Jump to content

Photo
- - - - -

Ήταν μια ταινία που... και έπαιζε ένας...

• Please log in to reply
225 replies to this topic

#21 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.501 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 20 Ιανουάριος 2007 - 22:54

2) Το από τη γη στη σελήνη νομίζω, που είναι μεταφορά του μυθιστορήματος του Ι.Βερν
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#22 Atrelegis

Atrelegis

Never about the whys, always about the why nots

• Members
  • 1.108 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 21 Ιανουάριος 2007 - 19:03

Ερώτηση: Είναι μια ταινία όπου παίζει ένας σχετικά γνωστός ηθοποιός και την παίζει πολύύ βράδυ στο Μακεδονία. Σε αυτή την ταινία, μπαίνει μέσα σε όνειρα και θεραπεύει από εφιάλτες τους ασθενείς και ο πρόεδρος των ΗΠΑ ονειρεύεται ότι θα γίνει πυρηνικό ολοκαύτωμα και θέλει να διατάξει πλήρη αφοπλισμό.

The triumph of anything is a matter of organization. If there are such
things as angels, I hope that they are organized along the lines of the
Mafia.

#23 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 21 Ιανουάριος 2007 - 21:50

Μήπως εννοείς την ταινία Dreamscape με τους Dennis Quaid, Max Von Syntov, Christopher Plummer κλπ.? Δες εδώ:

Dreamscape
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#24 Sitronella

Sitronella

Mad Ethel Roberts

• Members
  • 189 posts
  • Όνομα:Στέλλα

Posted 22 Ιανουάριος 2007 - 12:05

Μηπως λες αυτό? http://imdb.com/title/tt0108174/

Όχι northerain, η ταινία που λέω δεν ήταν κωμωδία. Αστυνομικοθριλεροτέτοια ήταν
Οι Συνταγές της Παρέας
Το μπλογκ μου
Κριτική βιβλίου

βλέπουμε τον κόσμο όχι όπως είναι αλλά όπως είμαστε εμείς

#25 I robot

I robot
  • Members
  • 248 posts
  • Όνομα:Σταυρος

Posted 22 Ιανουάριος 2007 - 12:47

ερώτηση 1η: έλιωσα στα futurama πριν μερικές μέρες και πέτυχα ένα επεισόδιο όπου πεθαίνει ο fry και η leela τον βλέπει συνέχεια στο όνειρό της, και πιστεύει ότι είναι ζωντανός. σε κάθε όνειρό της, αυτό που της λέει στο τέλος ο fry είναι ότι πρέπει να ξυπνήσει (και προφανώς σε κείνη τη φάση ξυπνάει κιόλας).

δεδομένου ότι το futurama έχει παραπάνω από αρκετές αναφορές σε ταινίες, και για να δικαιολογήσω την αόριστη φλασιά που έφαγα, σε ποια ταινία συμβαίνει αυτό το σκηνικό???
ερώτηση 2η: πάλι από αναφορά στο futurama, ποια παλιά παλιά ασπρόμαυρη ταινία τελειώνει με τη σελήνη να έχει καρφωμένο ένα διαστημόπλοιο στο ένα μάτι της? ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

1) Χωρις να ειμαι σιγουρος, αλλα εχοντας δει ολο το futurama, παιζει να ψαχνεις αδικα καθως οι αναφορες του κατα βαση ειναι "κλεισιμο του ματιου" και οχι αναφορες- ξερη αντιγραφη/παρωδια... Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον :Ρ

2) Georges Méliès- A Trip to the Moon / Le Voyage dans la Lune (1902) δεν ξερω αν εχει βασιστει στο εργο του Βερν (αν και πηγαινουν στη σεληνη με κανονι- δε το εχω διαβασει) αλλα ειναι κλασσικο και για πολυ καλους λογους. Ο Méliès γενικα τα εσπαγε.

#26 Mort13

Mort13

The things I do for love...

• Members
  • 1.307 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 22 Ιανουάριος 2007 - 20:14

ερώτηση 1η: έλιωσα στα futurama πριν μερικές μέρες και πέτυχα ένα επεισόδιο όπου πεθαίνει ο fry και η leela τον βλέπει συνέχεια στο όνειρό της, και πιστεύει ότι είναι ζωντανός. σε κάθε όνειρό της, αυτό που της λέει στο τέλος ο fry είναι ότι πρέπει να ξυπνήσει (και προφανώς σε κείνη τη φάση ξυπνάει κιόλας).

δεδομένου ότι το futurama έχει παραπάνω από αρκετές αναφορές σε ταινίες, και για να δικαιολογήσω την αόριστη φλασιά που έφαγα, σε ποια ταινία συμβαίνει αυτό το σκηνικό???

http://en.wikipedia....Futurama)<br />
Λέει για το Solaris εκεί. Πάντως η συγκεκριμένη περιγραφή σου (ο ζωντανός βλέπει στο όνειρο έναν πεθαμένο που του λέει να ξυπνήσει) μου θύμισε τη σκηνή στο Braveheart που ο William Wallace βλέπει τη νεκρή γυναίκα του.
Sometimes the appropriate response to reality is to go insane.
~Philip K. Dick

#27 I robot

I robot
  • Members
  • 248 posts

Posted 23 Ιανουάριος 2007 - 11:05

<a href="http://en.wikipedia....ing_(Futurama)" target="_blank">http://en.wikipedia....ting_(Futurama)
</a>
Λέει για το Solaris εκεί. Πάντως η συγκεκριμένη περιγραφή σου (ο ζωντανός βλέπει στο όνειρο έναν πεθαμένο που του λέει να ξυπνήσει) μου θύμισε τη σκηνή στο Braveheart που ο William Wallace βλέπει τη νεκρή γυναίκα του.

