Jump to content

Τι Γράφετε Τελευταία;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Γράφω το τρίτο και τελικό βιβλίο των Λαξευτών, το οποίο πέρσι τέτοιο καιρό θεωρούσα ότι είναι έτοιμο και θέλει μόνο κάποιες μικροδιορθώσεις. Ένας καλός αλλά αδυσώπητος φίλος, με έβαλε σε βαθιές σκέψεις κι αναγκάστηκα να ξαναρχίσω από την αρχή. Έτσι από τις αρχές Ιουλίου προσπαθώ να μην κάνω τίποτα άλλο (πράγμα αδύνατον, γιατί πρέπει να ζω και στον πραγματικό κόσμο) και μάλλον έχω καταλήξει να μην κάνω τίποτα άλλο ευχάριστο (δηλ. δουλεύω αλλά δεν βγαίνω, κάνω εργασίες στον υπολογιστή μου αλλά δεν επισκέπτομαι site που με ενδιαφέρουν, διάβασα μόνο ενάμισυ βιβλίο ολόκλρο το καλοκαίρι και άλλα τέτοια ευχάριστα).

Το χειρότερο με το ξαναγράψιμο είναι ότι αντιστέκεται και το υπάρχον κείμενο.

Αισιοδοξώ πάντως ότι βρίσκομαι κοντά στο τέλος. Ή που θα το τελειώσω ή που θα με τελειώσει. Η νεκροψία θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο με το ξαναγράψιμο είναι ότι αντιστέκεται και το υπάρχον κείμενο.

 

Πραγματικά, δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από ένα κείμενο που δεν θέλει να ξαναγραφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο με το ξαναγράψιμο είναι ότι αντιστέκεται και το υπάρχον κείμενο.

 

 

Μπορώ να το προσυπογράψω κι εγώ αυτό; (Βοχέντα Μίνους ο τίτλος, και ηλικία 15 ετών. Τρεις φορές έχω ξεκινήσει να το ξαναγράψω.)

Link to comment
Share on other sites

κυρ-κυρ-κυρ, συμφωνώ κ γω μ'αυτό! Όμως έκανα ζαβολιά. Ζήτησα βοήθεια. Και το χειρότερο... την πήρα κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά πολύ θα βοηθούσε και λίγη παρέα φέτος, όπως και πέρσυ.

 

Εγώ να σου κάνω παρέα άμα είναι να γράψεις. Θες να διαβάσω για τους Αιγυπτίους; Είναι οι αγαπημένοι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κοριτσάκι, αλλά στο Νανόριμο παρέα είναι να γράψεις την ίδια ώρα που θα γράφω κι εγώ το δικό μου, ένα κέιμενο-νουβέλα 50,000 λέξεων, γράφωντας την πρώτη λέξη την 1η Νοεμβρίου και την 50,000η πριν τα μεσάνυχτα της 30ης Νοεμβρίου. Ρίξε μια ματιά εδώ. Can you (or anyone else) take that challenge this year?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αυτό αλλά μου φαίνεται πιο εύκολο να κάνω σου παρέα έτσι από το να γράψω 50.000 λέξεις. Δεν με βλέπω για τέτοιο βεληνεκές. Δεν σε έπεισα ε;

Edited by mariposa
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να με πείσεις! Πολλές φορές οι Νανοριμίτες χραιάζονται απεγνωσμένα υποστήριξη, από τους γύρω τους! Κα΄θε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :friends: :give_rose: :cow:

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Εγώ έχω 4 κεφάλαια της Αισώπειας στα σκαριά αλλά τα γράφω με μισή καρδιά. Δεν τραβάνε εδώ το ενδιαφέρον. Αλλά θα τα τελειώσω από στανιό και μόνο. Μέχρι το τέλος του μήνα θα ποστάρω το τρίτο με όνομα ΠΑΠΑ-ΓΑΛΗα.

Link to comment
Share on other sites

Ο nikosal θέλει write-off αναμέτρηση με θέμα «βυζαντινής εναλλακτικής ιστορίας» ενώ προέκυψε προοπτική write-off και με την Nienor.

