Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 2 votes

Ποια κόμικς διαβάζετε?

• Please log in to reply
353 replies to this topic

#41 mistseeker

mistseeker
  • Members
  • 400 posts
  • Όνομα:Νεκτάριος

Posted 09 Σεπτέμβριος 2007 - 20:15

Preacher represent!
Τώρα διαβάζω το The Darkness μιας και βγήκε και το xbox 360 game που είναι τρομερό και τα σπάει. Και διάφορα Constantine.

Το Darkness το τέλειωσα στο 360 και τα έσπαγε, στα extras έχει και σελίδες από τεύχη. Μάλλον θα ψάξω κι εγώ τα ομώνυμα κόμικς.

Κατά τ'άλλα ξανάρχισα το Watchmen και διαβάζω και μερικά ανεξάρτητα (και το Fountain comic adaptation που τα σπάει ;) )

#42 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 09 Σεπτέμβριος 2007 - 21:50

Το Darkness το τέλειωσα στο 360 και τα έσπαγε, στα extras έχει και σελίδες από τεύχη. Μάλλον θα ψάξω κι εγώ τα ομώνυμα κόμικς.

Κατά τ'άλλα ξανάρχισα το Watchmen και διαβάζω και μερικά ανεξάρτητα (και το Fountain comic adaptation που τα σπάει ;) )

Το Darkness δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αν και έχω δει μερικά τεύχη, από Topcow μόνο τα Witchblade έχω διαβάσει, αλλά από ότι έχω ακούσει και με βάση τα όσα έχω δει από την εν λόγω εταιρεία, στις σειρές τους αλλάζουν τους συγγραφείς σαν τα πουκάμισα, με αποτέλεσμα το continuity να πηγαίνει περίπατο και να χάνεται εντελώς το focus της σειράς.
Και ναι, ο Jackie είναι απίστευτα cool, το ίδιο και οι δυνάμεις του, αυτό είναι βέβαιο και χωρίς να έχω παίξει το παιχνίδι στο 360.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#43 Sileon

Sileon
  • Members
  • 1.037 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 10 Σεπτέμβριος 2007 - 08:36

2o τόμο Borgia, Σχέδιο Manara, σενάριο Jodorowsky. Μετά ανάμεσα σε κάνα βιβλίο θα πιάσω τον τρίτο τόμο απο το τελευταίο πόνημα του Bilal.
Αλήθεια ποιά άποψη έχετε για το Wathcmen? Εγώ το βρήκα άκρως ριζοσπαστικό (Moore είναι αυτός) αν και θέλει όρεξη για διάβασμα και λίγο τις κεραίες τεντωμένες.
Α, έχει διαβάσει κανείς 100Bullets? Αξίζει να αρχίσω να ψάχνω το 1ο για να το ξεκινήσω?
"We are the wounds and the great cold death of earth"

#44 nikosal

nikosal

ταξιδευτής Γ' κλάσης

• Members
  • 4.532 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 10 Σεπτέμβριος 2007 - 16:22

Αυτό που λένε "με ένα σμπάρο..."
Εγώ λοιπόν διαβάζω από κόμικς κυρίως το "9". Δεν έχει και κανένα πλούσιο κομιξάδικο στον τόπο μου, να μπω και να διαλέγω, όπως θα έκανα αν έμενα πχ. απέναντι από το Σολάρις. Από το "9" μου αρέσουν οι σπέις σειρές βέβαια, όπως πχ. ο Τράβις αλλά και ο Γάτος για το πολύ σπέσιαλ χιούμορ του και την τετράγωνη λογική του.
Μπείτε στον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Ελάτε στο ubuntu!

#45 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2007 - 22:03

2o τόμο Borgia, Σχέδιο Manara, σενάριο Jodorowsky. Μετά ανάμεσα σε κάνα βιβλίο θα πιάσω τον τρίτο τόμο απο το τελευταίο πόνημα του Bilal.
Αλήθεια ποιά άποψη έχετε για το Wathcmen? Εγώ το βρήκα άκρως ριζοσπαστικό (Moore είναι αυτός) αν και θέλει όρεξη για διάβασμα και λίγο τις κεραίες τεντωμένες.
Α, έχει διαβάσει κανείς 100Bullets? Αξίζει να αρχίσω να ψάχνω το 1ο για να το ξεκινήσω?

