Jump to content

Highlander (1992-1998)


The_Knight_who_says_Ni!
 Share

Recommended Posts

He is Duncan MacLeod, the Highlander. Born in 1592 in the Highlands of Scotland and he is still alive. He is immortal. For four hundred years he's been a warrior. A lover. a wanderer; constantly facing other Immortals in combat to the death. The winner takes his enemy's head and with it, his power. I'm a Watcher, part of the secret society of men and women who observe and record, but never interfere. We know the truth about Immortals. In the end there can be only one. May it be Duncan MacLeod, The Highlander"

 

 

 

τι βαμπιρια και λυκανθροπους μου λετε.....εδω, μια απο τις αγαπημενες μου ιστοριες-σειρες, τις τελευταιες εβδομαδες εβλεπα την πεμτη και εκτη σεζον και ειτανε επος...διοτι προφανως, αν ξερετε τι εστι Star Channel ξερετε οτι αφηνει στην μεση πραματα, ειτε κοβοντας τα, ειτε βαζοντας επαναληψεις...

 

νταξει....και οι ταινιες καλες ειτανε, προφανως, αλλα δυστιχως πρωτα εμαθα για τον Ντανκαν, βεβαια μην μειλισουμε για την τελευτεα ταινια που ειτανε μια "απαρχτη" να βαλουμε σονι και καλα τον Adrian Paul σε ταινια Highlander... :thumbdown:

 

 

υπαρχει κανενας αλλος φαν-φαν των ταινιων, ή καλυτερα της σειρας εδω μεσα;

 

και ενα τελευτεο....

 

Highlander: The Source is the 5th installment to the "Highlander" film series. It is currently in post-production. As of August 2006, it is not certain if the film will be shown in move theaters or if it will go direct-to-video

The Highlander, Duncan MacLeod, all alone in a world which has fallen into chaos, finds a band of immortals, including his friend Methos, and the Watcher Joe Dawson. Together, they are on a quest to find the origin of the first Immortal and the Source of their immortality.

 

http://www.highlander-thesource.com/news-updates.html.

 

βγηκαν και φοτογραφιες για ζεσταμα.... http://new2.isifa.com/result_ed.php?search_id=88635

 

το τοπικ δεικο σας... :D

Edited by The_Knight_who_says_Ni!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    14

  • The_Knight_who_says_Ni!

    8

  • month

    6

  • heiron

    7

Η ιστορία όντως είναι υπέροχη όπως και το τραγούδι των Queen. Οι ταινίες και η σειρά δε μου άρεσαν ποτέ ιδιαίτερα, όμως σε καταλαβαίνω. "Αυτές υπάρχουν αυτές βλέπουμε..." κτλ. Σίγουρα θα δω και την επόμενη, γιατί η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία :p

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, το Highlander είναι από τις πιο ωραίες σειρές και με άψογες αναφορές στην Ιστορία και με σωστό continuity. Δηλαδή, εαν σε ένα επεισόδιο μας λένε ότι ο Duncan είναι στην Κίνα την τάδε χρονιά, δεν θα πούν ότι βρισκόταν και κάπου αλλού ή κάτι παρόμοιο...

 

Οι ιστορικές αναφορές είναι σωστές και σαν χρονολογίες και σαν κοστούμια ή άλλο. Δεν υπάρχουν ιστορικά λάθη ή τουλάχιστον οι παραγωγοί έχουν προσέξει όσο μπορούνε να μην κάνουνε τέτοια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήταν στην τελευταία σεζόν και την ταινία με τον Ντανκαν... Αρπαχτές και οι δύο μιας και οι σεναριογράφοι είχαν παρετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Α,θυμαμαι που εβλεπα τη σειρα στην τηλεοραση.Κι αν σκεφτει κανεις οτι ειμαι καν φαν των Queen...

 

Η πρωτη ταινια ηταν καταπληκτικη!Ενταξει,δεν ειχε τοσο καλες ερμηνειες-ο Λαμπερτ πχ δεν ειναι και ηθοποιος της προκοπης-αλλα το ολο στορυ,τα σκηνικα...οποτε τη δειχνει την ξαναβλεπω.

