Jump to content

Photo
* * * * - 1 votes

R.A. Salvatore

• Please log in to reply
107 replies to this topic

#61 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.638 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 27 Ιούνιος 2010 - 14:22

heiron: Οκ, θα το φτιάξω μόλις βρω πώς γίνεται

Πιανεις με το ποντικι την προταση ξερω γω που δεν θα πρεπει να ξερει καποιοςεκ των προτερων και του χαλαει την απολαυση.Ξερεις,αριστερο κουμπι και συρσιμο να γινει μπλε η προταση.Μετα απλα πατας το εικονιδιο με το ματακι κατω απο το B που εχει η γραμμη εργαλειων του add reply.
Αν ποσταρεις με το fast reply και δεν σου βγαινει αυτο το εικονιδιο μπορεις να γραψεις μολις αρχιζει το σποιλερ [σποιλερ] στην αρχη και [/σποιλερ] στο τελος με λατινικουςχαρακτηρες οπως.Δηλαδη αντι για "σποιλερ" που σου εγραψα μεσα στις αγκυλες εσυ να γραψεις spoiler.
Και θα γινει κατι τετοιο
Spoiler
.
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#62 Sharran

Sharran
  • Members
  • 8 posts
  • Όνομα:John

Posted 08 Ιανουάριος 2011 - 15:35

Να πώ κι εγώ την αμαρτία μου. Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Σαλβατόρε.:blush-anim-cl: Τί θα μου προτείνατε? Έχω ακούσει οτι καλή είναι η dragonlance. Και κάτι ακόμη. Με ποιά σειρά να τα διαβάσω;
Υ.Γ: Στα Ελληνικά. Βαριέμαι να διαβάζω στα Αγγλικά

αμα θελεις κατι σχετικο με Φαερουν και DnD (οπως Σαλβατορε) σου προτεινω ανεπιφυλακτα Paul S. Kemp!!
αρχιζεις με:
Sembia:

• Shadow's Witness (November 2000)
και συνεχιζεις με:
The Erevis Cale Trilogy:

• Twilight Falling (July 2003)
  • Dawn of Night (June 2004)
  • Midnight's Mask (November 2005)
The Twilight War Trilogy:

• Shadowbred (November 2006)
  • Shadowstorm (August 2007)
  • Shadowrealm (2008)
οπως καταλαβαινεις πολυ πραμα ναχεις ορεξη να διαβαζεις!

black is the restful emptiness into which anything may emerge and disappear once again...

#63 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.638 posts

Posted 08 Ιανουάριος 2011 - 16:50

Ναι αλλα αυτα δεν ειναι στα Ελληνικα και δεν ειναι καλα καλα Σαλβατορε!:lol:
Η κλασικη προταση θα ηταν τα βιβλια με τον Ντριζτζ (dark efl,icewind dale trilogies)απο εκδοσεις Ανουμπις ομως τα αλλα βιβλια του Σαλβατορε που εβγαλε ο Αιολος(Πορφυρη Σκια κτλ) λενε ειναι πιο καλογραμμενα(δεν θελει και προσπαθεια εδω που τα λεμε).Προσωπικα μονο τα ντριζτζοβιβλια εχω διαβασει(καπου 9-10 νομιζω) και δεν μου ανοιξαν την ορεξη για κατι παραπανω
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle

#64 Paradise Lost

Paradise Lost
  • Members
  • 72 posts
  • Όνομα:Sani

Posted 08 Ιανουάριος 2011 - 17:37

Το θεμα με τον Salvatore ειναι ,οτι ενω ειναι τοσο κακογραμμενος και οι μαχες απο τις πιο βαρετες και μονοτονες δεν μπορεις να παρεις την αποφαση να ξεκολλησεις και ευκολα αν δεν διαβασεις τουλαχιστον 2 τριλογιες.Τωρα τα βλεπω τα βιβλια του στην βιβλιοθηκη και τα κλαιω.
Δεν είμαι τίποτα.Ποτέ δεν θα’ μαι τίποτα. Δεν μπορώ να
θέλω να’ μαι τίποτα. Πέρα απ’ αυτό, έχω μέσα μου τα όνειρα του
κόσμου όλου. ~Álvaro de Campos

#65 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.638 posts

Posted 08 Ιανουάριος 2011 - 23:48

Ναι,ισως ειναι τοσο απλοικα και αναλαφρα που ξεπετιουνται ευκολα και γρηγορα.Οποτε λες "ας παω παρακατω να δω τι γινεται μωρε" και πριν το καταλαβεις εχεις διαβασει 7-8 βιβλια του.:unsure:
Σιγουρα δεν ειναι καλα τα περισσοτερα βιβλια του αλλα για εναν εφηβο αρχαριο που του αρεσουνε τα rpg κτλ ειναι βολικα για αρχη.