Το Watchmen είναι απλά εξαιρετικό, αν και δεν ξέρω πόσο θετικά επέδρασε στα αμερικάνικα κόμιξ.
Όσο για το 100 bullets, είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο και μου είχε φανεί ενδιαφέρων, όμως από όσο ξέρω η εξέληξη καταλήγει σε μια απίστευτα μπερδεμένη ιστορία.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#46 lord.cerapis

lord.cerapis
  • Members
  • 108 posts
  • Όνομα:Dimitris

Posted 29 Μάρτιος 2008 - 00:14

Στορμ κ Sandman!!!
Στα αρχαια βραδια και την απομακρη μουσικη....."

#47 Lelen

Lelen
  • Members
  • 5 posts
  • Όνομα:Ελένη

Posted 29 Μάρτιος 2008 - 03:15

Μόλις το πρότεινα "ανεπιφύλακτα" στο αντίστοιχο thread ^_^
Το βρίσκω τρομερό, οι ιστορίες ΚΑΙ ο συνδιασμός με το σχέδιο... Άρχισε το(εμ..αν δε το έκανες ήδη,βλέπω άργησα λίγο)! Επίσης το Jonhny Double είναι ένα αυτοτελές πρώτο δείγμα της συνεργασίας Azarello - Risso που επήλθε στη συνέχεια, μου άρεσε πάρα πολύ :D

Εδώ και καιρό διαβάζω αργά και σταθερά 100 bullets, Lone Wolf and Cub, Sandman, Lady Snowblood και αναμένω επιτέλους τον 4ο τόμο astonishing xmen.

Πρόσφατα διαβασμένα: Mr Punch (Gaiman) πολύ ωραίο,  Kabuki τόμοι 5 & 6 (τέλος πάντων!), Ronin (Frank Miller) οκ ενδιαφέρον.

Edited by Lelen, 29 Μάρτιος 2008 - 03:16.

#48 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts

Posted 30 Μάρτιος 2008 - 16:44

Διάβασα πρόσφατα τα Daredevil δια χειρός Frank Miller, τα οποία ήταν εκπληκτικά και εξηγούν πολύ καλά το γιατί ο Miller είναι από τα πρώτα ονόματα στον χώρο (μου άρεσαν περισσότερο από το Dark Knight Returns), καθώς και το Zero Hour crossover της DC (με την οποία μεν δεν έχω και πολύ σχέση, αλλά με ικανοποίησε ως επίπεδο σε σχέση με crossover των ανταγωνιστών της)
Posted Image

#49 Ginawa

Ginawa

The Black Ronin

• Members
  • 39 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 09 Απρίλιος 2008 - 07:47

Spawn Godslayer
Lone Wolf And Cub
Wolverine
Star Wars Legacy
Conan
Red Sonja
Star Wars Kotor
Η θήκη μου άδεια
το σπαθί μου σπασμένο
πολεμάω ακόμα...

Panoki

#50 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.265 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 28 Ιούλιος 2008 - 20:06

Βίκτορ Σάκβιλ, Carin, Riviere, Borile. Μετριότατο έως κακό. Άσε που αυτό το μαύρο μουστάκι στο καστανομάλλη είναι εντελώς ο φερετζές κουτουλουπου.

Το Διαφθορείο των Μουσών, Gradimir Smudja. Παράξενο σχέδιο, που αναπαραγάγει τακτικά πολύ γνωστούς πίνακες ζωγραφικής κι έχει σαν κεντρική ιστορία μια κωμική και εντελώς σουρεάλ βιογραφία του Ανρί Τουλούζ-Λωτρέκ. Για μεγάλα παιδιά. Οι γνώστες ιστορίας της τέχνης πιστεύω ότι θα το λατρέψουν.

