Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Dune: Ένα άλλο στοιχείο που ίσως σου αρέσει σχετικά με το Αίσχατον είναι ότι μόνον η εκάστοτε πρωθιέρεια έχει το δικάιωμα το διαβάζει και ακόμα και οι αρχιερείς μπορούν να το συμβουλευτούν δια μέσου αυτής.

Η αποκατάσταση του βιβλίου επήλθε μετά από μια εποχή απο την συγγραφή του δηλαδή κάπου 440 δικά μας χρόνια αργότερα (ο χρόνος και η ρονολόγηση στην Χώρα είναι άλλο ένα πολύπλοκο θέμα...) οπότε δεν είναι δυνατόν ο συγγραφέας να γνώριζε κάποια από τις ιέρειες που εισηγήθηκαν την αναγνώριση των γραπτών του.

 

Ετσι, με τα 440 χρόνια, και να αναγνωριστεί το βιβλίο ποιο ο κέρδος για τον αναγνώστη; Δεν υπαρχει προσωπικο δράμα. Ο αναγνώστης θα ταυτιστεί με κάποιον απο τους ήρωες. Αν ο κεντρικός ήρωας είναι πεθαμένος όταν αναγνωριστεί επιτέλους το β ιβλίο του, απλά επισείρεις την οργή του αναγνώστη που τυχόν έχει ταυτιστεί μ'αυτόν, όπως ακριβώς θα ένοιωθε και για τον εαυτό του, ότι δηλαδή πέθανε χωρίς να δικαιωθεί. Επίσης χάνεις το ερωτικο όλο μπέρδεμα και μερικές χιλιάδες ακόμη αναγνώστες.

 

Συμωνώ ότι είναι πιό λογικό ένα βιβλίο που θα σώσει τον κόσμο και θα αποκαταστήσει την σκέψη, να θέλει χρόνια να ωριμάσει και να καθιερωθεί, όμως δεν χρειάζεται να είμαστε και τόσο στρικτ στην λογική τεκμηρίωση. Ο αναγνώστης είναι διατεθειμένος να κάταπιεί κάθε διάθεση αυστηρής κριτικής ευχαρίστως όταν βολεύει την δική του οπτική και πορεία πρός την λύτρωση. Ο ήρωας του θέλει να βγεί ατρόμητος δικαιωμένος νικητής. Το προτιμά μεγαλοφυία που ότι θα μπορούσν 20 σοφοί να εξελίξουν σε 500 χρόνια, το εξέλιξε μόνος του σε μία ζωή. Ζοριζόμενος απίθανα, ξεφεύγοντας τελευταία στιγμή από τα νύχια της τρέλας με λίγη βοήθεια μάλιστα την κατάλληλη στιγμή (την στιγμή της απόλυτης απελπισίας είναι προτιμότερο) από την αγαπημένη του. Η οποία φυσικά κι εκείνη δυσκολευόταν να τον πιστέψει απόλυτα έως τότε.

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Ετσι, με τα 440 χρόνια, και να αναγνωριστεί το βιβλίο ποιο ο κέρδος για τον αναγνώστη; Δεν υπαρχει προσωπικο δράμα. Ο αναγνώστης θα ταυτιστεί με κάποιον απο τους ήρωες. Αν ο κεντρικός ήρωας είναι πεθαμένος όταν αναγνωριστεί επιτέλους το β ιβλίο του, απλά επισείρεις την οργή του αναγνώστη που τυχόν έχει ταυτιστεί μ'αυτόν, όπως ακριβώς θα ένοιωθε και για τον εαυτό του, ότι δηλαδή πέθανε χωρίς να δικαιωθεί. Επίσης χάνεις το ερωτικο όλο μπέρδεμα και μερικές χιλιάδες ακόμη αναγνώστες.

