Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

To Walking Dead γίνεται μάλλον χειρότερο και χειρότερο όσο πάει...Έχει ξεχάσει τα ζόμπι και τώρα θυμίζει ποιο πολύ Mad Max και ατίθασα νιάτα...Yawn.

Το Εxterminators είναι αρκετά καλό, με δολοφονικές ραδιενεργές κατσαρίδες, ενώ διαβάζω σταθερά DMZ και American Virgin(ε όταν βγαίνει).

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα Graphic Novels του Αρκά, το "Wet Moon" και το "Vampire in love". Το δεύτερο, έχει ωραίο σχέδιο. Το τρίτο έχει εντελώς παρακμιακό σχέδιο για αυτό με τράβηξε. Ίδωμεν. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει πολλά comics στη ζωή μου, αν και μ΄αρέσει φοβερά να χαζεύω τις εικόνες. Ο λόγος είναι άθλιος, χρειάζομαι πολλά-πολλά γράμματα. [:tongue:]

 

Σοβαρά, ακόμα και τα μικρά βιβλία τα αποφεύγω, τελειώνουν.

Πάντως, το παραδέχομαι πως είναι ηλίθιος λόγος, και όταν πάω σε μαγαζιά με comics λιγουρεύομαι διάφορα. Θέλω να τα αποκτήσω, κι ας καταντήσω να διαβάζω με τη μία την ιστορία σε δέκα λεπτά και μετά να κοιτάω τις εικόνες χωριστά, ουσιαστικά. Ναι, είμαι απαίσια στην ανάγνωση comics.

Μ' αρέσουν ιδιαίτερα αυτά με το κάπως ιδιαίτερο και πολύ 'ζωγραφιστό' σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα κατεβασα οοοοοοοολα τα groo και τα απολαμβανω σιγα σιγα ( δυστυχως εντυπα εχω πολυ λιγα και αυτα απο τα τελευταια της dark horse)

Link to comment
Share on other sites

Επείδη δέν βγήκε κάτι που να μου αρέσει τώρα τελευταία, ξαναδιαβάζω το Chronicles of Conan απο την αρχή. Barry Smith, John Buscema και Roy Thomas rulάρουν άγρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Conan, Red Sonja, 7 Brothers σε μηνιαία βάση. πρόσφατα διάβασα και Marvels(εκπληκτικό), Fables(εξαιρετικότατα αν και μου λείπουν οι τόμοι 5 & 8) και New X-Men: Imperial του Morrison, που το βρήκα από τα καλύτερα Χ-Μen που έχω διαβάσει μαζί με τα Astonishing X-Men του Whedon. αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σήμερα πήρα την καινούρια βαβέλ ενώ διαβάζω το yubisaki milk tea (manga)

 

στο τελευταίο ασχολείται κυρίως με τη σεξουαλική ωρίμανση στην εφηβεία με ένα λίγο περίεργο τρόπο (πολύ crossdressing).

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έπιασα στα χέρια μου το watchmen του allan moore (υποκλιθείτε γουρούνια! :Ρ)

 

όποτε το θυμάμαι, γιατί η οθόνη του υπολογιστή δεν έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση με το χαρτί, διαβάζω ακόμα λίγο από sandman. σε κάποια φάση θα τα αποκτήσω και σε χαρτί, 8 μένουνε (σε καλό δρόμο είμαι ε?)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ αυτόν τον καιρό διαβάζω το manga Blame! του Tsutomu Nihei και τα πρώτα τεύχη του Cerebus του Dave Sim.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές κατέβασα τα Star Trek Movie Comics και τα χαζεύω. Πλάκα έχουν. Μόνο που λείπει το τεύχος από τη 2η ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να διαβάσω το 52 της DC! Μπερδεψοδουλειά αν και είμαι ακόμα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κολλήσει με το Joe Bar Team, των Bar2 και Fane. Κι επίσης -μη γελάσετε- με τα κλασσικά Μίκυ Μάους με τίτλο Πυρ, Παπί και Θάλασσα (πειρατικές ιστορίες με το Ντόναλντ σε αυτή ή κάποια άλλη εποχή) και τα ημερολόγια του Σερ Μίκυ, τόμος 1 και 2 (ο τύπου Ίντιάνα Τζόουνς γεροθείος του Μίκυ που του άφησε τα ημερολόγιά του).

