, να ενημερώνεσαι για το χώρο που σε ενδιαφέρει, να 'ψειρίζεις' τη δουλειά σου, να προσπαθείς να πάρεις κριτικές και να ακούσεις εντυπώσεις από ετερόκλητους αναγνώστες, να έχεις πάντα ανοικτά τα μάτια για κάτι που θα σου δώσει έναυσμα να γράψεις - ουσιαστικά, να ζεις σαν άνθρωπος που γράφει. Είναι ένα 'mode', αν θέλετε, ένας τρόπος ζωής.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

...Τώρα, όσον αφορά τον επαγγελματισμό, έχω να πω πως έχει να κάνει με τη στάση που τηρεί ο καθ' ένας απέναντι στη δουλειά του. Μπορεί κανείς να είναι επαγγελματίας στη συμπεριφορά του, και να μην έχει πληρωθεί ακόμα για τον κόπο του. Επαγγελματισμός είναι να σέβεσαι τη δουλειά σου, να προσπαθείς να βελτιώνεσαι κάθε φορά που γράφεις κάτι νέο, να ενημερώνεσαι για το χώρο που σε ενδιαφέρει, να 'ψειρίζεις' τη δουλειά σου, να προσπαθείς να πάρεις κριτικές και να ακούσεις εντυπώσεις από ετερόκλητους αναγνώστες, να έχεις πάντα ανοικτά τα μάτια για κάτι που θα σου δώσει έναυσμα να γράψεις - ουσιαστικά, να ζεις σαν άνθρωπος που γράφει. Είναι ένα 'mode', αν θέλετε, ένας τρόπος ζωής.
Δυστυχώς δεν είναι έτσι, παρά μονάχα στον κόσμο των ιδεών. Κατ' αρχήν να γράφεις για το γούστο σου δεν αντιμετωπίζεις τα όσα κάνουν τον επαγγελματισμό αναγκαστικό: τήρηση των deadlines, σταθερή παραγωγή, κάθε μέρα κτλ. Οπότε πως μπορεί κανείς να (αυτό)χαρακτηριστεί) "επαγγελματίας"; Με ποια κριτήρια; Ποιος είναι ο "επαγγελματισμός στη συμπεριφορά" (και προς ποιον) αν δεν έχεις πάνω από το κεφάλι σου εκδότες, αρχισυντάκτες, λογιστές, εφοριακούς (ναι, ναι), το ...ΤΕΒΕ;

Οι επαγγελματίες έχουν ένα σωρό υποχρεώσεις και ο επαγγελματισμός δεν είναι μια φιλότιμη στάση, αλλά μια ανάγκη επιβαλλόμενη από τις καταστάσεις και την αγορά.... δεν είναι τόσο απλό όπως μπορούμε να το φανταστούμε εξιδανικευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που κούτσου κούτσου παλεύω και γράφω περιστασιακά. Δεν είναι ότι δεν έχω γράψει αρκετές λέξεις όπως είπαμε… είναι ότι δεν έχω διαβάσει όσο θα ήθελα ! Και βιβλία από διάφορα είδη και όχι μόνο φαντασίας !

 

Εκεί βρίσκεται πιστεύω το κλειδί της επιτυχίας, της δημιουργίας κάτι νέου.. το να έχεις διαβάσει/δεί/ακούσει πάνω στην «τέχνη» που ασχολείσαι πολλά αλλά και διαφορετικά πράγματα, άμα έχεις διαβάσει 2200 φορές τα βιβλία του Tolkien, αναπόφευκτα θα γράψεις σαν και αυτόν. Άμα όλη την ημέρα ακούς Metallica αν πιάσεις μια κιθάρα αναπόφευκτα θα παίξεις σαν κι αυτούς!

 

Έτσι λοιπόν νιώθω να μην έχω μια πληθώρα επιρροών έτσι ώστε να έχω ένα δικό μου τρόπο γραφής. Ούτως η άλλως με ελκύει περισσότερο σαν τέχνη πρώτον η μουσική και δεύτερον ο κινηματογράφος, θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτές.

