Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * - 1 votes

Τι Γράφετε Τελευταία;

• Please log in to reply
815 replies to this topic

#1 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 04 Σεπτέμβριος 2004 - 13:43

Εγώ συνεχίζω το Έπος της Κουαλανάρα, το οποίο αποφάσισα να μετονομάσω σε Παιχνίδι των Ράζλερ.

Στον κόσμο της Κουαλανάρα, ο οποίος υφίσταται ατέρμονες αναπλάσεις της Πρωτοπλασματικής Μάζα, κατοικούν φυλές που εξελίσσονται μέσα στους αιώνες. Κάθε φυλή έχει και ένα Χάρισμα, το οποίο κληρονομούν ορισμένα μέλη αυτής.

Στην Κουαλανάρα, είπα να αφήσω το κλασικό concept των μάγων, έτσι δεν υπάρχουν μάγοι. Υπάρχουν μόνο ορισμένα χαρισματικά άτομο, όπως πχ οι ταχυπομποί των Ωθράγκος, οι οποίοι είναι, ουσιαστικά, αγγελιαφόροι που τρέχουν υπερβολικά γρήγορα χρησιμοποιώντας το Χάρισμα της Ταχύτητας.

Πέρα από τούτα, βρισκόμενος στη μέση προς το τέλος του Παιχνιδιού των Ράζλερ και κοιτάζοντάς το ως ολότητα, παρατηρώ ότι μου βγήκε πολύ μα πολύ πιο σκοτεινό από το Άρμπεναρκ: Η Επιστροφή των Θεών, ιδιαίτερα όσον αφορά τους χαρακτήρες. Εκεί που σε άλλες μου ιστορίες οι χαρακτήρες ακολουθούσαν πιο ξεκάθαρα μονοπάτια --ξεκάθαρα στον εαυτό τους, τουλάχιστον--, εδώ είναι πιο μπερδεμένοι, έχουν περισσότερες μικρότητες, πάθη, και μηχανορραφίες στην ψυχή τους (κάπου έχουν αρχίσει να με τρομάζουν). Επιπλέον, ορισμένοι, με αποκορύφωμα τον Νεκρομέμνονα (έναν δολοφόνο που ξεκινά ως δευτερεύων χαρακτήρα αλλά εξελίσσεται σε κάτι πολύ περισσότερο), δεν παύουν ποτέ να με εκπλήσσουν, και αυτό είναι ιδιαίτερα ευχάριστο.

#2 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 04 Σεπτέμβριος 2004 - 20:25

Επιπλέον, ορισμένοι, με αποκορύφωμα τον Νεκρομέμνονα (έναν δολοφόνο που ξεκινά ως δευτερεύων χαρακτήρα αλλά εξελίσσεται σε κάτι πολύ περισσότερο), δεν παύουν ποτέ να με εκπλήσσουν, και αυτό είναι ιδιαίτερα ευχάριστο.

Αν οι χαρακτήρες σου σε εκπλήσουν, αυτό αγαπητέ Βάρδε σημαίνει τουλάχιστον ότι είναι πολύ καλοί χαρακτήρες, όπως σίγουρα θα ξέρεις. :D

Το όλο concept μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Πότε θα γράψεις μυθιστόρημα??????
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#3 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 04 Σεπτέμβριος 2004 - 23:52

Το όλο concept μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Πότε θα γράψεις μυθιστόρημα??????

<{POST_SNAPBACK}>

Τι εννοείς; Έχω ήδη γράψει. :)

======

Btw, κανείς άλλος δε γράφει τίποτα αυτό τον καιρό;

Rikochet, έκεινος ο κόσμος που ετοίμαζες πώς πηγαίνει; Drunkelf, κάτι μου έλεγες για ένα urban fantasy στην Αθηνά;...

