Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Darkchilde

Ήταν μια ταινία που... και έπαιζε ένας...

Recommended Posts

Mort13
ερώτηση 1η: έλιωσα στα futurama πριν μερικές μέρες και πέτυχα ένα επεισόδιο όπου πεθαίνει ο fry και η leela τον βλέπει συνέχεια στο όνειρό της, και πιστεύει ότι είναι ζωντανός. σε κάθε όνειρό της, αυτό που της λέει στο τέλος ο fry είναι ότι πρέπει να ξυπνήσει (και προφανώς σε κείνη τη φάση ξυπνάει κιόλας).

δεδομένου ότι το futurama έχει παραπάνω από αρκετές αναφορές σε ταινίες, και για να δικαιολογήσω την αόριστη φλασιά που έφαγα, σε ποια ταινία συμβαίνει αυτό το σκηνικό???

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sting_%28Futurama%29

Λέει για το Solaris εκεί. Πάντως η συγκεκριμένη περιγραφή σου (ο ζωντανός βλέπει στο όνειρο έναν πεθαμένο που του λέει να ξυπνήσει) μου θύμισε τη σκηνή στο Braveheart που ο William Wallace βλέπει τη νεκρή γυναίκα του.

I robot
<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sting_%28Futurama%29"'>http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sting_%28Futurama%29" target="_blank">http://en.wikipedia.org/wiki/The_Sting_%28Futurama%29

</a>

Λέει για το Solaris εκεί. Πάντως η συγκεκριμένη περιγραφή σου (ο ζωντανός βλέπει στο όνειρο έναν πεθαμένο που του λέει να ξυπνήσει) μου θύμισε τη σκηνή στο Braveheart που ο William Wallace βλέπει τη νεκρή γυναίκα του.

"This episode bears similarities to the motion picture Solaris, which featured an astronaut haunted by persistent and contradictory visions of his dead wife. The source novel was written in 1961, and the original Russian film was released in 1972."

Προφανως η αναγκη του συγκεκριμενου συντακτη να βρει references ειναι τραγικη :/

Η φαση "βλεπω νεκρο στο υπνο μου" ειναι απο τα πιο συνηθισμενα σκηνικα σε απειρες ιστοριες... Δεν παει να πει πως ολες οι ιστοριες που περιλαμβανουν το στοιχειο ειναι αναφορες :) Η χρηση του στοιχειου ειναι που κανει τη διαφορα.

Για να μη γινω spoilerας, απλα δειτε το επισοδειο για να καταλαβετε τι εννοω.

araquel

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δεν έχω δει το σολάρις (επειδή δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, επειδή δεν το έβρισκα στα ελληνικά και επειδή τώρα (στην αγγλία) δεν το βρίσκω ούτε στα αγγλικά), οπότε η αόριστη φλασιά δεν πιστεύω να είναι από εκεί.

το braveheart από την άλλην, το έχω δει, αλλά δεν πιστεύω να είναι όντως από εκεί. νομίζω ότι θυμάμαι να το είχα ξανασυναντήσει όχι ως μεμονομένο γεγονός, αλλά ως επαναλαμβανόμενο μοτίβο, όπως ακριβώς και στο επεισόδιο του φουτουράμα. τι να πω... παίζει να είναι και κανένα διεστραμμένο ντέζα βου (αυτή η αίσθηση... :bleh: King rules!!!!) όταν το είδα, να είχα μια στιγμή καθυστέρησης στην αντίληψη (χαχα!!!! μια!!! ποιον δουλεύεις ρε μαλ*κα?!?!?!?)

για να σποϊλεριάσω το επεισόδιο του φουτουράμα

ο φράι που είναι νεκρός, εμφανίζεται στα όνειρα της λίλα και της λέει να ξυπνήσει. ξανά και ξανά. λίλα πρέπει να ξυπνήσεις και πρέπει να ξυπνήσεις τώρα λίλα κοκ... και στο τέλος αποδυκνείεται ότι η λίλα είναι σε κώμα και ο φράι δεν είχε πάθει τίποτα. είχε περάσει τις ημέρες του δίπλα στην οριζοντιωμένη λίλα λέγοντάς της ότι πρέπει να ξυπνήσει.

αυτό είναι, το τελευταίο στοιχείο που κάνει πολύ έντονη την αόριστη φλασιά μου.

τέλος πάντων, πού θα πάει...

Edited by araquel

I robot

αν το ψαχνεις ακομα (το Σολαρις ντε) και περασεις βολτα απο Ελλαδιτσα, εχει επανεκδοθει απο εκδοσεις Ποταμος με καινουρια μεταφραση :)

araquel

thnx, i robot.

επόμενη απορία.

είναι τύπος και τύπισσα. λέει κάτι η τύπισσα και ο τύπος ψιλογελάει. γυρνάει και του λέει η τύπισσα "you must find this pretty funny", όπου της αντιγυρίζει τη θεϊκή ατάκα "i'm finding a lot of things funny lately, but i don't think they are".

