Jump to content

1ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Σχολείο


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ήταν το μόνο κείμενο που το είδος του ήταν φαντασία, και οι περισσότεροι εδώ πέρα έχουμε μια μικρή προκατάληψη υπέρ της
Ελάαααααα....και εγώ φαντασία έγραψαααααα....κλαψ.....

 

Ασχέτως τώρα, όχι, μην το σκέφτεσαι ούτε "γκρινιάρικα", ούτε με τους "κανόνες του μάρκετίγκ". Πόσοι "μεγάλοι" καλλιτέχνες άλλωστε δεν αναγνωρίστικαν όσο ζούσαν? (Μια στιγμή, πάω να αυτοκτονίσω :p ) Γράφε και άσε τους άλλους να ξυρίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Καλά-καλά... με φάγατε... την επόμενη φορά που θα κάνω προβλέψεις δε θα σας πω τους λόγους για τους οποίους έκανα τη συγκεκριμένη πρόβλεψη γιατί θα νομίσετε ότι γκρινιάζω ότι είναι αδικία ή κάτι παρόμοιο. Αλλά την επόμενη φορά που θα κάνω πρόβλεψη δε θα την ανακοινώσω κατόπιν εορτής. Ούτως ή άλλως, μάλλον η πρόβλεψή μου στηρίχθηκε περισσότερο στο "ένστικτό μου" για το τι θα αρέσουν οι περισσότεροι και λιγότερο σε αυτά που ανέφερα.

 

Εγώ προσωπικά δε περίμενα να πάρω καθόλου ψήφους γιατί αυτό που έγραψα ήταν τελείως πειραματικό. Μάλιστα, πρώτα το έγραψα και μετά σκέφτηκα ότι μπορεί να μπει και στο διαγωνισμό.

 

Όσο για τους "μεγάλους" καλλιτέχνες, σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

 

ΥΓ1: Deodonus, συγγνώμη που δεν είπα ότι κι εσύ είχες γράψει φαντασία. Εσένα μάλλον σε έφαγε η έλλειψη συγκεκριμένης ιστορίας.

 

ΥΓ2: Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα και σας αναστάτωσα, αλλά τι φταίω εγώ που επεκτείνετε αυτά που λέω πέρα από τα πράγματα που σημαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,την επομενη φορα να βαλουμε και στοιχηματα να βγαλουμε και κανα ψιλο.Φανταρακια θα ειμαστε φετος μερικοι,μερικοι...

 

Εγω απλα σε διορθωσα και εκανα σαφη(?) καποια πραγματα που ισως παρερμηνευεις προς το παρον οντας νεος εδω.

Αληθεια,μονο απο το ποσες φορες μπηκε καποιος να δει το τοπικ της τριλλιαν κρινεις;Δηλαδη τι ρολο παιζουν οι εκατονταδες guests?Κι αν υπεθεσες οτι οι παλιοι εχουν βισμα,γιατι οχι Ατρελεγκις;Που ειχε και πιο καλογραμμενη ιστορια εδω που τα λεμε;Εγω παντως εκει θα πονταρα.

Τελος παντων,θα δουμε ποιος εχει το κληρονομικο χαρισμα την επομενη φορα...

 

ΥΓ:Ο αδερφος σου δεν σε ψηφισε βρε;Οι υπολοιποι επρεπε να παραπονιουνται αν κερδιζες εσυ βασικα!LOL

Link to comment
Share on other sites

Ο Atrelegis δεν έγραψε φαντασία και δεν είχε και τόσο πρωτότυπο θέμα... αλλιώς δε θα ήταν τόσο αναμενόμενο το αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου.

 

Μόλις κλείσει ο επόμενος διαγωνισμός, πάντως, θα στείλω ΠΜ στο διοργανωτή με τις προβλέψεις μου.

 

Επίσης, θα ήταν άδικο να ψηφίζω εγώ τον αδερφό μου και το αντίστροφο... οπότε δε ψηφίσαμε καθόλου.

 

Επεξεργασία: Τελικά, δε θα μας πείτε στατιστικά; Κρίμα...

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήταν άδικο να ψηφίζω εγώ τον αδερφό μου και το αντίστροφο... οπότε δε ψηφίσαμε καθόλου.

 

Μα δεν είπε κανείς να ψηφίσεις τον αδερφό σου, αλλά αυτόν που θεωρείς καλύτερο (μετά από εσένα φυσικά). Τόσο απλό είναι, με αυτή τη λογική ψηφίζεις (από την άλλη όμως το αίμα νερό δεν γίνεται, ε; :bleh: )

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Όπως και να τα γράψει ο αδερφός μου και όποιο και να είναι το θέμα η πιθανότητα να με αγγίξει και να μου φανεί ενδιαφέρον είναι τεράστια σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο κείμενο.

