Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

Διάβασα το Όσο πατάει η γάτα, από την σειρά Καστράτο και Λουκρητία, του Αρκά. Είχα ξεχάσει τις ξεκαρδιστικές ατάκες της Λουκρητίας. Υπάρχουν μπόλικα κόμικς του Αρκά στο Scribd, οπότε θα διαβάσω και άλλα.

 

Τελείωσα στα γρήγορα και τα δυο μικρά με τους τίτλους Αταίριαστοι έρωτες και Τρελοί συνδυασμοί, έβγαζαν γέλιο αλλά πιστεύω καμία σχέση με άλλα κόμικς του Αρκά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα κι εγώ κάτι GN πρόσφατα.

 

Ένα από αυτά ήταν το "Solomon Kane: Το κάστρο του Διαβόλου", από τη Dark Horse σε μετάφραση από τις εκδόσεις Anubis. Αποτελεί μεταφορά μισοτελειωμένης ιστορίας του R.E. Howard σε σενάριο του Scott Allie και σχέδιο του Mario Guevara (αγνοείστε το εξώφυλλο του Mike Mignolla, ελάχιστη σχέση έχει με το σχέδιο μέσα). Ο γνωστός πουριτανός εκδικητής συναντάει έναν κρεμασμένο άντρα όσο ταξιδεύει στον Μέλανα Δρυμο και μαθαίενι ότι υπεύθυνος είναι ο τοπικός βαρόνος - μόνο πως η επίσκεψη του στο κάστρο του φαίνεται ότι όλα αυτά είναι συκοφαντίες - ή μήπως όχι;

Συνολικά, ενδιαφέρον S&S comic αλλά του λείπει η ένταση που έκανε τα Conan της Dark Horse τόσο καλά, οι φαν του πουριτανού όμως δε θα μείνουν παραπονεμένοι - εγώ πάντως δεν έμεινα.

 

Το Hellblazer έπαψα να το παρακολουθώ σε μηνιαία βάση από το 2009 (στο 255, τέλος του Storyline Scab), όμως φροντίζω και διαβάζω τα Graphic Novel (από το Scab και μετά). Έτσι λοιπόν, διάβασα και το Phantom Pains (276-282) σε σενάριο Peter Milligan. Το run του Milligan ως τώρα με έχει αφήσει με ανάμεικτες εντυπώσεις. Πάει μεν μπροστά το storyline και τον χαρακτήρα του John Constantine (ειδικά το Bloody Carnation άλλαξε ριζικά το χαρακτήρα του ήρωα) αλλά οι ιστορίες που διαβάζουμε είναι λίγο flat (από την άλλη όμως δεν είναι τα επαναλαμβανόμενα storylines των τελευταίων 4-5 χρόνων). Στα πολύ θετικά είναι οι ιστορίες με σχέδιο του Simon Bisley (Slaine: the horned God) που ανταμείβουν οπτικά τον αναγνώστη.

Έχω και το Pandemonium που θα διαβάσω μία από τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ιστορία Μπάτμαν που έχει βγει εδώ και χρόνια.Και με καλό σκίτσο!

Θα ολοκληρωθεί σε 3 τόμους. Μην το χάσετε, σπέρνει!

 

post-1610-0-27179100-1339949079_thumb.jpg

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ύστερα από την ανάγνωση των Dragonlance Chronicles, έπιασα και το κόμικ. Το έχω από το πολύ καλό περιοδικό Fantasy Heroes που έβγαζε η Anubis πριν από μερικά χρόνια. Δυστυχώς όμως μόνο τα δύο πρώτα βιβλία, δεν έβγαλαν και για το τρίτο. Πολύ- πολύ ωραίο σχέδιο και χρώματα. Όπου χρειάστηκε να αφαιρεθεί κάτι για πρακτικούς λόγους, έγινε πολύ καλά και δεν επηρέασε καθόλου την ιστορία. Μου άρεσαν πάρα πολύ οι φιγούρες των Στερμ και Κάραμον, και φυσικά οι δράκοι. Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος και θα κοιτάξω να πάρω και το τρίτο μέρος κάποια στιγμή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η καλύτερη ιστορία Μπάτμαν που έχει βγει εδώ και χρόνια.Και με καλό σκίτσο!