καμιά ιδέα από που το ξεσήκωσα αυτό;;;

Nihilio

Ένα google-άρισμα μου το έβγαλε ως ατάκα της Ρίπλεϋ στο Alien: Resurrection

araquel

α να μπράβο nihilio!!!!

στο σημείο στην εκκλησία που συνδέεται η ryder στο σύστημα...

1000 thnx!!!!

edit: οκ, η μνήμη μου έκανε τη sigourney άντρα. όπως και να έχει, είναι θεά...

Edited by araquel

Angelos

OK ενα εξαιρετικά δύσκολο.

Δεν ειναι ταινια αλλα μινι σειρα.

Μια κοπελα (γυρω στα 13-16) μαζευει κομματια απο

ενα εξωγήινο πραγμα απο την εξοχή γυρω απο το σπιτι της.

Συναρμολογει το πραγμα, και εμφανιζεται ένας εξωγιηνος που έχει καλες προθέσεις.

Οχι κωμωδία, οχι θριλερ. Περισσοτερο νεανική επιστημονική φαντασία με εντονα

φιλο-εξωγηινα μηνύματα.

Παιχτηκε πριν απο το 1989 στην τηλεοραση (δε 8υμαμαι καναλι)

Θα σας ειμαι υποχρεος.

Αγγελος.

Mort13

Μήπως είχε και κάποιες στιγμές που "πάγωνε" ο χρόνος γύρω τους ή κάτι τέτοιο; Γιατί αν ναι, θέλω κι εγώ να μάθω τον τίτλο, με είχε τρομάξει αρκετά τότε για παιδική σειρά. Κανάλι ήταν σίγουρα ΕΡΤ-1 ή ΕΡΤ-2.

Naroualis

Με το πάγωμα του χρόνυο ήταν το Q. Ισπανική και παιδική. Θυμάμαι μόνο τη φράση "La pyramida!"

Darkchilde

Tauntaun εσύ λές άλλη σειρά από αυτήν που λέει ο Άγγελος.

Λοιπόν, Tauntaun η σειρά που λες εσύ λέγεται Out of this World.

IMDB: Out of this World

Για την σειρά που λέει ο Άγγελος, κάτι μου θυμίζει. Θα ψάξω περαιτέρω...

Mort13

Όχι, αυτό που λες είναι κωμική σειρά από ότι βλέπω και είχε "αυτοτελή" επεισόδια ενώ αυτό που θυμάμαι ήταν σε "συνέχειες" και κάθε επεισόδιο τελείωνε με cliffhanger. Tαιριάζει με την περιγραφή του Άγγελου, κάτι παιδιά βρίσκουν ένα διαστημόπλοιο και κάποια κομμάτια του και το συναρμολογούν, και είναι μέρος του μηχανήματος αυτού που παγώνει τον χρόνο. Δεν νομίζω να είναι ούτε αυτό που είπε η Naroualis γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν Αγγλική/Αμερικάνικη σειρά. To θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί αν και παιδική σειρά (παιζόταν γύρω στις 5 με 7 το απόγευμα, το καλοκαίρι) είχε αρκετή αγωνία. Επίσης θυμάμαι ότι το έβλεπα ασπρόμαυρο και αφού στο εξοχικό έγχρωμη τηλεόραση βάλαμε το 1988, πρέπει να αναφέρομαι κάπου ανάμεσα σε 85 με 87.

Μια που πιάσαμε τις σειρές, :tongue: μια κλασική αγγλική με παιδιά, χιόνια (Χριστούγεννα; ), μεσαιωνικά κάστρα και κάτι μικροσκοπικά ανθρωπάκια, ίσως και ζώα που να μιλάνε, fantasy δηλαδή αλλά στον σύγχρονο κόσμο, έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι γνωστή σειρά αλλά δεν θυμάμαι τίτλο... ΕΤ-1 πρέπει να παιζόταν, κάπου από 88 ως 91. Επίσης πρέπει να ήταν miniseries, δηλαδή 2-3 επεισόδια όλα κι όλα, κάτι σαν Christmas special.

Edited by Tauntaun13

Darkchilde

Tauntaun η σειρά που λες με μεσαιωνικά κάστρα κλπ, μου θυμίζει το Chronicles of Narnia που έχει γυριστεί για την αγγλική τηλεόραση.