 

Συμωνώ ότι είναι πιό λογικό ένα βιβλίο που θα σώσει τον κόσμο και θα αποκαταστήσει την σκέψη, να θέλει χρόνια να ωριμάσει και να καθιερωθεί, όμως δεν χρειάζεται να είμαστε και τόσο στρικτ στην λογική τεκμηρίωση. Ο αναγνώστης είναι διατεθειμένος να κάταπιεί κάθε διάθεση αυστηρής κριτικής ευχαρίστως όταν βολεύει την δική του οπτική και πορεία πρός την λύτρωση. Ο ήρωας του θέλει να βγεί ατρόμητος δικαιωμένος νικητής. Το προτιμά μεγαλοφυία που ότι θα μπορούσν 20 σοφοί να εξελίξουν σε 500 χρόνια, το εξέλιξε μόνος του σε μία ζωή. Ζοριζόμενος απίθανα, ξεφεύγοντας τελευταία στιγμή από τα νύχια της τρέλας με λίγη βοήθεια μάλιστα την κατάλληλη στιγμή (την στιγμή της απόλυτης απελπισίας είναι προτιμότερο) από την αγαπημένη του. Η οποία φυσικά κι εκείνη δυσκολευόταν να τον πιστέψει απόλυτα έως τότε.

 

Ναι, έχεις δίκιο, αλλά κι εγώ έχω κάποια κρυμένα χαρτιά... Ο αναγνώστης θα έχει όλα τα στοιχεία της τραγωδίας και τελικα την δι' ελέους και φόβου περαίνουσα την των τοιούτων παθημάτων κάθαρσιν. Όπως ξανάπα ο χρόνος κινείται περίεργα στην Χώρα. Εξάλλου τίποτα απ' ό,τι έχω γράψει δεν έχει κλασσικό χαπυ εντ -εκτός ελαχίστων...

Προφανώς έχουμε διαφορετικά πράγματα στο μυαλό μας, αλλά όταν, αν και εφόσον ολοκληρωθεί θα ήθελα να το διαβάσεις και να μου πεις την γνώμη σου - μιλάμε πάντα για το μέλλον και γεροί νά 'μαστε!

Edited by Faia de Wolf
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα σενάριο κόμικ ΕΦ να περιμένει υπομονετικά ένα γερό rewrite (5-6 σελίδες θα βγει), ένα σενάριο κόμικ τρόμου (3 σελίδες) τις περιγραφές των panel του και αρκετό rewrite, την ιστορία του διαγωνισμού να περιμένει κι αυτή ένα κάποιο rewrite, ένα βιβλίο να το ξαναρχίσω, κάτι αρθράκια να τα γράψω πολλές σημειώσεις για πολλά projects και ελάχιστο χρόνο να το κάνω.

 

Θα σας υπενθυμίσω εδώ βέβαια έναν χρυσό κανόνα σε ανοιχτά fora συγγραφέων: ου πεις πολλά για το βιβλίο που γράφεις, ίνα μη το δεις γραμμένο από τη χειρά άλλου...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω double powrimo μαζί με το Θρώγκο. [30 μέρες --> 60 ποιήματα]

Μιας και τέλειωσα με επιτυχία το κανονικό πριν κάτι μήνες, είπα να το επιχειρήσω διπλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το τρίτο επεισόδιο του Κόμπες με τίτλο το Μαργαριτάρι του Χάρατς, κάνω rewrite και πάω για το τέταρτο, το Σιδηρούν Διάδημα του Στουλ-Μαρσάκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέταρτο επεισόδιο του Κόμπες του Ντερλικοτή με τίτλο Το Σιδηρουν Διάδημα του Στουλ-Μαρσάκ. Ο Κόμπες μαθαίνει επιτέλους κάποια πράγματα για τη Νταραντάε, πέρνωντας μέρος στην Τελική Κηδεία ενός ευγενούς στο Καλομασούρ. Το πέμπτο επεισόδιο μετράει ήδη 2000 λέξεις κι έχει τίτλο Ένα Σκεύος Από Γαγάτη, όπου η Ινοίκ προσλαμβάνει τους δυό συνεργάτες -Κόμπες και μάγο Πετρεξού- να της βρουν κάτι που έχασε.

Link to comment
Share on other sites

Ρετουσάρω ένα σενάριο κινηματογραφικό που μπορεί και να γίνει ταινία αλλα δεν μπορώ να πω πιο πολλά προς το παρόν.

