Jump to content

Θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη;


Nihilio
 Share

Για όσους από εδώ γράφουμε  

86 members have voted

  1. 1. Θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη;

    • Ναι
      43
    • Όχι
      46


Recommended Posts

Αφορμή για το poll αυτό ήταν μια κουβέντα την οποία έκανα σήμερα. Απαντήστε λοιπόν αν θεωρείτε τον εαυτό σας καλλιτέχνη και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Τον θεωρώ, γιατί ταιριάζω καλύτερα στον ορισμό του 'καλλιτέχνη' [όπως τον έχω στο μυαλό μου, όπως έχει διαμορφωθεί μέσα μου] παρά στον ορισμό του 'τεχνίτη', και όταν κάνει κανείς [και τον ελκύουν] τέτοιου είδους πράγματα [συγγραφές, ζωγραφικές, design, μουσικές κτλ.] μπορεί να θεωρείται μάλλον μόνο κάτι απ' αυτά τα δυο - εκτός από απλά 'άνθρωπος', βέβαια. 'Επιστήμονας' δεν μπορεί να είναι, μιας κι αυτά τα πράγματα ανήκουν στις τέχνες και όχι στις επιστήμες, άρα ή καλλιτέχνης είναι, ή τεχνίτης. Αν μου άρεσε πολύ να φτιάχνω πράγματα με τα χέρια, κι αν η δημιουργικότητά μου ήταν στραμμένη στα crafts περισσότερο, και όχι στα arts [αν και είναι λεπτός ο διαχωρισμός], κι αν ήμουν η χαρακτηριστική περίπτωση με τα μαγικά χέρια που 'πιάνουν' σε όλα τα crafty πράγματα, θα έλεγα πως είμαι το δεύτερο, αλλά μάλλον κλίνω προς την πρώτη κατηγορία. Οι ταμπελίτσες δεν ξέρω αν είναι ιδιαίτερα καλό πράγμα, αλλά αν είναι να μου κρεμάσουν μία, ας μου κρεμάσουν αυτή, ή ακόμα καλύτερα αυτήν του 'λάτρη των τεχνών [και των καλλιτεχνών ενίοτε :tongue:]'.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θεορήσω τον εαυτό μου καλιτέχνη, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είμαι ένας. Μπορεί να μου αρέσει η τέχνη, μπορεί να είμαι εραστής (και όχι βιαστής θέλω να ελπίζω) αυτής, αλλά κάτι λύπει απο το να πάρω αυτόν τον τίτλο. Δεν είμαι αρκετά άξιος για να τον φέρω, όπως είναι η προλαλίσασα κυρία.

Edited by month
Link to comment
Share on other sites

Nah...

Βασικα οποιος παραγει "τεχνη" δεν θα τον ελεγα και καλλιτεχνη.Τουλαχιστον οχι οπως αντιλαμβανομαι εγω τον ορο.Πρωτα απο ολα δεν βρισκω ιδαιτερο καλλος(αντιθετα εχω μπολικους καλλους) στην "τεχνη" μου.Ισως θελω ακομη δουλεια,ισως απλα δεν εχω ταλεντο.Εγω απλα γραφω για να περασω ευχαριστα την ωρα μου οταν εχω καποια καλη ιδεα και ελευθερο χρονο.

 

Συν τοις αλλοις(σωστη η δοτικη?), μου φαινεται λιγο εφφετζιδικος ο ορος.Βεβαια η τεχνη προυποθετει και καποιο ψωνιο,δεν αντιλεγω.Παντως αν και δεν εχω προβλημα με τον ορο "δημιουργος" πχ, αποποιουμαι προς το παρον(γιατι ποτε δεν ξερει κανεις) τον ορο "καλλιτεχνης".

Με αλλα λογια βγαζω την ουρα μου απ'εξω για να σας λεω ψωναρες με την ανεση μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ. Στην αντίληψη μου καλλιτέχνης σημαίνει και κάποια πράγματα τα οποία δε με χαρακτηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

"Loaded" λέξη το καλλιτέχνης ε? Προκαλεί φόβο, προκαλεί δυσφορία και ανασφάλεια μήπως οι άλλοι θεωρήσουν κάποιον που θα πει "ναι", ψώνιο ή κάτι χειρότερο. Κατανοητό.

