Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ήταν μια ταινία που... και έπαιζε ένας...

• Please log in to reply
225 replies to this topic

#41 Angelos

Angelos
  • Members
  • 24 posts
  • Όνομα:Αγγελος

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 19:14

Τη σειρά που λένε ο Άγγελος και ο Tauntaun τη θυμάμαι κι εγώ. Το εξωγήινο μηχάνημα έμοιαζε φτιαγμένο από μπρούτζο ή χαλκό και λεγόταν Κόλομπ ή κάτι τέτοιο. Κατά 99% ήταν Αγγλική σειρά. Δυστυχώς ψάχνοντας στο δίκτυο δε βρήκα κάτι...

Μηπως "Colombus" ? η κατι τετοιο ? Το μηχανημα παντως ειχε ενα ονομα που θυμιζε μακρινα ταξιδια (Voyager, Traveller).

Συμφωνώ οτι κατα 99% ηταν αγγλικη σειρα. Μεχρι που σκεφτηκα να παω στο αρχειο της ΕΡΤ να ξεφυλισω 4 ετων ραδιοτηλεοραση μηπως και το βρω, αλλα για το αρχειο της ΕΡΤ πρεπει να κανεις γραπτη αιτηση με χαρτοσημο και να εχεις πιστοποιητικο δεν-ξερω-και-εγω-τι φρονηματων. (Χωρια που μενω στο Ηράκλειο.)

Το ψαχνω, αλλα δεν βρισκω τιποτα.

Αγγελος.

#42 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 19:28

Οι παλιές παιδικές αγγλικές σειρές ήταν πολύ καλές, ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι εγώ...
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#43 Mort13

Mort13

The things I do for love...

• Members
  • 1.307 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 20:04

Δυστυχώς κι η wikipedia δεν βοηθάει, έχω ψάξει όλα τα λήμματα σχετικά με British SF TV-series αλλά δεν έχω βρει κάτι που να μου ring a bell...
Sometimes the appropriate response to reality is to go insane.
~Philip K. Dick

#44 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 20:16

Κι εγώ το ίδιο... Ούτε tv.com ούτε wikipedia ούτε κανένα...

#45 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 20:28

Μήπως αναφέρεστε στο Tomorrow People? Ήταν Βρετανική σειρά ε.φ. με παιδιά, που αποτελείτο από μικρότερα storylines. Εδώ παίχτηκε στα 70ς πρώτη φορά αλλά ίσως ξαναπαίχτηκε και μετά. Η συνέχειά της έγινε στα 90ς.

http://en.wikipedia....Tomorrow_People
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#46 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 20:42

Πάντως για περαιτέρω υπάρχει και το British Film Institute όπου μπορείς να βρείς σχεδόν τα πάντα και ανανεώνεται συνέχεια με καινούργιο (ή παλιό) υλικό

#47 Mort13

Mort13

The things I do for love...

• Members
  • 1.307 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 22:50

Μακάρι να υπήρχε online αρχείο με ότι έχει παιχτεί στην Ελληνική τηλεόραση... τι ζητάω τώρα ε; Εδώ δεν υπάρχουν άλλα κι άλλα... :tongue:

Πάντως ψάχνοντας για τα παραπάνω ανακάλυψα και θυμήθηκα μια άλλη σειρά που έβλεπα πολύ μικρός, το "Tales of the Gold Monkey", το θυμάται κανείς άλλος; Ήταν στο στυλ του Indiana Jones αλλά ο ήρωας ήταν πιλότος υδροπλάνου, θυμάμαι το παρακολουθούσαμε όλοι στην τάξη μου.

Edited by Tauntaun13, 20 Απρίλιος 2007 - 23:00.

Sometimes the appropriate response to reality is to go insane.
~Philip K. Dick

#48 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.647 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 20 Απρίλιος 2007 - 23:57

Κι εγω το εβλεπα αν και δε θυμαμαι πολλα.Μονο οτι μου ειχε κολλησει και παριστανα τη μαιμου-το αγαλμα!Μια σταση σαν να καθοταν και να εδειχνε κατι αν δεν κανω λαθος.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#49 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 21 Απρίλιος 2007 - 07:27

Φυσικά το θυμάμαι το Tales of the Gold Monkey! Μου άρεσε πάρα πολύ και μάλιστα έπαιζε ο Roddy McDowell και ο Stephen Collins...