Link to comment
Share on other sites

Αδέκαρος γαρ, όπως και με τα βιβλία, είμαι σε διάλειμμα αυτόν τον καιρό.

 

Σαν συνήθεια, αποφεύγω τα μηνιαία κόμιξ που είναι με συνέχειες (Marvel, DC κλπ) γιατί έτσι και αρχίσει τελειωμό δεν έχει. Έχω πάντα προτίμηση στα αυτοτελή graphic novels.

 

Που έχω κάνει διάλειμμα όμως; Πάντα ψάχνω να βρω οτιδήποτε από Mike Mignola σε ορίτζιναλ αγγλικά, γουστάρω Hellboy και B.P.R.D. που αν και έχουν έναν συνεχιζόμενο μύθο οι ιστορίες είναι αυτοτελείς.

 

Έχω όμως κολήσει και με το ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΝΕΚΡΟΙ, στην ελληνική του μετάφραση για να μπορεί να το διαβάζει και ο αδελφός μου. Ξέρει κανείς αν βγήκε ο τέταρτος τόμος; Αυτό, θα κατέβαινα Αθήνα να το αγοράσω αν κυκλοφορούσε.

 

Και το ελληνικό Bone #2 πότε θα βγει;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, αόριστα και με πολλά διαλείματα:

Blame!

Cerebus

The Savage Dragon

Preacher

Conan (Dark Horse)

Link to comment
Share on other sites

Preacher represent!

Τώρα διαβάζω το The Darkness μιας και βγήκε και το xbox 360 game που είναι τρομερό και τα σπάει. Και διάφορα Constantine.

Link to comment
Share on other sites

Preacher represent!

Τώρα διαβάζω το The Darkness μιας και βγήκε και το xbox 360 game που είναι τρομερό και τα σπάει. Και διάφορα Constantine.

 

Το Darkness το τέλειωσα στο 360 και τα έσπαγε, στα extras έχει και σελίδες από τεύχη. Μάλλον θα ψάξω κι εγώ τα ομώνυμα κόμικς.

 

Κατά τ'άλλα ξανάρχισα το Watchmen και διαβάζω και μερικά ανεξάρτητα (και το Fountain comic adaptation που τα σπάει ;) )

Link to comment
Share on other sites

Το Darkness το τέλειωσα στο 360 και τα έσπαγε, στα extras έχει και σελίδες από τεύχη. Μάλλον θα ψάξω κι εγώ τα ομώνυμα κόμικς.

 

Κατά τ'άλλα ξανάρχισα το Watchmen και διαβάζω και μερικά ανεξάρτητα (και το Fountain comic adaptation που τα σπάει ;) )

 

Το Darkness δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αν και έχω δει μερικά τεύχη, από Topcow μόνο τα Witchblade έχω διαβάσει, αλλά από ότι έχω ακούσει και με βάση τα όσα έχω δει από την εν λόγω εταιρεία, στις σειρές τους αλλάζουν τους συγγραφείς σαν τα πουκάμισα, με αποτέλεσμα το continuity να πηγαίνει περίπατο και να χάνεται εντελώς το focus της σειράς.

Και ναι, ο Jackie είναι απίστευτα cool, το ίδιο και οι δυνάμεις του, αυτό είναι βέβαιο και χωρίς να έχω παίξει το παιχνίδι στο 360.

Link to comment
Share on other sites

2o τόμο Borgia, Σχέδιο Manara, σενάριο Jodorowsky. Μετά ανάμεσα σε κάνα βιβλίο θα πιάσω τον τρίτο τόμο απο το τελευταίο πόνημα του Bilal.

Αλήθεια ποιά άποψη έχετε για το Wathcmen? Εγώ το βρήκα άκρως ριζοσπαστικό (Moore είναι αυτός) αν και θέλει όρεξη για διάβασμα και λίγο τις κεραίες τεντωμένες.

Α, έχει διαβάσει κανείς 100Bullets? Αξίζει να αρχίσω να ψάχνω το 1ο για να το ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε "με ένα σμπάρο..."

Εγώ λοιπόν διαβάζω από κόμικς κυρίως το "9". Δεν έχει και κανένα πλούσιο κομιξάδικο στον τόπο μου, να μπω και να διαλέγω, όπως θα έκανα αν έμενα πχ. απέναντι από το Σολάρις. Από το "9" μου αρέσουν οι σπέις σειρές βέβαια, όπως πχ. ο Τράβις αλλά και ο Γάτος για το πολύ σπέσιαλ χιούμορ του και την τετράγωνη λογική του.