#4 drowvarius

drowvarius

The Dark Lord Of Mejoberajan

• Members
  • 301 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 01:38

Βρίσκομαι στο δεύτερο κεφάλαιο της Εράοθα. Η εράοθα είναι ο κόσμος που εξελίσσεται η ιστορία. Υπάρχουν επτά χώρες στην Κεντρική Ήπειρο. Σε κάθε χώρα υπάρχει από μία συντεχνία.
Η ιστορία ξεκινά με τη συντεχνία των Κλεφτών. Κλασσικοί Κλέφτες που μπαίνουν στα σπίτια και παίρνουν τα ακριβώτερα αντικείμενα. Δεν συνηθίζουν να αδειάζουν όλο το σπίτι βέβαια. Απλά κάτι το οποίο τους έχει γυαλίσει.
Μέσω των Κλεφτών θα βάλω στην ιστορία μία χαριτωμένη πινελιά, χωρίς βέβαια η ιστορία να είναι χαρούμενη.
Μετά είναι η συντεχνία των Δολοφόνων. Μοιάζουν πολύ με τους γνωστούς Ασασσίνους των Αράβων. Έχουν την ιδιότητα να προσαρμόζουν το χρώμα του δέρματός τους με το περιβάλλον. Προσλαμβάνονται από τις άλλες συντεχνίες για να βγάλουν από τη μέση κάποιους αντιπάλους.
Μετά είναι οι Μάγοι. Στην ιστορία βάζω ότι η μαγεία προέρχεται από τα παιδιά. Μόλις κάποιο παιδί γεννιέται έχει έμφυτη τη μαγεία. Αν όμως δεν το εκπαιδεύσουν κατάλληλα μόλις μεγαλώσει λίγο την ξεχνάει. Ο κύριος στόχος των Μάγων είναι να επανακτήσουν από τους Κλέφτες το σκήπτρο της δύναμης, το οποίο έκλεψε ο αρχηγός των Κλεφτών. Στα χέρια ενός μάγου αποκτά μεγάλη δύναμη.
Μετά είναι η Συντεχνία των Πολεμιστών. Είναι ότι λέει το όνομα.
Μετά η συντεχνία των νατικών και εμπόρων. Είναι μία συντεχνία χωρισμένη σε δύο μέρη. Οι ναυτικοί είναι οι κλασσικοί ναυτικοί, με ψαράδικα και πολεμικά πλοία. Επίσης μεταφέρουν και στρατούς άλλων συντεχνιών. Οι έμποροι κινούνται μέσω θαλάσσης και στεριάς. Κανένας δεν τολμά να ενοχλήσει τους εμπόρους.
Μετά είναι η συντεχνία των Διπλοματών και Δολοπλόκων. Οι Διπλωμάτες μπαίνουν στη μέση για να σταματήσουν πολέμους μεταξύ των Συντεχνιών ή για να λύσουν άλλα θέματα. Οι Δολοπλόκοι είναι αυτοί που κανονίζουν τους πολέμους μεταξύ των συντεχνιών. Μία συντεχνία απαγορεύεται να ξεκινήσει πόλεμο εάν δεν έχει την έγκριση των Δολοπλόκων. Επίσης οι πόλεμοι κρατούν ορισμένο χρονικό διάστημα, καθορισμένο από τους Δολοπλόκους.
Τέλος είναι η συντεχνία των Μαύρων Αετών. Αετοκαβαλάρηδες πάνω σε τεράστιους Αετούς.
Θα δεχθούν επίθεση από φυλές που προέρχονται από άλλη ήπειρο. Τώρα γράφω την εισαγωγή για τους Δολοφόνους.

Αυτάααααα
Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Ο φόβος είναι ο φονιάς του νου.
Ο φόβος είναι ο μικρός θάνατος που φέρνει ολοκληρωτική εξαφάνιση.
Θα έλθω αντιμέτωπος με τον φόβο μου.
Θα του επιτρέψω να περάσει από πάνω μου και από μέσα μου.
Και όταν θα έχει φύγει θα στρέψω το εσωτερικό μου βλέμμα για να δω την πορεία που ακολούθησε.
Όταν ο φόβος θα έχει φύγει δεν θα έχει μείνει τίποτα.
Μόνο εγώ θα είμαι εκεί.

The greatest trick the devil ever pulled was to convince the world that he never existed...