 

Κι έτσι γενικά δημιουργώ μια προκατάληψη υπέρ του.

Link to comment
Share on other sites

Και οι προκαταλήψεις πάιζουν στο παιχνίδι. Προσπάθησε απλά να είσαι αντικειμενικός και ψήφισε τελικά αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Εναλλακτικά, αν σου κακοφαίνεται μην ψηφίσεις τον αδερφό σου κι αυτός εσένα, αν αποφασίσατε ότι δεν θα ψηφίσει ο ένας τον άλλο, να ψηφίσετε κάποιον τρίτο που πιστεύετε ότι αξίζει.

Προσωπικά θα ήθελα και τις ψήφους σας στο τελικό αποτέλεσμα. Και σε τελική το να ψηφίζεις τον αδερφό σου δεν είναι ντροπή, αίμα σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην τα σκέφτηκα αυτά που λες;

 

Πρώτα-πρώτα, είναι πρακτικά αδύνατο να είμαι πιο αντικειμενικός. Δεν είναι θέμα αίματος ή κάτι τέτοιο. Είναι ότι έχουμε παραπλήσιες εμπειρίες στη ζωή και ως εκ τούτου η "οπτική μας γωνία" (για να κάνω και μια αναφορά στη διαβόητη "θεωρία μου") είναι σχεδόν πανομοιότυπη.

 

Αν προσπαθήσω να μειώσω την αξία αυτών που φτιάχνει ο αδερφός μου για να "ισοφαρίσω" με μια αντικειμενική πραγματικότητα, τότε μάλλον θα χάσω μέρος της "οπτική μου γωνίας" και θα καταλήξω να τον υποτιμώ.

 

Απεναντίας, αν συμφωνήσουμε απλώς να μη ψηφίζουμε ο ένας τον άλλο, τότε βάζουμε έναν περιορισμό στις επιλογές μας και αναγκαζόμαστε να επιλέξουμε κάτι άλλο από αυτό που επιθυμούμε. Μάλλον δεν τα πάω καλά με τους συμβιβασμούς.

 

 

Αν πιστεύετε ότι χρειάζεται περισσότερη ποικιλία στην ψηφοφορία, ιδού η πρότασή μου: Δώστε περισσότερους βαθμούς σε κάθε ψήφο (όπως στη eurovision). Κάθε ένας να μπορεί να δώσει 3 βαθμούς σε ένα κείμενο, 2 σε ένα άλλο και 1 σε ένα τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Την πρότασή σου την είχα σκεφτεί, αλλά δεν το έκανα γιατί ήταν μπελάς για 3 ιστορίες (αν και προέκυψαν άλλες δύο στην εκπνοή). Θα εφαρμοστεί όμως στονεπόμενο διαγωνισμό εάν και εφόσον υπάρξουν πάνω από 3 συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδια :D . Πρέπει να πω ότι εγώ προσωπικά δεν το περιμενα - αν ηταν να ποντάρω κάπου θα πόνταρα κι εγώ στον Ατρελέγκη :p. Αλλά δεν έχει σημασία ποιος κέρδισε, σημασία έχει η συμμετοχή (για μένα ειδικά, που ήταν η πρώτη ίστορία που ολοκλήρωσα, το καταχάρηκα απλά και μόνο γι αυτό). Οπότε σας προκαλώ για τη ρεβάνς όπως είπε και ο heiron! :D. Σημασία έχει να γράφουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια γράφετε ολη πολύ ωραία, αυτο βλέπω εγώ! Ενα μεγάλο ΜΠΑΡΒΟ, ειστε πολοι καλη!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΜΕΝΟ! ΣΑΠΙΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ! ΑΠΑΙΤΩ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΜΑΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΜΕΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!

 

ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ ΑΥΤΟ! ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ;

 

Συγχαρητήρια Trillian. BTW, τι κερδίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα :D

Οκ, παιδια, με πηρατε χαμπάρι....η αλήθεια είναι οτι απείλησα το μιχάλη με κάτι πάρα πολύ φρικτό, οποτε δε μπορουσε να κάνει αλλιώς και νόθευσε τα αποτελέσματα :p.

 

Ενα βιβλιο κερδίζω απ ό,τι ξέρω, αλλά δεν ξέρω ακόμα ποιο :)

Link to comment
Share on other sites

Ατρελέγκη, ξέρω ότι κάνεις πλάκα, αλλά αν δεν έκανες σε πληροφορώ ότι όλες οι ψήφοι είναι σε PM, εκτός από δύο που ειπώθηκαν μπροστά σε τρίτους, οπότε δεν παίζει νοθεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..