 

Αυτάααααααααααα,

Και φυσικά… καλή επιτυχία Νιέννα !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που κούτσου κούτσου παλεύω και γράφω περιστασιακά. Δεν είναι ότι δεν έχω γράψει αρκετές λέξεις όπως είπαμε…

...Έτσι λοιπόν νιώθω να μην έχω μια πληθώρα επιρροών έτσι ώστε να έχω ένα δικό μου τρόπο γραφής. Ούτως η άλλως με ελκύει περισσότερο σαν τέχνη πρώτον η μουσική και δεύτερον ο κινηματογράφος, θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτές.

...

Τα εκατομμύρια λέξεων δεν σχετίζονται με τον επαγγελματισμό, ούτε τον εγγυώνται. Ιδιαίτερα αν δεν τις έχει ζητήσει κανείς.

Φυσικά γράφοντας υπάρχει βελτίωση. Όπότε τα πρώτα κείμενα είναι συχνά "κατώτερα" των μετέπειτα, αν όμως έχουν δει αμοιβή, είναι επαγγελματικά.

Το άλλο όμως που γράφεις θέλει προσοχή. Μη νιώθεις ότι το να μην έχεις διαβάσει πολύ (άρα να μην έχεις πληθώρα "επιρροών") είναι καλό για τη γραφή σου. Οι περισσότεροι "ειδικοί" αλλά και η συγγραφική εμπειρία λέει ότι: Αν κάποιος θέλει να γράφει πρέπει να διαβάζει και να διαβάζει πολύ. Όχι 2200 φορές Τόλκιν, αλλά 2200 συγγραφείς, από 1 φορά! Πρόκειται για πηγή ερεθισμάτων - όχι επιρροών - και σιγά, σιγά έρχεται μια ενστικτώδης αλλαγή στη γραφή προς το καλύτερο ενώ το ύφος διατηρείται προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό, αφού αλλιώς έχει γραφτεί η Κυβεριάδα, η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία, Η Ιστορία του Γκέντζι, Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, Οι Άθλιοι, το Παραμύθι Χωρίς Όνομα, και ο Ροβινσώνας Κρούσος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Νιέννα. Πράγματι η στάση παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Outis said

Τα εκατομμύρια λέξεων δεν σχετίζονται με τον επαγγελματισμό, ούτε τον εγγυώνται. Ιδιαίτερα αν δεν τις έχει ζητήσει κανείς.

 

Σχετίζονται άμεσα με τον επαγγελματισμό εκτός αν κανείς γράψει το Λεξικό 7-8 φορές ώστε να φτάσει τα 2,000,000 λέξεις, στην οποία περίπτωση απλά θα μάθει καλύτερη ορθογραφία.

Κανείς δε ζήτησε να γραφτεί ούτε η Ιλιάδα, ούτε η Οδύσεια, ούτε το Ταξίδι στη Σελήνη, ούτε ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών.

 

Αν κάποιος θέλει να γράφει πρέπει να διαβάζει και να διαβάζει πολύ. Όχι 2200 φορές Τόλκιν, αλλά 2200 συγγραφείς, από 1 φορά!

 

Συμφωνώ μαζί σου 1000000%!!!

 

 

Οι επαγγελματίες έχουν ένα σωρό υποχρεώσεις και ο επαγγελματισμός δεν είναι μια φιλότιμη στάση, αλλά μια ανάγκη επιβαλλόμενη από τις καταστάσεις και την αγορά.... δεν είναι τόσο απλό όπως μπορούμε να το φανταστούμε εξιδανικευμένα.

 

Σωστά αλλά εδώ μιλάς είτε για καταξιωμένους συγγραφείς, είτε για εμπόρους. Οι περισσότεροι συγγραφείς δεν είναι ούτε τόσο πληθωρικοί, ούτε τόσο πνιγμένοι.

 

Και κάπου εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τους συνομιλητές που επιμένουν οτι επαγγελματίας ή επαγγελματικό κείμενο είναι εκείνο που εκδίδεται ή αμείβεται. Δε μου λέτε παίδες και παιδίσκες, αν εγώ έχω φράγκα και εκδόσω μόνος μου τα ορνιθοσκαλίσματα που έχω, πιθανά, γράψει, γίνομαι αυτόματα επαγγελματίας συγγραφέας και έχω επαγγελματισμό?

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..