Επίσεις συνεχίζω το Ναό που περιμένω απαντήσεις στο δεύτερο μέρος του για να γίνει interactive.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογία είχε πέσει τόσο χαμηλά που δεν έλεγε να βγει λέψη απο μέσα μου. Τώρα γράφω ένα κόμικ που θα σκιτσάρει (αν του αρέσει) ο αδερφός μου, και έχω στα σκαριά την δεύτερη ιστορία της Αρέτα, με τίτλο, "Αιθεροζήτηση αιθεροβαμώνων" όπου ο Γκουίντορ, ο Ρέρικ και η Αθανασία εκπληρώνουν την δεύτερη αποστολή του Δράκου.

Link to comment
Share on other sites

Νέο μέλος στην παρέα σας.....

Κάνοντας την αρχή στο φόρουμ σκέφτηκα να γράψω για το βιβλίο με το οποίο ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό (όταν υπάρχει ο χρόνος και η διάθεση βέβαια !).

Το θέμα του βιβλίου έχει να σχέση με την έννοια της Αγάπης και την αιώνια επιρροή της στους ανθρώπους μέσα απο διαφορετικές ιστορικές περιόδους , προηγούμενες ζωές (μετεμψύχωση), εμπόδια και δυσκολίες κλπ.

Με λίγα λόγια η Αγάπη σπάει χωροχρονικά φράγματα και οδηγεί τις ηρωιδες αλλά και τους ήρωες στην αυτογνωσία .

 

Κατερίνα Κωστάκη

Edited by Endless Journey
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες! Το βιβλίο ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Μ'αρέσει η φαντασία με κάποιο πνευματικό υπόβαθρο που έχει κάτι να πει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!

Το βιβλίο , το οποίο είναι το δεύτερο που γράφω , είναι πολυδιάστατο , όπως και το πρώτο.Περιεχει στοιχεία τόσο απο την Αρχαία Ελλάδα , όσο και απο τον Βυζαντινό Μεσαίωνα , κάτι το οποίο κάνει δύσκολη την συγγραφή του , επειδή δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία /ντοκουμέντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Κατερίνα! Με ενδιαφέρον διαβάζω στο site σου ότι ασχολείσαι με το mentoring. Πιστεύω ότι θα μεταφέρεις και στα βιβλία σου το ανάλογο "ζεστό" ύφος και πνεύμα γραφής που χαρακτηρίζει το mentoring.

 

Όσο για την παρατήρησή σου σχετικά με την απουσία στοιχείων & ντοκουμέντων από την αρχαιότητα και το Βυζάντιο, δεν θα διαφωνήσω, αν τα ντοκουμέντα που ζητάς αφορούν την αγάπη και τις σχέσεις των δυο φύλων.

Edited by odesseo
Link to comment
Share on other sites

Εχω βραβευτεί σαν μέντορας για την συμμετοχή μου σε πρόγραμμα της Ευρωπαικής Ένωσης.Απο τον Μάρτιο σπουδάζω Συμβουλευτική Ψυχολογία .Περισσότερο με ενιδιαφέρει η Συμβουλευτική με πνευματικές προεκτάσεις (spiritual healing), κάτι που είναι διαδεδομένο στο εξωτερικό, ειδικά στην Αμερική.

Τα στοιχεία που αναζητώ έχουν να κάνουν με τις λατρείες της αρχαιότητας , στοιχεία για ιέρειες κλπ.Αναζήτησα στοιχεία για την Διοτίμα αλλά βρήκα ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Έργον α: Ξεκόλλησα από τον βάλτο του οικτιρμού και της αυτολύπησης -επιτέλους και φάιναλυ!!!Δόξα στους Διδύμους!!!- και έχω μπει στην τελική ευθεία για την ολοκλήρωση του Μορτέα (σκέφτομαι, βέβαια, να αλλάξω τον τίτλο σε Λάιφα αφού αυτή είναι ο καταλύτης της ιστορίας).