 

Ψήφισα "ναι" στο poll.

 

Για μένα το πρώτο που χαρακτηρίζει κάποιον σαν "καλλιτέχνη" είναι: Aυτός που σε έναν όγκο από μάρμαρο, ένα άμορφο κυβικό κομμάτι ενός πετρώματος μπορει να "δει" δεκάδες αγάλματα που εν δυνάμει υπάρχουν μέσα του. Να μπορεί με το μάτι του νου και της καρδιάς του να τα αγγίξει.

 

Και αυτό το μέρος το κάνω, όπως το κάνουν και κάμποσοι άλλοι.

 

Το υπόλοιπο μέρος είναι η τεχνική ικανότητα να αφαιρέσεις τα περιττά κομμάτια του μαρμάρου για να φανεί το άγαλμα που σε συγκίνησε περισσότερο.

 

Αυτό το μέρος, προσπαθώ να το μάθω.

 

Αυτά!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Όχι φόβο για την αντιμετώπιση του άλλου, εξάλλου ψώνιά μπορούμε και χωρίς ταμπέλες :p

 

Όμως για μένα καλλιτέχνης είναι ο άνθρωπος που κάνει "καλή τέχνη", τώρα το τι είναι αυτό είναι μια άλλη πολύ πολύ μεγάλη κουβέντα την οποία έχουμε προσπαθήσει να κάνουμε στο παρελθόν (κι όλος ο υπόλοιπος κόσμος) και δεν πρόκειται να οριστεί ποτέ. Σίγουρα για μένα καλή τέχνη είναι η τέχνη που μπορεί να αλλάξει τον άνθρωπο, να του δώσει ελπίδα και κουράγιο. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό ούτε γράφοντας, ούτε σκηνοθετώντας, ούτε παίζοντας μουσική, ούτε, ούτε, ούτε...

 

Κι αν χρεώσω τον εαυτό μου καλλιτέχνη τότε πως θα μπορούσα να χαρακτηρίσω εκείνους που τους θεωρώ πράγματι καλλιτέχνες?

 

Όχι, λοιπόν, κι από μένα, λέω να συνεχίσω να με χαρακτηρίζω "ερασιτέχνη" γιατί είναι και το μοναδικό πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ερασιτέχνης, κατ' εμέ, αλλά επειδή για μένα η λέξη παίρνει την κυριολεκτική της σημασία, πιστεύω πως οι περισσότεροι αποσκοπούμε στο να γίνουμε καλλιτέχνες - εξ ου, ψήφισα «ναι.» Εξ άλλου, καλλιτέχνης δεν είναι αυτός που τεχνάζεται καλώς, αλλά ο ενασχολούμενως με την παραγωγή έργου στις καλές τέχνες.

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο δεν θα έλεγα ότι είμαι καλλιτέχνης. Δεν είμαι. Και μόνο ν' ακούσω να μου λένε ότι είμαι, με πιάνουν τα γέλια. Είμαι αρκετά ψωνάρα για να πιστεύω ότι ο καλός θεούλης με προίκησε με κάποια σχετικά ταλέντα (όπως όλο τον κόσμο) και αρκετά ψωνάρα για να τα επιδεικνύω στον κόσμο, αλλά έχω πολύυυυυυυυυ μέλλον μπροστά μου μέχρι να αποδεχτώ το ταμπελάκι του καλλιτέχνη (αν το αποδεχτώ ποτέ). Απλά πρέπει να γράφω, γιατί αλλιώς θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με έλεγα καλλιτέχνη γιατί τελικά μάλλον βρίσκω περισσότερη ευχαρίστηση παρατηρώντας πράγματα που υπάρχουν στη φύση παρά δημιουργήματα του ανθρώπου. Αν και σίγουρα ασχολούμαι με την τέχνη, προτιμώ να την απολαμβάνω παρά να την παράγω.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις ποιοί άνθρωποι γύρω μας θεωρούνται καλλιτέχνες (Βλ. διάσημους ηθοποιούς-τραγουδιστές κτλ που στο επάγγελμα δηλώνουν "καλλιτέχνες") τότε νομίζω ότι αρχίζεις να το απομυθοποιείς λίγο. Και ένα παράδειγμα από την προσωπική μου εμπειρία: Η μητέρα μου είναι επαγγελματίας ζωγράφος έχοντας βγάλει την Καλών Τεχνών και έχοντας μελετήσει πολύ τον κλάδο αυτό της τέχνης και ζει σε μεγάλο βαθμό από αυτό. Προφανώς θεωρείται καλλιτέχνης. Δεν βλέπω πάνω της κάποια μυστήρια "θεική" ιδιότητα, καθώς κάτι τέτοιο εννούν κάποιοι από τους προλαλλήσαντες. Κάποια αύρα; Υπερφυσικό ταλέντο; Ναι, ο Mozart ήταν καλλιτέχνης, έπεζε πιάνο από τη νηπιακή ηλικία. Δεν ξέρω όμως ποιό ποσοστό των σπουδαίων γνωστών συνθετών διέθεται τόσο μεγάλο έμφυτο ταλέντο...

