Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Είπε ποτέ κανείς ότι έχουμε δημοκρατία στην οικογένεια; Άσε που στο τέλος δενμε άκουσε κιόλας... :p

Έχω ανεβάσει μια ιστορία εδώ
http://community.sff.gr/topic/16696-αιώνια-τα-δεσμά/

Το pdf είναι ελαφρώς out of date γιατί προχθές έκανα μία ανάγνωση καιδιόρθωσα μερικες φράσεις. To link είναι οκ

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρέπει κατεπειγόντως να ξαναπιάσω το δεύτερο μυθιστόρημά μου, ένα αστυνομικό-πολιτικό θρίλερ που έχω μισοτελειωμένο και παρατημένο εδώ και αρκετό καιρό, λόγω του ότι δεν μου έβγαιναν "τεχνικά" κάποια πράγματα που είχα εμπνευστεί για την πλοκή και την τελική "λύση του δράματος".

 

Καλό και άγιο το google, μέχρι που σε προσγειώνει απότομα μόλις συνειδητοποιήσεις πως η "έμπνευσή" σου είναι νομικά ανακριβής για τη χώρα όπου έχει τοποθετήσει τη δράση σου και πρέπει οπωσδήποτε να τροποποιηθεί σε κρίσιμα σημεία, για να βγει αληθινή. Κάτι τέτοιες στιγμές ζηλεύω όσους γράφετε fantasy και όχι real world.

Edited by shadow_play
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει και το φάντασι τα παλούκια του, μην ανησυχεις!

 

Εγώ γράφω ακόμα ένα μυθιστόρημα μαζί με το μεγάλο φάντασι.

Είναι ένα δράσης, με δύο πιλότους που πέφτουν με το αεροπλάνο τους και οργανώνεται αποστολή διάσωσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει και το φάντασι τα παλούκια του, μην ανησυχεις!

 

Εγώ γράφω ακόμα ένα μυθιστόρημα μαζί με το μεγάλο φάντασι.

Είναι ένα δράσης, με δύο πιλότους που πέφτουν με το αεροπλάνο τους και οργανώνεται αποστολή διάσωσης.

 

Wow! Ωραία ιδέα William, κράτα μας ενήμερους παρακαλώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και σαν να μην φτάνανε τρία μυθιστορήματα εν εξελίξει, ξεκίνησα να σχεδιάζω ακόμα και να διαβάζω και για τυφώνες και μετεωρολογικά συστήματα.

(JJohn θα σου αρέσει το αντικείμενο έχει πολλές εξισώσεις μέσα και φυσική)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην φτάνανε τρία μυθιστορήματα εν εξελίξει, ξεκίνησα να σχεδιάζω ακόμα και να διαβάζω και για τυφώνες και μετεωρολογικά συστήματα.

(JJohn θα σου αρέσει το αντικείμενο έχει πολλές εξισώσεις μέσα και φυσική)

 

thanks....but no thanks :p

Δεν   είμαι φυσικός ^_^

---

Και για να αναφέρω λίγο και τα δικά μου:

 

Σήμερα έγραψα μία ιστορία 4.000 λέξεων μέσα σε ένα τρίωρο  σε χαβαλετζίδικο στυλ με πρωταγωνιστές  φίλους και  άτομα από το σχολείο(μιλάμε για έξι χρόνια πίσω :p

 

Έχει χαβαλέ, έχει κάνα δύο  αστεία σημεία, έχει μία καλή πλοκή,  αλλά έχει και την πιο άθλια γραφή  ever :p   

Δεν πρόκειται να διορθωθεί, αλλά θα παραμείνει έτσι 'κατεστραμμένη' γιατί μόνο τέτοια γραφή ταιριάζει σε τέτοιες τρολλσπάθειες  Έτσι και αλλιώς το Intended audience  την βρήκε μια χαρά ^_^

 

πάρτε και live reaction ενός φίλου μου "ti diestrammena evales re mlk"   :p :p :p

 

---

All in all, έτοιμος για το βραδάκι  :B):  :B):

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσαν οι διακοπές, και λέω να ξαναπιάσω τα μολύβια και τα πληκτρολόγια για να κάτσω να γράψω γενικά!

