Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

μπα κοπελα δεν υπαρχει...εδω και πολλα χρονια... μας εγκατελειψαν οι γυναικες...αλλα θα επιζησουμε...

 

ας ειναι καλα το ποτο και συγκεκριμενα το κρασι... σημερα μου δωσε πολυ εμπνευση...μεσα απο τη μοναξια και τις σκεψεις , και το κρασι βγηκε πολυ γραψιμο...

 

γραφω, γραφω, γραφω... λιγο ζαλισμενος, αλλα γραφω.... τι θα βγει θα δειξει.... ελπιζω να εινα ικατι καλο........το σημαντικο ειναι οτι γραφω παλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γυρισαμε απ εξω μετα απο μερικες μπυρες και αρχισαμε, ξανα, τα ρουμια μπας και βγει το κεφαλαιο της Κυριακης στην Πολη. Δυστυχως δε γινεται να γραψουμε αλλιως...αλλα χαλαλι αν ειναι να βγαινει υλικο! Χτες με 750 μλ, κοκκινο κρασι βγηκε το μισο κεφαλαιο παντως! :man_in_love:

Οι διορθωσεις, αυριο νηφαλιος, απο τη δουλεια...ΠΑΝΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να γράφεις και νηφάλιος αλλά όπως βολεύεται κανείς.

Γράφε λοιπόν να μπεις πάλι στο παιχνίδι, μετά δεν θα χρειάζεσαι και το ποτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και ο Χέμινγουεη που αναφέρθηκε και ήταν μεγάλος φαν του ποτού έγραφε νηφάλιος και κορόιδευε όσους έκαναν το αντίθετο και μάλιστα όσους ήθελε να προσβάλει(πχ Φώκνερ) έλεγε ότι έγραφαν πιωμένοι. Και στο genre μας πάντως, ο Μούρκοκ όταν τον είχαν ρωτήσει τι έπινε (/"έπινε") όταν έγραφε είχε δηλώσει καφέ ή κάτι τέτοιο. Οκ, όπως τη βρίσκει κανείς βέβαια αλλά δεν είναι κάνα μπόνους το ποτό, το αντίθετο θα έλεγα, όταν έχεις δουλειά να κάνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mεθυσμενος τυφλα δεν εχω γραψει ποτε... δε θα μ πορουσα αλλωστε! μονο ζαλισμενος... και εχω βγαλει τα καλυτερα μου κεφαλαια, κατα τη προσωπικη μου αποψη... Επισης δε μπορω να γραψω μερα, μονο βραδυ... Βεβαια τοτε εχω χρονο, αλλα και τα σαββατοκυριακα παλι προτιμω το βραδυ.... Την ημερα κανω μονο τις διορθωσεις και την επιμελεια,. νηφαλιος, με καθαρο μυαλο και αποστασιοποιημενος απο την ιστορια.....

 

Επισης ποτε δεν ζήτησα ποντους και μπονους αναφεροντας το ποτο...απλα αυτο (εμενα προσωπικα) με βοηθαει να εμπνευστω και να γραψω... αλλους τους εμπνεει η παραλια, το βουνο, μια βολτα, μια γυναικα, ενας ανδρας....Εγω αυτη τη στιγμη με το κενο που εχω στη ζωη μου, λιγα πραγματα με γεμιζουν.... ενα απ αυτα ειναι το ποτο, το γραψιμο, το διαβασμα, τα ταξιδια...λιγο η μουσικη, λιγο η μπαλα....

 

Υ.Γ. Μιας και αναφερθηκε και δε θα το συνεχισω γιατι ειναι ιεροσυλια και μονο..... ο Χεμινγκουει, ειχε πει «Γράφε μεθυσμένος, διόρθωνε νηφάλιος»

Ετσι για να ειμαστε σωστοι στα λεγομενα μας... και btw, συμφωνω με το παραπανω :)

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε σωστοί στα λεγόμενά μας αυτό που λες εσύ είναι μια ατάκα που εσφαλμένα αποδίδεται στον Χέμινγουεη ενώ αυτό που είπα εγώ είναι από συνέντευξή του από τον Edward Stafford που δημοσιεύθηκε στο Writer's digest τη δεκαετία του 60.
"Have you ever heard of anyone who drank while he worked? You’re thinking of Faulkner. He does sometimes—and I can tell right in the middle of a page when he’s had his first one."