Δεν αρκεί άραγε να αγαπάς την τέχνη και να ασχολείσαι ουσιαστικά με αυτή;

 

Nienor, πολλοί καλλιτέχνες αναφέρουν στα έργα τους πόσο πολύ εκτιμάνε άλλους καλλιτέχνες και πόσο ανώτερους τους θεωρούν από τον εαυτό τους. Αυτό δεν αναιρεί τη δική τους αξία. Και νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα το υποτιμητικό στο "ερασιτέχνης καλλητέχνης"... το ερασιτέχνης δεν είναι παρά ένας επιθετικός προσδιορισμός...

Αλλά πότε άλλωστε μπορεί η έννοια καλλιτέχνης να σταθεί μόνη της;

Link to comment
Share on other sites

Μια επισήμανση:

 

θεωρούμαι κάτι != είμαι κάτι :hi:

 

Μπορεί η έννοια να σταθεί μόνη της όταν υποστηρίζεται από κάποιο σοβαρό έργο, κατά την άποψή μου... :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η έννοια να σταθεί μόνη της όταν υποστηρίζεται από κάποιο σοβαρό έργο, κατά την άποψή μου...

 

 

Νομίζω πως με παρεξήγησες ;) Και βέβαια μπορεί να σταθεί μόνη της εφόσον υπάρχει κάποιο σοβαρό έργο. Αυτό που εννοούσα είναι το κατά Μ. Ντενίση πρότυπο με δηλώσεις του στυλ "Είμαι καλλιτέχνης" ("δοξάστε με")... :juggle: Δε γίνεται να είσαι μόνο καλλιτέχνης, πρέπει ταυτόχρονα να είσαι και μουσικός ή/και ζωγράφος ή/και συγγραφέας κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Dain & Rhapsody, έχετε περίπου τις ίδιες απόψεις μ' εμένα - νομίζω ότι κάπου είναι ανησυχία μας, εύλογη, όμως, μήπως έχουμε, ποτέ, υπερβολική αυτοπεποίθηση, συναίσθημα που προκύπτει, κατ' εμέ, από δεινές εμπειρίες με άτομα που θεωρούσαν εαυτούς καλλιτέχνες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με παρεξήγησες ;) Και βέβαια μπορεί να σταθεί μόνη της εφόσον υπάρχει κάποιο σοβαρό έργο. Αυτό που εννοούσα είναι το κατά Μ. Ντενίση πρότυπο με δηλώσεις του στυλ "Είμαι καλλιτέχνης" ("δοξάστε με")... :juggle: Δε γίνεται να είσαι μόνο καλλιτέχνης, πρέπει ταυτόχρονα να είσαι και μουσικός ή/και ζωγράφος ή/και συγγραφέας κτλ κτλ...