Θα ολοκληρωθεί σε 3 τόμους. Μην το χάσετε, σπέρνει!

 

post-1610-0-27179100-1339949079_thumb.jpg

 

Τι να σου πω. Εμένα το New 52 με έχει απογοητεύσει. 3-4 καλές σειρές (Άνιμαλ μαν κτλπ) και μετά 90-ντίλα και άγιος ο Liefled. Ο Snyder κάτι κάνει αλλά για κάποιο λόγο δε μου φαίνεται τόσο καλός όσο θεωρείται. Φυσικά, θα κριθεί στο τέλος της "θητείας" του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτό μάλλον είναι το πρώτο μου ποστ σ'αυτό το τόπικ. Εξαιρώντας τα κλασσικά του Goscinny, δεν είμαι φαν των κόμικς, κι ούτε πρόκειται να αλλάξει αυτό σύντομα.

 

Παρ'όλ'αυτά, μετά από ένα άρθρο σε ιστοσελίδα, έπιασα να διαβάσω το "Y: The Last Man".

 

Η ενδιαφέρουσα ιδέα -όλα τα θηλαστικά με Υ-χρωμόσωμα πέφτουν νεκρά, εκτός από έναν 22χρονο και το κατοικίδιο πιθηκάκι του- με τράβηξε. Ενδιαφέρον apocalypse.

Το τέλειωσα σε 3 μέρες. Είναι γενικά πολύ καλογραμμένο, γεμάτο πετυχημένα cliffhangers (κανένα πρόβλημα αν έχεις όλα τα τεύχη μαζεμένα, μάλλον μαρτυρικό όταν περιμένεις ένα μήνα για να βγει το επόμενο, εδώ μια βδομάδα δεν αντέχεται σε πολλές σειρές) και έχει αρκετά σημεία που θα γελάσεις ή θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.

Το πιο σημαντικό για μένα, κι αυτό που με κράτησε: Έχει πεντακάθαρο σχέδιο και γραμμικά πάνελς. Το γενικό μου πρόβλημα με όσα κόμικς έχω πιάσει είναι αυτό, αλλά εδώ δεν υπήρχε κανένα τέτοιο ζήτημα.

60 τεύχη: ούτε άπειρα, ούτε λίγα. Ιδέα με αρχή-μέση-τέλος και ελάχιστες κοιλιές.

Πλοκή-κείμενα-σχέδιο, όλα win.