Έχω μερικές ιδέες για ένα extended universe που θέλω να σχεδιάσω, όμως ακόμα δεν έχω αποφασίσει περί τίνος πρόκειται η ιστορία που θα διαδραματίζεται σε αυτό που το κάνει λίγο δύσκολο να βρω το ύφος του σύμπαντος.

Μετά θέλω κάποια στιγμή να τελειώσω διορθώσεις σε καμιά δεκαριά κείμενα που έγραψα και παράτησα, γιατί τα λυπάμαι να τα βλέπω στην κατάσταση που είναι.

Τέλος ελπίζω να βρω την ενέργεια να γράψω κάτι που να μην είναι fantasy, δηλαδή κάτι στο σύμπαν μας, αλλά με το που το σκέφτομαι μιζεριάζω.

Επίσης, μετά το "τέλος" πρέπει να βάλω τον πισινό μου κάτω να μάθω να χορογραφώ σκηνές μάχης στην λογοτεχνία, γιατί ώρες ώρες διαβάζω αυτά που γράφω και με πονάει το κεφάλι μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα διήγημα για τον 43ο διαγωνισμό σύντομης ιστορίας. Ετοιμαστείτε να χορτάσετε ιστορίες, πολλοί διαγωνιζόμενοι και μερικές έξοχες πένες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα αστυνομικό στην Αθήνα του σήμερα. 

Τρεις φόνοι σε τρεις διαδοχικές χρονιές την ίδια πάντα ημέρα, 8 Δεκεμβρίου, έχουν κάποια σχέση; έχουμε τρεις δολοφόνους ή έναν σήριαλ κίλερ; 

Link to comment
Share on other sites

Ένα αστυνομικό στην Αθήνα του σήμερα. 

Τρεις φόνοι σε τρεις διαδοχικές χρονιές την ίδια πάντα ημέρα, 8 Δεκεμβρίου, έχουν κάποια σχέση; έχουμε τρεις δολοφόνους ή έναν σήριαλ κίλερ; 

 

Νουβέλα ή βιβλίο;

Στείλε μου προς τα τέλη του μήνα κάνα κεφάλαιο πάντως να σου πω μια γνώμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι άμα προφτάσεις να το ολοκληρώσεις στείλε το μου όλο.  Ως γνωστός αστυνομικάκιας ίσως για πρώτη φορά στην ζωή μου να κάνω εποικοδομητική κριτική.

 

Anyway, μαντεψιά. Οι δολοφόνοι είναι  τουλ. δύο.   Ο  δεύτερος σκότωσε το δικό του δεύτερο  θύμα όπως ο πρώτος για να  διώξει υποψίες από πάνω του. Πιθανόν να είναι γείτονας με το πρώτο θύμα και να θυμόταν το περιστατικό από τότε. Το τρίτο πτώμα δεν ξέρω που κολλάει.

 

Θα δούμε  πάντως...

 

 

εδιτ: Το βρήκα. Ο τρίτος δολοφόνος είναι ο βοηθός του αστυνομικού που βρήκε ευκαιρία να σκοτώσει την γκόμενα το και να φορτώσει κι αυτός αλλού...

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι περνάς ωραία όταν σχεδιάζεις τις περιπέτειες στη Ναγιούργια!

Link to comment
Share on other sites

Διηγήματα, flash fiction, έρευνες για το nanowrimo, κι άλλα διηγήματα, άρθρα, διορθώσεις και επισημάνσεις σε φίλους, λίστες τραγουδιών για την εκπομπή, κι άλλα διηγήματα, λίστες για ψώνια, λίστες για εκτελ...εεε...αυτά.