How can you shoot the devil in the back? And if you miss?

#5 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts
  • Όνομα:Πέτρος

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 02:53

Βασικά να δω πότε θα περάσω στον υπολογιστή την Προδοσία. Είμαι φαν του χαρτιού και αυτή η διαδικασία είναι η πιο βαρετή. Ξέχωρα που κάνω και πολλές διορθώσεις ξαναδιαβάζοντάς το από την αρχή.
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#6 drowvarius

drowvarius

• Members
  • 301 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 05:58

Βασικά ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις τις πρώτες διορθώσεις και μετά να το αφήσεις. Όσο πιο πολύ το κοιτάς τόσα περισσότερα θα αλλάζεις.
Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Και όταν θα έχει φύγει θα στρέψω το εσωτερικό μου βλέμμα για να δω την πορεία που ακολούθησε.
Μόνο εγώ θα είμαι εκεί.

The greatest trick the devil ever pulled was to convince the world that he never existed...

#7 Oberon

Oberon

Transhumanist Oberonoid

• Members
  • 6.397 posts
  • Όνομα:Διονύσιος
  • Currently reading:Alice Hoffman - Practical Magic

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 08:38

Τι εννοείς; Έχω ήδη γράψει.

είπε ο Βάρδος.

Εννοώ στον κόσμο της Κουαλανάρα. Αυτός είναι ο καινούργιος σου κόσμος δεν είναι? Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα τα άλλα μυθιστορήματα που έχεις γράψει και σιγά-σιγά θα τα διαβάσω. :cool2:

Μετά είναι οι Μάγοι. Στην ιστορία βάζω ότι η μαγεία προέρχεται από τα παιδιά.

είπε ο drowvarius.

Καλή ίδέα αυτή. Συμβαίνει το ίδιο και στο δικό μας κόσμο. Επίσης μ'αρέσουν και οι Μαύροι Αετοί ιδιαίτερα. Αναρωτιέμαι αν έχεις φανταστεί μυητικές τελετές, μυητικά στάδια κλπ για όσους μπαίνουν σε κάποια συντεχνία, ειδικά των Μάγων και των Αετών. Η είναι απλά "κληρονομική συνέχεια", όπως στις κάστες της Ινδίας?

Είμαι φαν του χαρτιού και αυτή η διαδικασία είναι η πιο βαρετή. Ξέχωρα που κάνω και πολλές διορθώσεις ξαναδιαβάζοντάς το από την αρχή.

είπε ο Bardoulas.

A! Second-guessing, third-guessing και πάει λέγοντας. Φαν του χαρτιού είμαι και γω. Αλλά όπως σου είπε και ο drowvarius αντίγραψέ το και άστο. Αν είναι να κάνεις διορθώσεις κάντες η πριν η μετά από πολύ καιρό.
Posted Image
Grandmother Spider ... Weaving webs of delight, Weave me a peaceful world. Carrying creation in your web, Waiting to be unfurled.

#8 Βάρδος

Βάρδος
  • Members
  • 3.011 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 08:55

Βασικά να δω πότε θα περάσω στον υπολογιστή την Προδοσία. Είμαι φαν του χαρτιού και αυτή η διαδικασία είναι η πιο βαρετή. Ξέχωρα που κάνω και πολλές διορθώσεις ξαναδιαβάζοντάς το από την αρχή.