Recommended.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ντίνο για το Y the last man που το διάβασα και εγώ πρόσφατα. Με κράτησε, είχε διάσπαρτα πανέξυπνα σχόλια και γενικά το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει από κόμικ. Παράλληλα συνεχίζω το The Walking Dead όχι με την ένταση που διάβαζα στο #50 και στο #60 αλλά σίγουρα με ενδιαφέρον. Με κουράζει που βγαίνει ένα κόμικ το δίμηνο σχεδόν και ότι είναι τόσο μικρό αλλά γουστάρω τον Kirkman για την ακομπλεξάριστη απεικόνιση του μεταποκαλυτπικού κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοντεύω να τελειώσω το Locke & Key Vol. 1 των Joe Hill και Gabriel Rodriguez. Γαμάτο σχέδιο και ενδιαφέρουσα ιστορία.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν κάτι μέρες βρήκα σε πολύ καλή προσφορά τον πρώτο τόμο της manga σειράς Deathnote με τον τίτλο Ανία. Είναι το πρώτο μου manga. Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να μάθω τον περίεργο τρόπο ανάγνωσης και μετά από λίγες σελίδες άρχισε να μου αρέσει πολύ. Το λοιπόν: Ξετρελάθηκα! Πολύ ωραίο στιλ στο σχέδιο και η ιστορία πολύ, πολύ ιντριγκαδόρικη και ενδιαφέρουσα. Επίσης είναι χορταστικό, μιας και είναι 200 σελίδες ιστορία και ιδιαίτερα εθιστικό, αφού δεν το άφησα καθόλου από τα χέρια μου. Το κακό είναι ότι τώρα θέλω να διαβάσω την συνέχεια και βέβαια οι υπόλοιποι τόμοι δεν είναι σε προσφορά. Θα αγοράζω έναν-έναν τους τόμους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι μέρες βρήκα σε πολύ καλή προσφορά τον πρώτο τόμο της manga σειράς Deathnote με τον τίτλο Ανία. Είναι το πρώτο μου manga. Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να μάθω τον περίεργο τρόπο ανάγνωσης και μετά από λίγες σελίδες άρχισε να μου αρέσει πολύ. Το λοιπόν: Ξετρελάθηκα! Πολύ ωραίο στιλ στο σχέδιο και η ιστορία πολύ, πολύ ιντριγκαδόρικη και ενδιαφέρουσα. Επίσης είναι χορταστικό, μιας και είναι 200 σελίδες ιστορία και ιδιαίτερα εθιστικό, αφού δεν το άφησα καθόλου από τα χέρια μου. Το κακό είναι ότι τώρα θέλω να διαβάσω την συνέχεια και βέβαια οι υπόλοιποι τόμοι δεν είναι σε προσφορά. Θα αγοράζω έναν-έναν τους τόμους...

 

Επίσης υπάρχει σε σειρά anime, ταινίες anime και ταινίες με ηθοποιούς, όλα εξίσου καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι μέρες βρήκα σε πολύ καλή προσφορά τον πρώτο τόμο της manga σειράς Deathnote με τον τίτλο Ανία. Είναι το πρώτο μου manga. Δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να μάθω τον περίεργο τρόπο ανάγνωσης και μετά από λίγες σελίδες άρχισε να μου αρέσει πολύ. Το λοιπόν: Ξετρελάθηκα! Πολύ ωραίο στιλ στο σχέδιο και η ιστορία πολύ, πολύ ιντριγκαδόρικη και ενδιαφέρουσα. Επίσης είναι χορταστικό, μιας και είναι 200 σελίδες ιστορία και ιδιαίτερα εθιστικό, αφού δεν το άφησα καθόλου από τα χέρια μου. Το κακό είναι ότι τώρα θέλω να διαβάσω την συνέχεια και βέβαια οι υπόλοιποι τόμοι δεν είναι σε προσφορά. Θα αγοράζω έναν-έναν τους τόμους...

 

Επίσης υπάρχει σε σειρά anime, ταινίες anime και ταινίες με ηθοποιούς, όλα εξίσου καλά :)

 

Το έχω υπόψιν, όλα είναι στην watchlist μου στο IMDb...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Το Φάντασμα, του Jeong-Hyun Seok, εκδόσεις Jemma Press. Το είχα βρει στο παζάρι του Φανταστικού Κόσμου ένα καλοκαίρι, με 2 ευρώ, γι'αυτό και το πήρα. Σε γενικές γραμμές δεν μου πολυάρεσε, μιας και οι πρώτες σελίδες και λίγο προς την μέση μου φάνηκαν κάπως μπερδεμένες, ίσα που έβγαζα νόημα. Ίσως έφταιγε που ήταν δυνατά η τηλεόραση στο ίδιο δωμάτιο που διάβαζα, δεν ξέρω. Γενικά το σχέδιο ήταν καλούτσικο, αλλά εννοείται πως έχω δει και πολύ καλύτερα. Σαν ιστορία είχε το ενδιαφέρον της και η κεντρική, βασική ιδέα μου άρεσε. Πάντως σίγουρα δεν θα έσκαγα 15 ευρώ για να το αγοράσω, ούτε καν 10.