#66 Sharran

Sharran
  • Members
  • 8 posts

Posted 12 Ιανουάριος 2011 - 20:41

Ναι αλλα αυτα δεν ειναι στα Ελληνικα και δεν ειναι καλα καλα Σαλβατορε!:lol:
Η κλασικη προταση θα ηταν τα βιβλια με τον Ντριζτζ (dark efl,icewind dale trilogies)απο εκδοσεις Ανουμπις ομως τα αλλα βιβλια του Σαλβατορε που εβγαλε ο Αιολος(Πορφυρη Σκια κτλ) λενε ειναι πιο καλογραμμενα(δεν θελει και προσπαθεια εδω που τα λεμε).Προσωπικα μονο τα ντριζτζοβιβλια εχω διαβασει(καπου 9-10 νομιζω) και δεν μου ανοιξαν την ορεξη για κατι παραπανω

εχω την αισθηση οτι εκτος απο το πρωτο ολα τα αλλα ειναι μεταφρασμενα στα ελληνικα απο τις εκδοσεις Ανουβης...και το παλικαρι ρωτησε τι του προτεινουμε.
ποτε δεν τα προτεινα σε καποιον ανω των 14 να διαβασει Σαλβατορε, οπως ειπες κι εσυ δεν σου ανοιξε την ορεξη. θεωρω οτι ο Σαλβατορε και ειδικα ο Ντριζτ βγαζουν κακη φημη ουσιαστικα στο forgotten realms γιατι ολοι θεωρουν οτι ειναι κατι πιο παιδικο απο dragonlance πραγμα το οποιο δεν ισχυει. προσωπικη αντιπαθεια: δεν εχει τα κοτσια να δωσει το τελος που αξιζει στο καλυτερο χαρακτηρα που βγηκε ποτε...τον Entreri.
συμπερασμσατικα υπαρχουν παρα πολλοι συγγραφεις πιο εμπνευσμενοι και με πιο οριμοι απο αυτον στο forgotten realms που αξιζει να κοιταξεις αμα ψαχνεις ακτι παρομοιο.
black is the restful emptiness into which anything may emerge and disappear once again...

#67 Venea

Venea
  • Members
  • 72 posts
  • Όνομα:Κατερίνα

Posted 12 Ιανουάριος 2011 - 23:48

Μεγάλος πονοκέφαλος αυτός ο Salvatore!!
Ξεκίνησα να διαβάζω Drizzt στα 20, έχοντας διαβάσει Tolkien και Moorcock και με 2 χρόνια rpg στο ενεργητικό μου. Τότε βρήκα τα βιβλία εξαιρετικά φοβερά και τρομερά. Στην πορεία όμως άρχισα να καταλαβαίνω πως τελικά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Ενοχλητικά άπειρες σελίδες με μάχες και αυτός ο Drizz πολλά ψυχολογικά βρε αδερφάκι μου.:eek:
Έλα όμως που η περιέργεια μου ήταν πολύ μεγαλύτερη από τον λογοτεχνικό μου εγωισμό και δώστου εγώ να συνεχίζω να διαβάζω προκειμένου να μάθω αν τελικά του κάθεται η Cattibrie!!!!
Διάβασα Dark Elf trilogy, Icewind Dale trilogy,Legacy of the Drow series, Path of Darkness series,The Hunter's Blade Trilogy, διάβασα και Entreri και Jarlaxle, και Cleric Quintet έτσι για αλλαγή...εεεε στο Transitions παρέδωσα πνεύμα!! Ξεκίνησα Dragonlance μετά...:D

