Jump to content

4ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Βιβλίο


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι όλοι μας εδώ έχουμε κάτι κοινό: αγαπάμε τα βιβλία. Το θέμα μας λοιπόν θα είναι αυτή τη φορά σχετικό με αυτό.

 

Θέμα:

Βιβλία. H ιστορία σας δηλαδή πρέπει να έχει θέμα κάτι σχετικό με αυτά με τρόπο εμφανή στην ιστορία σας.

 

Όροι:

Οι ιστορίες πρέπει να ανήκουν σε μία από τις εξής κατηγορίες: εφ, φάντασυ, τρόμος, ενώ κατ' εξαίρεση θα δεχτώ και κάτι πιο πειραματικό από τις διάφορες ιστορίες (αν έχει να κάνει με μετα-λογοτεχνεία κυρίως, ρομάντζα, δράματα ή ντανταϊσμός δεν παίζουν)

 

Όταν τις ολοκληρώσετε τις ποστάρετε στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη (με τον τίτλο τους και σημείωση στον υπότιτλο πως απευθύνονται στο διαγωνισμό) κι έπειτα κάνετε ένα ποστ εδώ με λινκ που να οδηγεί στην ιστορία.

 

Κάθε ξεχωριστός λογαριασμός μπορεί να συμμετέχει αυστηρά με μία ιστορία και μόνο, που θα έχει σηκωθεί σε μία από τις τρεις κατάλληλες βιβλιοθήκες ή μετά από έγγριση στις διάφορες ιστορίες, θα είναι μέσα στο θέμα και ο συγγραφέας θα είναι ο ίδιος άνθρωπος που χρησιμοποιεί το λογαριασμό.

 

Η ιστορία δεν πρέπει να ξεπερνά τις 2.000 λέξεις.

 

Ο διαγωνισμός λήγει στις 15 Δεκεμβρίου στις 12:00 ακριβώς (ώρα Ελλάδας).

 

Η ψηφοφορία θα διεξαχθεί από 16 έως και 29 Δεκεμβρίου στις 12:00 το βράδυ. Τον τρόπο διεξαγωγής της ψηφοφορίας θα τον ανεβάσω εδώ αμέσως μετά τη λήξη του διαγωνισμού.

 

Για την ιστορία που θα κερδίσει προβλέπεται και κάποιο δωράκι.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    15

  • RaspK

    6

  • trillian

    7

  • araquel

    6

Ερώτηση: Μπορώ να γράψω μια ιστορία παλιά; Δηλαδή, μου ήρθε στο μυαλό μια ιστορία που είχα στο campaign που παίζαμε μέχρι πρόσφατα (μέχρι και τα μέσα του καλοκαιριού). Μπορώ να την γράψω σαν διήγημα ή πρέπει όλη η ιστορία να φτιαχτεί απ' τη στιγμή που ξεκίνησε ο διαγωνισμός και μετά;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Guardian #2, αν δεν έχει δημοσιευτεί στο φόρουμ και είναι δικιά σου είναι έγκυρη. Τα υπόλοιπα δε με αφορούν απλά...

Link to comment
Share on other sites

(πρώτο ποστ στο διαμορφωμένο site, και οι αλλαγές που έχουν γίνει είναι εντυπωσιακές, ιδίως στη σελίδα σύνταξης κειμένου. μπραβό! μπραβό! :beerchug: )

nihilio, οταν λέμε πέμπτη 12.00, ενοούμε 24.00, ε?

ναι, οκ, scrounging for change, τι είναι 12 ώρες, ε?, αλλά στις 24 παραδίδω εργασία την οποία ακόμα παλεύω (και ακόμα με νικάει η πουτ*να), και δεν έχω τελειώσει ακόμα την ιστορία (την οποία περιέργως νικάω, σε αντίθεση με την προαναφερθείσα εργασία...)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εννοώ 24:00 (με πιθανή παράταση μερικών ωρών για τους καθυστερημένους)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κι εγώ θα γράψω κατιτίς. Διαβάζοντας σήμερα τα κείμενα των υπολοίπων, ανακουφίστηκα που δεν έτυχε ως τώρα κανείς να γράψει κάτι παρόμοιο με αυτό που σκεφτόμουν. Προλαβαίνω άραγε; Θέλω να κάνω και την τεκμηρίωση για μια εργασία και μέρος μιας άλλης μέχρι την Παρασκευή.

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι χαζός και αναβλητικός ...

ιδού ο Φωτοβιβλιογράφος μου !!!

 

Κανονικά η ιστορία ήταν έτοιμη απο την πρώτη του μηνός και έχω αφήσει το σέρφινγκ στο Sff λίγο πίσω, άααχ άαααααχ !

 

Τέσπα καλή επιτυχία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Να σας υπενθυμήσω σε όσους γράφετε ακόμα ότι σας μένει κάτι λιγότερο από 2 μέρες για να ολοκληρώσετε τις ιστορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το παιδί με τις ερωτήσεις (εγώ δηλαδή) θέλει να ρωτήσει κάτι ακόμα:

 

Μπορώ αυτό που θα γράψω να μην είναι ιστορία;

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το παιδί με τις ερωτήσεις (εγώ δηλαδή) θέλει να ρωτήσει κάτι ακόμα:

 

Μπορώ αυτό που θα γράψω να μην είναι ιστορία;

Όχι. Αλλά έχω περιέργεια να μάθω τί ήθελες να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη γράψει: "Πως να γράφετε ένα βιβλίο φαντασίας". :bleh:

 

Υ.Γ.: Ευτυχώς είχα εναλλακτική ιδέα.

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα γράψω εγώ. Πρώτα-πρώτα, έμοιαζε λίγο με του month και δεύτερον όταν άρχισα να το γράφω δε μου έβγαινε. Ίσως φταίει ότι για πρώτη φορά πήγα να κάνω σχεδιάγραμμα πριν αρχίσω τη συγγραφή. Τέλος πάντων. :(

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Εντός ολίγου θα βάλω και γω την ιστορία μου για το διαγωνισμό μια που με έπιασε μια ξαφνική έμπνευση χτες τη νύχτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πώ σε όλους! Μια φορά έγραψα και εγώ κάτι καλό, και αμέσως όλοι να βάλουνε τα καλά τους! :boxing: :boxing: :blow: :blow:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα - μάλλον μας επηρεάζουν τα Χριστούγεννα :D. Όντως, συμφωνώ κι εγώ ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον! :D.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά δεν θα γράψω τίποτα για το διαγωνισμό. Βαρέθηκα να ξαναγράφω απ' την αρχή. Ίσως όμως να ανεβάσω κάπου αυτές τις μέρες την πραγματεία μου για τη γραφή ιστοριών φαντασίας...

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Φανταστικέ global άμα μας αφήσεις παράτα μέχρι το πρωί θα έχεις τουλάχιστον ακόμα μία συμμετοχή. ε?ε? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..