Επίσης διάβασα δυο Λούκι Λουκ, το Κοράκι και το Κάνυον Απάτσι, από αυτά που έδωσε το Έθνος της Κυριακής τις δυο τελευταίες Κυριακές. Εννοείται τα ευχαριστήθηκα και τα δυο το ίδιο, τα σχέδια εξαιρετικά, οι ιστορίες ενδιαφέρουσες και το χιούμορ τέλειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γιωργο εχω παρει και εγω το φαντασμα και η γνωμη μου συμπιπτει με την δικη σου - μετριο αναγνωσμα και η υποθεση του ειναι συγκεχυμενη

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

.

 

1/ Chew : πρωτότυπο, έξυπνο, διασκεδαστικό

2/ Wasteland : αν ποτέ αποφασίσει ο Antony Johnston να το τελειώσει - και να σταματήσει να παίζει dead space - θα μιλάμε για ένα sci-fi έπος.

3/ Locke and Key : o γιος του Stephen king, o γιος του Stephen king, o γιος του Stephen king...

4/ Walking dead : οι ζωντανοί νεκροί είμαστε εμείς

Edited by wasteland
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά εγώ διαβάζω μάνγα. Αυτή τη στιγμή διαβάζω Deadman wonderland το οποίο είναι υπερκαταπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τυχαία σειρά

 

-- Saga, διαστημική space opera με ήρωες που αναγνωρίζεις απο την καθημερινότητα. Και μια ιστορία αγαπης, φυσικά...

 

-- Chew, αυτό εκατσα να το κοιτάξω γιατί το έχει ο Wasteland πρωτο και καλύτερο και κόλλησα. Είναι όλα όσα υπόσχεται ο κατασκευαστής και παραπάνω. Σ' αυτά τα τελευταία τεύχη βουρκωσε το ματακι μου όμως.

 

-- Revival, μικρή αμερικάνικη κωμόπολη, νεκροί που δεν κάθονται στον τάφο τους. Αυτά που ξέρουμε και αγαπάμε δηλαδή.

 

-- Locke & Key, ότι έχω πει για τα βισματα του Τζο Χιλ, τα παίρνω πίσω. Τον Αύγουστο τελειώνει οπότε θα μου περάσει κι ο φόβος ότι μπορει και να μείνουμε στα κρυα του λουτρού. Για τα άλλα δεν ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία, το 'χω ρίξει κι εγώ στα Κόμικς...

 

-Την προηγούμενη εβδομάδα, διάβασα  το Μεγάλο Σήριαλ 'Αστυνομικές Ιστορίες' με τον ...Μίκυ Μάους να λύνει την μία υπόθεση μετά την άλλη. Ορισμένες ήταν καλές, ορισμένες όχι και τόσο, αλλά  και μόνο για το  γέλιο που έριξα σε ένα  σκίτσο της τελευταίας ιστορίας, άξιζε η αγορά.

 

-Σήμερα, μετά από προσπάθεια  δύο ετών, κατάφερα να   φτάσω -επιτέλους-  τους Ιάπωνες  και πλέον είμαι στο  700ο  επεισόδειο του Detective Conan(εννοείται πως από ένα σημείο κι έπειτα, τα filler τα περνούσα 10-10), αλλα επειδή    δεν μπορούσα να περιμένω  δύο βδομάδες για το επόμενο -επικό όπως αποδείχτηκε arc-   ξεκίνησα να διαβάζω το manga. Μάλλον με βλέπω να  το συνεχίζω με το manga, γιατί το 2014 θα έχουμε σημαντικές εξελίξεις  στο κεντρικό plot και δεν λέει να  τις μάθω το 2015 απ' το anime(όχι ότι δεν θα το βλέπω κι αυτό πάντως!). 

