Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Κι εγώ επιτέλους ξεκίνησα να γράφω το δεύτερο μέρος μιας διλογίας. To δεύτερο μέρος ονομάζεται Στην Αίθουσα του Βασιλικού Βουνού και είναι συνέχεια του Το Σπαθί και ο Δράκος, το οποίο υπάρχει στη Βιβλιοθήκη fantasy του sff. Μέχρι στιγμής έχω γράψει περίπου 5 χειρόγραφες σελίδες ξεκινώντας από χθες το βραδάκι.

Edited by GeoVa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξανάπεσαν στα χέρια μου σημειώσεις από ένα κόσμο που έφτιαχνα την Άνοιξη του 2011. Στην ουσία θα καταπιαστώ  "σοβαρά" με το γράψιμο μετά από δύο χρόνια σκονίσματος, κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου (βλ. κρεατομηχανή ) αλλά και διάθεσης (τα συμπαρομαρτούντα της έλλειψης χρόνου λόγω κρεατομηχανής).

 

Αλλά είπα να δώσω ξανά στον εαυτό μου μια ευκαιρία οπότε τα ξαναπιάνω...

 

Long story short, ξεκινάω να γράφω έναν κύκλο διηγημάτων. Την πρώτη ιστορία που είχε γραφτεί το 2011 (με άλλες 3) την πόσταρα στο φόρουμ εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έγραψα από την αρχή τον πρόλογο του MSF μου. Τώρα θα ξαναγράψω το πρώτο κεφάλαιο. Και το δεύτερο. Και γενικά άλλαξε όλη η ιστορία και η πλοκή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ γράφω ακόμα το δεύτερο μέρος της τριλογίας μου, τον Θυρεό του Λέοντος ( αργά ομολογουμένως γιατί γράφω και άλλα πράγματα, χώρια τις διορθώσεις στο πρώτο μέρος, το Δάκρυ του Ουρανού που δυστυχώς οι εκδόσεις Ψυχογιού είπαν όχι ) ένα μικρό μυθιστόρημα περιπέτειας και σχεδιάζω μια σειρά από διηγήματα επιστημονικής φαντασίας. Τα τελευταία αυτά θα κινούνται στο σύμπαν του λατρεμένου σε πολλούς από εμάς Star Trek αλλά δεν θα είναι fanfiction από την άποψη ότι δεν θα χρησιμοποιήσω το πλήρωμα κάποιας από τις γνωστές σειρές αλλά ένα δικό μου σκάφος και πλήρωμα. Α καθώς με προβληματίζει ακόμα το όνομα του σκάφους δέχομαι προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα - επιτέλους, ξεκίνησα! - το γράψιμο αυτού που προέκυψε από το διήγημά μου "Το Νησί". Η ιδέα έχει αλλάξει από τα ριζά της, και - με συγχωρείτε, αλλά - είμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ, π' ανάθεμά με!

Υ.Γ. Σε παρακαλώ, ω Μούσα, μη με εγκαταλείψεις μετά την πρώτη βδομάδα.  :sweatdrop:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς σε παρακαλούμε Μούσα, μπαστακώσου και μην κουνήσεις ρούπι. :)

Link to comment
Share on other sites

Γράφω μια ιστορία που εξελίσσεται σε μυθιστόρημα. Λέγεται "δεσμώτης του Ισκιου" και πρωταγωνιστής της είναι ένας χειρουργος-ορθοπεδικός, ο οποίος τάσσεται υπέρ της Ευγονικής και του Αποπληθυσμού, θεωρώντας τους ανάπηρους ως "κατώτερα όντα που απομιζουν τους υγιείς". Προσπαθώ να κάνω τον χαρακτήρα του όσο πιο αντιπαθή μπορώ και παράλληλα παρουσιάζω τους εσωτερικούς του δαίμονες και την ανασφάλειά του που οδήγησε στη διαμόρφωση μιας τέτοιας προσωπικότητας.