 

Eσύ όμως προτίμησες την ασφάλεια της αναμέτρησης με τη Νιένορ. Γλυκοί ιππότες φτιάχνουν τα φρύδια τους, ανταλλάσσουν πονηρές ματιές μεταξύ τους και καλπάζουν στα λιβάδια ανέμελοι, χωρίς να δίνουν σημασία στους δράκους που ανάλαφρα φτερουγίζουν γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κοριτσάκι, αλλά στο Νανόριμο παρέα είναι να γράψεις την ίδια ώρα που θα γράφω κι εγώ το δικό μου, ένα κέιμενο-νουβέλα 50,000 λέξεων, γράφωντας την πρώτη λέξη την 1η Νοεμβρίου και την 50,000η πριν τα μεσάνυχτα της 30ης Νοεμβρίου. Ρίξε μια ματιά εδώ. Can you (or anyone else) take that challenge this year?

 

Αν όλα είναι ήσυχα μέχρι τότε, μπορεί να δοκιμάσω και εγώ αλλά κοντά στις 15000 μάλλον θα χρειαστώ λουκούμι νερό και κατηφόρα. :mf_surrender:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να με πείσεις! Πολλές φορές οι Νανοριμίτες χραιάζονται απεγνωσμένα υποστήριξη, από τους γύρω τους! Κα΄θε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :friends: :give_rose: :cow:

 

Εγώ φέτος θα κάθομαι να σας χαζεύω... και θα σας ρίχνω όσο σπαμ μπορώ για δύναμη και υποστήριξη. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα είναι ήσυχα μέχρι τότε, μπορεί να δοκιμάσω και εγώ αλλά κοντά στις 15000 μάλλον θα χρειαστώ λουκούμι νερό και κατηφόρα. :mf_surrender:

 

Έλα εσύ και θα σε τσουλήσουμε εμείς, μη φοβάσαι!

 

Εγώ φέτος θα κάθομαι να σας χαζεύω... και θα σας ρίχνω όσο σπαμ μπορώ για δύναμη και υποστήριξη. :tease:

 

Και λεκανίτσα με κρύο νερά για τα δαχτυλάκια; Ε; Ε; Ε; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είπα ότι μέχρι το Νανόριμο δε θα γράψω τίποτε, αλλά τελικά το σκουλίκι είναι κσουλίκι και δεν μπορείς να το σκοτώσεις με τίποτε. Δεύτερο ελληνοκεντρικό φάνταζυ στα σκαριά, σε μια ψευτογεωμετρική εποχή, με Φαίακες, Αιγύπτιους, κάτι σαν Δωριείς που κατεβαίνουν από τα βουνά εκεί στο Μέτσοβο, και πολεμάνε να περάσουν την Κατάρα και φυσικά δυο κορίτσια που μπλέκονται σε όλα. Προσωρινός τίτλος, "Αστηρ, Βέλος, Γαλή".

Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν Δωριείς που κατεβαίνουν από τα βουνά εκεί στο Μέτσοβο, και πολεμάνε να περάσουν την Κατάρα