Link to comment
Share on other sites

2o τόμο Borgia, Σχέδιο Manara, σενάριο Jodorowsky. Μετά ανάμεσα σε κάνα βιβλίο θα πιάσω τον τρίτο τόμο απο το τελευταίο πόνημα του Bilal.

Αλήθεια ποιά άποψη έχετε για το Wathcmen? Εγώ το βρήκα άκρως ριζοσπαστικό (Moore είναι αυτός) αν και θέλει όρεξη για διάβασμα και λίγο τις κεραίες τεντωμένες.

Α, έχει διαβάσει κανείς 100Bullets? Αξίζει να αρχίσω να ψάχνω το 1ο για να το ξεκινήσω?

Το Watchmen είναι απλά εξαιρετικό, αν και δεν ξέρω πόσο θετικά επέδρασε στα αμερικάνικα κόμιξ.

Όσο για το 100 bullets, είχα διαβάσει τον πρώτο τόμο και μου είχε φανεί ενδιαφέρων, όμως από όσο ξέρω η εξέληξη καταλήγει σε μια απίστευτα μπερδεμένη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Α, έχει διαβάσει κανείς 100Bullets? Αξίζει να αρχίσω να ψάχνω το 1ο για να το ξεκινήσω?

Μόλις το πρότεινα "ανεπιφύλακτα" στο αντίστοιχο thread ^_^

Το βρίσκω τρομερό, οι ιστορίες ΚΑΙ ο συνδιασμός με το σχέδιο... Άρχισε το(εμ..αν δε το έκανες ήδη,βλέπω άργησα λίγο)! Επίσης το Jonhny Double είναι ένα αυτοτελές πρώτο δείγμα της συνεργασίας Azarello - Risso που επήλθε στη συνέχεια, μου άρεσε πάρα πολύ :D

 

Εδώ και καιρό διαβάζω αργά και σταθερά 100 bullets, Lone Wolf and Cub, Sandman, Lady Snowblood και αναμένω επιτέλους τον 4ο τόμο astonishing xmen.

 

Πρόσφατα διαβασμένα: Mr Punch (Gaiman) πολύ ωραίο,  Kabuki τόμοι 5 & 6 (τέλος πάντων!), Ronin (Frank Miller) οκ ενδιαφέρον.

Edited by Lelen
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα τα Daredevil δια χειρός Frank Miller, τα οποία ήταν εκπληκτικά και εξηγούν πολύ καλά το γιατί ο Miller είναι από τα πρώτα ονόματα στον χώρο (μου άρεσαν περισσότερο από το Dark Knight Returns), καθώς και το Zero Hour crossover της DC (με την οποία μεν δεν έχω και πολύ σχέση, αλλά με ικανοποίησε ως επίπεδο σε σχέση με crossover των ανταγωνιστών της)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Spawn Godslayer

Lone Wolf And Cub

Wolverine

Star Wars Legacy

Conan

Red Sonja

Star Wars Kotor

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βίκτορ Σάκβιλ, Carin, Riviere, Borile. Μετριότατο έως κακό. Άσε που αυτό το μαύρο μουστάκι στο καστανομάλλη είναι εντελώς ο φερετζές κουτουλουπου.

 

Το Διαφθορείο των Μουσών, Gradimir Smudja. Παράξενο σχέδιο, που αναπαραγάγει τακτικά πολύ γνωστούς πίνακες ζωγραφικής κι έχει σαν κεντρική ιστορία μια κωμική και εντελώς σουρεάλ βιογραφία του Ανρί Τουλούζ-Λωτρέκ. Για μεγάλα παιδιά. Οι γνώστες ιστορίας της τέχνης πιστεύω ότι θα το λατρέψουν.

 

Γυνάικες τρελαμένες (Mujeres Alteradas), της Μαϊτένα. Μακτάν από τα ωραιότερα κόμικ για τις σχέσεις των δύο φύλων.

 

Και (γκαγκάν-γκαγκάν)

 

τον Πανίσχυρο Μεγιστάνα των Νίντζα.

 

Μα τη μουστάρδα.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..