Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

Να φανταστώ το Arkham Assylum είναι ο πρώτος Morrison που διαβάζει;

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ το Arkham Assylum είναι ο πρώτος Morrison που διαβάζει;

 

Σωστά, δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο δικό του. To έχει γενικά το χαρακτηριστικό ή ήταν μόνο εδώ;

Link to comment
Share on other sites

 

Να φανταστώ το Arkham Assylum είναι ο πρώτος Morrison που διαβάζει;

Σωστά, δεν έχω διαβάσει κάτι άλλο δικό του. To έχει γενικά το χαρακτηριστικό ή ήταν μόνο εδώ;

Δεν έχω διαβάσει πολλά δικά του, το 52 ήταν σίγουρα γαμάτο αλλά ακόμα και στους X-men "ξέφευγε".

 

Επίσης, προχωρά τα Hellblazer μέχρι και την περίοδο Garth Ennis, θα τα δεις όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες το παλιό Azrael με Jean Paul Valley και έπιασα από εκεί που το είχα αφήσει το Civil War της Marvel.

Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}


06. Sin City 2: Θανάσιμη γοητεία, Frank Miller (Anubis). {9.5/10}


07. Dark Entries, Ian Rankin και Werther Dell'Edera (Vertigo Crime). {8/10}


08. Τελευταίο Καταφύγιο, Χρήστος Μαρτίνης (Jemma Press). {8/10}


09. Τρεις σκιές, Cyril Pedrosa (Ηλίβατον). {8.5/10}


 


Πολύ ωραίο και ιδιαίτερα ξεχωριστό graphic novel, με ενδιαφέρουσα και αρκετά συγκινητική ιστορία και εξαιρετικά όμορφο σχέδιο, το οποίο ήταν απόλυτα ταιριαστό με το ύφος και τους σκοπούς της ιστορίας. Ο συγγραφέας και σχεδιαστής είπε να γράψει μια ιστορία με έντονα αλληγορικά στοιχεία, με αφορμή τον θάνατο ενός παιδιού και την επίδραση που έχει ένα τέτοιο τραγικό γεγονός στους γονείς του. Ακόμα και να μην πιάσετε την αλληγορία πίσω από την ιστορία, θα απολαύσετε σίγουρα την παραμυθένια αφήγηση, την περιπέτεια και την ένταση των χαρακτήρων για να γλιτώσουν από τις τρεις σκιές. Σαν βιβλίο διαβάζεται πολύ γρήγορα και μονοκοπανιά, μιας και δεν χωρίζεται σε κεφάλαια για να πεις ότι θα κάνεις ένα διάλειμμα και, άλλωστε, είναι τόσο ενδιαφέρον που δεν είναι εύκολο να το αφήσεις. Προτείνεται άνετα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να βρεθεί με ένα δεκάρικο σε γνωστό βιβλιοπωλείο της Αθήνας. 


Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το Μηχανικό Άνεμο του Αντώνη Φοράδη. Δεν έχω διαβάσει πολλά εφ κόμικς για να μπορώ να συγκρίνω, οπότε με δισταγμό λέω τη γνώμη μου: Βρήκα το σκίτσο ενδιαφέρον, αλλά την ιστορία αδύναμη, με πολλά κενά. Δεν μπορώ να πω δηλ. ότι με άγγιξε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2015. 23. The Terrible and Wonderful Reasons Why I Run Long Distances, Matthew "The Oatmeal" Inman: Μετριότατο ως κόμικ, αλλά φαίνεται να είναι κατάθεση ψυχής.

 

 

2015. 24. C is for Cthulhu,  Jason Ciaramella, Greg Murphy

 

H is for Hastur.

"Oh no, you said it!"

Αξιολάτρευτα εικονογραφημένο, τίμιο σε αυτό που ισχυρίζεται πως είναι -ένα αλφαβητάρι- και με εξαιρετικές πινελιές χιούμορ, όπως το παραπάνω. Ή το παρακάτω:

J is for John Raymond Lerasse.
"Cultists... Why'd it have to be cultists?"

 

 

2015. 25. Τα βουνά της τρέλας, H.P. Lovecraft, I.N.J. Culbard: Πιστή απόδοση, καθαρό σχέδιο, αλλά δε μου άρεσε καθόλου η εικονογράφηση της πόλης, ήταν πολύ... πώς να το πω, αμπαχάριστη. Της έλειπε το πτι πιμάν. 

 

2015. 26. Flex Mentallo, Grant Morrison, Frank Quitely: Φλεξ Κάψιμο. :D

 

2015. 27. Why Grizzly Bears Should Wear Underpants, Matthew "The Oatmeal" Inman: Επίσης μέτριο. ο Oatmeal δεν με πάει, δυστυχώς.