Προσοχή στον κάμπο του δεσπότη. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούρια εδώ και πολύ χαρούμενη που βρήκα ένα τέτοιο site! Λοιπόν γράφω κι εγώ κάτι αυτή την περίοδο. Δεν εχω βρει ακόμη τίτλο(οι τίτλοι πάντα με δυσκολεύουν) αλλα διαδραματίζεται σε μια φανταστική χώρα τη Λόρνα Μερίνα. Το στόρι έχει ως εξής(μερικά σημεία θα σας φανούν ασύνδετα αλλά δε γράφω πολλές λεπτομέρειες). Ένας νεαρός συγγραφέας πηγαίνει στο απομονωμένο μαρμάρινο παλάτι ως προσκεκλημένος στην τελετή γάμου του βασιλιά της χώρας. Εκεί ανακαλύπτει πως η μέλλουσα βασίλισσα είναι η ίδια γυναίκα με την κοπέλα που είχε ερωτευτεί μερικά χρόνια πριν μα την έχασε όταν έφυγε αναγκαστικά για τον πόλεμο.{...}Κάποια στιγμή ο βασιλιάς ανακαλύπτει τους δύο εραστές κι εκείνοι τον σκοτώνουν για να γλιτώσουν και να το σκάσουν μαζί. Πριν πεθάνει όμως αφήνει μια κατάρα κι έτσι λίγο αργότερα η κοπέλα πεθαίνει. Ο συγγραφέας πνιγμένος απο τύψεις και πόνο πηγαίνει στους Αρχαίους(μεγάλη ιστορία) με σκοπό να βασανιστεί αιώνια γιατί πίστευε ότι αυτό του άξιζε. Η νεκρή αγαπημένη του με κάποιο τρόπο{....} επιστρέφει στη ζωή σα δαίμονας(μη φανταστείτε κέρατα και ουρές), για να τον σώσει απ' το βασανισμό κι ο συγγραφέας αποφασίζει να αναζητήσει τους Μεγάλους θεούς της Λόρνα Μερίνα για να την κάνει ξανά άνθρωπο. Οι Θεοί ζητάνε ανταλλάγματα κι ο νεαρός τρέχει, τρέχει, τρέχει για να τα καταφέρει(πολύ κούραση!!). Ε, μετά είναι το τέλος, δεν το έχω αποφασίσει ακόμη. Αυτο ειναι σε γενικες γραμμές.

Υπάρχουν αρκετοί δευτερεύοντες χαρακτήρες και φανταστικά πλάσματα όπως καταραμένα παιδιά, Λωρ, παιδιά των Λωρ κ.α. Μη σας φάω άλλο χώρο μ' αυτά. Είμαι στη μέση περίπου, 84.037 λέξεις. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας, πως σας φαίνεται γενικά! Θα το έβαζα στη βιβλιοθήκη αλλά αποκλείω κάποιος να στρωθεί να το διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλώσορισες! Φαίνεται ενδιαφέρων ακόμα κι απ' το όνομα της χώρας.

Εντάξει, όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί.

Αλλά θα μπορούσες σίγουρα να βάλεις κάποιο απόσπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν στόρυ μου ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον ! (για διάφορους λόγους που καλύτερα να μην τους αναλύσω τώρα εδώ..).

 

Αν μπορούσες να βρεις ένα καλό απόσπασμα, ίσως μπορούσες να το βάλεις στην βιβλιοθήκη... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στον κάμπο του δεσπότη. :)

 

 

(Ωχ. τώρα το είδα αυτό. Πώς και το άφησα αναπάντητο;)

 

Το Πέρασμα της Ευλογηίδας θες να πεις. :whistling: Ούτε δεσπότες ούτε Κατάρες. Εμείς στη φυλή μας προτιμούμε τους ευφημισμούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπειτα από αρκετούς μήνες ωρίμανσης των κειμένων και της ιδέας, νομίζω ότι πέταξα αρκετά νοητά καπάκια στο βαρέλι της έμπνευσης και μπορώ να επιστρέψω στην αγαπημένη μου τετραλογία Επιστημονικής Φαντασίας, έτοιμος να γράψω και το επόμενο μέρος της.

 

Αυτή την στιγμή, διαβάζω σαν (σχεδόν) ουδέτερος αναγνώστης το πρώτο βιβλίο μου και το εμπλουτίζω, διορθώνοντας εδώ κι εκεί κάποια κομματάκια, αλλά απο'κει και πέρα το θεωρώ άρτιο και, γιατί όχι, έτοιμο και για έκδοση. Το δεύτερο θέλει λίγη παραπάνω δουλειά και αφότου το διαβάσω κι αυτό, θα το μεγαλώσω λίγο (είναι περίπου 300 σελίδες η τωρινή μορφή του) ετσι ώστε να περάσω στο heavy writing και να συνεχίσω να γράφω το τρίτο που άφησα σχετικά νωρίς για να πάρω μερικά levels διαβάζοντας και γράφοντας διηγήματα και γενικά εξασκώντας την τέχνη του συγγραφείν. Η πλοκή, οι νέοι χαρακτήρες, όλα είναι μέσα στο κεφάλι μου και περιμένουν να γεννηθούν.