 

Εύχομαι να μην βρεθεί κάποιος να μου καταλογίσει συμπάθεια σε τέτοιου είδους εξωφρενικές θεωρίες και αυτό είναι το μόνο πρόβλημμα που αντιμετωπίζω προς το παρόν....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

     Θα ήταν κρίμα να κάνεις τόσο κόπο γράφοντας ένα μυθιστόρημα που κατά τη γνώμη μου πιθανότατα δε θα είναι καλό. Και δε θα είναι καλό για τρεις λόγους. Πρώτον επειδή αντιμετωπίζεις φοβικά το θέμα σου και θ' αυτολογοκρίνεσαι καταλήγοντας να ηθικολογείς. Δεύτερον επειδή (εξαιτίας του πρώτου λόγου) θες να φτιάξεις έναν κακό – καρικατούρα που δε θα είναι πιστευτός. Και τρίτον επειδή (πάλι εξαιτίας του πρώτου λόγου) δεν ξέρω κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να εμβαθύνεις στο θέμα σου. Η ευγονική δεν είναι εξωφρενική θεωρία, δηλαδή καταφανώς λανθασμένη. Είναι μια θεωρία επιστημονικά ατεκμηρίωτη κι ηθικά τουλάχιστον αμφιλεγόμενη. Αναβίωσε μάλιστα μετά τον Δαρβίνο και κάνοντας την έρευνά σου (αν δεν την έχεις ήδη κάνει) – δε θα σου χαλάσω την έκπληξη – θα δεις πόσες 'πολιτισμένες' χώρες κατά τον μεσοπόλεμο ήταν έτοιμες να την εφαρμόσουν ή και την εφάρμοζαν πιλοτικά ή σε αρχικό στάδιο.

     Αν θες να γράψεις ένα ενδιαφέρον μυθιστόρημα δώσε στον (φυσιολογικό) κακό σου τα καλύτερα δυνατά επιχειρήματα. Και μετά αντέκρουσέ τα με εξίσου καλά επιχείρηματα. Αν το κάνεις καλά, κανείς δεν πρόκειται να σε κατηγορήσει για τίποτα (εφόσον βέβαια αυτό θα έπρεπε να σε νοιάζει...).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει την ερευνα.... Ασε τι λεω. Για να το πηγαίνει για περισσότερες λέξεις απ' όλα όσα έχω γραψει ως τώρα, μόνο φοβικά δεν το αντιμετωπίζω...

 

Επίσης δικαίωμά μου είναι να γράφω ό,τι μου καπνίσει.... Μην κρινεις ότι δεν θα είναι καλο ΠΡΙΝ καν το διαβάσεις....

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση πάντως

 

Λοιπόν ξεχάστε τι είπα, δεν γράφω τίποτα που υπάρχει περίπτωση να διαβάσετε...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει την ερευνα.... Ασε τι λεω. Για να το πηγαίνει για περισσότερες λέξεις απ' όλα όσα έχω γραψει ως τώρα, μόνο φοβικά δεν το αντιμετωπίζω...

 

Επίσης δικαίωμά μου είναι να γράφω ό,τι μου καπνίσει.... Μην κρινεις ότι δεν θα είναι καλο ΠΡΙΝ καν το διαβάσεις....

 

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση πάντως

 

Λοιπόν ξεχάστε τι είπα, δεν γράφω τίποτα που υπάρχει περίπτωση να διαβάσετε...

Δε νομιζω οτι καποιο εργο κριθηκε πριν διαβαστει, αντιθετα διαβασα μια χρησιμη συμβουλη στο ποστ του Cyrano. Την οποια φυσικα μπορεις και να αγνοησεις
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα ολοκληρώσω αυτό που άρχισα και δεν θα παρατήσω το γράψιμο, την αγνοω...

 

Να διευκρινήσω πάντως, ότι τα όσα είπα, τα έχω θέσει λακωνικά και δεν αποκάλυψα ένα μεγάλο μέρος των λεπτομερειών του εγχειρήματος. Ετσι λοιπόν ως "εξωφρενικές" δεν θεωρώ τις απόψεις της Ευγονικής, αλλά τις προσωπικές απόψεις του πρωταγωνιστή μου, που ακόμη και αυτές δεν με κάνουν να τον αντιπαθώ, διότι πρόκειται για έναν άνθρωπο που έχει πληγωθεί στο παρελθόν...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας αφήσει το μυθιστόρημά μου λίιιγο στην άκρη, γράφω το διήγημα που θα προσπαθήσω να φέρω στο επόμενο εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Πρόκειται για την πρώτη μου - ολοκληρωμένη - απόπειρα τρόμου, η ιδέα για την οποία κούρνιαζε στο κεφάλι μου για χρόνια, και είμαι πραγματικά περίεργος για αυτό που θα προκύψει. Και αισιόδοξος, μπορώ να πω - με τον πιο μακάβριο τρόπο, φυσικά!

