Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Darkchilde

Ήταν μια ταινία που... και έπαιζε ένας...

Recommended Posts

Angelos
Και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν τα έφτιαχνε με την πριγκίπισσα Κότζι, αντί της νευρασθενικιάς κατασκόπου Σάρρας.

Διοτι φυσικα η εκκεντρική πριγκιπισσα είχε την κακη συνηθεια να ταιζει τους κροκοδειλους με τους πρωην εραστές της οταν τους βαριόταν η αν τολμούσαν να την παρατήσουν :)

By the way τη σειρα την εχω ολη σε ετσι και ετσι ποιότητα. Κυκλοφορει σε Τorrent

Παροτι 35αρης την ειδα παλι με μεγάλη ευχαριστηση.

Αγγελος.

<edit>

(καποιος μου ζητησε πως μπορει να τα βρει, αν υπαρχει θεμα δεοντολογιας, σβηστε τα)

</edit>

Edited by Darkchilde
έσβησα links σε copyrighted υλικό.

heiron

Εχω κολλησει με μια ταινια θριλερ.Καποτε εκανα ενα μικρο γκουγκλαρισμα αλλα ματαια.Ας μαζεψω οτι στοιχεια εχω μπας και με βοηθησετε.

Β παγκοσμιος πολεμος.Μια μοναδα Γερμανων στρατιωτων φτανει σε καποιο χωριο της Ευρωπης οπου υπαρχει ενα αρχαιο κτιριο σαν καστρο και βρισκει καταφυγιο εκει.Αλλα το καστρο ειναι φυλακη ενος δαιμονα η κατι τετοιο που εχει τις αναλογες επιπλοκες!

Faia de Wolf

H ταινία λέγεται "The keep", την σκηνοθέτησε Michael Mann το 1983 και παίζουν οι: Scott Glenn, Albrta Watson, Jurgen Prochnow, Robert Prosky, Gabriel Byrne, Ian McKellen κ.α.

myst

Στην Ελλάδα έχει κυκλοφορήσει αν δεν κάνω λάθος με τον τίτλο "Το Κάστρο".

Δεν πρέπει να υπάρχει σε DVD. Σε VHS υπάρχει σίγουρα.

Καταπληκτική ατμόσφαιρα, ζοφερή και μυστηριώδης. Εκείνοι οι περίεργοι σταυροί στους πέτρινους τοίχους μου έχουν μείνει αξέχαστοι.

heiron

Ναι,αυτη ειναι!

Μονο τον Prochnow θυμομουν αλλα βαριομουν να κοιταξω τις ταινιες του.Παρεπιπτοντως αυτος και ο Byrne μου βγαζουν ενα πολυ horror συναισθημα...Λιγο καλυτερα εφφε να ειχε εκει προς το τελος θα ηταν απο τις κορυφαιες του ειδους παντως.Ενδιαφερουσα υποθεση και καλες ερμηνειες.

Oberon

Παιδιά, θα ρωτήσω για ένα ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση το οποίο είδα σήμερα Τρίτη γύρω στη 1 ή ώρα στο ΣΚΑΙ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το δω από την αρχή, ούτε μέχρι το τέλος.

Ήταν ένα μεταγλωτισμένο ντοκιμαντέρ "speculative science" για να μην πω "science fiction" που με άφησε άναυδο με τρα γραφικά του και με όλα τα στοιχεία. Μίλαγε για τη "Γαλάζια Σελήνη" έναν τεχνητό κόσμο που αρκετοί "εξωβιολόγοι" και βιο-μηχανικοί" έχουν φτιάξει με υπολογιστές βασισμένοι στην πραγματική επιστήμη. Η "Γαλάζια Σελήνη" είναι ένας άλλος πλανήτης με δικά του όντα, δική του χλωρίδα και πανίδα και φυσικά χαρακτηριστικά/οικολογία.

Ήταν απίστευτα τα τεχνητά, και πιθανά, όντα αυτού του κόσμου. Τεράστια φυτά σαν αερόστατα και πανέμορφες ιπτάμενες φάλαινες που άνετα πέταγαν με μεγάλα "φτερά" λόγω της πυκνότερης ατμόσφαιρας της Γαλάζιας Σελήνης. Κάθε λεπτομέρεια είχε σχεδιαστεί με επιστημονικό τρόπο.

Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το ντοκιμαντέρ αυτό και αν είναι μέρος κάποιας σειράς? Είμαι σίγουρος πως έχω δει στο παρελθόν άλλο ένα παρόμοιο!! Pls help. Πρέπει να τα βρω αυτά οπωσδήποτε!

northerain

To ''The Keep'' το κάνανε και ενα μέτριο remake τελευταία..."The bunker'' λέγεται, δεν είναι ακριβώς remake αλλά έχει την ίδια πλοκή.

Darkchilde

Διονύση νομίζω ότι η σειρά που λές είναι το Naked Science του National Geographic:

Naked Science

Oberon

Thanks για το tip Βούλα. Δεν ήταν από το Naked Science, αλλά ήταν όντως του National Geographic οπότε βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα. :) Συγκεκριμένα πρόκειται για το special Extraterrestrial που μιλά για τη ζωή σε δύο τουλάχιστον φανταστικούς, αλλά πιθανούς επιστημονικά κόσμους. Τον πλανήτη Αurelia και τη Γαλάζια Σελήνη που ανέφερα πιο πάνω. Να και μια εικόνα με τις "ιπτάμενες φάλαινες" που μ'άρεσαν τόσο, αν και πρέπει να το δει κανείς για να θαυμάσει πραγματικά τα υπέροχα γραφικά και το μεγαλείο αυτών των όντων (και άλλων).

post-59-1179377681_thumb.jpg

Σχετικό λίνκιον: http://news.nationalgeographic.com/news/20..._tv_aliens.html

Edited by Dain

araquel

[spam]

αυτές οι φάλαινες καλό είναι να αποφασίσουν τι θέλουν να κάνουν. μέχρι τώρα ήταν θηλαστικά που ζούσαν στο νερό [όχι, τα δελφίνια δεν είναι στην ίδια κατηγορία, άμα πιστεύετε κάτι τέτοιο, (ξανα)διαβάστε το γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ]. τώρα θα βγάλουν και φτερά και θα πετάνε;

δηλαδή δεν τους φτάνει που κυρίευσαν την ξηρά και έπειτα τη θάλασσα; πρέπει και τον αέρα;;; imperialistic bastards!!! :blackcat:

έπρεπε να είχαμε φροντίσει να ακολουθήσουν τα χνάρια των ντόντο όταν είχαμε την ευκαιρία... damn!

[/spam]

Oberon

Φαίνεται αντέγραψαν τις άλλες από το Fantasia 2000, Στέλιο! ;) [/definitely end spam]

heiron

Μια που αναφερατε ντοκυμαντερ...θυμηθηκα καποια-πρεπει να ηταν ελαχιστα "επεισοδια"-που εβλεπα που και που στο ΝΕΤ τα αγρια μεσανυχτα πριν 3-4 χρονια.Ηταν σχετικα με την επιστημονικη φαντασια και διαφορες προβλεψεις σχετικα με ταξιδια στο διαστημα,ρομποτ κτλ.Ειχε αναφορες απο βιβλια και ταινιες καθως και δηλωσεις ορισμενων συγγραφεων οπως ο Κλαρκ(και μου φαινεται ειχε και Γκιμπσον,Μπαξτερ,Κιμ Στανλευ Ρομπινσον κτλ).

Το εχετε δει?Ξερετε ποια ειναι,πως λεγονται,αν υπαρχουν σε ντιβιντι...?

heiron

Yeap,that's the one.Ακομη αναρωτιεμαι αν πιστευουν οτι οι λατρεις της ΕΦ ειναι βαμπιρια...Γιατι το να βαζεις ντοκυμαντερ στις το πρωι ειναι καπως.Ταινια μαλιστα,ακομη και σειρα σε επαναληψη το δεχομαι.Αλλα ντοκυμαντερ...Τελος παντων,το εβλεπα οταν γυριζα σπιτι και με επαιρνε ο υπνος.Αχ,ωραιες μερες...(νυχτες βασικα)

Faia de Wolf

Πήγαμε προχθες μια βόλτα απο την έκθεση βιβλίου (Θεσσαλονίκη) με μια παρέα και μετά καταλήξαμε για ποτάκι. Πώς τό 'φερε η κουβέντα, αρχίσαμε να θυμόμαστε παλιές σειρές και μετά κολήσαμε: ήταν μία σειρά, λοιπόν -αγγλική αν δεν κάναμε λάθος- όπου ένας καθηγητής (φυσικής, ίσως;), ένας ταξιτζής, ένας δημοσιογράφος και μια βοηθός ονόματι Τζέην ή Τζένυ, στο Λονδίνο, στα τέλη του 19ου αιώνα έλυναν μυστήρια με φατνάσματα, βαμπίρ, συνωμωσίες κτλ. Προβαλόταν από κρατικό κανάλι όταν δεν υπήρχε ακόμα ιδιωτική τηλεόραση και τα μισά επεισόδια ήταν μεταγλωττισμένα ενώ τα άλλα μισά υποτιτλισμένα. Την έβλεπε κανείς άλλος και αν ναι θυμάται πώς λεγόταν;