-Έρνεστ Χέμινγουεη

 

Φυσικά, υπήρχαν και υπάρχουν συγγραφείς που το κάνουν αλλά να ξέρουμε ότι είναι μια παρασπονδία κι όχι παράδειγμα προς μίμηση. Ο Χέμινγουεη, βέβαια, έγραφε και επαγγελματικά, οπότε ξεκινούσε από το ξημέρωμα, έγραφε μπόλικες ώρες και μετά άραζε κι έπινε. Αν γράφεις την ελεύθερη ώρα σου, το βράδυ πχ, είναι λογικό που και που να συνδυάζεις ποτό και συγγραφή λόγω έλλειψης χρόνου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι το εχω διαβασει αυτο που λες... το ξερω οτι το εχει πει. Οσο για την ατακα που χρησιμοποιησα παραδεχομαι οτι δεν ηξερα οτι αποδοθηκε εσφαλμενα στον Papa... Οπως και ν α χει δεν τη βρισκω και τοσο λαθος, ουτε περιεργο να συμβαινει... Εδω ο Τζακσον Πολλοκ ζωγραφισε μεσα σε μια νυχτα κλεισμενος στο στουντιο του παρεα με ενα μπουκαλι ουισκι το αριστουργημα του (Φθινοπωρινος Ρυθμος νομιζω αν δεν απατωμαι.... ) που του ειχε ζητησει η ιδια η ΠΕγκυ Γκουγκενχαιμ να ζωγραφισει... Ο Λεννον εγραψε το Tomorrow Never nows υπο την επηρρεια παραισθησιογώνων (καλα εδω ξεφευγει το θεμα, μακρια απο μας...)

Θελω να πω οτι ολοι εχουμε την πηγη εμπνευσης μας...

Εχω γραφψει ενα πολυ ωραιο κεφαλαιακι στο ξενοδοχειο μου στη Βιεννη, σε ενα μπλοκακι, περσι, πινοντας ουισκι απο ενα πλαστικο μπουκαλι που ειχα αγορασει στο αεροδρομιο...και μετα απο καταναλωση απειρης μπυρας και γκλουβαιν (ζεστο γλυκο κρασι) στη πολη... Απο την αλλη εχω κατσει νηφαλιος και δεν εχω βγαλει προταση... (εχει συμβει βεβαια και το αντιθετο...)Ο

ντωςο ο Χεμ εγγραφε απο πολυ νωρις και μετα αραζε και χαλαρωνε με πιοτο κλπ... ο Καφκα απο την αλλη εγγραφε μονο νυχτα, λογω ελλειψης χρονου με τις τραπεζες και λοιπες ενασχολησεις του.... ο ΠΕσσοα κατι αναλογο....Ε

εγω δυστυχως (Θου, κυριε μη με συγκρινετε με αυτους τους ΓΙΓΑΝΤΕΣ!_) μπορω μονο βραδυ.... αργα... και πιο π ολυ σαββατοκυριακα... οποτε ειναι μια διεξοδος μαζι με το ποτο, εμπνευσης, παρεας και δημιουργικοτητας...!!

Αυτο που δεν μπορω ειναι να διαβασω πιωμενος... εκει αναγκαζομαι την αλλη μερα να ξαναδιαβασω απο την αρχη το κεφαλαιο ;)

 

Πραγματικα ειναι αξιοθαυμαστο το πως ο καθενας εχει το δικο του στυλ εμπνευσης, δουλειας και αποτελεσματικοτητας! :)


Σορρυ για το ...παιδιαστικο γραψιμο μου, ο υπολογιστης εδω στη δουλεια καιει καρβουνο και ...αδυνατει να ακολουθησει το τυφλο συστημα  :p

Link to comment
Share on other sites

Και ο Μοντιλιάνι ζωγράφιζε υπό την επήρεια μεσκαλίνης και ο Ντε κουίνσι έγραψε έχοντας μουσκέψει τον καπνό του με Λάβδανο αλλά δεν πάει να πει ότι είναι και ο τρόπος που πρέπει να δημιουργεί κανείς, είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... τώρα που λέμε για εμπνεύσεις... αισθάνομαι πως γράφω καλύτερα όταν είμαι πολύ πεσμένος ψυχολογικά. Όταν είμαι καλά το μυαλό μου τριγυρνάει συνεχώς αλλού. Φοβερό ε?Στην αρχή δεν το γνώριζα. Έτσι είναι. Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του γρανάζια να τον ρυθμίζουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τι γράφουμε τελευταία, εγώ τελείωσα ένα μυθιστόρημα που έγραφα με μάγους και έχω ξεκινήσει ένα άλλο τρόμου. Αυτό που τελείωσα μπορείτε να το δείτε εδώ: Πέιτε μου αν σας αρέσει. Δεν είναι το κείμενο, αλλά το οπισθόφυλλο που έχω φτιάξει εγώ καθώς και το εξώφυλλο.http://konvardis.wordpress.com/%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B9%CE%AC%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Και ο Μοντιλιάνι ζωγράφιζε υπό την επήρεια μεσκαλίνης και ο Ντε κουίνσι έγραψε έχοντας μουσκέψει τον καπνό του με Λάβδανο αλλά δεν πάει να πει ότι είναι και ο τρόπος που πρέπει να δημιουργεί κανείς, είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