"This episode bears similarities to the motion picture Solaris, which featured an astronaut haunted by persistent and contradictory visions of his dead wife. The source novel was written in 1961, and the original Russian film was released in 1972."

Προφανως η αναγκη του συγκεκριμενου συντακτη να βρει references ειναι τραγικη :/
Η φαση "βλεπω νεκρο στο υπνο μου" ειναι απο τα πιο συνηθισμενα σκηνικα σε απειρες ιστοριες... Δεν παει να πει πως ολες οι ιστοριες που περιλαμβανουν το στοιχειο ειναι αναφορες :) Η χρηση του στοιχειου ειναι που κανει τη διαφορα.
Για να μη γινω spoilerας, απλα δειτε το επισοδειο για να καταλαβετε τι εννοω.

#28 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts
  • Όνομα:στέλιος

Posted 25 Ιανουάριος 2007 - 05:04

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δεν έχω δει το σολάρις (επειδή δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, επειδή δεν το έβρισκα στα ελληνικά και επειδή τώρα (στην αγγλία) δεν το βρίσκω ούτε στα αγγλικά), οπότε η αόριστη φλασιά δεν πιστεύω να είναι από εκεί.

το braveheart από την άλλην, το έχω δει, αλλά δεν πιστεύω να είναι όντως από εκεί. νομίζω ότι θυμάμαι να το είχα ξανασυναντήσει όχι ως μεμονομένο γεγονός, αλλά ως επαναλαμβανόμενο μοτίβο, όπως ακριβώς και στο επεισόδιο του φουτουράμα. τι να πω... παίζει να είναι και κανένα διεστραμμένο ντέζα βου (αυτή η αίσθηση... :bleh: King rules!!!!) όταν το είδα, να είχα μια στιγμή καθυστέρησης στην αντίληψη (χαχα!!!! μια!!! ποιον δουλεύεις ρε μαλ*κα?!?!?!?)

για να σποϊλεριάσω το επεισόδιο του φουτουράμα
Spoiler
αυτό είναι, το τελευταίο στοιχείο που κάνει πολύ έντονη την αόριστη φλασιά μου.

τέλος πάντων, πού θα πάει...

Edited by araquel, 25 Ιανουάριος 2007 - 05:10.

#29 I robot

I robot
  • Members
  • 248 posts

Posted 25 Ιανουάριος 2007 - 11:31

αν το ψαχνεις ακομα (το Σολαρις ντε) και περασεις βολτα απο Ελλαδιτσα, εχει επανεκδοθει απο εκδοσεις Ποταμος με καινουρια μεταφραση :)

#30 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts

Posted 21 Μάρτιος 2007 - 22:42

thnx, i robot.
επόμενη απορία.

είναι τύπος και τύπισσα. λέει κάτι η τύπισσα και ο τύπος ψιλογελάει. γυρνάει και του λέει η τύπισσα "you must find this pretty funny", όπου της αντιγυρίζει τη θεϊκή ατάκα "i'm finding a lot of things funny lately, but i don't think they are".

καμιά ιδέα από που το ξεσήκωσα αυτό;;;

#31 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.501 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 21 Μάρτιος 2007 - 22:50

Ένα google-άρισμα μου το έβγαλε ως ατάκα της Ρίπλεϋ στο Alien: Resurrection
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#32 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts

Posted 21 Μάρτιος 2007 - 23:44

α να μπράβο nihilio!!!!
στο σημείο στην εκκλησία που συνδέεται η ryder στο σύστημα...

1000 thnx!!!!

edit: οκ, η μνήμη μου έκανε τη sigourney άντρα. όπως και να έχει, είναι θεά...

Edited by araquel, 21 Μάρτιος 2007 - 23:51.

#33 Angelos

Angelos
  • Members
  • 24 posts
  • Όνομα:Αγγελος

Posted 19 Απρίλιος 2007 - 14:39

OK ενα εξαιρετικά δύσκολο.

Δεν ειναι ταινια αλλα μινι σειρα.

Μια κοπελα (γυρω στα 13-16) μαζευει κομματια απο
ενα εξωγήινο πραγμα απο την εξοχή γυρω απο το σπιτι της.

Συναρμολογει το πραγμα, και εμφανιζεται ένας εξωγιηνος που έχει καλες προθέσεις.
Οχι κωμωδία, οχι θριλερ. Περισσοτερο νεανική επιστημονική φαντασία με εντονα
φιλο-εξωγηινα μηνύματα.