 

Έργον βου: Κρατώ πυρετωδώς σημειώσεις για την Αλέξια της Ετέρνης (άλλο πονεμένο παιδί αυτό...)

 

Έργον γου: Παραμύθια! Ξεκίνησα με τον πρίγκηπα που φορούσε κίτρια (καμία μα καμία απολύτως σχέση με τον Βασιληά στα κίτρινα του Ρ. Τσέημπερς)

Link to comment
Share on other sites

A) Βάζω τις τελευταίες πινελιές σε ένα σενάριο για ένα 10-σέλιδο κόμικ-δείγμα για μια μεγαλύτερη σειρά. Το κόμικ είναι fantasy/action

Β) Μια σύντομη νουβέλα που έχω αρχίσει από το καλοκαίρι αλλά δεν έχω συνεχίσει ακόμα. Είναι στον ίδιο κόσμο με το Φλεγόμενο Στέμμα και τον Λύκο, αλλά με άλλο πρωταγωνιστή και έχει να κάνει με μια σειρά από άγριους φόνους που γίνονται σε έναν βάλτο.

Επίσης σκέφτομαι να κάτσω να γράψω και το θεατρικό για το διαγωνισμό, ανάλογα πάντα με τον χρόνο που θα έχω, καθώς και μια σύντομη ιστορία που τριβελίζει γύρω από το μυαλό μου, μου έρχονται σκηνές της, αλλά δεν είναι στις προτεραιότητές μου αυτή τη στιγμή.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και επιτέλους ξεκόλλησα από το συγγραφικό τέλμα και το πέμπτο επισόδειο του Κόμπες μετράει +4000 λέξεις σε μία μόνο μέρα. Είπα ότι θα κάνω μια πρόβα για το Νανορίμο, και θα έχω μέχρι τις 31 Οκτωβρίου και τις 35000 λέξεις που θέλω να του βάλω. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αλλά για πρώτη μέρα καλά πάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το θρίλερ "Ερυθρά Σανδαράχη" για το Νανόριμο. Μένουν κάποια έντιτς, αλλά την επόμενη εβδομάδα, να ξελαμπικάρω λίγο. Κάποια στιγμή εντός του Δεκέμβρη θα ξαναπιάσω το πέμπτο επεισόδιο του Κόμπες (που μετονομάστηκε σε "ένα μπουκάλι από ασήμι και γαγάτη") για τις τελευταίες 12,000 λέξεις του. Επίσης έχω στα σκαριά, μετά από μια οδυνηρή φλασία, ένα βιβλίο περίπου 100,000 λέξεων που θα αγγίζει σοβαρά τον μαγικό ρεαλισμό και θα αποτελείται από περίπου 120 μικροσκοπικές ιστορίες (500-2000 η καθεμιά, με τις 8 από αυτές ήδη γραμμένες). Τίτλος, Οχτώ Νυχτερινές Επισκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που αφησα την ιστορια που αρχισα για το nanowrimo,εγραψα λιγο pulp τρομο ετσι να ξαναμπω στο τριπακι του γραψιματος.

Συντομα θα ποσταρω κι εδω την Αστρεχα & αλλες 13 πιο τρομαχτικες ιστοριες. :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελέιωσα το πέμπτο επεισόδιο του Κόμπες, με τίτλο Ένα Μπουκάλι Από Ασήμι Και Γαγάτη και παράλληλα με τις διορθώσεις (που είναι πολλές) ξεκίνησα το έκτο επεισόδιο με τίτλο Το Ζωνάρι Του Κεβέκεβε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τους τελευταίους μήνες παράλληλα με τη δουλειά και άλλα πολλά τρεξίματα γράφω ένα νουάρ χτισμένο πάνω σε έναν σκληρό ιδιωτικό αστυνομικό, ένα πολιτικό θρίλερ μέσα από το βλέμμα ενός πληρωμένου δολοφόνου (και όχι μόνο) καθώς και ένα παραμυθάκι στο βυθό το οποίο τελικά βγαίνει αρκετά μεγάλο για bedtime story.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι σε τελική ευθεία ένα σχέδιο σε στυλ "Μικρός Πρίγκηπας" αλλά όχι ακριβώς αυτό (μ'αρέσει όταν μιλάω τοοοοοσο συγκεκριμένα... :abiggrin: -επίσης, μου αρέσουν οι νέες φατσούλες! :awub: ). Εικονογραφημένο, εξελίσεται μέσα σε ένα έτος, 12 κεφάλαια, ένα για κάθε μήνα. Θα είναι στα αγγλικά ("Nahatie's book") παιδικό βιβλίο για ενήλικες -ή το αντίθετο? θα σε γελάσω και δεν το θέλω...