 

-Πριν κάνα μισάωρο, τελείωσα  ακόμη  ένα Μεγάλο Σήριαλ, ' 'Μυστικός Πράκτωρ Ντόναλντ Ντακ: Αποστολή στον πυρήνα της Γης' όπου είναι ο δεύτερος τόμος με τις περιπέτειες του Ντόναλντ Ντακ ως  James Bond και τα έσπασε. Πραγματικά, η δομή της κάθε ιστορίας έιναι περίπου ως εξής: ανατροπή-ανατροπή-ανατρπή-ανατροπή κ.ο.κ με αποτέλεσμα να χάνεις τα αυγά και τα πασχάλια απ' τα πολλά plot twists, αλλά το κεντρικό  plot είναι πολύ καλό και τώρα  πρέπει να περιμένω για το επόμενο καλοκαίρι( και αν...) για την συνέχεια :(

 

-Τέλος, αύριο ή μεθαύριο, εξαρτάται από το πότε θα μου το πακετάρει ο Θείος, θα διαβάσω  το Dexter #1 και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί  ύστερα από ενάμιση χρόνο θα διαβάσω κάτι σχετικό με  τον αγαπητό Ντεξτεράκο!

 

Edit: Μόλις το διάβασα.  Καλό ήταν, αν και  πολύ μικρό.

Υπομονή μέχρι τον Αύγουστο τώρα...

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα το ''Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ'' του Ντον Ρόσα. Για όσους δεν το γνωρίζουν (όπως δεν το ήξερα και εγώ προτού διαβάσω το κόμικ) ο Ντον Ρόσα θεωρείται ο σημαντικότερος διάδοχος του Καρλ Μπαρκς, του δημιουργού του Σκρουτζ. Όταν ο τελευταίος αποσύρθηκε το 1966, ανέλαβε να συνεχίσει τις περιπέτειες του ζάμπλουτου και τσιγγούνη θείου του Ντόναλντ Ντακ. Η δουλειά του έτυχε θριαμβευτικής υποδοχής, οπότε και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι.

 

Η συγκεκριμένη δουλειά αποτελείται από δώδεκα μέρη που δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό ''Κόμιξ'' από τον Οκτώβριο του 1996, ως και τον Σεπτέμβριο του 1997. Ξεκινάει με τον δεκάχρονο (μπορείτε να το φανταστείτε;) Σκρουτζ να ακούει τον πατέρα του να διηγείται τα χαμένα μεγαλεία των προγόνων του. Κάτι που του έδωσε το κίνητρο να ορκιστεί πως μία μέρα θα γίνει το πλουσιότερο παπί που υπήρξε ποτέ. Παρακολουθούμε έτσι τις περιπλανήσεις του σε κάθε πιθανή και απίθανη γωνία του κόσμου. Βλέπουμε τις αναμετρήσεις του με κάθε λογής απατεώνες και επικίνδυνους κακοποιούς, τις κακουχίες που πέρασε καθώς και το τίμημα που κλήθηκε να πληρώσει για να φτάσει στην κορυφή.

 

Πολύ καλή ιστορία που οι φανς του εκκεντρικού εκατομμυριούχου θα ευχαριστηθούν μία φορά παραπάνω. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι τέτοιος, μιας και μικρός τα λίγα κόμικς που είχα διαβάσει ήταν κυρίως Ποπάυ. Έστω και έτσι όμως πέρασα καλά και το προτείνω ανεπιφύλακτα για ένα ευχάριστο απόγευμα. Πολύ ωραία και κατατοπιστικά τα εισαγωγικά σχόλια πριν από την κάθε ιστορία.

Edited by Δημήτρης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κάθε μήνα που έβγαινε το "κόμιξ", ήξερα πως θα περάσω καλά όταν δημοσιευόταν ιστορία του Ρόσα και του Ουίλιαμ Βαν Χορν! Ο Ντον Ρόσα γράφει κατά την γνώμη μου τις καλύτερες παπιοιστορίες. Το σχέδιο του είναι περιεκτικότατο και γεμάτο ημι-κρυφές εικόνες που αν τις προσέξεις είναι πολύ πετυχημένες!  