Mort13

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ενώ πρωταγωνιστούσε μεν μια ομάδα παιδιών, οι περιπέτειές τους ήταν στον κανονικό κόσμο, δεν μεταφερόντουσαν κάπου αλλού δηλαδή. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, η υπόθεση ήταν "αστυνομική", αφορούσε κάτι που είχε κλαπεί... ή παιδιά που είχαν εξαφανιστεί... κάτι τέτοιο. Τα παιδιά-πρωταγωνιστές προσπαθούσαν να λύσουν το μυστήριο και στο επίκεντρο ήταν ένα κάστρο (ή παλιό μεγάλο Αγγλικό μέγαρο) και μεγάλο μέρος διαδραματιζόταν στα υπόγεια του κάστρου... Sorry που δεν θυμάμαι κάτι περισσότερο αλλά πάνε τόσα χρόνια από τότε...

adia

Τη σειρά που λένε ο Άγγελος και ο Tauntaun τη θυμάμαι κι εγώ. Το εξωγήινο μηχάνημα έμοιαζε φτιαγμένο από μπρούτζο ή χαλκό και λεγόταν Κόλομπ ή κάτι τέτοιο. Κατά 99% ήταν Αγγλική σειρά. Δυστυχώς ψάχνοντας στο δίκτυο δε βρήκα κάτι...

Angelos
Τη σειρά που λένε ο Άγγελος και ο Tauntaun τη θυμάμαι κι εγώ. Το εξωγήινο μηχάνημα έμοιαζε φτιαγμένο από μπρούτζο ή χαλκό και λεγόταν Κόλομπ ή κάτι τέτοιο. Κατά 99% ήταν Αγγλική σειρά. Δυστυχώς ψάχνοντας στο δίκτυο δε βρήκα κάτι...

Μηπως "Colombus" ? η κατι τετοιο ? Το μηχανημα παντως ειχε ενα ονομα που θυμιζε μακρινα ταξιδια (Voyager, Traveller).

Συμφωνώ οτι κατα 99% ηταν αγγλικη σειρα. Μεχρι που σκεφτηκα να παω στο αρχειο της ΕΡΤ να ξεφυλισω 4 ετων ραδιοτηλεοραση μηπως και το βρω, αλλα για το αρχειο της ΕΡΤ πρεπει να κανεις γραπτη αιτηση με χαρτοσημο και να εχεις πιστοποιητικο δεν-ξερω-και-εγω-τι φρονηματων. (Χωρια που μενω στο Ηράκλειο.)

Το ψαχνω, αλλα δεν βρισκω τιποτα.

Αγγελος.

Darkchilde

Οι παλιές παιδικές αγγλικές σειρές ήταν πολύ καλές, ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι εγώ...

Mort13

Δυστυχώς κι η wikipedia δεν βοηθάει, έχω ψάξει όλα τα λήμματα σχετικά με British SF TV-series αλλά δεν έχω βρει κάτι που να μου ring a bell...

Darkchilde

Κι εγώ το ίδιο... Ούτε tv.com ούτε wikipedia ούτε κανένα...

Oberon

Μήπως αναφέρεστε στο Tomorrow People? Ήταν Βρετανική σειρά ε.φ. με παιδιά, που αποτελείτο από μικρότερα storylines. Εδώ παίχτηκε στα 70ς πρώτη φορά αλλά ίσως ξαναπαίχτηκε και μετά. Η συνέχειά της έγινε στα 90ς.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tomorrow_People

Darkchilde

Πάντως για περαιτέρω υπάρχει και το British Film Institute όπου μπορείς να βρείς σχεδόν τα πάντα και ανανεώνεται συνέχεια με καινούργιο (ή παλιό) υλικό

Mort13

Μακάρι να υπήρχε online αρχείο με ότι έχει παιχτεί στην Ελληνική τηλεόραση... τι ζητάω τώρα ε; Εδώ δεν υπάρχουν άλλα κι άλλα... :tongue:

Πάντως ψάχνοντας για τα παραπάνω ανακάλυψα και θυμήθηκα μια άλλη σειρά που έβλεπα πολύ μικρός, το "Tales of the Gold Monkey", το θυμάται κανείς άλλος; Ήταν στο στυλ του Indiana Jones αλλά ο ήρωας ήταν πιλότος υδροπλάνου, θυμάμαι το παρακολουθούσαμε όλοι στην τάξη μου.

Edited by Tauntaun13

heiron

Κι εγω το εβλεπα αν και δε θυμαμαι πολλα.Μονο οτι μου ειχε κολλησει και παριστανα τη μαιμου-το αγαλμα!Μια σταση σαν να καθοταν και να εδειχνε κατι αν δεν κανω λαθος.

Darkchilde

Φυσικά το θυμάμαι το Tales of the Gold Monkey! Μου άρεσε πάρα πολύ και μάλιστα έπαιζε ο Roddy McDowell και ο Stephen Collins...

Naroualis

Κι εγώ δε λέω να το ξεχάσω. :tongue: Ειδικά όταν στην τρίτη και τετάρτη δημοτικού παίζαμε με τις φίλες μου στα διαλλείματα δικής μας επινοήσεως επεισόδια. Και το καλύτερο: Είχαμε ένα συμμαθητή που έπαιζε το σκύλο, ξέρετε, το Τζάκ με το ένα μάτι! Απίστευτες πλάκες... Εγώ φυσικά ήμουν ο Τζέικ Κάττερ. Και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν τα έφτιαχνε με την πριγκίπισσα Κότζι, αντί της νευρασθενικιάς κατασκόπου Σάρρας.