Όπως και να το κάνουμε όμως μου έχει κρατήσει τρομερή συντροφιά σε εκείνη την τρυφερή ηλικία..:tongue: και έχει γίνει θέμα συζητήσεων άπειρες φορές, οπότε μου κάνει λιγάκι δύσκολο να πάρω το φτυάρι και να αρχίσω το θάψιμο...τουλάχιστον όχι πολύ βαθιά!!!:whistling:

Και για να πω και την αμαρτία μου... Στους μαθητές μου στο Λύκειο που παίζουν rpg στο pc προσπαθώ να τους μυήσω στον κόσμο των fantacy βιβλίων με δόλωματον Drizzt γιατί όλο και σε κάποιο παιχνίδι τον έχουν πετύχει. Δεν μπορώ να πω...σε κανά δύο περιπτώσεις κάτι κατάφερα και μετά πήγαν μόνοι τους παρακάτω...;)

#68 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.206 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 00:16

Ξεκίνησα να διαβάζω Drizzt στα 20, βρήκα τα βιβλία εξαιρετικά φοβερά και τρομερά. Στην πορεία όμως άρχισα να καταλαβαίνω πως τελικά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Ενοχλητικά άπειρες σελίδες με μάχες και αυτός ο Drizz πολλά ψυχολογικά βρε αδερφάκι μου.:eek:
Έλα όμως που η περιέργεια μου ήταν πολύ μεγαλύτερη από τον λογοτεχνικό μου εγωισμό και δώστου εγώ να συνεχίζω να διαβάζω προκειμένου να μάθω αν τελικά του κάθεται η Cattibrie!!!!
Διάβασα Dark Elf trilogy, Icewind Dale trilogy,Legacy of the Drow series, Path of Darkness series,The Hunter's Blade Trilogy, διάβασα και Entreri και Jarlaxle,.εεεε στο Transitions παρέδωσα πνεύμα!!

Όπως και να το κάνουμε όμως μου έχει κρατήσει τρομερή συντροφιά σε εκείνη την τρυφερή ηλικία..:tongue: και έχει γίνει θέμα συζητήσεων άπειρες φορές, οπότε μου κάνει λιγάκι δύσκολο να πάρω το φτυάρι και να αρχίσω το θάψιμο...τουλάχιστον όχι πολύ βαθιά!!!:whistling:

Ακριβώς αυτά ισχύουν και για μένα... αν αφαιρέσουμε τα rpg και προσθέσουμε το ότι δεν ήξερα καν τι είναι το φάντασυ όταν πρωτοδιάβασα το Crustal Shard. Με ξετρέλανε το φάντασυ στοιχείο, δράκοι και μάγοι και ξωτικά και άλλοι κόσμοι, αλλά δε διαβάζονται δεύτερη φορά αυτά τα βιβλία, ούτε την εποχή που τρελαινόμουνα. Και κάααααποια στιγμή βαρέθηκα να βλέπω τον Ντριζτ να πέφτει σε κατάθλιψη κάθε τρεις και λίγο. Αλλά θα τα θυμάμαι ως αυτά που με έμπασαν στο φάντασυ.
Κάτσε να βρω και καμιά εικόνα με τον προαναφερθέντα...

Attached File  drizztfaeryfire.png   932,24KB   0 downloads Attached File  In_the_Cave___Drizzt_Do__Urden_by_CG_Warrior.jpg   27,8KB   0 downloads Attached File  d1.jpg   13,14KB   0 downloads Attached File  112926-136833-drizzt-do-urden_large.jpg   24,07KB   2 downloads Attached File  Drizzt_Do__urden_movie_by_GravedFish.jpg   235,57KB   1 downloads

Για αυτήν την ταινία ξέρουμε τίποτα;
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#69 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.638 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 00:30

το παλικαρι ρωτησε τι του προτεινουμε..