 

2015. 28. Indiana Jones Adventures Vol.I & II, Philip Gelatt & Rick Lacy (Vol. I) - Ethan Beavers (Vol. II): Καλούτσικο, χωρίς πολλές απαιτήσεις. Μάλλον μόνο για φανατικούς του Ίντυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κόμικ που διάβασα τελευταία:

 

Τα χρονικά του Δρακοφοίνικα. Μου άρεσε. Πάρα πολύ καλή δουλειά, τόσο στο στόρι όσο και στο φοβερό σχέδιο. Το είχα τσιμπήσει από την ComiCon στη Θεσσαλονίκη, με «δώρο» ένα σκιτσάκι της στιγμής στην πρώτη σελίδα από τον Ρούμπους. Ωραίος τύπος.

 

Wolverine: Old Man Logan. Κατεστραμμένος κόσμος με κυρίαρχους τους κακούς, ξεχασμένοι ήρωες, φρικτά μυστικά και οι απαραίτητες κομικικές ακρότητες. Καιρό είχα να διαβάσω τόσο δυνατή ιστορία υπερηρώων.

 

Incredible Hulk: The End. Μάλλον όχι η ιστορία που θα περίμενε κανείς με πρωταγωνιστή τον Χαλκ. Δεν έχει Hulk Smash και τέτοια, αλλά επικεντρώνεται στη σχέση Μπάνερ-Χαλκ, όχι τόσο στη σωματική δύναμη, αλλά στην ψυχική. Ποιος από τους δυο θα κερδίσει; Πολύ ενδιαφέρον.

Edited by Mesmer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2015. 29. The Dark Knight Returns, Frank Miller:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy: 

2015. 30. Batman: Year One, Frank Miller: :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy:  :worshippy: 

2015. 31. Guardians of thw Spear, Ferry-Ersel: Πιθανό να μην έχω διαβάσει μεγαλύτερη μπούρδα στα χρονικά. Δίδυμοι χωρισμένοι στη γέννα, ο ένας με τους Ναζί ο άλλος με τους καλούς, γκομενίτσες, λίγο περιστασιακό booby, Ναίτες, εξωγήινοι και Ίσις, Όσιρις, Σεθ και Σεκμέτ.

2015. 32. Get Jiro!, Anthony Bourdain, Joel Rose, Langdon Foss: ή δυστοπικού υποβάθρου νίντζα σουσάδικο. Καλό, αλλά θα μπορούσε και καλύτερο. Για τους λάτρεις του σούσι και τους αρνητές του δήθεν. 

Link to comment
Share on other sites

2015. 18. Locke and Key #4, Keys to the Kingdome, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι άλλη μια βαθιά συναισθηματική δέσμευση. Τα παιχνίδια με τη νόηση εξαιρετικά.

2015. 19. Locke and Key #5, Clockworks, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Λίγο background αλλά αρκετό για να μας τρελάνει!

2015. 20. Locke and Key #6, Alpha and Omega, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Και το υπέροχο, μοναδικό φινάλε. Μόνο ένα πράγμα δε μου άρεσε, η τελική τύχη του Bode. Αλλά χαλάλι. ΧΑ-ΛΑ-ΛΙ.

2015. 21. Locke and Key: Grindhouse, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Παλιακό σχέδιο, κι ικανοποιητικό σενάριο, ακόμη και στη μικρή φόρμα.

2015. 22. Locke and Key: Guide to Known Keys, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Συγκίνηση στην τελευταία βόλτα στο Lovecraft, Massachusses.

Που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα περιοδικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δυστυχώς. Εγώ τα έχω ηλεκτρονικά και μου τα δώσανε κιόλας, δεν τα βρήκα μόνη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2015. 18. Locke and Key #4, Keys to the Kingdome, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι άλλη μια βαθιά συναισθηματική δέσμευση. Τα παιχνίδια με τη νόηση εξαιρετικά.

2015. 19. Locke and Key #5, Clockworks, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Λίγο background αλλά αρκετό για να μας τρελάνει!

2015. 20. Locke and Key #6, Alpha and Omega, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Και το υπέροχο, μοναδικό φινάλε. Μόνο ένα πράγμα δε μου άρεσε, η τελική τύχη του Bode. Αλλά χαλάλι. ΧΑ-ΛΑ-ΛΙ.

2015. 21. Locke and Key: Grindhouse, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Παλιακό σχέδιο, κι ικανοποιητικό σενάριο, ακόμη και στη μικρή φόρμα.