 

Έχετε νιώσει ποτέ ότι μέσα στον κυκέωνα δεκάδων ιδεών και ερεθισμάτων, υπάρχει κάτι μεγαπελήβολο και συγκεκριμένο, που μεγαλώνει μέσα στο μυαλό σας περιμένοντας καρτερικά την σειρά του να γραφτεί; Αυτό ακριβώς συμβαίνει τώρα και με μένα.

 

Με αυτά και μ'αυτά, και με την ατέλειωτη πολυλογία μου, κοντεύει 4μιση και έχω δουλειά στις 5. Το βράδυ όμως έχει γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε νιώσει ποτέ ότι μέσα στον κυκέωνα δεκάδων ιδεών και ερεθισμάτων, υπάρχει κάτι μεγαπελήβολο και συγκεκριμένο, που μεγαλώνει μέσα στο μυαλό σας περιμένοντας καρτερικά την σειρά του να γραφτεί; Αυτό ακριβώς συμβαίνει τώρα και με μένα.

 

Εμένα μου λες; Σε καταλαβαίνω και με το παραπάνω. Ένα μεγαλεπύβολο σχέδιο που το παρεμβάλουν διαρκώς μικρές ιστοριούλες και στιγμιότυπα. Αλλά τα μεγάλα σχέδια είναι πολύ πιο μεγάλα απο ότι νομίζουμε στην αρχή και πολυ δύσκολα. Δεν ξέρω βέβαια πως είναι να ζει κανείς στην εξωχική του κατοικία, να μη δουλεύει, να έχει ελάχιστες υποχρεώσεις και να γράφει αποκλειστικά το μεγάλο του σχέδιο. Η συγγραφή στα μικρά διαμερίσματα της μεγάλης μας πόλης με τους θορύβους, τα ωράρια και τη βιοπάλη, γεννά άλλου είδους συγγράματα.

 

Anyway, αυτές τις μέρες, με αφορμή το κτηματολόγιο, γράφω (ακόμα) μια ιστορία με το Φλογομάτη. Μια παρωδία του 300 και της ακρίβειας και της διαφθοράς στη χώρα μας.

 

-Oh my! A living pumkin!And...and it's smilling...This is madness!!

-This is Thoules!!!

Link to comment
Share on other sites

Ἐδῶ καὶ μῆνες ἔχω ξεκινήσει ἕνα καινούργιο μυθιστόρημα τρόμου. Ἡ ἱστορία διαρθρώνεται σὲ τέσσερα μέρη - τέσσερις ἐποχές ἑνὸς ἔτους (τοῦ 2005 ἐν προκειμένῳ) - καὶ κάθε μιὰ ἀφηγεῖται κάτι διαφορετικό. Δὲν πρόκειται γιὰ σπονδυλωτὸ μυθιστόρημα. Εἶναι μιὰ ἑνιαία ἱστορία, στὴν ὁποία ὅμως συμβαίνουν στὸν ἀφηγητὴ διαφορετικοὶ τρόμοι σὲ κάθε μιὰ ἐποχή. Ἡ πρώτη ἐποχὴ εἶναι ἡ "Ἄνοιξη τῶν ἐφιαλτῶν" καὶ ὁ ὑπότιτλος νομίζω δίνει ἀπὸ μόνος του τὸ στῖγμα του. Ἡ δεύτερη ἐποχὴ εἶναι "Τὸ καλοκαίρι τῆς λαγνείας". Αὐτὸ τὸ μέρος ὁλοκληρώνω ὁσονούπω.