 

Πρέπει πρώτα να είναι κανείς μουσικός/ζωγράφος κτλ. για να είναι καλλιτέχνης... δηλ. λέμε το ίδιο πράμα, που επειδή είναι αυτονόητο νόμιζα πως το εννοούσες αλλιώς. Προφανώς, για να είναι κανείς καλλιτέχνης, πρέπει να παράγει έργο σε μια τέχνη και επιπλέον το έργο αυτό να προσφέρει κάτι σε ορισμένους ανθρώπους που το αποδέχονται (κρίνεσαι από την προσφορά σου κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier

Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να απαντήσω με σαφήνεια! Σίγουρα έχω καλλιτεχνική φλέβα με τη έννοια της αντίληψης και των χαρακτιριστίκων της προσωπικότητας μου. Αλλά δεν μπορώ να τον θεωρήσω ακόμα ως καλλίτεχνη, για τον λόγο ότι η τέχνη (για μένα τουλάχιστον) διδάσκει. Και εγώ μπορεί να κάνω για δάσκαλος σε ανώριμους ανθρώπους αλλά όχι ακόμα σε ώριμους.

 

Ανώριμος άνθρωπος είναι αυτός που κατανοεί τα βασικά, δεν έχει την διάθεση να ψαχτεί ή προσπαθεί ανεπιτυχώς ή απλά για να νομίζουν οι άλλοι ότι ψαχνεται (δηλαδή ένας επιφανειακός ανθρωπος, αυτό που φωνάζουμε και πίθηκο, που μιμούμενος τους άλλους προσπαθεί να φανεί!).

 

Ωρίμος αυτός που έχει ψαχτεί και προφανώς συνεχίζει λαμβάνοντας ερεθίσματα και ανακαλύπτοντας τον εαυτό του έχοντας φυσικά την διάθεση να καλύψει τις ατέλειες του.

 

Συμπερασματικά λοιπόν μπορώ εγωιστικά έστω, να χαρακτηρίσω τον εαυτό μου ώριμο αλλά όχι απαραίτητα και σίγουρα καλλιτέχνη. Μπορώ να πω ότι προσπαθώ να γίνω!

Link to comment
Share on other sites

Rasp said

Dain & Rhapsody, έχετε περίπου τις ίδιες απόψεις μ' εμένα - νομίζω ότι κάπου είναι ανησυχία μας, εύλογη, όμως, μήπως έχουμε, ποτέ, υπερβολική αυτοπεποίθηση, συναίσθημα που προκύπτει, κατ' εμέ, από δεινές εμπειρίες με άτομα που θεωρούσαν εαυτούς καλλιτέχνες.

 

Θα μπορούσε όντως να είναι έτσι. Αλλά προσωπικά δεν έχω καμμία αυτοπεποίθηση στο θέμα, ούτε κάποια παρρησία. Αντίθετα βασανίζομαι συνεχώς με αμφιβολίες για το αν ποτέ θα μπορέσω να εκφράσω πραγματικά το "οράματα" που έλεγα πιο πάνω. Αν ποτέ μέσα από τα κείμενά μου ή τις εικόνες μου θα καταφέρω να δώσω αυτά που νιώθω ή φαντάζομαι.

Δεν ξέρω για τη κ.Ντενίση ή για όποιον άλλο, αλλά η ιδέα του "είμαι καλλιτέχνης, δοξάστε με" μου είναι απαιχθής και συμφωνώ και σε όσα είπε η Rhapsody.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καθόλου. Προσπαθώ απλά αντιγράφοντας, χρησιμοποιώντας τεχνάσματα και ιδέες εντυπωσιασμού να γράψω πέντε πράγματα που να αρέσουν σε όσο το δυνατόν περισσότερους ώστε να καταφέρω να βγάλω λεφτά. Αν υπάρχουν μερικοί που θα ψυχαγωγηθούν με όσα έχει συνθέσει η φαντασία μου, τότε θα χαρώ να ανταλλάξω αυτό το συναίσθημα με λεφτά.