<{POST_SNAPBACK}>

Θυμάμαι μια περίσταση που, λόγω διακοπών, δεν μπορούσα να είμαι μπροστά σε οθόνη και πληκτρολόγιο, επομένως έγραφα σε τετράδιο. Μετά, όταν κατάφερα να βρω Η/Υ, άρχισα να τα περνάω στο μηχάνημα. Το κείμενο έρρεε πολύ στρωτά και οι διορθώσεις έρχονταν αυθόρμητα. Όταν ξανάπιασα εκείνα τα συγκεκριμένα κομμάτια, για να τα διορθώσω, βρήκα ότι ήθελαν ελάχιστες αλλαγές σε σχέση με άλλα σημεία του ίδιου βιβλίου που ήθελαν πολλές. Ουσιαστικά, έκανα αυτό που κάνανε οι παλιότεροι συγγραφείς: το ξαναγράφανε. Οπότε, μην το βλέπεις και τόσο αρνητική διαδικασία. Παλιότερα, με τις γραφομηχανές, το γράφανε τουλάχιστον 1-2, προτού πουν ότι είναι έτοιμο. Τώρα, απλά, το ξανακοιτάμε. Κι όμως, αυτό είναι πιο βασανιστικό για το μυαλό' το να το ξαναγράφεις έχει άλλη ευκολία στις διορθώσεις.

Εννοώ στον κόσμο της Κουαλανάρα. Αυτός είναι ο καινούργιος σου κόσμος δεν είναι? Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα τα άλλα μυθιστορήματα που έχεις γράψει και σιγά-σιγά θα τα διαβάσω.  :cool2:

Στην Κουαλανάρα έχω γράψει, αλλά δεν παίζει να διατηρώ κι άλλο site, οπότε δεν τα έχω ανεβάσει στο net. Βέβαια, η σειρά δεν είναι ολοκληρωμένη κιόλας.

Όταν διαβάσεις Άρμπεναρκ, περιμένω τις απόψεις σου. :)

#9 Rikochet

Rikochet

let it all be

• Members
  • 698 posts
  • Όνομα:j.

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 10:23

Rikochet, έκεινος ο κόσμος που ετοίμαζες πώς πηγαίνει;

Χμ, κάνω αλλαγές επι αλλαγών επι αλλαγών, χωρίς να μπορώ να κατασταλλάξω κάπου. Τώρα έχω αρχίσει να γράφω μια ιστορία, μέσα απο την οποία ο εν λόγω κόσμος θα καταστραφεί, και θα ξαναδημιουργηθεί. Περισσότερες λεπτομέρειες στο meeting :)
Whatever it is that's watching, it's not human, unlike little dark eyed Donna. It doesn't ever blink. What does a scanner see? Into the head? Down into the heart? Does it see into me, into us? Clearly or darkly? I hope it sees clearly, because I can't any longer see into myself. I see only murk. I hope for everyone's sake the scanners do better. Because if the scanner sees only darkly, the way I do, then I'm cursed and cursed again. I'll only wind up dead this way, knowing very little, and getting that little fragment wrong too.

#10 Μελδόκιος

Μελδόκιος
  • Members
  • 381 posts
  • Όνομα:Φώτης

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 13:04

Κατστρέφομαι. Όλο το καλοκαίρι δεν μπόρεσα να γράψω και να ολοκληρώσω πολλά. Μάλλον έφταιγε η ζέστη και η ρουτίνα. Τα περισσότερα τα άφηνα στη μέση. Έχω πολλά διηγήματα που εκρεμούν, όπως και κάτι που προορίζεται μάλλον για νουβέλα. Το πιθανότερο είναι να παρατήσω τα περισσότερα και να γράψω κάτι καινούριο.
Όλα τα παραπάνω συνέβησαν σ’ ένα μικρό κόκκινο δωματιάκι, υπό την υπνωτιστική ομιλία του πάπα.

#11 Drunk Elf

Drunk Elf

Monkey Gone To Heaven

• Members
  • 396 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 15:06

Και εγώ κάτι σαν τον Μελδόκιο έχω πάθει <_<
Τώρα τελευταία όποτε γράφω, είναι για να τελειώσω ένα σενάριο που γράφω... :ph34r:

Πρέπει σιγά σιγά να πάρω πάλι μπρος :sorcerer:

The truth is that I'm a bad person. But, that's gonna change - I'm going to change. This is the last of that sort of thing. Now I'm cleaning up and I'm moving on, going straight and choosing life. I'm looking forward to it already. I'm gonna be just like you. The job, the family, the fucking big television. The washing machine, the car, the compact disc and electric tin opener, good health, low cholesterol, dental insurance, mortgage, starter home, leisure wear, luggage, three piece suite, DIY, game shows, junk food, children, walks in the park, nine to five, good at golf, washing the car, choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption clearing gutters, getting by, looking ahead to the day you die.