Η δευτερη..χμ...μια φορα την ειδα πριν χρονια και ηταν ψιλοαθλια.Μια με εξωγηινους αν θυμαμαι καλα.

Η τριτη,πιο πολυ στο πνευμα της πρωτης.Αν και σαφως κατωτερη σε πολλα.Τουλαχιστον ειχε την θεα Debora Kara Unger.

Μετα τα μπερδεψαν για τα καλα.Εξαλλου,απο τη στιγμη που στο τελος της πρωτης ταινιας ειναι ξεκαθαρο οτι τελειωνει η ιστορια,ολα τα αλλα ειναι χαζομαρες.

 

Στη σειρα μου αρεσαν και οι αναμνησεις του Μυθος..Κατι εντελως προιστορικες!!!Ωραιος τυπος αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μύθος ήταν όλα τα λεφτα!!! Απο τους πολύ αγαπημένους μου στο καστ- μαζί με τον ίδιο τον Ντάνκαν, όπου νταξει...μικρό κοριτσάκι ήμουν, κι αυτός είχε μυς,μακρια μαλλια και σπαθι! τι άλλο ήθελα; :p.

 

Πέρα απο την πλάκα, η σειρά ήταν πολύ καλή. θυμάμαι τα τελευταία επεισόδια που είχα παρακολουθήσει, όπου είχαν βάλει καινούρια twists, είχα πορωθει και μετα...το star σταματησε να τη δειχνει :S. Έχω δει και την ταινια όπου παιζουν Λαμπερ - Πωλ μαζι, και φυσικα δε με ενθουσιασε...(πέρα απο την ευκαιρία να δεις κεφάλια να πέφτουν :p).

 

Και φυσικά απο τα μεγάλα ατου της σειρας, ήταν αυτο που ειπε η Βουλα, ότι είχε τρομερή συνέπεια, και αρκετά πιστή αναπαραγωγή του παρελθόντος.

 

και μια απορια που όμως δε θέλω να μου τη λυσετε : Ποιος σκοτώνει το Μύθο; Καθότι όπως όλοι ξέρουμε, there can be only one, και αποκλειεται να έκαναν κάτι τόσο βάρβαρο όπως το να σκοτώσει ο Ντάνκαν το Μύθο, ποιος τον σκοτώνει;

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο, αλλοι αθανατοι ειπαρχουν, απλος σταματισε το "παιχνιδι"...για αυτο η επομενη ταινια δειχνει μαλλον οτι απο την στηγμη που το game σταματισε, ο κοσμος πεφτει σε χαος και αυτη ειναι μια απο τις ουσιες της ταινιας. Γιαυτο και ο Ντανκαν μαζι με τον Μυθο τον Τζο την γκομενα της προεγουμενης ταινιας και ενα παρτι απο αθανατους ψαχνουνε να βρουνε την αιτια της υπαρξης των Αθανατων και οτι συνεπαγεται απο αυτο...

 

πολλα υποσχομενο σεναριο, ας ελπισουμε οτι μαθαινουν απο τα λαθη τους :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, πρέπει να ομολογήσω ότι λάτρευα τη σειρά από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, και μίσησα το Star όταν έκοψε τις προβολές. *αργκχ*

 

Πέραν, επίσης, του καταπληκτικού της συνέπειας και της μεγάλης ιστορικής ακρίβειας, θα ήθελα να σας τραβήξω την προσοχή για λίγο στη διαμόρφωση του χαρακτήρα: θυμάστε τη φάση που τον προκάλεσε κάποιος σε μονομαχία και σηκώθηκε, αν θυμάμαι, λίγο μετά τον πυροβολισμό που τον πέτυχε (είχε πάει μεθυσμένος, αν δεν απατώμαι, επειδή δεν ήθελε να σκοτώσει τον άλλο), με αποτέλεσμα να φρικάρουν οι άλλοι, ή το εξαίσιο επεισόδιο που εκτυλίσσεται στην Ιαπωνία ("Louks leik roh octopoos." *chomp* "It iz ro octopus." *glurg*)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ζει ο Μυθος...Οσο κουλτουριαρης και τυπας κι αν δειχνει,για να εχει επιζησει τοσες χιλιαδες χρονια σημαινει οτι ειναι καλος.Πολυ καλος.