2015. 22. Locke and Key: Guide to Known Keys, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Συγκίνηση στην τελευταία βόλτα στο Lovecraft, Massachusses.

Που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα περιοδικά;

 

Σίγουρα εδώ http://www.cosmicrealms.gr/, αλλά φαντάζομαι και στα περισσότερα κομιξάδικα, επίσης amazon, bookdepository κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

2015. 18. Locke and Key #4, Keys to the Kingdome, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι άλλη μια βαθιά συναισθηματική δέσμευση. Τα παιχνίδια με τη νόηση εξαιρετικά.

2015. 19. Locke and Key #5, Clockworks, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Λίγο background αλλά αρκετό για να μας τρελάνει!

2015. 20. Locke and Key #6, Alpha and Omega, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Και το υπέροχο, μοναδικό φινάλε. Μόνο ένα πράγμα δε μου άρεσε, η τελική τύχη του Bode. Αλλά χαλάλι. ΧΑ-ΛΑ-ΛΙ.

2015. 21. Locke and Key: Grindhouse, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Παλιακό σχέδιο, κι ικανοποιητικό σενάριο, ακόμη και στη μικρή φόρμα.

2015. 22. Locke and Key: Guide to Known Keys, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Συγκίνηση στην τελευταία βόλτα στο Lovecraft, Massachusses.

Που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα περιοδικά;

 

Σίγουρα εδώ http://www.cosmicrealms.gr/, αλλά φαντάζομαι και στα περισσότερα κομιξάδικα, επίσης amazon, bookdepository κτλ

 

Δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω ίντερνετ πιο πολύ αγοράζω από καταστήματα. Μπορείς να αγοράσεις κανονικά από εξωτερικό, λόγω capital controls;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω, οχι δεν μπορεις. Ή μαλλον μπορεις αλλά με καποιες (αρκετες) προϋποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

2015. 18. Locke and Key #4, Keys to the Kingdome, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι άλλη μια βαθιά συναισθηματική δέσμευση. Τα παιχνίδια με τη νόηση εξαιρετικά.

2015. 19. Locke and Key #5, Clockworks, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Λίγο background αλλά αρκετό για να μας τρελάνει!

2015. 20. Locke and Key #6, Alpha and Omega, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Και το υπέροχο, μοναδικό φινάλε. Μόνο ένα πράγμα δε μου άρεσε, η τελική τύχη του Bode. Αλλά χαλάλι. ΧΑ-ΛΑ-ΛΙ.

2015. 21. Locke and Key: Grindhouse, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Παλιακό σχέδιο, κι ικανοποιητικό σενάριο, ακόμη και στη μικρή φόρμα.

2015. 22. Locke and Key: Guide to Known Keys, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Συγκίνηση στην τελευταία βόλτα στο Lovecraft, Massachusses.

Που μπορώ να βρω τα συγκεκριμένα περιοδικά;

 

Σίγουρα εδώ http://www.cosmicrealms.gr/, αλλά φαντάζομαι και στα περισσότερα κομιξάδικα, επίσης amazon, bookdepository κτλ

 

Δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με τις αγορές μέσω ίντερνετ πιο πολύ αγοράζω από καταστήματα. Μπορείς να αγοράσεις κανονικά από εξωτερικό, λόγω capital controls;

 

Και εγώ νομίζω πως πλέον, όχι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

2015. 33. Guards! Guards!, Sir Terry Pratchett, Stephen Briggs, Graham Higgins: Φλύαρη μεταφορά ενός καταπληκτικού βιβλίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1/ Παιδιά γίνεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ αγορά κ από Amazon κ από Βook depository. Σύμφωνα με την ΠΝΠ: Για τις συναλλαγές αυτές καθορίστηκε ημερήσιο όριο από 300.000 ευρώ για κάθε μια από τις συστημικές τράπεζες Alpha Bank, Εθνική, Πειραιώς και Eurobank, και άλλες 90.000 ευρώ για την Τράπεζα Αττικής. Φυσικά, συνιστάται οι αγορές να γίνουν τις πρώτες ώρες της ημέρας, έτσι ώστε οι πιθανότητες εξάντλησης του ημερήσιου ορίου να είναι ελάχιστες.

Ενδεικτικά, αγόρασα χθες κ προχθές στις 00:01, 2 comics - 1 DVD - 1 video game από Amazon UK και book depository.

2/ Αν κάποιος θέλει να αγοράσει τους 6 τόμους του Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο-Υ Locke & key, μπορεί να το κάνει και από τα κομιξάδικα της Αθήνας, όπως το Solaris, το Relax your soul comics, το Jemma, το Tilt και ίσως και το public.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2015. 34. JinriseTom Taylor, Sohaib Awan, David Liss, Andrew Huerta, Mark Torres: Εντυπωσιακές εικόνες, σχετικά αδύναμο σενάριο, μηδέν υπόβαθρο των -μη υπερφυσικών ή εξωγήινων- ηρώων. Οι κακοί του είναι απολαυστικοί.