Guest Dune
Εγώ πάλι είχα πετύχει κάποτε το τέλος μιας εντελώς B-movie στην οποία ο στρατός των πιστών πολεμάει τον στρατό του εωσφόρου στην Αποκάλυψη. Αλλά η μάχη γίνεται με πολυβόλα, τανκς και στο τέλος ο Διάβολος (με κακά cg) αποκαλύπτεται και αυτοκαταστρέφεται (μάλλον).

Έχει κανείς ιδέα ποια ταινία είναι αυτή;

Είναι μία σαφής έκδοση του μύθου του Αρμαγεδών στην πεδιάδα του οποίου θα γίνει η μάχη που περιγράφεις, όμως δεν ξέρω ποιά ταινία είναι.

Oberon

Λοιπόν, είναι μια ταινία ε.φ. που θυμάμαι πολύ αμυδρά και κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι γνωστή κυρίως γιατί έχει τα μύρια όσα φρικαλέα στερεότυπα. Ίσως κάποια στοιχεία που θα δώσω να μην είναι τελείως ακριβή - εκτός από τα ονόματα των χαρακτήρων - μια που την είδα πριν πάμπολλα χρόνια στην τηλεόραση και μόνο μια φορά. Πρέπει να είναι ταινία των 60ς, ή 70ς, όχι πιο παλιά ούτε πιο καινούργια. Υπάρχει μια αμυδρή περίπτωση να πρόκειται για τηλεταινία ή για κάποιο σπέσιαλ κάποιας τηλεοπτικής σειράς.

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΠΟΙΛΕΡΣ αν και αμφιβάλλω πως θα πετύχει κανείς αυτή την ταινία πουθενά.

Είναι σε έναν μετακαταστροφικό κόσμο, αν και όχι ιδιαίτερα δυστοπικό σε σύγκριση με άλλες ταινίες του είδους, όπου κυβερνούν οι γυναίκες. Οι άντρες είναι λίγο πολύ άχρηστοι εκτός όταν είναι mating season και μόνο για αναπαραγωγή.

Υπάρχουν κάποια παλιά αυτοκίνητα που κινούνται με κάποιον τρόπο αν και όχι με βενζίνη. Οι άντρες ασχολούνται με διάφορα τέτοια "τεχνολογικά" αλλά οι γυναίκες θεωρούν αυτές τις ασχολίες γελοίες και κατώτερες.

Θυμάμαι μια ομάδα αντρών που θέλουν να επαναστατήσουν ενάντια στις γυναίκες και συγκεκριμένα ενάντια στην αρχηγό ενός χωριού η οποία λέγεται Μαργκ και είναι εντελώς σκύλα και ρατσίστρια προς τους άντρες. Έχει μια βοηθό αν θυμάμαι καλά, που λέγεται Χάρπερ και είναι πιο μετριοπαθής.

Δύο άντρες ο Μάρθα και ο Κόρθα (ναι, έτσι λέγονται στην ταινία) είναι κάτι σαν αρχηγοί της αντίστασης και ο Κόρθα πλησιάζει τη Χάρπερ και την πείθει να τους βοηθήσει. Η Χάρπερ το κάνει αν και φοβάται πολύ πως αν η Μαργκ το ανακαλύψει θα την σκοτώσει, όπως και όλους τους άντρες της αντίστασιακής ομάδας.

Μετά δε θυμάμαι τι γίνεται, αν και ο Μάρθα και ο Κόρθα συλλαμβάνονται και ετοιμάζονται για εκτέλεση. Τελικά η εκτέλεση αναβάλεται και οι άντρες κερδίζουν μια μεγάλη νίκη που θα σημάνει επιτέλους την "χειραφέτησή" τους, όπως και την "ισότητα" των δύο φύλων. Όμως η νίκη κερδίζεται με τον πιο κλισαρισμένο τρόπο που μπορεί να φανταστεί κανείς. Ο Μάρθα που είναι πολύ σεξουαλικός και ο πρώτος εραστής, απαυτώνει για πρώτη φορά στη ζωή της τη Μαργκ και είναι τόσο καλός ****κουλας, ώστε η ψυχρή ρατσίστρια αρχηγός καταλαβαίνει σε τι χρησιμεύουν οι άντρες και πως δεν είναι απλώς ζώα. Οπότε παρατάει το ρατσισμό και τις προκαταλείψεις και το ρίχνει στο αχαλίνωτο σεξ, και ο ανθρώπινος πολιτισμός θα επιζήσει αφού δεν χρειάζεται παρά ένα καλό "κοκό" για να την πείσει ο Μάρθα να επιτρέψει την ενασχόληση με την τεχνολογία κλπ. The End.