Γυνάικες τρελαμένες (Mujeres Alteradas), της Μαϊτένα. Μακτάν από τα ωραιότερα κόμικ για τις σχέσεις των δύο φύλων.

Και (γκαγκάν-γκαγκάν)

τον Πανίσχυρο Μεγιστάνα των Νίντζα.

Μα τη μουστάρδα.

Edited by Naroualis, 28 Ιούλιος 2008 - 20:07.

#51 Arachnida

Arachnida

Fantazist

• Members
  • 1.125 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 29 Ιούλιος 2008 - 09:23

Διάβασα πρόσφατα τους Τριακόσιους και το Fountain (απ' την ταινία του Αρανόφσκι), τα οποία ήταν εξαιρετικά.
Το επόμενο που έχω και θα ξεκινήσω είναι ο "Κλέφτης του Πάντοτε".

Edited by Arachnida, 29 Ιούλιος 2008 - 09:24.

KingdomOfArachnida Βορειοδυτικές
στο τέλος του κόσμου υπάρχει η αρχή

#52 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.265 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 31 Ιούλιος 2008 - 20:08

Σαολίν και Μουσσακά, από τους Chauvel, Pedrosa και Araldi. Θεότρελο και γεμάτο τσαμπουκαλίκια. Κρίμα που δε μεταφράστηκαν στα ελληνικά πάνω από δύο τεύχη.

Edited by Naroualis, 31 Ιούλιος 2008 - 20:08.

#53 trillian

trillian

Ταξιδευτής

• Members
  • 1.785 posts
  • Όνομα:Αλεξάνδρα

Posted 31 Ιούλιος 2008 - 20:54

Διάβασα πρόσφατα το Wanted του Mark Millar.

Γράφει στο εξώφυλλο: "Ανακατέψτε το Fight Club με μια δόση Masters of Evil, χτυπήστε το στο σέικερ και τι θα βγει; Το Wanted" - και έχει απόλυτο δίκιο!

Σε μια ενναλακτική πραγματικότητα του κλασικού υπερηρωικού σύμπαντος, οι υπερ-εγκληματίες ενώθηκαν, κατατρόπωσαν τους υπερήρωες και στη συνέχεια άλλαξαν την πραγματικότητα εξαλείφοντας κάθε ίχνος τους - σχεδόν κάθε ίχνος δηλαδή. Οι υπερήρωες υπάρχουν στα κόμιξ, αλλά όπως λέει και ένας κεντρικός χαρακτήρας "ποιος διαβάζει πια κόμιξ;".

Ήταν απολαυστικότατο - καυστικό χιούμορ, πολλή σάτιρα και inside jokes (ειδικά κάποιοι υπερεγκληματίες ήταν όλα τα λεφτά!) και απίστευτες ατάκες (και πολύ βρισίδι :tongue: - όπως λέει και στο εξώφυλλο, συνιστάται για αναγνώστες άνω των 16.)

Για να δούμε τι θα λέει η ταινία... (αν και απ' ότι κατάλαβα, δεν πρόκειται για μεταφορά του κόμικ ακριβώς).
When you dream, sometimes you remember. When you wake, you always forget. -The Sandman

...Ετσι κι αλλιώς όλα είναι προσωπικές οπτασίες

#54 Mort13

Mort13

The things I do for love...

• Members
  • 1.307 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 16 Νοέμβριος 2008 - 20:52

Διάβασα το Maus του Art Spiegelman, χαλαρά η καλύτερη ιστορία για το Ολοκαύτωμα, ανώτερη κι από βιβλία, ταινίες κλπ.
Sometimes the appropriate response to reality is to go insane.
~Philip K. Dick

#55 Eric Draven

Eric Draven
  • Members
  • 474 posts

Posted 17 Νοέμβριος 2008 - 14:02

Πηρα το LOADED BIBLE ή αλλιώς JESUS VS VAMPIRES(!).
Παιδιά τα σπάει, όσοι το βρείτε πάρτε το, δε προσβάλει τα Θεία, έχει πολύ καλό σενάριο, δράση, φοβερούς χαρακτήρες και γέλιο φυσικα. Must buy!