Edited by Tyelcur
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα ασχολήθηκα κι εγώ με τους Watchmen των Moore-Gibbons-Higgins. Είπα ότι θα διάβαζα ένα τεύχος την ημέρα, αλλά πού... Σε δύο μερούλες το είχα τελειώσει, και να σημειωθεί παρακαλώ ότι έχει περισσότερο κείμενο κι από νοβελέτα. Αναρωτιέμαι πόσο περισσότερο θα μου άρεσε (για όσους δεν κατάλαβαν το λάτρεψα), αν το end δεν ήταν happy για το ζευγαράκι της Αγίας Παρασκευής.

 

Διάβασα επίσης (ή μάλλον ξεφύλλισα, γιατί δεν την πάλεψα να του δώσω περισσότερη προσοχή από ένα περιοδικό) το 1453, του Ορέστη Μανούσου. Βαρετό αλλά με όραμα που όμως δεν καταφέρνει να υλοποιήσει ικανοποιητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ'' του Ντον Ρόσα. Για όσους δεν το γνωρίζουν (όπως δεν το ήξερα και εγώ προτού διαβάσω το κόμικ) ο Ντον Ρόσα θεωρείται ο σημαντικότερος διάδοχος του Καρλ Μπαρκς, του δημιουργού του Σκρουτζ. Όταν ο τελευταίος αποσύρθηκε το 1966, ανέλαβε να συνεχίσει τις περιπέτειες του ζάμπλουτου και τσιγγούνη θείου του Ντόναλντ Ντακ. Η δουλειά του έτυχε θριαμβευτικής υποδοχής, οπότε και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι.

 

Η συγκεκριμένη δουλειά αποτελείται από δώδεκα μέρη που δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό ''Κόμιξ'' από τον Οκτώβριο του 1996, ως και τον Σεπτέμβριο του 1997. Ξεκινάει με τον δεκάχρονο (μπορείτε να το φανταστείτε;) Σκρουτζ να ακούει τον πατέρα του να διηγείται τα χαμένα μεγαλεία των προγόνων του. Κάτι που του έδωσε το κίνητρο να ορκιστεί πως μία μέρα θα γίνει το πλουσιότερο παπί που υπήρξε ποτέ. Παρακολουθούμε έτσι τις περιπλανήσεις του σε κάθε πιθανή και απίθανη γωνία του κόσμου. Βλέπουμε τις αναμετρήσεις του με κάθε λογής απατεώνες και επικίνδυνους κακοποιούς, τις κακουχίες που πέρασε καθώς και το τίμημα που κλήθηκε να πληρώσει για να φτάσει στην κορυφή.

 

Πολύ καλή ιστορία που οι φανς του εκκεντρικού εκατομμυριούχου θα ευχαριστηθούν μία φορά παραπάνω. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι τέτοιος, μιας και μικρός τα λίγα κόμικς που είχα διαβάσει ήταν κυρίως Ποπάυ. Έστω και έτσι όμως πέρασα καλά και το προτείνω ανεπιφύλακτα για ένα ευχάριστο απόγευμα. Πολύ ωραία και κατατοπιστικά τα εισαγωγικά σχόλια πριν από την κάθε ιστορία.

 

Εύγε, νέε μου. Και έλεγα "μα Disney δε διαβάζει κανείς εδώ μέσα;".