ee... τοτε ανηκω κι εγω στις εξαιρεσεις των εν λογω καλλιτεχνων! xixixi...  :D

Λοιπόν... τώρα που λέμε για εμπνεύσεις... αισθάνομαι πως γράφω καλύτερα όταν είμαι πολύ πεσμένος ψυχολογικά. Όταν είμαι καλά το μυαλό μου τριγυρνάει συνεχώς αλλού. Φοβερό ε?Στην αρχή δεν το γνώριζα. Έτσι είναι. Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του γρανάζια να τον ρυθμίζουν...

 

100% μαζι σου σ αυτο.... η μεγαλυτερη εμπνευση μου ηρθε στο διαστημα που ημουν ρακος ψυχολογικα....

Link to comment
Share on other sites

O.T.
Σόρρυ για την επέμβαση, μάγκες, αλλά σας βρίσκω λίγο off-topic.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Σόρρυ για την επέμβαση, μάγκες, αλλά σας βρίσκω λίγο off-topic.

Γιατί βρε...? Αφού εγώ γράφω: "εγώ τελείωσα ένα μυθιστόρημα που έγραφα με μάγους και έχω ξεκινήσει ένα άλλο τρόμου" Τώρα όσο για τα υπόλοιπα είναι για να δίνουμε κουράγιο στον georgezev76 που κοντεύει να τον πιάσει το συκώτι του από το πολύ ποτό! χαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

O.T.

Σόρρυ για την επέμβαση, μάγκες, αλλά σας βρίσκω λίγο off-topic.

Γιατί βρε...? Αφού εγώ γράφω: "εγώ τελείωσα ένα μυθιστόρημα που έγραφα με μάγους και έχω ξεκινήσει ένα άλλο τρόμου" Τώρα όσο για τα υπόλοιπα είναι για να δίνουμε κουράγιο στον georgezev76 που κοντεύει να τον πιάσει το συκώτι του από το πολύ ποτό! χαχα!

 

 

:worshippy:  χαχα.. ευχαριστω ρε παιδια.... τι να κανουμε η..τεχνη απαιτει και θυσιες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετα ενας αορατος , ο αορατος θα ηθελε να γραψει ενα μυθιστορημα τρομου . 

 

Διχως να εχει ιδεα για το τι συμβαινει στην ελληνικη αγορα στο συγκεκριμενο ειδος , θα ηθελε εσεις με την εμπειρια σας να του δωσετε τα φωτα σας ! 

 

Ο αορατος σας ευχαριστει εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αυτό που σου βγαίνει και μην λογαριάζεις τι θέλει η αγορά. Γενικότερα πού βρίσκεσαι σε ό,τι αφορά το μυθιστόρημά σου; Έχεις κάνει κάποιο προσχέδιο, σκελετό, χαρακτήρες; Ποια είναι η συγγραφική σου εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντινε καλησπερα , ναι εχω οργανωσει την ιστορια σε πλανο και εχω συγκεντρωσει τις ιδεες μου στο χαρτι , το σημαντικο ειναι πως εχω καταληξει ως προς το κυριως θεμα και ως προς τη δραση των χαρακτηρων . Μου μενουν δυο τρια πραγματακια να τελειοποιησω στην πλοκη προτου ξεκινησω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, μετά από δύο χρόνια ξανακάθισα στον υπολογιστή για να γράψω κάτι. Και ταράμ, δεν είναι sf...