Attached File  cover_loadedbible.jpg   27,15KB   3 downloads
  • Malk likes this
http://www.tocinemadaki.gr/

#56 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts

Posted 01 Μάιος 2009 - 23:14

To 52 της DC.
Από ότι έχω δει στα πρώτα τεύχη, αν το Infinite Crisis ήταν τόσο καλό όσο ο επίλογός του, κανένας δε θα γκρίνιαζε για τα major crossovers. Πολύ διασκεδαστικό, χωρίς τα μεγάλα αστέρια του DCU και με πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να τρέχουν ταυτόχρονα.
Posted Image

#57 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 02 Μάιος 2009 - 03:08

Ξεκίνησα με το πρώτο TPB του Scalped, που έχει να κάνει με native american μαφία και τέτοια. Καλούτσικο!

†††Est. 2004†††

#58 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.041 posts
  • Όνομα:Λευτέρης

Posted 14 Ιούνιος 2009 - 11:57

The Surrogates, ταινία με τον Bruce Willis το φθινόπωρο.

2005, Top Shelf Productions, Σενάριο: Robert Venditti, Σκίτσο: Brett Weldele

Σοβαρή ΕΦ με τροφή για σκέψη (αληθινή κι όχι δήθεν, όπως οι περισσότερες πρόσφατες κινδυνολογίες-ουρλιαχτά)

Το σκίτσο ανήκει σε μια σχολή που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά το storyboard ήταν καλό, με κάποιες εφευρετικές χρήσεις του χώρου στη σελίδα.
Χειμώνος ορχού, ει θέρους ηύλεις.
<><

#59 I robot

I robot
  • Members
  • 248 posts
  • Όνομα:Σταυρος

Posted 13 Ιούλιος 2009 - 13:37

Το σκίτσο ανήκει σε μια σχολή που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά το storyboard ήταν καλό, με κάποιες εφευρετικές χρήσεις του χώρου στη σελίδα.

προφανώς μιλάς για στήσιμο ή σύνθεση σελίδας. Storyboard είναι αλλο πράγμα και ουδεμία σχέση έχει με comics.

#60 joe

joe
  • Members
  • 65 posts

Posted 16 Ιούλιος 2009 - 05:14

Electroscribe Μπερδευεις το lay out με το storyboard

Aπο κομικ τωρα. Αθεραπευτα φανατικος του Κοναν απο το σχολειο. Καθε μηνα παιρνω απαραιτητα οτι τευχος κυκλοφορει + την εκδοση του savage sword απο DH. Απο εκει και επειτα παιζουν διαφορα. Χτυπαω ανελεητα Slaine μεσω ebay σε γελοιες τιμες και απιστευτα καλη κατασταση (3-4 ευρω Α4 τομοι και ετσι), συμπληρωσα επιτελους το Samurai executioner και χτυπαω οτι μου κανει γκελ. Απο Dark Tower (πολυ ωραια μεταφορα) μεχρι τα graphic novels βασισμενα στο Τραγουδι της Φωτιας και του Παγου και απο Age of Bronze μεχρι Loveless και Hercules. Γενικα ειμαι δυσκολος πελατης και πεφτουν πολλα πειραγματα απο τα παιδια που δουλευουν στο μαγαζι που ψωνιζω. Πρωτη προτεραιοτητα το αρτιο και ενδιαφερον σχεδιο (και αν υπαρχει χρωμα). Μετα η ιστορια. Αντεχω μετρια ιστορια που ντυνεται απο αριστο σχεδιο αλλα οχι αριστη ιστορια και μετριο σχεδο. Επισης αντιπαθω γενικα πλην εξαιρετικων περιπτωσεων υπερηρωες που πηδανε απο ταρατσες με κολαν. Εχω πολλα κομικ και μολις 2-3 Superman, Spiderman κτλ. Λατρευω το σωστα εκτελεσμενο ασπρομαυρο κομικ. Αν ειναι οπως πρεπει τυφλα να εχουν τα 175858858 ντεγκραντε των εγχρωμων.

Edited by joe, 16 Ιούλιος 2009 - 05:34.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users