Link to comment
Share on other sites

2015. 35. Gullivar Jones - Warrior of MarsRoy Thomas, Gil Kane: Μια -ούτε καν χρυσή- μετριότητα του 1972-1974, βασισμένη στις νουβέλες του Edwin Lester Arnold. Έχει σχεδόν πανομοιότυπη ιστορία με τον Τζον Κάρτερ του Edgar Rice Burroughs, μόνο που προηγείται αυτής.

Link to comment
Share on other sites

...αυτό το καιρό:

 

ESSENTIAL MARVEL: "Tomb of Dracula" vol.2

 

των παμέγιστων Marv Wolfman (σενάριο-έκδοση) Gene Colan )σχέδιο-μελάνια) and friends

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2015. 36. The Lovecraft Anthology: Volume 2, H.P. Lovecraft, Dan Lockwood (Editor), Jamie Delano, Steve Pugh, Chris Lackey, Adrian Salmon, David Camus, Nicolas Fructus, Dwight L. MacPherson, Paul Peart-Smith, Chad Fifer, Bryan Baugh, Pat Mills, Attila Futaki, Benjamin Dickson, Mike McMahon, Simon Spurrier, Matt Timson,Warwick Johnson Cadwell: Κάποια καταπληκτικά, κάποια απλά μέτρια.

2015. 37. Hellboy, Vol. 1: Seed of Destruction, Mike Mignola, John Byrne: καρ-δού-λες. Ήξερα ότι αυτές οι στεγνές, γωνιώδεις γραμμές του Μινιόλα θα μου άρεσαν. Δεν ήξερα ότι θα τις λάτρευα. Next please. Α, κι ο Έιμπ είναι ο αγαπημένος μου. Μακράν.

2015. 38. Μαύρη Φουστανέλα: Η τριλογία,Χρήστος Σταμπουλής, Γιώργος Τσακιρέλλης: ένα πράγμα θα σας πω: χόι-χόι-χόι.

2015. 39. Age of Reptiles: Ancient Egyptians #1,Ricardo Delgado: εντυπωσιακό, χωρίς λόγια, κατά το δυνατόν παλαιοντολογικά ακριβές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2015. 40. Hellboy, Vol. 2: Wake the devil, Mike MignolaΠότε πήγε εντεκάμιση; Γιατί κλαίει η Σιδηρά Παρθένος; Πόσες φορές μπορεί να γεννηθεί ένα τέρας; Αγαπούσα από πάντα τις γυναίκες της Θεσσαλίας, τώρα τις αγαπώ ακόμη περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2015. 40. Hellboy, Vol. 2: Wake the devil, Mike Mignola: Πότε πήγε εντεκάμιση; Γιατί κλαίει η Σιδηρά Παρθένος; Πόσες φορές μπορεί να γεννηθεί ένα τέρας; Αγαπούσα από πάντα τις γυναίκες της Θεσσαλίας, τώρα τις αγαπώ ακόμη περισσότερο.

Σε νιώθω απόλυτα.

2015. 40. Hellboy, Vol. 2: Wake the devil, Mike Mignola: Πότε πήγε εντεκάμιση; Γιατί κλαίει η Σιδηρά Παρθένος; Πόσες φορές μπορεί να γεννηθεί ένα τέρας; Αγαπούσα από πάντα τις γυναίκες της Θεσσαλίας, τώρα τις αγαπώ ακόμη περισσότερο.

Σε νιώθω απόλυτα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2015. 41. We3, Grant Morrison, Frank Quitely

2015. 42. Hellboy, Vol. 3: The Chained Coffin and Others, Mike Mignola

2015. 43. Hellboy, Vol. 4: The Right Hand of Doom, Mike Mignola 

2015. 44. Hellboy, Vol. 5: Conqueror Worm, Mike Mignola

2015. 45. Hellboy, Vol. 6: Strange Places, Mike Mignola

2015. 46. Hellboy, Vol. 7: The Troll Witch and Others, Mike Mignola

2015. 47. Hellboy, Vol. 8: Darkness Calls, Mike Mignola

2015. 48. Hellboy, Vol. 9: The Wild Hunt, Mike Mignola

2015. 49. Hellboy, Vol. 10: The Crooked Man and Others, Mike Mignola

2015. 50. Hellboy, Vol. 11: The Bride of Hell and Others, Mike Mignola

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..