Παιχτηκε πριν απο το 1989 στην τηλεοραση (δε 8υμαμαι καναλι)

Θα σας ειμαι υποχρεος.

Αγγελος.

#34 Mort13

Mort13

• Members
  • 1.307 posts

Posted 19 Απρίλιος 2007 - 18:06

Μήπως είχε και κάποιες στιγμές που "πάγωνε" ο χρόνος γύρω τους ή κάτι τέτοιο; Γιατί αν ναι, θέλω κι εγώ να μάθω τον τίτλο, με είχε τρομάξει αρκετά τότε για παιδική σειρά. Κανάλι ήταν σίγουρα ΕΡΤ-1 ή ΕΡΤ-2.
~Philip K. Dick

#35 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.097 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 19 Απρίλιος 2007 - 19:57

Με το πάγωμα του χρόνυο ήταν το Q. Ισπανική και παιδική. Θυμάμαι μόνο τη φράση "La pyramida!"

#36 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 19 Απρίλιος 2007 - 20:41

Tauntaun εσύ λές άλλη σειρά από αυτήν που λέει ο Άγγελος.

Λοιπόν, Tauntaun η σειρά που λες εσύ λέγεται Out of this World.
IMDB: Out of this World

Για την σειρά που λέει ο Άγγελος, κάτι μου θυμίζει. Θα ψάξω περαιτέρω...

#37 Mort13

Mort13

• Members
  • 1.307 posts

Posted 19 Απρίλιος 2007 - 21:45

Όχι, αυτό που λες είναι κωμική σειρά από ότι βλέπω και είχε "αυτοτελή" επεισόδια ενώ αυτό που θυμάμαι ήταν σε "συνέχειες" και κάθε επεισόδιο τελείωνε με cliffhanger. Tαιριάζει με την περιγραφή του Άγγελου, κάτι παιδιά βρίσκουν ένα διαστημόπλοιο και κάποια κομμάτια του και το συναρμολογούν, και είναι μέρος του μηχανήματος αυτού που παγώνει τον χρόνο. Δεν νομίζω να είναι ούτε αυτό που είπε η Naroualis γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν Αγγλική/Αμερικάνικη σειρά. To θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί αν και παιδική σειρά (παιζόταν γύρω στις 5 με 7 το απόγευμα, το καλοκαίρι) είχε αρκετή αγωνία. Επίσης θυμάμαι ότι το έβλεπα ασπρόμαυρο και αφού στο εξοχικό έγχρωμη τηλεόραση βάλαμε το 1988, πρέπει να αναφέρομαι κάπου ανάμεσα σε 85 με 87.

Μια που πιάσαμε τις σειρές, :tongue: μια κλασική αγγλική με παιδιά, χιόνια (Χριστούγεννα; ), μεσαιωνικά κάστρα και κάτι μικροσκοπικά ανθρωπάκια, ίσως και ζώα που να μιλάνε, fantasy δηλαδή αλλά στον σύγχρονο κόσμο, έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι γνωστή σειρά αλλά δεν θυμάμαι τίτλο... ΕΤ-1 πρέπει να παιζόταν, κάπου από 88 ως 91. Επίσης πρέπει να ήταν miniseries, δηλαδή 2-3 επεισόδια όλα κι όλα, κάτι σαν Christmas special.

Edited by Tauntaun13, 19 Απρίλιος 2007 - 22:13.

~Philip K. Dick

#38 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 10:53

Tauntaun η σειρά που λες με μεσαιωνικά κάστρα κλπ, μου θυμίζει το Chronicles of Narnia που έχει γυριστεί για την αγγλική τηλεόραση.

#39 Mort13

Mort13

• Members
  • 1.307 posts

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 11:35

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ενώ πρωταγωνιστούσε μεν μια ομάδα παιδιών, οι περιπέτειές τους ήταν στον κανονικό κόσμο, δεν μεταφερόντουσαν κάπου αλλού δηλαδή. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, η υπόθεση ήταν "αστυνομική", αφορούσε κάτι που είχε κλαπεί... ή παιδιά που είχαν εξαφανιστεί... κάτι τέτοιο. Τα παιδιά-πρωταγωνιστές προσπαθούσαν να λύσουν το μυστήριο και στο επίκεντρο ήταν ένα κάστρο (ή παλιό μεγάλο Αγγλικό μέγαρο) και μεγάλο μέρος διαδραματιζόταν στα υπόγεια του κάστρου... Sorry που δεν θυμάμαι κάτι περισσότερο αλλά πάνε τόσα χρόνια από τότε...
~Philip K. Dick

#40 adia

adia
  • Members
  • 18 posts
  • Όνομα:Αλέξανδρος

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 14:46

Τη σειρά που λένε ο Άγγελος και ο Tauntaun τη θυμάμαι κι εγώ. Το εξωγήινο μηχάνημα έμοιαζε φτιαγμένο από μπρούτζο ή χαλκό και λεγόταν Κόλομπ ή κάτι τέτοιο. Κατά 99% ήταν Αγγλική σειρά. Δυστυχώς ψάχνοντας στο δίκτυο δε βρήκα κάτι...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users