 

Δὲν μπορῶ νὰ πῶ πολλὰ πράγματα γιὰ τὴν ὑπόθεση καὶ τὸ θέμα τῆς ἱστορίας, γιατὶ θὰ κάνω σπόιλ στὸν ἑαυτό μου. Συμβαίνουν διάφορα ἀφύσικα στὴν ἱστορία, ποὺ διαρκῶς ἀναιροῦνται καὶ ποντάρω στὴν ἔκπληξη καὶ στὶς συνεχεῖς ἀνατροπές. Ἡ ἀφήγηση εἶναι γραμμική (ἀντίθετα ἀπ' τὸ "Ἀνάμεσα") καὶ τὸ ὕφος καὶ ἡ γλῶσσα παραπέμπουν στὸν Λάβκραφτ. Δὲν εἶναι, ὡστόσο, Λαβκράφτεια ἱστορία - τοὐλάχιστον μὲ τὴν στερεότυπη ἔννοια -, ἀφοῦ προσπαθῶ νὰ πλάσω καθημερινοὺς χαρακτῆρες καὶ δὲν ἀποφεύγω καθόλου τὸ σὲξ (μάλιστα, προσπαθῶ νὰ τὸ ἀποδώσω κάπως νοσηρό).

 

Αὐτὸ ποὺ μὲ δυσκολεύει εἶναι ἡ ἀπόδοση τῆς πραγματικότητας ποὺ διαταράσσεται. Θέλω νὰ πῶ, πρῶτο μου μέλημα εἶναι ἡ ἀληθοφανὴς ἀναπαράσταση τῆς πραγματικότητας καὶ οἱ φυσιολογικὲς ἀντιδράσεις τῶν χαρακτήρων· κι ἐπίσης, πρέπει οἱ καταστάσεις νὰ προκύπτουν λογικά, ὥστε νὰ μὴν ὑπάρχουν ἀντιφάσεις, κενὰ καὶ ἀδικαιολόγητες ἑρμηνεῖες. Παρ' ὅλο ποὺ ἡ ἔγνοια μου εἶναι νὰ γράψω μιὰ ἱστορία φρίκης καὶ νὰ ἱκανοποιήσω τοὺς ἀναγνῶστες αὐτοῦ τοῦ εἴδους, δανείζομαι στοιχεῖα ἀπὸ τὸ ρεαλιστικό/νατουραλιστικὸ μυθιστόρημα.

 

Γιὰ ὅλους αὐτοὺς τοὺς λόγους - καί, φυσικά, λόγῳ περιωρισμένου χρόνου - γράφω κούτσα-κούτσα. Ἔχω συνεχῶς στὸν νοῦ μου τὸν ἄξονα "ψυχολογικὴ ἐμβάθυνση (ἤ ἔστω περιγραφή)-τρομαχτικὰ ἐπεισόδια-συντήρηση τοῦ ἐνδιαφέροντος τοῦ ἀναγνώστη, ἀκόμη κι ὅταν στὴν ἱστορία δὲν γίνεται τίποτε".

 

Ἐν καιρῶ ἴσως εἶμαι σὲ θέση νὰ πῶ κάτι περισσότερο γιὰ τὸ πρότζεκτ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφράζω στα ελληνικά ένα σενάριο που έγραψα στα αγγλικά το 1989. Φρέσκος από την Αμερική, τότε έλπιζα πως μια μέρα, σύντομα, θα επέστρεφα πίσω.

 

Το Jinxed Planet (Καταραμένος Πλανήτης) θα το ποστάρω στο φόρουμ σε συνέχειες τον Νοέμβριο, όταν θα είμαι απασχολημένος με το nanowrimo.

post-1004-1223494355_thumb.jpg

 

Ετοιμάζομαι να ολοκληρώσω και το Βρρρρρρρρρρμμμμ! το διήγημα που ξεκίνησα να γράφω για τον επετειακό διαγωνισμό με το θέμα «παλμός». Αυτό θα μπει στη Βιβλιοθήκη τέλη Οκτώβρη.

post-1004-1223494367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα, στύβω μια λευκή σελίδα. Το αποτέλεσμα είναι περίπου αυτό:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πιστεύω ότι έχω περιθώρια βελτίωσης, γι αυτό συνεχίζω το στύψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα, στύβω μια λευκή σελίδα. Το αποτέλεσμα είναι περίπου αυτό:

Πιστεύω ότι έχω περιθώρια βελτίωσης, γι αυτό συνεχίζω το στύψιμο.

Γράψε για την κότα που διέσχυσε τον δρόμο.

 

Τα μήλα δεν πέφτανε κάθε μέρα στο κεφάλι του Νεύτωνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..