Λοιπόν, το συγκεκριμένο υπάρχουν πολλοί λόγοι να αρέσει ακόμα και σε όσους δεν είναι ιδιαίτερα φαν των παπιών, διότι έχει μέσα και ιστορικά γεγονότα της εποχής που καλύπτει η ζωή του Σκρουτζ, δηλαδή 1867-1947: έκρηξη της Κρακατόα το 1883, πυρετό του χρυσού το 1896, εποχή των καουμπόηδων και της άγριας δύσης μέχρι το 1900 χοντρικά, ρωσική επανάσταση το 1917, οικονομική κρίση το 1929, τυχαίες συναντήσεις με γνωστά ιστορικά πρόσωπα κλπ κλπ. Ο Ρόσα παίρνει σαν υλικό τα όσα λέει ο Μπαρκς στις δικές του ιστορίες για τη ζωή του Σκρουτζ και καλύπτει τα κενά με ό,τι ενδιαφέρον συνέβαινε εκείνη την εποχή στην παγκόσμια ιστορία. Εκτός από αυτό με τα δώδεκα μέρη, υπάρχει και ένας άλλος τόμος που λέγεται "Τα χαμένα επεισόδια", με ιστορίες του Ρόσα με επιπλέον περιστατικά από τη ζωή του Σκρουτζ, εμβόλιμα χρονικά στο "Βίο και Πολιτεία". Ίσως ακόμα καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, γιατί δε δεσμεύεται από τα στοιχεία που δίνει ο Μπαρκς και την ανάγκη να τα χωρέσει όλα αυτά σε ένα λογικό χρονικό πλαίσιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα το ''Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ'' του Ντον Ρόσα. Για όσους δεν το γνωρίζουν (όπως δεν το ήξερα και εγώ προτού διαβάσω το κόμικ) ο Ντον Ρόσα θεωρείται ο σημαντικότερος διάδοχος του Καρλ Μπαρκς, του δημιουργού του Σκρουτζ. Όταν ο τελευταίος αποσύρθηκε το 1966, ανέλαβε να συνεχίσει τις περιπέτειες του ζάμπλουτου και τσιγγούνη θείου του Ντόναλντ Ντακ. Η δουλειά του έτυχε θριαμβευτικής υποδοχής, οπότε και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι.

 

Η συγκεκριμένη δουλειά αποτελείται από δώδεκα μέρη που δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό ''Κόμιξ'' από τον Οκτώβριο του 1996, ως και τον Σεπτέμβριο του 1997. Ξεκινάει με τον δεκάχρονο (μπορείτε να το φανταστείτε;) Σκρουτζ να ακούει τον πατέρα του να διηγείται τα χαμένα μεγαλεία των προγόνων του. Κάτι που του έδωσε το κίνητρο να ορκιστεί πως μία μέρα θα γίνει το πλουσιότερο παπί που υπήρξε ποτέ. Παρακολουθούμε έτσι τις περιπλανήσεις του σε κάθε πιθανή και απίθανη γωνία του κόσμου. Βλέπουμε τις αναμετρήσεις του με κάθε λογής απατεώνες και επικίνδυνους κακοποιούς, τις κακουχίες που πέρασε καθώς και το τίμημα που κλήθηκε να πληρώσει για να φτάσει στην κορυφή.

 

Πολύ καλή ιστορία που οι φανς του εκκεντρικού εκατομμυριούχου θα ευχαριστηθούν μία φορά παραπάνω. Εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι τέτοιος, μιας και μικρός τα λίγα κόμικς που είχα διαβάσει ήταν κυρίως Ποπάυ. Έστω και έτσι όμως πέρασα καλά και το προτείνω ανεπιφύλακτα για ένα ευχάριστο απόγευμα. Πολύ ωραία και κατατοπιστικά τα εισαγωγικά σχόλια πριν από την κάθε ιστορία.

 

Εύγε, νέε μου. Και έλεγα "μα Disney δε διαβάζει κανείς εδώ μέσα;".

Λοιπόν, το συγκεκριμένο υπάρχουν πολλοί λόγοι να αρέσει ακόμα και σε όσους δεν είναι ιδιαίτερα φαν των παπιών, διότι έχει μέσα και ιστορικά γεγονότα της εποχής που καλύπτει η ζωή του Σκρουτζ, δηλαδή 1867-1947: έκρηξη της Κρακατόα το 1883, πυρετό του χρυσού το 1896, εποχή των καουμπόηδων και της άγριας δύσης μέχρι το 1900 χοντρικά, ρωσική επανάσταση το 1917, οικονομική κρίση το 1929, τυχαίες συναντήσεις με γνωστά ιστορικά πρόσωπα κλπ κλπ. Ο Ρόσα παίρνει σαν υλικό τα όσα λέει ο Μπαρκς στις δικές του ιστορίες για τη ζωή του Σκρουτζ και καλύπτει τα κενά με ό,τι ενδιαφέρον συνέβαινε εκείνη την εποχή στην παγκόσμια ιστορία. Εκτός από αυτό με τα δώδεκα μέρη, υπάρχει και ένας άλλος τόμος που λέγεται "Τα χαμένα επεισόδια", με ιστορίες του Ρόσα με επιπλέον περιστατικά από τη ζωή του Σκρουτζ, εμβόλιμα χρονικά στο "Βίο και Πολιτεία". Ίσως ακόμα καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, γιατί δε δεσμεύεται από τα στοιχεία που δίνει ο Μπαρκς και την ανάγκη να τα χωρέσει όλα αυτά σε ένα λογικό χρονικό πλαίσιο.