 

Οκ, δεν γράφω μόνο sf, το τελευταίο πράγμα που έγραψα ήταν ένα διήγημα mainstream (δεν μου έρχεται κάπως αλλιώς να το χαρακτηρίσω). Αυτό που γραφω τώρα είναι fantasy. Πριν από τρία, τέσσερα χρόνια κόλλησε στο μυαλό μου μια ιστορία για μια αυτοκρατορία. Η ιστορία μου ξύνιζε από την μία, μου στράβωνε από την άλλη και την άλλαζα συνεχώς, μέχρι που την παράτησα. Πριν όμως το κάνω, είχα κάνει ένα καλό worldbuilding, είχα πληρώσει και έναν τύπο στο DeviantArt, για να μου κάνει χάρτη (Btw, very good work, recommended http://arsheesh.deviantart.com/art/Candia-262107580?q=gallery%3Aarsheesh%2F25275356&qo=9 , τμήμα του συνολικού χάρτη για να πάρετε μια εντύπωση, αλλά με διαφορετικά χρώματα, ψάξτε λίγο την υπόλοιπη δουλειά του) και είχα ασχοληθεί αρκετά με το πως η αυτοκρατορία έφτασε στο σημείο που εξελισσόταν η ιστορία που σκεφτόμουν. 

 

Πριν από μερικές εβδομάδες, ξανακοιτώντας τον χάρτη και την δουλειά που είχα κάνει μου ήρθε μια ιδέα. Και εάν δεν έγραφα μια ιστορία που στο κέντρο της να έχει έναν ή περισσότερους ήρωες αλλά την ίδια την αυτοκρατορία; Αν αντί για να γράφω για μια χρονική περίοδο που να είναι από μερικές ημέρες, εβδομάδες ή χρόνια, η ιστορία εξελισσόταν σε μια χρονική περίοδο που πηγαίνει από μερικές δεκαετίες, σε βάθος αιώνων που θα περιλαμβάνει πολλές γενειές;

 

Η ιδέα μου άρεσε και περισσότερο μου άρεσε το πως θα μπορούσα να εμφανίσω το ίδιο γεγονός με απόσταση δύο αιώνων. Πως ο χαρακτήρας που ήταν ο πρώτος ο Βασιλιάς αναφέρεται από την ιστορία και τους επόμενους Βασιλιάδες, πως τον βλέπει ο κόσμος και τι λέει για αυτόν, Πως αλλάζουν οι ιστορίες, τα παραμύθια, οι μύθοι, οι θρησκείες, ακόμη και οι κοινωνικές δομές, με τις ζωές των ανθρώπων να είναι στο φόντο.

 

Είμαι μόλις στην ένατη σελίδα, αλλά μου αρέσει. Τώρα αν θα το συνεχίσω ή θα το παρατήσω... θα δούμε. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή ιδέα αν και θα βγει κάτι σαν ιστορία παρά σαν μυθιστόρημα αλλά θα μπορούσε να αποτελέσει βάση για να χτίσεις μυθιστορήματα μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, μετά από δύο χρόνια ξανακάθισα στον υπολογιστή για να γράψω κάτι. Και ταράμ, δεν είναι sf...

 

Οκ, δεν γράφω μόνο sf, το τελευταίο πράγμα που έγραψα ήταν ένα διήγημα mainstream (δεν μου έρχεται κάπως αλλιώς να το χαρακτηρίσω). Αυτό που γραφω τώρα είναι fantasy. Πριν από τρία, τέσσερα χρόνια κόλλησε στο μυαλό μου μια ιστορία για μια αυτοκρατορία. Η ιστορία μου ξύνιζε από την μία, μου στράβωνε από την άλλη και την άλλαζα συνεχώς, μέχρι που την παράτησα. Πριν όμως το κάνω, είχα κάνει ένα καλό worldbuilding, είχα πληρώσει και έναν τύπο στο DeviantArt, για να μου κάνει χάρτη (Btw, very good work, recommended http://arsheesh.deviantart.com/art/Candia-262107580?q=gallery%3Aarsheesh%2F25275356&qo=9 , τμήμα του συνολικού χάρτη για να πάρετε μια εντύπωση, αλλά με διαφορετικά χρώματα, ψάξτε λίγο την υπόλοιπη δουλειά του) και είχα ασχοληθεί αρκετά με το πως η αυτοκρατορία έφτασε στο σημείο που εξελισσόταν η ιστορία που σκεφτόμουν. 

