Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 2 votes

Ποια κόμικς διαβάζετε?

• Please log in to reply
349 replies to this topic

#21 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 07 Σεπτέμβριος 2006 - 14:11

Εγώ πρόσφατα τελείωσα το Transmetropolitan ενώ παρακολουθώ(διαβάζω καθώς βγαίνουν) τα Walking Dead, Wormwood, American Virgin(B.C).

†††Est. 2004†††

#22 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.535 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 07 Σεπτέμβριος 2006 - 14:42

Εγώ πάλι έχω προσθέσει στη λίστα και τα Conan της Dark Horse (όταν ο άνουβις βγάζει τόμο)
To American Virgin τί λέει North;
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#23 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 08 Σεπτέμβριος 2006 - 00:32

Δεν είναι και άσχημο εδώ που τα λέμε...το σκίτσο είναι πολύ καλό, το στόρυ σχετικά ενδιαφέρον...βασικά θα δείξει. Στην αρχή ήταν λίγο ενοχλητικά χαζό ενώ αργότερα γίνεται πιο γαμάτο.

†††Est. 2004†††

#24 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 08 Σεπτέμβριος 2006 - 01:37

Απο τις καλύτερες σειρές είναι η καινούρια της Marvel με γενικό τίτλο civil war. Πραγματικά το καλύτερο σενάριο σε υπερηρωικά κόμικ και σηματοδοτεί την επανεμφάνιση του Θώρ!!
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#25 BunnyDee

BunnyDee
  • Members
  • 195 posts
  • Όνομα:Mel

Posted 30 Οκτώβριος 2006 - 07:58

Περα απο IC τιτλους (πολυ επιλεκτικα) και Civil War (αγαπαμε Straczynski κι ας πεταξε στον Spidey τη μεγαλυτερη πατατα που εχει πεταξει ανθρωπος στην ιστορια του comics writing), ε, Runaways, Y: The Last Man μεχρι συντομου τελους, Fables, Eternals (οποτε κατσει), Nextwave (οποτε βγει :p), Authority, και συντομα θελω και να αρχισω το Pride of Baghdad και το American Virgin αλλα δεν εκατσε ακομα (χρονος χρονος χρονος).

Οσο για το Walking Dead, ρε γμτ, θεωρω πως εχει τραγικο γραψιμο οσο διαβασα, και παρολ' αυτα ολοι το επευφημουν... Τι τρεχει;
If I blow your mind, do you promise not to think in my mouth?
Posted Image
...Bunnies like to talk too much...
...and draw a bit...
...and laugh aplenty!

#26 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 30 Οκτώβριος 2006 - 14:26

To Walking Dead γίνεται μάλλον χειρότερο και χειρότερο όσο πάει...Έχει ξεχάσει τα ζόμπι και τώρα θυμίζει ποιο πολύ Mad Max και ατίθασα νιάτα...Yawn.
Το Εxterminators είναι αρκετά καλό, με δολοφονικές ραδιενεργές κατσαρίδες, ενώ διαβάζω σταθερά DMZ και American Virgin(ε όταν βγαίνει).

†††Est. 2004†††

#27 vampirella_kk19

vampirella_kk19
  • Members
  • 52 posts
  • Όνομα:Katherine

Posted 01 Νοέμβριος 2006 - 11:41

Αγόρασα τα Graphic Novels του Αρκά, το "Wet Moon" και το "Vampire in love". Το δεύτερο, έχει ωραίο σχέδιο. Το τρίτο έχει εντελώς παρακμιακό σχέδιο για αυτό με τράβηξε. Ίδωμεν. :)
Always love your enemies - nothing annoys them so much...

Posted Image

#28 Nienna

Nienna

Deſideri Regina Omnium atque Pruprucorum ac Micium Genetrix

• Members
  • 2.103 posts
  • Όνομα:Αταλάντη (Αλίνα) Αντωνίου, ενίοτε Μικ.

Posted 01 Νοέμβριος 2006 - 13:05

Εγώ δεν έχω διαβάσει πολλά comics στη ζωή μου, αν και μ΄αρέσει φοβερά να χαζεύω τις εικόνες. Ο λόγος είναι άθλιος, χρειάζομαι πολλά-πολλά γράμματα. [:tongue:]

Σοβαρά, ακόμα και τα μικρά βιβλία τα αποφεύγω, τελειώνουν.
Πάντως, το παραδέχομαι πως είναι ηλίθιος λόγος, και όταν πάω σε μαγαζιά με comics λιγουρεύομαι διάφορα. Θέλω να τα αποκτήσω, κι ας καταντήσω να διαβάζω με τη μία την ιστορία σε δέκα λεπτά και μετά να κοιτάω τις εικόνες χωριστά, ουσιαστικά. Ναι, είμαι απαίσια στην ανάγνωση comics.
Μ' αρέσουν ιδιαίτερα αυτά με το κάπως ιδιαίτερο και πολύ 'ζωγραφιστό' σχέδιο.
Her hair spread out in fiery points glowed into words,
then would be savagely still.
– T. S. Eliot, The Waste Land.