 

Απ' όταν ξεκίνησα να γράφω αυτός ήταν ο βασικός μου στόχος και παραμένει. Απ' όσο μπορώ να προβλέψω δεν θα αλλάξει ποτέ. Όλα αυτά υποθέτω δεν με κάνουν καλλιτέχνη. Τουλάχιστον είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έλεγα, Διονύση, είναι ότι μάλλον όσοι ανησυχούν έχουν σαν πηγή του όποιου προβληματισμού ακριβώς αυτές τις αντιλήψεις (προσκυνάτε κι έτσι)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καλλιτέχνης, όχι για κανένα ιδιαίτερο λόγο απλώς γιατί δεν αισθάνομαι έτσι. Δεν είναι ένας χαρακτηρισμός που μου ταιριάζει. Χαζοβιόλα ναι, καλλιτέχνης όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier
Δεν είμαι καλλιτέχνης, όχι για κανένα ιδιαίτερο λόγο απλώς γιατί δεν αισθάνομαι έτσι. Δεν είναι ένας χαρακτηρισμός που μου ταιριάζει. Χαζοβιόλα ναι, καλλιτέχνης όχι.

 

Μαλλον το είμαι καλλιτέχνης ή όχι είναι κάτι πολύ προσωπικό. Και μάλλον πάντα η απάντηση σε μία τέτοια ερώτηση όπως αυτή θα είναι ήξεις αφήξεις, για τον λόγω ότι οι περισσότεροι που απαντούν εδώ με ένα όχι έστω, έχουν την αυτογνωσία και την ικάνότητα να τοποθετήσουν τον εαυτό τους κάτω απο κάποιους άλλους. Συνεπώς χωρίς να αμφισβητίσω τη γνώμη τους, πιστεύω ότι μπορεί ακόμα να μην είμαστε καλλιτέχνες παιδιά, αλλά μπροστά σε κάποιους άλλους μπορουμε να θεωρούμαστε άνθρωποι! :death2:

 

Και αυτό αποτελεί πιστεύω καλή προδιάθεση και υπόβαθρο για μία καλλιτεχνική (πραγματικά καλλιτεχνική) δημιουργία! :french_blank: :piano:

 

Ότι είπα δεν περίεχει "σπόντες" για ότι έχει πει κάποιο μέλος στο παρών τόπικ, απλά διαπυστώνω μερικά πράγματα, φωναχτά έστω..... :hideingbhindcurtian:

 

:dwarf: :dwarf: :dwarf:

Link to comment
Share on other sites

για τον λόγω ότι οι περισσότεροι που απαντούν εδώ με ένα όχι έστω, έχουν την αυτογνωσία και την ικάνότητα να τοποθετήσουν τον εαυτό τους κάτω απο κάποιους άλλους.

Επέτρεψέ μου να πω ότι αυτή η παρατήρηση ήταν τουλάχιστον λίγο αφελής ή απερίσκεπτη: ο τόνος σου είναι τέτοιος που μοιάζει σχεδόν σα να λες πως όσοι απάντησαν καταφατικά στερούνται αυτής της αυτογνωσίας...

 

Δε νομίζω ότι πιστεύουμε όλοι εδώ μέσα πως είμαστε ίσοι ή ανώτεροι του Bach, του Michelangelo, του Coleridge, του Gogh ή του Goethe. Η συζήτηση για το τι είναι τέχνη και ποιες από αυτές είναι καλές, και άρα χρίζει της έννοιας «καλλιτεχνείας,» έχει γίνει πολλάκις σε αυτόν το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρούνται μόνο ο Bach κι ο Michelangelo καλλιτέχνες, ζήτω που καήκαμε. Δεν είναι κανένας τρομερός ορισμός το "καλλιτέχνης", όταν παίρνεις ένα πτυχείο στις επιστήμες στο εξωτερικό παίρνεις Bachelor of Science, όταν το παίρνεις στις τέχνες παίρνεις Bachelor of Arts, και πάει λέγοντας. Δεν προσπαθώ να πω πως αν έχεις πτυχείο σε κάτι καλλιτεχνικό είσαι καλλιτέχνης [διευκρινίζω για τυχόν ευέξαπτους ή αργόστροφους :tongue:] προσπαθώ να πω πως αν κάποιος ασχολείται με τις τέχνες και παράγει έργο σε αυτές, είναι καλλιτέχνης. Αν θα μείνει στην ιστορία δεν το ξέρουμε, και δεν είναι αυτό που θα τον καταστήσει καλλιτέχνη ή μη-καλλιτέχνη. Ούτε το πόσο πολύ μας αρέσει η τέχνη του παίζει ρόλο στο αν είναι ή όχι καλλιτέχνης. Αν κάποιος παράγει/ασχολείται με τέχνη [και όχι μόνο ως κοινό/αναγνώστης κτλ.] ειλικρινώς*, είναι καλλιτέχνης, τι να κάνουμε τώρα; Να αλλάξουμε τη λέξη επειδή κάποιοι καβαλημένοι τη χρησιμοποιούν για να τρέφουν την ψωνάρα τους;