 

 

Thanks αλλά λίγο δύσκολο να διαβάσω κάτι άλλο. Το λέω αυτό από την άποψη ότι προτιμώ να αγοράσω ένα βιβλίο από ένα κόμικ. Και αυτό που διάβασα, από φίλο το δανείστηκα. Μονάχα αν βρω καμία προσφορά σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Δεν αποκλείεται πάντως αυτό μιας και κυκλοφορούν στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Νέα Ακτίνα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αντιρίξ και Συμφωνίξ ότι και όπου τα βρω, που παρεμπιπτόντως είναι κορυφή,ίσως τα πιο αστεία κόμιξ που έχω διαβάσει ποτέ(αν και σχετικά άγνωστα).

Επίσης βρήκα όλα τα Λούκι Λουκ και τα τίμησα,μερικά καλά και κάποια κάτω του μετρίου.

Τέλος Κόμιξ από Μπάρκς και Ρόσα(τα κλασσικά δηλαδή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι για την ύπαρξη τούτου του topic :clap:

 

Λοιπόν, το τελευταίο κόμικ που διάβασα ήταν "Η Μεγάλη Απάτη" από την αγαπημένη Jemma press, των Mandrafina και Trillo. Μιλάμε για ένα κόμικ στο στυλ των film noir. Αν σας άρεσε η Casablanca, σας το προτείνω. Έχει το σενάριο που θα περίμενε κανείς σε noir έργο, με σπάσιμο του 4ου τοίχου (χωρίς να χάνεται η δύναμη της ιστορίας), εξαιρετικό σχέδιο και είναι χορταστικότατο, καθώς ξεπερνά τις 125 σελίδες.

 

Από σειρές, διαβάζω τα τελευταία τεύχη του υπερηρωικού "Injustice: Gods Among Us" που είναι εξαιρετικό, και τελείωσα πρόσφατα την καταπληκτική σειρά τρόμου του Joe Hill (του King ο γιος) και του Rodriguez "Locke and Key".

 

Αυτές τις μέρες ήμουν κολλημένη στο γραφείο για να κάνω το δικό μου τετρασέλιδο που θα πάει στο Comicdom (να πάτε οι εν Αθήναις, είναι ωραίο πανηγύρι!). Όποιος θέλει προτάσεις γενικώς για comics μπορεί να δει τούτο το αρθράκι μου  http://fantasia-portal.blogspot.gr/2013/11/comics-fan.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Injustice είναι όντως πολύ καλό. Όποιος διστάζει να το διαβάσει επειδή είναι βασισμένο στην πλοκή του ομώνυμου video-game, ας ξεχάσει τον δισταγμό του, trust me. Μου θύμισε λίγο το Kingdom Come (το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα, by the way).

 

Επίσης, μιας και αναφέρθηκε το Comicdom, πέρα από τo Con τον Απρίλιο (στο οποίο εννοείται ότι σας περιμένουμε όλους), ξεκινάει στις 19 η έκθεση Εν Αιθρία, που θα διαρκέσει μέχρι το τέλος του μήνα. Για όσους θα είστε Αθήνα κάποια από αυτές τις μέρες, να αναφέρω ότι τα παιδιά έχουν ρίξει πολύ δουλειά για τη συγκεκριμένη διοργάνωση και αξίζει να της ρίξετε μια ματιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..