#50 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.124 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 23 Απρίλιος 2007 - 07:13

Κι εγώ δε λέω να το ξεχάσω. :tongue: Ειδικά όταν στην τρίτη και τετάρτη δημοτικού παίζαμε με τις φίλες μου στα διαλλείματα δικής μας επινοήσεως επεισόδια. Και το καλύτερο: Είχαμε ένα συμμαθητή που έπαιζε το σκύλο, ξέρετε, το Τζάκ με το ένα μάτι! Απίστευτες πλάκες... Εγώ φυσικά ήμουν ο Τζέικ Κάττερ. Και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν τα έφτιαχνε με την πριγκίπισσα Κότζι, αντί της νευρασθενικιάς κατασκόπου Σάρρας.

#51 Angelos

Angelos
  • Members
  • 24 posts
  • Όνομα:Αγγελος

Posted 23 Απρίλιος 2007 - 07:50

Και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν τα έφτιαχνε με την πριγκίπισσα Κότζι, αντί της νευρασθενικιάς κατασκόπου Σάρρας.

Διοτι φυσικα η εκκεντρική πριγκιπισσα είχε την κακη συνηθεια να ταιζει τους κροκοδειλους με τους πρωην εραστές της οταν τους βαριόταν η αν τολμούσαν να την παρατήσουν :)

By the way τη σειρα την εχω ολη σε ετσι και ετσι ποιότητα. Κυκλοφορει σε Τorrent
Παροτι 35αρης την ειδα παλι με μεγάλη ευχαριστηση.

Αγγελος.

<edit>
(καποιος μου ζητησε πως μπορει να τα βρει, αν υπαρχει θεμα δεοντολογιας, σβηστε τα)
</edit>

Edited by Darkchilde, 09 Μάιος 2007 - 13:19.
έσβησα links σε copyrighted υλικό.

#52 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.647 posts

Posted 15 Μάιος 2007 - 11:50

Εχω κολλησει με μια ταινια θριλερ.Καποτε εκανα ενα μικρο γκουγκλαρισμα αλλα ματαια.Ας μαζεψω οτι στοιχεια εχω μπας και με βοηθησετε.
Β παγκοσμιος πολεμος.Μια μοναδα Γερμανων στρατιωτων φτανει σε καποιο χωριο της Ευρωπης οπου υπαρχει ενα αρχαιο κτιριο σαν καστρο και βρισκει καταφυγιο εκει.Αλλα το καστρο ειναι φυλακη ενος δαιμονα η κατι τετοιο που εχει τις αναλογες επιπλοκες!
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#53 Faia de Wolf

Faia de Wolf

Sometimes I could use a kind of reversed umbrela...

• Members
  • 260 posts
  • Όνομα:Βασιλική

Posted 15 Μάιος 2007 - 19:28

H ταινία λέγεται "The keep", την σκηνοθέτησε Michael Mann το 1983 και παίζουν οι: Scott Glenn, Albrta Watson, Jurgen Prochnow, Robert Prosky, Gabriel Byrne, Ian McKellen κ.α.
"There is nothing more permenent thing than the perpetual Change"

Heraclitus the Oscure

#54 myst

myst
  • Members
  • 40 posts
  • Όνομα:Εύη

Posted 15 Μάιος 2007 - 19:49

Στην Ελλάδα έχει κυκλοφορήσει αν δεν κάνω λάθος με τον τίτλο "Το Κάστρο".
Δεν πρέπει να υπάρχει σε DVD. Σε VHS υπάρχει σίγουρα.
Καταπληκτική ατμόσφαιρα, ζοφερή και μυστηριώδης. Εκείνοι οι περίεργοι σταυροί στους πέτρινους τοίχους μου έχουν μείνει αξέχαστοι.
And death shall have no dominion.
Dead men naked they shall be one
With the man in the wind and the west moon;
When their bones are picked clean and the clean bones gone,
They shall have stars at elbow and foot;
Though they go mad they shall be sane,
Though they sink through the sea they shall rise again;
Though lovers be lost love shall not;
And death shall have no dominion.

#55 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.647 posts

Posted 15 Μάιος 2007 - 19:53

Ναι,αυτη ειναι!
Μονο τον Prochnow θυμομουν αλλα βαριομουν να κοιταξω τις ταινιες του.Παρεπιπτοντως αυτος και ο Byrne μου βγαζουν ενα πολυ horror συναισθημα...Λιγο καλυτερα εφφε να ειχε εκει προς το τελος θα ηταν απο τις κορυφαιες του ειδους παντως.Ενδιαφερουσα υποθεση και καλες ερμηνειες.