Edited by Howard Crease
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το πρώτο draft του μυθιστορήματος που είχα ξεκινήσει το 2010 (και στο ενδιάμεσο μου προέκυψαν ένα μεταπτυχιακό, ένα διδακτορικό, δύο RPG campaigns κι ένα project με διηγήματα) και έχω αρχίσει την αργή και επώδυνη διαδικασία διαβάσματος και σημειώσεων για λάθη/αλλαγές κτλ. Είναι ένας συνδυασμός urban fantasy με high fantasy στο μοτίβο του Neverending Story: τρέχουν δύο ιστορίες, μία στον πραγματικό και μία στο φανταστικό κόσμο και κάπου πριν τα μισά του βιβλίου συγκλίνουν. Υπολογίζω ότι μετά το rewrite θα αυξηθεί σε μέγεθος γιατί έχω την αίσθηση ότι τώρα το τέλος έρχεται κάπως βιαστικά, αλλά θα δούμε. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτόν τον καιρό τελειώνω με τις διορθώσεις του τρίτου μου μυθιστορήματος, που θα κινείται καθαρά σε sci-fi πλαίσια. Βγήκε μικρότερο απ' όσο περίμενα αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, αυτά που ήθελα να γράψω, τα έγραψα. Υπάρχουν μπόλικες ιδέες και για ένα σίκουελ, σε χαλαρά όμως πλαίσια. Όχι άμεση συνέχεια, απλά στον ίδιο κόσμο και ενδεχομένως με κάποιους κοινούς χαρακτήρες. Θα δούμε. Λογικά μετά το Πάσχα θα κινήσω τις διαδικασίες για να του βρω σπίτι, αλλιώς θα γίνει e-book.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μεγάλο διάστημα αποχής από το γράψιμο, μου ήρθε πάλι η όρεξη. Κοιτάζοντας πίσω τι έχω ήδη γράψει και τι βρίσκεται μισοτελειωμένο στα σκαριά διαπίστωσα ότι έχω ένα αρκετά αξιόλογο νούμερο διηγημάτων για να αρχίσω να χτυπάω πόρτες εκδοτικών οίκων. Χωρίζονται σε δύο ευκρινείς κατηγορίες όμως που δεν δένουν μεταξύ τους. Σε ιστορίες τρόμου γενικώς (με πολλές να διαδραματίζονται εκτός Ελλάδας) και σε ιστορίες τρόμου της Καστρίτσας. Αποφάσισα λοιπόν να ρίξω το βάρος μου στις ιστορίες με θέμα την Καστρίτσα. Να ολοκληρώσω έναν κύκλο θεματικής που θα αφορά και την ιστορία της της μυθικής αυτής πόλης, αλλά και ιστορίες που μπορεί να μην αφορούν την πόλη καθ' αυτή, αλλά η αποπνέουσα ατμόσφαιρα θα ακουμπάει εκεί, και σαφώς θα υπάρχει και αναφορά στην πόλη. Οπότε για την ώρα γράφω. Γράφω την ιστορία που τρέχει από αρκετές οπτικές μέσα από κάθε διήγημα, και διασκευάζω κάποιες παλιές μου ιστορίες που θα λειτουργήσουν ως φιλεράκια μέσα σε αυτήν την θεματολογία. Θα ακουμπάνε την Καστρίτσα δηλαδή αλλά δεν θα έχουν άμεση σχέση με τον μύθο της.

 

Για την ώρα έχω μια καλή δεκάδα ιστοριών.  Υπολογίζω μέχρι το φθινόπωρο να έχουν γίνει δεκαπέντε. Νομίζω θα είναι αρκετές. Φίλος φιλόλογος ξεκίνησε ήδη επιμέλεια σε κάποιες. Ελπίζω να αποδώσει το εγχείρημα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βούρκο έξι μηνών (με διάλειμμα για το ΝαΝοΡίΜο) επιτέλους τελείωσα το τρίτο από οχτώ κεφάλαια του πρώτου βιβλίου της τριλογίας μου. Σύνολο, ως αυτή τη στιγμή 75,000 λέξεις. Γκλουπ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μετά από βούρκο έξι μηνών (με διάλειμμα για το ΝαΝοΡίΜο) επιτέλους τελείωσα το τρίτο από οχτώ κεφάλαια του πρώτου βιβλίου της τριλογίας μου. Σύνολο, ως αυτή τη στιγμή 75,000 λέξεις. Γκλουπ.