Ναι,ο ντανκαν αρεσε και στην αδερφη μου που ειναι μεγαλυτερη απο σενα Τριλ.Θυμαμαι που το εβλεπα και οπως περνουσε η Αννα απο το σαλονι,ελεγε "Α!Πολυ ωραιος αυτος!".

 

Πιστευω συμφωνουμε ολοι οτι ως τωρα η καλυτερη ταινια ειναι η πρωτη?Με τον Κοννερυ?Ναι;;;

 

" θυμάστε τη φάση που τον προκάλεσε κάποιος σε μονομαχία και σηκώθηκε, αν θυμάμαι, λίγο μετά τον πυροβολισμό που τον πέτυχε "

Φυσικα Ρασπ.Αν δεν κανω λαθος δεν σηκωθηκε μια φορα μονο μαλιστα.Ο αλλος τον "ξανασκοτωσε" αλλα αυτος πιωμενος οπως ηταν ξανασηκωνοταν χωρις να υποκριθει οτι πεθανε στα αληθεια.LOL...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα πορώθηκα εντελώς! Εχώ βάλει στο CD-player και λιώνω το A Kind of Magic των Queen.

Η πρώτη ταινία είναι αθάνατη , η δεύτερη σίχαμα- off with her head!!! Οι Αθάνατοι είναι εξωγήινοι εξόριστοι από άλλο πλανήτη? Μπλιαχ. Τις επόμενες τις έχω παρακολουθήσει με βαριά καρδιά.

 

Η σειρά είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Βέβαια ο τελευταίος κύκλος που παίχτηκε από το Σταρ μισός ήταν κάπως μέτριος. Παρουσίαζε τις ιστορίες κάποιων αθάνατων γυναικών ενώ οι γνωστοί ήρωες είχαν ελάχιστη ανάμιξη.

 

Λατρεύω το χιούμορ των Αθανάτων.

Θυμάμαι σε ένα επεισόδιο ο Ντάνκαν είχε αγοράσει ένα πανάκριβο κινέζικο βάζο για δώρο γάμου, που ηταν ανεκτίμητο γιατί τέτοια υπήρχαν μόνο 6 στον κόσμο, και να λέει ο Μύθος "Και δεν αγόρασα τότε που τα πουλάγαν με τις ντουζίνες!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μάλιστα γελούσε μέσα στο μεθύσι του, γι' αυτό το αναφέρω... Νομίζω ότι σηκώθηκε 3 φορές (όσες και οι φορές που τον χτύπησε); Αλλά δε μου είπες, τη φάση που περιγράφω με τη Γιαπωνέζα, την θυμάσαι;

 

Λατρεύω το χιούμορ των Αθανάτων.

Θυμάμαι σε ένα επεισόδιο ο Ντάνκαν είχε αγοράσει ένα πανάκριβο κινέζικο βάζο για δώρο γάμου, που ηταν ανεκτίμητο γιατί τέτοια υπήρχαν μόνο 6 στον κόσμο, και να λέει ο Μύθος "Και δεν αγόρασα τότε που τα πουλάγαν με τις ντουζίνες!"

:rofl: Ναι, τ' αστεία τους είναι απλά απίστευτα (το συγκεκριμένο δεν το είχα δει, οπότε thanks)!

 

Είναι η εντύπωσή μου ή το τελευταίο επεισόδιο που προβλήθηκε ήταν εκείνο που βγήκαν τα ούζι;

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

τελευταιο ειναι συνεχεια του προτελευταιου....ναι ειχε καποια οπλα, αν καταλαβα την ερωτιση σου.....