#12 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 15:19

Επίσης έχω να περάσω στον υπολογιστή ένα μικροδιήγημα που έγραψα στις διακοπές. Μέσα σε μια μέρα. Έτσι όπως κοίταζα τη θάλασσα μου ήρθε. Αυτό σίγουρα δεν θα το διορθώσω. Μερικά πράγματα καλό είναι να βγαίνουν αυθόρμητα. Μόνο που δεν του έχω δώσει τίτλο.....
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#13 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts
  • Όνομα:Παναγιώτης

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 19:49

Κι εγώ γράφω κάτι αλλά πολύυυυυ αργά. Φανταστείτε το σαν common low-/uncommon high-magic fantasy setting.
Posted Image

#14 Drunk Elf

Drunk Elf

Monkey Gone To Heaven

• Members
  • 396 posts

Posted 05 Σεπτέμβριος 2004 - 23:27

Κι εγώ γράφω κάτι αλλά πολύυυυυ αργά. Φανταστείτε το σαν common low-/uncommon high-magic fantasy setting.

<{POST_SNAPBACK}>

Common, uncommon και high magic? Πώς το κατάφερες αυτό ρε θηρίο; :ph34r:

The truth is that I'm a bad person. But, that's gonna change - I'm going to change. This is the last of that sort of thing. Now I'm cleaning up and I'm moving on, going straight and choosing life. I'm looking forward to it already. I'm gonna be just like you. The job, the family, the fucking big television. The washing machine, the car, the compact disc and electric tin opener, good health, low cholesterol, dental insurance, mortgage, starter home, leisure wear, luggage, three piece suite, DIY, game shows, junk food, children, walks in the park, nine to five, good at golf, washing the car, choice of sweaters, family Christmas, indexed pension, tax exemption clearing gutters, getting by, looking ahead to the day you die.

#15 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.549 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 06 Σεπτέμβριος 2004 - 00:28

Εγώ πάλι αγωνίζομαι να τελειώσω μια σχετικά μεγάλη ιστορία (γύρω στις 40-50.000 λέξεις αν θυμάμαι καλά - Μια ακτίνα στο σκοτάδι για όσους ξέρουν) και τώρα είμαι στο προ-προτελευταίο κεφάλαιο. Όταν θα τελειώσω, θα δω ποια από όλες τις ιδέες που έχω θα υλοποιήσω.
  • AlienBill likes this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#16 Bardoulas©

Bardoulas©

Χαζόφατσα!

• Members
  • 545 posts

Posted 06 Σεπτέμβριος 2004 - 01:32

(γύρω στις 40-50.000 λέξεις αν θυμάμαι καλά - Μια ακτίνα στο σκοτάδι για όσους ξέρουν)

Πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν μια αχτίδα στο σκοτάδι. :devil2:
Κάπου 'κει έξω τριγυρίζω

Nowhere
do we go

#17 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 06 Σεπτέμβριος 2004 - 01:54

Common, uncommon και high magic? Πώς το κατάφερες αυτό ρε θηρίο;  :ph34r:

<{POST_SNAPBACK}>

Ώπα, παιδιά, τι του δώσατε του ξωτικού και μέθησε έτσι; Σαν κάρτες Magic διαβάζει τη δημοσίευση μου! :cat:

Συγγνώμη γι' αυτό...

Αυτό που έλεγα είναι ότι υπάρχει η σχετικά κοινή ικανότητα της μαγείας αλλά με χαμηλή ισχύ, ενώ ελάχιστοι την έχουν αναπτύξει στο έπακρο.

Για όσους θέλουν μια ιδέα, νομίζω ότι βρήκα τον πραγματικό λόγο που ούτε εγώ είχα καταλάβει και για τον οποίο έφτιαχνα το σύστημα μου. :p
  • AlienBill likes this
Posted Image

#18 drowvarius

drowvarius

• Members
  • 301 posts

Posted 06 Νοέμβριος 2004 - 04:03

Επιτέλους κατάφερα να ξεκολλήσω και συνεχίζωτο τρίτο κεφάλαιο της Εράοθα. Πρέπει να γράψω επτά εισαγωγές για τις επτά Συντεχνίες που υπάρχουν στην ιστορία μου.