[ ποίησηκαιτέτοια * οπτικάπράμματς * μεγάλ'ηχάρητης ]

#29 Celestial

Celestial

Loremaster of Useless Lore

• Members
  • 412 posts
  • Όνομα:Marios

Posted 01 Νοέμβριος 2006 - 16:17

προσφατα κατεβασα οοοοοοοολα τα groo και τα απολαμβανω σιγα σιγα ( δυστυχως εντυπα εχω πολυ λιγα και αυτα απο τα τελευταια της dark horse)

So deep, deep as the sky is high
In my sleep your song has spun my dreams
Darker than the night
Wider than the sea

#30 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 01 Νοέμβριος 2006 - 16:32

Επείδη δέν βγήκε κάτι που να μου αρέσει τώρα τελευταία, ξαναδιαβάζω το Chronicles of Conan απο την αρχή. Barry Smith, John Buscema και Roy Thomas rulάρουν άγρια!
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#31 liadon

liadon
  • Members
  • 9 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 19 Ιανουάριος 2007 - 21:58

Conan, Red Sonja, 7 Brothers σε μηνιαία βάση. πρόσφατα διάβασα και Marvels(εκπληκτικό), Fables(εξαιρετικότατα αν και μου λείπουν οι τόμοι 5 & 8) και New X-Men: Imperial του Morrison, που το βρήκα από τα καλύτερα Χ-Μen που έχω διαβάσει μαζί με τα Astonishing X-Men του Whedon. αυτά προς το παρόν.

#32 cortomalteze

cortomalteze
  • Members
  • 39 posts
  • Όνομα:γιάννης

Posted 19 Ιανουάριος 2007 - 22:20

εγώ σήμερα πήρα την καινούρια βαβέλ ενώ διαβάζω το yubisaki milk tea (manga)

στο τελευταίο ασχολείται κυρίως με τη σεξουαλική ωρίμανση στην εφηβεία με ένα λίγο περίεργο τρόπο (πολύ crossdressing).

#33 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts
  • Όνομα:στέλιος

Posted 20 Ιανουάριος 2007 - 22:28

σήμερα έπιασα στα χέρια μου το watchmen του allan moore (υποκλιθείτε γουρούνια! :Ρ)

όποτε το θυμάμαι, γιατί η οθόνη του υπολογιστή δεν έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση με το χαρτί, διαβάζω ακόμα λίγο από sandman. σε κάποια φάση θα τα αποκτήσω και σε χαρτί, 8 μένουνε (σε καλό δρόμο είμαι ε?)

#34 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.535 posts

Posted 08 Ιούλιος 2007 - 20:57

Εγώ αυτόν τον καιρό διαβάζω το manga Blame! του Tsutomu Nihei και τα πρώτα τεύχη του Cerebus του Dave Sim.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#35 aristofanoula

aristofanoula

Corporeal Entity...For Now

• Members
  • 380 posts
  • Όνομα:Φανή

Posted 08 Ιούλιος 2007 - 21:22

Προχθές κατέβασα τα Star Trek Movie Comics και τα χαζεύω. Πλάκα έχουν. Μόνο που λείπει το τεύχος από τη 2η ταινία.

"We shall not cease from exploration
and the end of all our exploring,
will be to arrive where we started
and know the place for the first time..."

#36 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 08 Ιούλιος 2007 - 21:35

Προσπαθώ να διαβάσω το 52 της DC! Μπερδεψοδουλειά αν και είμαι ακόμα στην αρχή.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#37 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.145 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 06 Σεπτέμβριος 2007 - 13:25

Έχω κολλήσει με το Joe Bar Team, των Bar2 και Fane. Κι επίσης -μη γελάσετε- με τα κλασσικά Μίκυ Μάους με τίτλο Πυρ, Παπί και Θάλασσα (πειρατικές ιστορίες με το Ντόναλντ σε αυτή ή κάποια άλλη εποχή) και τα ημερολόγια του Σερ Μίκυ, τόμος 1 και 2 (ο τύπου Ίντιάνα Τζόουνς γεροθείος του Μίκυ που του άφησε τα ημερολόγιά του).

#38 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.613 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 06 Σεπτέμβριος 2007 - 13:38

Αδέκαρος γαρ, όπως και με τα βιβλία, είμαι σε διάλειμμα αυτόν τον καιρό.

Σαν συνήθεια, αποφεύγω τα μηνιαία κόμιξ που είναι με συνέχειες (Marvel, DC κλπ) γιατί έτσι και αρχίσει τελειωμό δεν έχει. Έχω πάντα προτίμηση στα αυτοτελή graphic novels.

Που έχω κάνει διάλειμμα όμως; Πάντα ψάχνω να βρω οτιδήποτε από Mike Mignola σε ορίτζιναλ αγγλικά, γουστάρω Hellboy και B.P.R.D. που αν και έχουν έναν συνεχιζόμενο μύθο οι ιστορίες είναι αυτοτελείς.

Έχω όμως κολήσει και με το ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΝΕΚΡΟΙ, στην ελληνική του μετάφραση για να μπορεί να το διαβάζει και ο αδελφός μου. Ξέρει κανείς αν βγήκε ο τέταρτος τόμος; Αυτό, θα κατέβαινα Αθήνα να το αγοράσω αν κυκλοφορούσε.

Και το ελληνικό Bone #2 πότε θα βγει;

Edited by DinoHajiyorgi, 06 Σεπτέμβριος 2007 - 13:58.

“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#39 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.535 posts

Posted 06 Σεπτέμβριος 2007 - 13:42

Γενικά, αόριστα και με πολλά διαλείματα:
Blame!
Cerebus
The Savage Dragon
Preacher
Conan (Dark Horse)
Posted Image

#40 northerain

northerain

• Members
  • 2.488 posts

Posted 09 Σεπτέμβριος 2007 - 17:07

Preacher represent!
Τώρα διαβάζω το The Darkness μιας και βγήκε και το xbox 360 game που είναι τρομερό και τα σπάει. Και διάφορα Constantine.

†††Est. 2004†††

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users