#56 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 15 Μάιος 2007 - 22:42

Παιδιά, θα ρωτήσω για ένα ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση το οποίο είδα σήμερα Τρίτη γύρω στη 1 ή ώρα στο ΣΚΑΙ. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το δω από την αρχή, ούτε μέχρι το τέλος.

Ήταν ένα μεταγλωτισμένο ντοκιμαντέρ "speculative science" για να μην πω "science fiction" που με άφησε άναυδο με τρα γραφικά του και με όλα τα στοιχεία. Μίλαγε για τη "Γαλάζια Σελήνη" έναν τεχνητό κόσμο που αρκετοί "εξωβιολόγοι" και βιο-μηχανικοί" έχουν φτιάξει με υπολογιστές βασισμένοι στην πραγματική επιστήμη. Η "Γαλάζια Σελήνη" είναι ένας άλλος πλανήτης με δικά του όντα, δική του χλωρίδα και πανίδα και φυσικά χαρακτηριστικά/οικολογία.
Ήταν απίστευτα τα τεχνητά, και πιθανά, όντα αυτού του κόσμου. Τεράστια φυτά σαν αερόστατα και πανέμορφες ιπτάμενες φάλαινες που άνετα πέταγαν με μεγάλα "φτερά" λόγω της πυκνότερης ατμόσφαιρας της Γαλάζιας Σελήνης. Κάθε λεπτομέρεια είχε σχεδιαστεί με επιστημονικό τρόπο.

Γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το ντοκιμαντέρ αυτό και αν είναι μέρος κάποιας σειράς? Είμαι σίγουρος πως έχω δει στο παρελθόν άλλο ένα παρόμοιο!! Pls help. Πρέπει να τα βρω αυτά οπωσδήποτε!
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#57 northerain

northerain

All I need is some sunshine

• Members
  • 2.488 posts
  • Όνομα:George

Posted 16 Μάιος 2007 - 03:57

To ''The Keep'' το κάνανε και ενα μέτριο remake τελευταία..."The bunker'' λέγεται, δεν είναι ακριβώς remake αλλά έχει την ίδια πλοκή.

†††Est. 2004†††

#58 Darkchilde

Darkchilde

• Members
  • 2.914 posts

Posted 16 Μάιος 2007 - 12:44

Διονύση νομίζω ότι η σειρά που λές είναι το Naked Science του National Geographic:

Naked Science

#59 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts

Posted 17 Μάιος 2007 - 06:55

Thanks για το tip Βούλα. Δεν ήταν από το Naked Science, αλλά ήταν όντως του National Geographic οπότε βρήκα τις πληροφορίες που ήθελα. :) Συγκεκριμένα πρόκειται για το special Extraterrestrial που μιλά για τη ζωή σε δύο τουλάχιστον φανταστικούς, αλλά πιθανούς επιστημονικά κόσμους. Τον πλανήτη Αurelia και τη Γαλάζια Σελήνη που ανέφερα πιο πάνω. Να και μια εικόνα με τις "ιπτάμενες φάλαινες" που μ'άρεσαν τόσο, αν και πρέπει να το δει κανείς για να θαυμάσει πραγματικά τα υπέροχα γραφικά και το μεγαλείο αυτών των όντων (και άλλων).

Attached File  050520_tv_aliens.jpg   7,91KB   0 downloads

Σχετικό λίνκιον: http://news.national..._tv_aliens.html

Edited by Dain, 17 Μάιος 2007 - 06:57.

Posted Image

#60 araquel

araquel

freak

• Members
  • 1.188 posts
  • Όνομα:στέλιος

Posted 17 Μάιος 2007 - 07:11

[spam]
αυτές οι φάλαινες καλό είναι να αποφασίσουν τι θέλουν να κάνουν. μέχρι τώρα ήταν θηλαστικά που ζούσαν στο νερό [όχι, τα δελφίνια δεν είναι στην ίδια κατηγορία, άμα πιστεύετε κάτι τέτοιο, (ξανα)διαβάστε το γυρίστε το γαλαξία με ώτο-στοπ]. τώρα θα βγάλουν και φτερά και θα πετάνε;
δηλαδή δεν τους φτάνει που κυρίευσαν την ξηρά και έπειτα τη θάλασσα; πρέπει και τον αέρα;;; imperialistic bastards!!! :blackcat:

έπρεπε να είχαμε φροντίσει να ακολουθήσουν τα χνάρια των ντόντο όταν είχαμε την ευκαιρία... damn!
[/spam]

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users