 

Πριν από μερικές εβδομάδες, ξανακοιτώντας τον χάρτη και την δουλειά που είχα κάνει μου ήρθε μια ιδέα. Και εάν δεν έγραφα μια ιστορία που στο κέντρο της να έχει έναν ή περισσότερους ήρωες αλλά την ίδια την αυτοκρατορία; Αν αντί για να γράφω για μια χρονική περίοδο που να είναι από μερικές ημέρες, εβδομάδες ή χρόνια, η ιστορία εξελισσόταν σε μια χρονική περίοδο που πηγαίνει από μερικές δεκαετίες, σε βάθος αιώνων που θα περιλαμβάνει πολλές γενειές;

 

Η ιδέα μου άρεσε και περισσότερο μου άρεσε το πως θα μπορούσα να εμφανίσω το ίδιο γεγονός με απόσταση δύο αιώνων. Πως ο χαρακτήρας που ήταν ο πρώτος ο Βασιλιάς αναφέρεται από την ιστορία και τους επόμενους Βασιλιάδες, πως τον βλέπει ο κόσμος και τι λέει για αυτόν, Πως αλλάζουν οι ιστορίες, τα παραμύθια, οι μύθοι, οι θρησκείες, ακόμη και οι κοινωνικές δομές, με τις ζωές των ανθρώπων να είναι στο φόντο.

 

Είμαι μόλις στην ένατη σελίδα, αλλά μου αρέσει. Τώρα αν θα το συνεχίσω ή θα το παρατήσω... θα δούμε. 

Στον σύνδεσμο που βλέπω τον χάρτη... Candia ονομάζεται ο κόσμος σου?

Mετράει η πρώτη μου ιστορία ως Game Master?

Δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, μετά από δύο χρόνια ξανακάθισα στον υπολογιστή για να γράψω κάτι. Και ταράμ, δεν είναι sf...

 

Οκ, δεν γράφω μόνο sf, το τελευταίο πράγμα που έγραψα ήταν ένα διήγημα mainstream (δεν μου έρχεται κάπως αλλιώς να το χαρακτηρίσω). Αυτό που γραφω τώρα είναι fantasy. Πριν από τρία, τέσσερα χρόνια κόλλησε στο μυαλό μου μια ιστορία για μια αυτοκρατορία. Η ιστορία μου ξύνιζε από την μία, μου στράβωνε από την άλλη και την άλλαζα συνεχώς, μέχρι που την παράτησα. Πριν όμως το κάνω, είχα κάνει ένα καλό worldbuilding, είχα πληρώσει και έναν τύπο στο DeviantArt, για να μου κάνει χάρτη (Btw, very good work, recommended http://arsheesh.deviantart.com/art/Candia-262107580?q=gallery%3Aarsheesh%2F25275356&qo=9 , τμήμα του συνολικού χάρτη για να πάρετε μια εντύπωση, αλλά με διαφορετικά χρώματα, ψάξτε λίγο την υπόλοιπη δουλειά του) και είχα ασχοληθεί αρκετά με το πως η αυτοκρατορία έφτασε στο σημείο που εξελισσόταν η ιστορία που σκεφτόμουν. 

 

Πριν από μερικές εβδομάδες, ξανακοιτώντας τον χάρτη και την δουλειά που είχα κάνει μου ήρθε μια ιδέα. Και εάν δεν έγραφα μια ιστορία που στο κέντρο της να έχει έναν ή περισσότερους ήρωες αλλά την ίδια την αυτοκρατορία; Αν αντί για να γράφω για μια χρονική περίοδο που να είναι από μερικές ημέρες, εβδομάδες ή χρόνια, η ιστορία εξελισσόταν σε μια χρονική περίοδο που πηγαίνει από μερικές δεκαετίες, σε βάθος αιώνων που θα περιλαμβάνει πολλές γενειές;

 

Η ιδέα μου άρεσε και περισσότερο μου άρεσε το πως θα μπορούσα να εμφανίσω το ίδιο γεγονός με απόσταση δύο αιώνων. Πως ο χαρακτήρας που ήταν ο πρώτος ο Βασιλιάς αναφέρεται από την ιστορία και τους επόμενους Βασιλιάδες, πως τον βλέπει ο κόσμος και τι λέει για αυτόν, Πως αλλάζουν οι ιστορίες, τα παραμύθια, οι μύθοι, οι θρησκείες, ακόμη και οι κοινωνικές δομές, με τις ζωές των ανθρώπων να είναι στο φόντο.

 

Είμαι μόλις στην ένατη σελίδα, αλλά μου αρέσει. Τώρα αν θα το συνεχίσω ή θα το παρατήσω... θα δούμε. 

 

Σου εύχομαι να μη σε εγκαταλείψει στιγμή η όρεξη για γράψιμο ώσπου να τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες. Να ρωτήσω τι οπτική γωνία/κλίμακα χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή ιδέα αν και θα βγει κάτι σαν ιστορία παρά σαν μυθιστόρημα αλλά θα μπορούσε να αποτελέσει βάση για να χτίσεις μυθιστορήματα μετά.