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς που προβλήθηκε στην Ελλάδα, αν δεν απατώμαι, και στ' οποίο την έπεσαν κάποιοι στους Παρατηρητές (Watchers) - αλήθεια, ποιός είχε τη φαηνή έμπνευση να τους λένε Φύλακες, παρά τη δισημία της λέξης;!

 

Όσον αφορά την καινούρια ταινία: http://highlander-thesource.com/

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από το χιούμορ της σειράς μου έχει μείνει μόνο η ατάκα ""Δεν είμαι Γαλλίδα" :p

 

Πραγματικά ήταν πολύ καλή σειρά, ενώ κάποια επεισόδια (πχ το πώς ο Μύθος εμπνέει την Μαίρη Σέλεϋ να γράψει τον Φράνκενσταϊν) ήταν εξαιρετικά (εγώ τελευταίο επεισόδιο που έδιξε το σταρ θυμάμαι εκείνο που

σκοτώνει τον προστατευόμενό του

ενώ νομίζω ότι τον πρώτο κύκλο (εκείνον κατά τη διάρκεια του οποίου είναι παντρεμένος) τον είχε δείξει μόνο ο ΑΝΤ1.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω συμφωνουμε ολοι οτι ως τωρα η καλυτερη ταινια ειναι η πρωτη?Με τον Κοννερυ?Ναι;;;

 

Ωπ! Συγχωρήστε με, αυτό μου άρεσε κι εμένα όπως και ο Μύθος (προφανώς). Μόνο που όταν έχεις δει κι όλα τα άλλα κι αυτά τόσο παλιά, ε, κάπου η συνολική εικόνα που μένει είναι λίγο ... κάπως.

 

Επίσης, για το τραγούδι, λέω το Who wants to live forever, δε θυμάμαι που ακούγεται το a kind of magic (χμμ δεν είμαι σίγουρη ότι θυμάμαι και το ίδιο το τραγούδι εδώ που τα λέμε) κι ενώ δεν είμαι και ούτε υπήρξα φαν κανενός (εντάξει οκ εκτός από το Μιχάλη, αυτό δεν πιάνεται όμως :p) , πόσο μάλλον των queen, το συγκεκριμένο κομμάτι δε θα ήθελα να το ακούσω σε διασκευή από κανέναν άλλο. Είναι λίγο σαν σφραγίδα της ιστορίας, πιάνει όλο το πνεύμα του μύθου σε δυο στροφές :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα για την ταινία, το Μύθο και το τραγούδι. Η ατάκα, από την άλλη, Μιχάλη, κάτι μου θυμίζει, αλλά δε θυμάμαι πότε λέγεται...

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

¨Ωστε έχει σταματήσει το παιχνίδι ε;;Χμμμ έχω χάσει επεισόδια κυριολεκτικά! Τώρα, να ρωτήσω γιατι σταμάτησε ή θα με βρίσετε; :p. Στα τελευταία που είχα δει πάντως, το πήγαινε ότι κάποια απειλή ερχοταν απο κάπου, και ότι θα έπρεπε να τη σταματήσουν οι Αθάνατοι, αλλά φυσικά το σταρ δεν έδειξε τον επομενο κύκλο (ή αν τον έδειξε, εγώ δεν το είδα).

 

Οι Watchers ήταν ωραία εισαγωγή στην ιστορία, αν κ πάντα με εκνεύριζε κάπου που ο Ντάνκαν είχε "μέσο" :p. Θυμάμαι την εξήγηση που έδωσαν οι Παρατηρητές για την καταστροφή της Πομπηίας!

 

Θυμάστε επισης έναν άλλο αθανατο φιλο του Ντάνκαν, πολύ εκνευριστικό, που έβαζε συνέχεια τον Ντάνκαν να τον ξελασπώνει πεθαίνοντας; :p.

Link to comment
Share on other sites

Α,ναι.Δεν θυμαμαι ποιος ηταν αλλα θυμαμαι ενα χαρακτηρα "φιλος που μπλεκει και τον ξελασπωνει ο ηρωας".Μονο που το μπλεξιμο ηταν συνηθως καποιος σουπερ Αθανατος που ηθελε να του παρει το κεφαλι...