E... Συγγνώμη. 

Τρία κεφάλαια 75000 λέξεις; 80 σελίδες το κεφάλαιο;

 

Εγώ αυτόν τον καιρό έχω πολλά προσωπικά τρεχάματα - και για αυτό με έχετε ψιλοχάσει κιόλας. Μέσα σε όλα αυτά, παλεύω να κάνω μια τελευταία σάρωση του 2ου βιβλίου της τριλογίας μου, προτού φύγει για τον εκδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και το γκλουπ. Αναρωτιέμαι πού θα φτάσει και ένα παραπάνω, ΑΝ πρέπει να φτάσει εκεί που το έχει βάλει σκοπό να φτάσει.

 

(Βασικά δεν είναι ακριβώς κεφάλαια, είναι μέρη. Μέρος πρώτο, με καμιά δεκαριά κεφάλαια. Από την άλλη, ναι, είναι 75000 σύνολο. Αλίμονό μας.)

Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει. Έτσι, ναι.
Βέβαια, και πάλι βγαίνει τέρας - και μπράβο -, αλλά είναι φυσιολογικό τέρας!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα το μεσημέρι, επιτέλους, το πρώτο από τα 3 διηγήματα που έχω στον νου μου εδώ και λίγο καιρό.

Ελπίζω να βρω χρόνο να τα τελειώσω σύντομα, πριν με ξαναπνίξει η δουλειά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα βιβλίο που έχω αρχίσει εδώ και κάτι εβδομάδες, προς το παρόν άτιτλο, γεμάτο μαγεία και σκοτάδι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ξεκινήσει να γράφω μια ιστορία που είτε μεγάλη νουβέλα είτε μικρό μυθιστόρημα θα βγει. Μάλλον ψυχολογικός τρόμος είναι και η γενική ιδέα είναι ότι μια συγγραφέας καταλαμβάνεται από το φανταστικό της alter ego, με διάφορα όμορφα αποτελέσματα. Η φόρμα που έχω επιλέξει με δυσκολεύει πάρα πολύ, όμως, και το πάω πιο αργά απ' όσο θα ήθελα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευπειθώς αναφέρω, ξανακοιτάζω κάτι αγγλικές μεταφράσεις διηγημάτων μου, μπας και δουν κανέναν ήλιο εκδοτικό στα εξωτερικά, και έχω φτάσει αισίως στη μέση του πρώτου βιβλίο της Πλέξης μου, όπου ένας χαρακτήρας με δευτερεύουσα πλοκή έγινε πρωτεύων χαρακτήρας και κουτρουβαλάει σε αβυσσαλέα βάθη ενδοσκοπίσεων. Τη λάτρευα την Αστέρα μου εξαρχής, τώρα ξέρω και γιατί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειώσει εδώ και καιρό την ιστορία με τον ορθοπεδικό που αντιπαθεί τους μόνιμα ανάπηρους. Μου βγήκε τεράστια σε μέγεθος (η πιο μεγάλη που έχω γράψει). Οι beta readers που τη διάβασαν, τους άρεσε πολύ και οι παρατηρήσεις που μου κάνανε ΔΕΝ έχουν να κάνουν με ζητήματα ηθικής διαπραγμάτευσης κλπ. Αυτό σημαίνει ότι ο στόχος επετεύχθει, εφόσον σε ένα τόσο λεπτό και δύσκολο θέμα, κατάφερα (με πολύ δυσκολία οφείλω να πω) να ισορροπήσω χωρίς να τα κάνω σαλάτα. Τελικά, μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται.

 

Μετά το καλοκαίρι που θα ξαναπιάσω "την πένα του γραφιά", θα ασχοληθώ με πιο μικρές ιστορίες τρόμου, οι οποίες -ευτυχώς- βασίζονται σε ιδέες που δεν ισορροπούν σε δύσκολα ηθικά ζητήματα...

 

P.S. Δυστυχώς με το να ακούω κάθε φορά ότι έχω γράψει "την πιο καλή ιστορία" μου δημιουργείται η ανησυχία ότι οι προηγούμενες χάνουν την αξία τους. Και αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να επέμβω σε αυτές ώστε να τις "φέρω" κάπως στο επίπεδο που βρίσκομαι τώρα, ή αν έχουν κάποια αξία ακόμη και όπως είναι ήδη...

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..