 

*Ο ορισμός του Dain μου αρέσει περισσότερο, αυτός με το μάρμαρο και το σχήμα, πάντως.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier

Κοίτα αν εννοείς εμένα ψωνάρα, ευχαριστώ για την διευκρίνηση (το ήξερα ήδη)! (πλακίτσα :bleh: )

 

Αλλά κατα τη γνώμη μου Αταλάντη, ο καλλιτέχνης δεν είναι συμβατικός! Δεν τον κάνουν ούτε τα πτυχία, ούτε τα μεγάλα έργα. Αλλά η ίδια του η ζωή και η αφοσίωση στην προσφορά. Αν κάποιος μέτα απο αυτό θεωρεί τον εαυτό του καλλιτέχνη, μπράβο! Εγώ ο ίδιος θα του στήσω άγαλμα στο Έβερεστ, ωστόσο το να είσαι καλλιτέχνης είναι τόσο βαθύ ωστέ δύσκολα το διακρίνει ο καθένας φίλη μου Αταλάντη και οι λοιποι φίλοι... :construction:

 

Το να παράγεις έργο (για να γίνω λίγο κακός) θυμίζει περισσότερο εργοστασιακή μονάδα παρά δημιουργία! Η δημιουργία είτε με τη πεζή έννοια το πάρεις είτε με κάθε άλλη αντιπροσωπέυει μία ανεπανάληπτη μοναδικότητα, όπως ο άνθρωπος που λέγεται δημιουργός. Για αυτό προσωπικά απεχθάνομαι ρέυματα και τα λοιπά που τυποποιούν την προσωπικότητα (πάντα όσο αφορά εμένα). :argue: :artist:

 

Και αφού η τέχνη όπως πιστεύω όλοι συμφωνούμε ότι είναι μοναδική. Έτσι λοιπόν μοναδικός είναι και ο άνθρωπος που δημιουργεί αφού για να γίνει κάθετι αναπανάληπτο (δηλαδή τέχνη) τότε ο ίδιος ο άνθρωπος πρέπει να γνωρίζει τον μοναδικό και ανεπανάληπτο εαυτό του! Εξού και ότι ο Θεός είναι Καλλιτέχνης..... :paladin: :badmood:

 

Έτσι λοιπόν επανέρχομαι στην άποψη ότι η ωριμότητα αρχικά και το συνεχές εσωτερικό ψάξιμο μας οδηγεί όλο και περισσότερο στην καλλιτεχνική δημιουργία! :albert:

 

Τώρα και τα πτυχία καλά είναι, αλλά όπως είπες Αταλάντη! Αυτά δεν σε κάνουν καλλιτεχνη ή μη..... :mf_sherlock:

 

:give_rose:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να αποκαλώ καλλιτέχνες όποιους ασχολούνται ειλικρινώς με την τέχνη και παράγουν τέχνη χωρίς να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους και τον κόσμο [ανεξαρτήτα με το αν αυτή τους η τέχνη είναι του γούστου μου].

Εσύ, silversoldier, μπορείς να εξακολουθεις να αποκαλείς καλλιτέχνες μόνο όσους έχουν το μαγικό-θεϊκό-μυστήριο-άγγιγμα-του-πούπουλου-χρυσής-χήνας-από-τη-Heaven-Umbra... Ειλικρινά, δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Ο καθ' ένας με τους ορισμούς του, λιγότερο ή περισσότερο ουσιαστικούς και σαφείς.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..