 

Edit: Είχα την ίδια ιδέα. Να δούμε. Θα μου άρεσε. Strike that. Λίγο η κούραση, λίγο το τσίπουρο που ήπια με το δείπνο, με έκαναν και διάβασα βιαστικά τι έγραψες. Αυτό που ήθελα να κάνω είναι να γίνει μυθιστόρημα αυτή ακριβώς η ιστορία. Αλλά θα πρέπει να επεκταθώ από που ξεκίνησε η όλη ιδέα. Μάλλον θα το κάνω σε κάποιο μελλοντικό πόστ. Αν προλάβω και σήμερα.

 

@Βελόρεν. Δεν του έχω δώσει κάποιο όνομα. Αν το καλοσκεφτείς ούτε στον κόσμο μας έχουμε δώσει όνομα και τον αποκαλούμε με παραλαγές των λέξεων "χώμα" ή να το πούμε πιο απλά "αυτό που έχω κάτω από τα πόδια μου". Γιατί να δώσω όνομα στον κόσμο μου λοιπόν; Στο όνομα του χάρτη έχω βάλει το όνομα της αυτοκρατορίας: Ινάκι. Όταν το σκέφτηκα δεν είχα σκεφτεί τα προβλήματα που θα είχε μια τέτοια ονομασία: Ινακινή Αυτοκρατορία, Ινακινό Βασίλειο, Ινακινοί ή Ινάκιοι, δεν ξέρω όλα αυτά μου ακούγονται παράξενα. Κάντια είναι το όνομα της περιοχής που περικλείεται ανάμεσα στην Γέφυρα (The Bridge), την Southern Spine (αυτό ήταν δικό του, δεν έχω δώσει ακόμα ονομασία στην νότια οροσειρά) και την οροσειρά που χωρίζει την Νότια Ήπειρο στα δύο ξεκινώντας λίγο κάτω από την Γέφυρα. 

 

@Electroscribe. Λίγο Μάρτιν (αν και διάβασα μόνο μισό βιβλίο), πολύ Turtledove. Από 4-5 χαρακτήρες, μέχρι 8-9, αν και μάλλον μόνον οι μισοί θα είναι οι κύριοι συνεχώς. Κάποια γεγονότα θα τα παρακολουθούμε από τα μάτια του ήρωα ή κάποιου που απλά περιγράφει το γεγονός ή τέλος απλά αναφέρονται. Πχ βλέπουμε τον ήρωα να πηγαίνει στην μάχη, ακούμε τα νέα της μάχης στην πρωτεύουσα, ακούμε την αφήγηση για το τι έγινε μετά την μάχη από έναν από εμπόρους που πλησίασε στο πεδίο την επόμενη ημέρα. 

 

Αυτή είναι η σύντομη απάντηση.

Edited by Nova
Link to comment
Share on other sites

 

Mετράει η πρώτη μου ιστορία ως Game Master?

Δηλαδή?

 

Δηλαδή αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε DnD με μια παρέα. Δυστυχώς DM δεν βρέθηκε ενώ από κανόνες και Faerun Lore είμαστε άμπαλοι όλοι. Οπότε πρότεινα να παίξουμε Deathwatch, ένα RPG για το Warhammer 40K κι επειδή είμαι ο μόνος με αρκετή γνώση του Lore, ανέλαβα τον ρόλο του Game Master. H ιστορία που γράφω είναι μικρή κκαι είναι λίγο εισαγωγική. Αφορά μια διπλωματική αποστολή από την Ανθρώπινη Αυτοκρατορία στους εξωγηίνους Ταου για ανακωχή. Οι γενεετικά τροποιποιημένοι στρατιώτες της Deathwatch θα είναι παρόντες για να διασφαλίσουν την ειρήνη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις βουρδουλιές που ανέφερε ο mman στο αντίστοιχο τόπικ, στρώθηκα να διορθώσω το διήγημα που έστειλα στο 24ο Λογοτεχνικό Εργαστήριο της ΑΛΕΦ. Προς το παρόν, υπάρχουν ενδείξεις πως αυτό που θα προκύψει θα τείνει προς τη νουβέλα, πράγμα που θα με εμποδίσει να συμμετάσχω ενεργά στο επόμενο Εργαστήριο, πράγμα που με εκνευρίζει πολύ, και που για να το αποφύγω θα πρέπει να ξεσκιστώ στη δουλειά.  :juggle:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..