Μέχρι στιγμής έχω γράψει τις δύο πρώτες και συνεχίζω την τρίτη. Μόλις καταφέρω να φύγω από τις εισαγωγές όλο το άλλο θα είναι πιο εύκολο φαντάζομαι.

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί. Θα ποστάρω όλες τις εισαγωγές μαζί στη βιβλιοθήκη, μόλις καταφέρω να τις ολοκληρώσω.
  • AlienBill likes this
Δεν πρέπει να φοβηθώ.
Μόνο εγώ θα είμαι εκεί.

#19 RaspK

RaspK

Bombus pratorum

• Members
  • 3.473 posts

Posted 07 Νοέμβριος 2004 - 06:38

Εγώ επιτέλους ξεκόλλησα με κάποιες τριβές που υπήρχαν στο όλο πράγμα και συνεχίζω αργά-αργά...

Παράδειγμα μαγείας για να καταλάβετε αυτό που έλεγα προηγουμένως:
- Ένας λόχος προχωράει μέσα στη νύχτα με μικρές λάμψεις σαν πυγολαμπίδες να πλέκουν αρμονικά τροχιές στον αέρα για να τους βοηθούν στην πορεία τους. Ο κάθε στρατιώτης φροντίζει να διατηρεί τη φωτίτσα του αναμμένη, κάτι που προκαλεί μια κάποια κόπωση αν πρέπει να το κάνεις επί ώρες. Αν δύναται (που απαιτεί γνώση σε άλλη μορφή μαγείας, αυτή της Μορφής και όχι αυτή της Ενεργείν, αλλά είναι και πιο απαιτητικό), μπορούν να κάνουν ξόρκια για να βλέπουν καλύτερα υπό συνθίκες χαμηλού φωτισμού ή σχεδόν σκότους.
- Ξαφνικά δέχονται επίθεση από αντίπαλο στράτευμα που τους έχει στήσει ενέδρα. Ο ικανότερος στη μαγεία, λοιπόν, αναλαμβάνει να δημιουργήσει περιβαλλοντικό φωτισμό που δεν κουράζει και δε θα φανερώσει τη θέση τους όπως μια έκρηξη φωτός.
- Γενικά ο καθένας μπορεί να ξέρει μαγεία, αλλά η κάθε μορφή έχει τα πλεονεκτήματα της και τα μειονεκτήματα της. Κάποιος που έχει μελετήσει μόνο το Ενεργείν μπορεί μόνο να παράγει πράγματα ή φαινόμενα από το τίποτα, είτε είναι εκρήξεις φωτιάς είτε είναι ψευδαισθήσεις, ενώ κάποιος που ασχολείται με την Επίκληση μπορεί να επικαλεστεί ένα νεραϊδικό ή στοιχειακό πλάσμα για να τον βοηθήσει.
  • AlienBill likes this
Posted Image

#20 King_Volsung

King_Volsung

Βασιλέας Βολσούνγκιος ο Ταξιδευτής

• Members
  • 424 posts
  • Όνομα:Αλέξανδρος
  • Currently reading:Η έκφραση της ανθρώπινης μουσικότητας - Blacking

Posted 12 Νοέμβριος 2004 - 17:28

Εγώ τώρα γράφω μόνο τις ασκήσεις στο εργστήρι... Δεν έχω όρεξη να γράψω κάτι άλλο λόγω σχολείων φροντιστηρίων κλπ. Πάντως έχω δύο πολύ καλές ιδέες που πρέπει να υλοποιοήσω. Έχω αφήσει και κάτι άλλο στη μέση... λίγο από αυτό είναι στην βιβλιοθήκη (Αθάνατοι) και πρέπει όπου να 'ναι να το συνεχίσω.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users