Καλά δεν είναι;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι περνάς ωραία όταν σχεδιάζεις τις περιπέτειες στη Ναγιούργια!

 

1. Ο σχεδιασμός της κλασικής Ναγιουργιο-ιστορίας  είναι πολύ δύσκολη διαδικασία. Προσπαθώ συνεχώς να βάζω νέες προκλήσεις  στον εαυτό μου και συνεχώς αποτυχάνω γιατί είμαι  άμπαλος. Να π.χ τώρα θέλω να δημιουργήσω  κάναν αδύνατο φόνο και δυσκολεύομαι.

2. Άστα τώρα  αυτα έπιασα τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά πήγες και στα πολύ δύσκολα εσύ!

χμ δεν έπιασες αλλά πήγες πολύ κοντά στη λογική του εγκλήματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Μέσα στα πλαίσια των σχολίων από το κείμενο του διαγωνισμού, σκοπεύω να ξεκινήσω ένα σύντομο prequel (καμιά δεκαριά, δεκαπέντε σελίδες), για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στα οποία δεν αναφέρομαι μέσα στο ίδιο το διήγημα.

Επίσης, μάλλον, θα πιάσω ένα extended universe από μια προηγούμενη ιστορία και μάλλον θα κάνω κάτι με αυτό, κυρίως για να μάθω mystery pacing και να βελτιωθώ στο "tell", γιατί απ' ο,τι φαίνεται το πολύ "show" πολλές φορές δεν είναι ξεκάθαρο :p

Και μετά ίσως θα κάτσω να γράψω ένα καινούργιο σύμπαν για μια καινούργια ιστορία, πάλι κάτι μεταξύ 15 και 20 σελίδων, για να πετάξω ο,τι έχω μάθει μέχρι τώρα σε καινούργιους χαρακτήρες. Αν αυτό πάει καλά, μπορεί να ασχοληθώ με το μεγάλο μου σύμπαν του μεγάλου fantasy που είχα αρχίσει στα 14 μου, και ακόμα με κάνει να κοιτάω πίσω και να λέω, «είχα ρίξει πολύ σκέψη, αλλά δεν ήξερα να γράφω» :3 

Edited by LoL4NevEr
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχμ, ναι,  πώς να το πω...

Ξεκίνησα να γράφω ένα μίνι διήγημα με τίτλο 'Η μυστική καταγωγή των Γιαπωνέζων' το οποίο εντάσσεται  στην Ναγιουργιο-συλλογή. Μάλλον θα είναι το  δέκατο και τελευταίο διήγημα της συλλογής όπου απλά θα   γράφω ό,τι μου κατέβει. Κανένα πτώμα, κανένας φόνος, κανένα μυστήριο. Απλό, αγνό τρολλινγκ!  ^_^.

 

Δεν έχω ακριβώς πλοκή στο μυαλό μου, αλλά ο σκοπός μου είναι   να αποδείξω ότι τα Γιαπωνέζικα παιδάκια τα κλέβει ο πελαργός από την Ναγιούργια και τα στέλνει στην Ίαπωνία.

 

Έχω ξεκινήσει  το διήγημα με τον τυφώνα πίκατσου προς το παρόν και βλέπουμε για την συνέχεια.  Μπορεί να βάλω την Τζάβα να δώσει  μάχη πόκεμον, εμένα να με κυνηγάνε τίποτα νίντζας. Θα δούμε. Στα σουρέαλ κείμενα ξεπερνάω κάθε φορά τον εαυτό μου :p

 

Παίζει να το ποστάρω κιόλας  στην βιβλιοθήκη(θα είναι λογικά μικρό) αν βγει κάάάπως καλό...