 

Επίσης, ο "Δαβίδ και οι Νυχτερίδες" ( :aevil: ) ο οποίος Δαβίδ μπλέκει ο καημένος με τις προηγούμενες ζωές της γυναίκας του και ως εκ τούτου σε περίεργες τύπου "ζώνη του λυκόφωτος" κωμικοτραγικές καταστάσεις (και το δικαιώματα είναι ήδη καταχωρημένα!)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η Λύκαινα πριν από εμένα (την Faia εννοώ), κι εγώ ασχολούμαι με ένα παιδικό βιβλίο-παραμύθι για μεγάλους (αφού πια τα παραμύθια οι μεγάλοι τα διαβάζουν). Είπα να αφήσω στην άκρη τους αρχαίους τραγικούς και τα διεστραμμένα ονειρικά πνεύματα και να ασχοληθώ με μία άλλη μου μεγάλη αγάπη: τα Χριστούγεννα! Και το όνομα αυτού Ο Θρύλος του Χαμένου Παρατηρητή (ναι, από αυτό επέλεξα το ψευδόνυμο μου, για όσους ψάχνονται). Διαδραματίζεται σε έναν άλλο κόσμο/διάσταση, φαντασία στο φουλ, φυλές και λαογραφίες μέσα από ξένες και παγκόσμιες παραδόσεις και φυσικά άφθονη μαγεία.

Τώρα θα μου πείτε ολόκληρος μαντράχαλος με τέτοια ασχολούμαι, πόσο μάλλον τώρα που καλοκαιριάζει; Η καρδιά μου έχει μείνει παγωμένη σε μία νύχτα του έτους, για αυτό.

Γράφω επίσης το παραμύθι του Φλογομάτη αλλά πάει πολύ αργά.

Και φυσικά να μην ξεχνάμε το ΜΗΤΣΟΣ, μια παρωδία για το ελληνικό ηρωικό και επικό φάντασι των τελευταίων ετών (και όχι μόνο χεχεχεχε..).

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τελειώσω τους Σακάτες Αγίους. Αλλά οι καταστάσεις δε με αφήνουν να αγιάσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή τη στιγμή θα έλεγα είμαι σε κάτι που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω ως μοντέρνα μυθοπλασία. περιέχει όλα τα στοιχεία που έχει ένα φάνταζι βιβλίο (πιστεύω ;) ), μόνο που είναι στον σύγχρονο κόσμο... (ίσως με λίγη επιστημονική φαντασία)...

 

Καταλάβατε όλοι φαντάζομαι :tease:

Link to comment
Share on other sites

Τα παράτησα όλα για ένα φιλόδοξο κείμενο 100,000 λέξεων, με τίτλο Θίμνα ή Ταυρίδα. Κένταυροι, Σάτυροι και Σειληνοί, γρύπες, Ναϊάδες, ένα ποταμός και η χώρα του, τέσσερις πόλεις στο βουνό κι άλλες τέσσερις στην πεδιάδα σε ενα Κοινό, τύπου αμφικτυωνίας, Μύστες των Πρωτογόνιων Μυστηρίων (τύπου Ελευσινίων) ένας κατάσκοπος του εχθρού, λίγη βία, μπόλικη ίντριγκα, ενδιαφέρον αλλά περιορισμένο σεξ. Νομίζω δεν ξεχνά τίποτα. Α, την εισαγωγή την είδα στον ύπνο μου 20 Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..