Mπας και θυμάται κανείς ποια ταινία είναι ?

Edited by Dain

Darkchilde

Λοιπόν Διονύση την βρήκα την ταινία που ψάχνεις...

Πρέπει να είναι αυτή εδώ:

Planet Earth

Η ιστορία της οποίας έχει γραφτεί και από τον Gene Roddenberry.

Oberon

E, για φαντάσου!!! Aν και δε θυμόμουν όλα τα στοιχεία και τα ονόματα σωστά, τελικά όντως αυτή είναι, και μάλιστα όχι μόνο παίζουν ηθοποιοί από το Σταρ Τρεκ (Diana Muldaur, Μajel Barrett) αλλά και το όνομα του πρωταγωνιστή Dylan Hunt (πού μάλλον αυτός ήταν τελικά ο εραστής της Μαργκ και όχι ο Μαρθα/Partha) είναι το ίδιο με του κάπταιν από την Ανδρομέδα, επίσης του Roddenberry (μέσω της Majel Barrett).

Λες να μην είναι τόσο φρικτή η ταινία όσο τη θυμάμαι!

Μπράβο Βούλα και χίλια τhanks! :asmile: :thumbsup:

Tελικά της Diana Muldaur της πάνε πολύ οι ρόλοι της σκύλας για να θυμάμαι αυτήν και όχι τον πρωταγωνιστή! :atongue2:

Edited by Dain

D'Ailleurs
Είναι μία σαφής έκδοση του μύθου του Αρμαγεδών στην πεδιάδα του οποίου θα γίνει η μάχη που περιγράφεις, όμως δεν ξέρω ποιά ταινία είναι.

μάλλον είναι το Megiddo: Omega code 2

heiron

Ναι,αυτη ειναι.Την ειχα αναφερει και στα προτα ποστ του τοπικ.Φυσικα οι "καλοι" ηταν οι Αμερικανοι αλλα βοηθησαν και οι Κινεζοι.Οι στρατιωτες του σατανα παντως ηταν οι Ευρωπαιοι...χεχ!

Oberon

Αν μη τι άλλο, πρωτοτυπεί σ'αυτό, θα έλεγα. :atongue2:

MAIPH

καλησπέρα παιδιά, είχα δει παλια, δεκαετια 80, ενα θριλερ στο οποιο ήταν κατι ντοπερμαν δαιμονισμενα, που τρωγανε κοσμο και το μονο που θυμαμαι ηταν στο τελος πως τα σκοτωσαν ολα τα ντοπερμαν(βασικα τα παλουκοσανε), και η τελευταια σκηνη δειχνει πως καποια σκυλακια- τα οποια ειχαν γεννηθει απο τα δαιμονισμενα και τα ειχαν θαψει- βγαιναν απο εναν λακο.

Αν καταλαβε κανεις για ποια ταινια μιλαω, σας παρακαλω να με βοηθησει.

Darkchilde

Ναι την έχω δεί την ταινία, μάλλον είναι αυτή:

Dogs

DinoHajiyorgi
Ναι την έχω δεί την ταινία, μάλλον είναι αυτή:

Dogs

Όχι Darkchilde, νομίζω η ταινία που λέει η ΜΑΙΡΗ είναι άλλη, όπου τα σκυλιά είναι βαμπίρ. Πρόκειται για το Dracula's Dog (1978), το οποίο είναι γνωστό και με τον τίτλο Zoltan - The Hound of Dracula.

post-1004-1201203140_thumb.jpg

post-1004-1201203152_thumb.jpgpost-1004-1201203164_thumb.jpg

post-1004-1201203175_thumb.jpgpost-1004-1201203185_thumb.jpg

Το Dogs, αν είναι αυτό που είχα δει κάποτε κι εγώ, είχε να κάνει με μια ομάδα ανθρώπων που παγιδεύονται σε ένα νησί όπου εγκατελειμένα από τουρίστες σκυλιά έχουν φτιάξει άγριες αγέλες.