 

-----

Και στα πιο σοβαρά, αφού τελείωσω με το από πάνω,  αρχές Νοέμβρη θα ξεκινήσω το έννατο διήγημα   Έργο σε Τρεις Πράξεις   το οποίο θα  είναι σοβαρό και μου αρέσει  και πολύ η πλοκή όπως την εξελίσσω  μέρα με την μέρα (Και έχει και ένα από τα αγαπημένα μου hints :) )

Edited by jjohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συμμετάσχεις στο NoWriMo εγώ θα βάλω τη Τζάβα να σε φάει!

Αφού έχεις και να γράψεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απέχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ας συνοψίσω την συγγραφική τρέλα που με δέρνει:

1. Τον Πύργο, το τρίτο βιβλίο της φάντασι σειράς.

2. Το μυθιστόρημα που ανέφερα πιο πριν με τους πιλότους που πέφτουν και οργανώνεται αποστολή για τη διάσωσή τους.

3. Μια αστυνομική νουβέλα με ένα τριπλό έγκλημα.

4. Τον Πρώτο Ένορκο για το wattpad και 

5. Διορθώνω το Σμαραγδένιο Μενταγιόν  στην πλήρη μορφή του για το ιστολόγιο.

 

Μήπως πρέπει να παίρνω την άδειά μου τον Νοέμβριο;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό έβγαλα απο το συρτάρι τα πρώτα κεφάλαια μίας ιστορίας που αναμένεται να βγει αρκετά μεγάλη. Ονομάζεται Εράοθα, και εξελίσσεται σε έναν φανταστικό κόσμο.

 

Δεν υπάρχουν ξωτικά και νάνοι. Υπάρχουν κλέφτες, μάγοι, δολοφόνοι, μερικοί δράκοι, πολεμιστές και τέρατα. Πολλά τέρατα.

 

Είχα ποστάρει εδώ κάποια στιγμή τα τρία πρώτα κεφάλαια. Τώρα μόλις τελείωσα το δωδέκατο κεφάλαιο, αλλά είμαι ακόμα στην αρχή. Από ιδέες έχω εκατοντάδες. Ήδη μέσα στο κεφάλι μου υπάρχει το σχεδιάγραμμα και η βασική πλοκή της ιστορίας. Το μόνο που μένει είναι να τα συνδέσω και να προσθέσω τις λεπτομέρειες.

 

Ξεκινάω με 4 διαφορετικές εισαγωγές. Η κάθε μία είναι και για έναν από τους 4 βασικούς ήρωες.

 

Μετά ξεκινάω πάλι από εκεί που είχε μείνει ο κάθε ήρωας, και σιγά - σιγά τους βάζω να συναντιούνται, και να παίρνουν μέρος στην πλοκή όλοι μαζί. Μου είναι δύσκολο προς το παρόν, μιας και δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή και τόσο όρεξη. Βέβαια είναι μέχρι να πάρω λίγο φόρα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γράφω ένα  -καθαρόαιμο- αστυνομικό διήγημα. Είμαι στις 1.900~ λέξεις και  όπως το κόβω θα μου βγει στις 5.000-6.000 λέξεις, αν και οι αρχικές μου προβλέψεις  συνήθως πέφτουν  πολύ (ενίοται και πάρα πολύ...) έξω. Έχω όρεξη πολύ να το γράψω εν αντιθέσει με πολλές άλλες προσπάθειες τον τελευταίο καιρό παρότι είμαι πιεσμένος από πολλά άλλα θέματα( ίσως βέβαια και αυτός να είναι ο λόγος ^_^)

 

Σκέφτομαι να το ανεβάσω εδώ αλλά αυτό θα εξαρτηθεί κι  από το μέγεθος φυσικά.

 

Τώρρα αν κάποιος θέλει -πάση θυσία :p- να το διαβάσει, ας μου το αναφέρει σε κάποιο μήνυμα.

 

Είπα να δοκιμάσω να γράψω κάτι πιο σοβαρό αυτή τη φορά (χωρίς πολλές χαζομάρες ήτοι...)

Edited by jjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως να το διαβάσουμε, και λέγοντας σοβαρό υποθέτω εκτός Ναγιούργια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..