 

Ωραιο ηταν και το σκαφος του Ντανκαν.Ενταξει,και εκεινο το "γυμναστηριο" καλο ηταν αλλα αλλη γοητεια να μενεις σε σκαφος.

 

Οσον αφορα τα τραγουδια το "who wants to live for ever" ακουγεται στην πρωτη ταινια αν θυμαμαι καλα.Στη σειρα το Princes of the universe (καλα,υπαρχουν ατομα που δεν πορωνοταν οταν ακουγαν το Here we are,born to be kings,we're the princes of the universe...)

A kind of magic-βασικα αυτο το εχω συνδυασει με κατι αφιερωματα στο μπασκετ.Εξαλλου οι Κουην ακουγονται αρκετα στα γηπεδα(We are the champions για παραδειγμα).Δεν εχω προσεξει αν ακουγεται σε καποια ταινια.Ισως να εννοει τιτλο απο δισκο η κατι τετοιο.

Αν και ενταξει,μην φανταστειτε οτι μεγαλωσα και με αφισα τους στο δωματιο μου.Απλα το θεωρω (το) κορυφαιο γκρουπ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό της δεύτερης ταινίας (ναι αυτής με τους εξωγήινους) ήταν ο θάνατος του Ραμίρεζ. Γενικά, αν δεν υπήρχε ο Κόνερι η ταινία θα ήταν μάπα ολκής.

 

Η σειρά σταμάτησε γιατί δεν πληρώσανε του ίδιους σεναριογράφους και βάλανε καινούργιους, οπότε και γράφανε.... ότι οτους κατέβαινε. Και ναι νομίζω ότι την πρώτη σεζόν την έδειξε μόνο ο Αντ1, όπως και μεγάλο μέρος της σειράς αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

ναι η 5η και 6η σεζον ειχε πολλα πολυ αδυναμα επεισοδια....αλλα ειχε και κατι επικα, αλλα οχι απλα επικα....επικα οσο δεν παει... :)

 

Α! η 5η σεζον ειχει λιγοτερα επεισοδια απο τις υπολιπες....η 6η σεζον εχει ακομα λιγοτερα, αυτο λεει πολλα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν πλήρωσαν τους σεναριογράφους, παιδιά: οι άνθρωποι παραιτήθηκαν (ναι, δεν κάνω πλάκα)...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βρειτε να δειτε το προ τελευτεο και το τελευτο επεισοδιο τις 6ης σεζον, οπως και διποτε....αξιζει πολυ τον κοπο παντος....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τηλεόραση ποιους κύκλους έχει παίξει? Κάτι με την αλλαγή απ' το ένα κανάλι στο άλλο, κάτι με τις συνεχείς επαναλήψεις δεν ξέρω πού αρχίζει ο κάθε κύκλος και που τελειώνει...

 

Οι Queen έχουν γράψει όλη τη μουσική της 1ης ταινίας , ενώ το άλμπουμ τους A kind of magic (που περιέχει και το ομώνυμο τραγούδι) περιέχει τραγούδια που ακούγονται στην ταινία ή έχουν εμπνευστεί από αυτήν π.χ. Don' t lose your head.

 

Στην πρώτη ταινία δείχνει ότι ο Λαμπερ σώζει ένα μικρό κοριτσάκι αλλά τον πυροβολεί ενας Γερμανός. Φυσικά ο Αθάνατος ξανασηκώνεται. Οταν το κοριτσάκι τον ρωτάει πως γίνεται να είναι ζωντανός απαντάει "It' s a kind of magic''. Μόνο εγώ έχω δει την ταινία εδώ μέσα?

 

Χείρωνα, αδιάβαστος ήρθες σήμερα....

 

"Δεν είμαι Γαλλίδα"

Χα, χα, χα μπράβο Μιχάλη!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Highlander (1992-1998)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..