...στο τοπικ του Σαλβατορε.
Αρα το λογικο θα ειναι να πουμε μερικα βιβλια του συγγραφεα και σε δευτερη φαση μονο τα παρομοια βιβλια.
Συμφωνω παντως οτι μπορει να βρει καλυτερα βιβλια απο το ιδιο συμπαν γραμμενα απο αλλους συγγραφεις.Ο Σαλβατορε απλα ειναι ο πιο γνωστος του συναφιου,κυριως λογω της επιτυχιας του dark elf trilogy.Και στην Ελλαδα βεβαια γιατι ηταν απο τους πρωτους που μεταφραστηκε και μαλιστα σε μεγαλο βαθμο-απο τους ελαχιστους συγγραφεις με διψηφιο αριθμο μεταφρασμενων βιβλιων.Αν καποιος μπει σε ενα βιβλιοπωλειο,παει στο ραφι με τα φαντασυ και τραβηξει ενα βιβλιο στην τυχη αυτο θα ειναι πιθανοτατα Σαλβατορε-η Μουρκοκ(θεωρωντας οτι του Κινγκ ειναι σε αλλο ραφι με τα τρομου).Ειναι βεβαια και το διδυμο Weis-Hickman των DL με μεγαλη μεταφρασμενη σειρα σε παρομοιο στυλ αλλα επειδη ειναι 2 ονοματα συγκρατιουνται πιο δυσκολα.

#70 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 219 posts
  • Όνομα:Βασίλης

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 00:51

Ξεκίνησα να διαβάζω Drizzt στα 20, έχοντας διαβάσει Tolkien και Moorcock και με 2 χρόνια rpg στο ενεργητικό μου. Τότε βρήκα τα βιβλία εξαιρετικά φοβερά και τρομερά. Στην πορεία όμως άρχισα να καταλαβαίνω πως τελικά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Ενοχλητικά άπειρες σελίδες με μάχες και αυτός ο Drizz πολλά ψυχολογικά βρε αδερφάκι μου.:eek:

Τι να πω... Θεά! :p
Θυμάμαι πριν από κάποια χρόνια που κοροϊδεύαμε με τον Asgaroth... "Ω όχι! Σκότωσα τα καημένα, τα gnolls!!! Μπουχουχου!"
Αν είναι δυνατόν... Ντροπή της φυλής του και άλλα πολλά και όχι επειδή φεύγει (μόνο).
Αν άξιζε κάποιος σε όλη την ιστορία ήταν ο Μπρούενορ...
Τέσπα... περασμένα ξεχασμένα :)

A soul for a piece of bread. Misery makes the offer; society accepts.

#71 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.638 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 01:59

Βασικα ο Ντριζτζ ειναι φλωρος,σπασικλακι ρε παιδι μου.Αν ηταν μαθητης θα ετρωγε φαπες απο τα πισω θρανια.Οι συμμαθητριες θα το κοροιδευανε και θα χασκογελουσανε εις βαρος του.Οταν θα εφευγε απο το σχολειο οι νταηδες θα του εκλεβαν το χαρτζηλικι.Και το απογευμα θα πηγαινε σε σχολη καρατε για τη μαυρη ζωνη.Η αυτοαμυνα δεν θα το βοηθουσε ομως να υπερασπιστει τον εαυτο του απο την πολλη φλωρια.Οταν μεγαλωνε θα παντρευοταν απο προξενιο την κορη της κολλητης της μανας του που θα τον κερατωνε με τον μαγκα αδερφο του.Sad but true.:whistling:

#72 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 219 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 02:11

Όχι ρε... είσαι πολύ σκληρός... όχι κι έτσι...
Δεν θα είχε αδερφό γιατί η μάνα του δεν θα ήθελε άλλο παιδί σαν κι αυτόν... θα ξεχάσω εκείνη την ατάκα της Μάλις "Αυτό είναι το τελευταίο παιδί που θα συλλάβω";;
Γιατί νόμιζες το είπε;

#73 Paradise Lost

Paradise Lost
  • Members
  • 72 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 02:27

Nai,poly flwros o Dritzzt.Enas apo tous pio xenerwtous irwes,poses fores ilpiza na ton xekanei pia o Entreri na teleiwnoume.
Mono ton Jarlaxle sybathisa apo tous irwes tou.

#74 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 219 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 02:29

Τι λες τώρα... να ξεκάνει το κακομαθημένο τον φλώρο; Δεν είναι δικαιοσύνη αυτό...

#75 Paradise Lost

Paradise Lost
  • Members
  • 72 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 02:43

Τι λες τώρα... να ξεκάνει το κακομαθημένο τον φλώρο; Δεν είναι δικαιοσύνη αυτό...

Dikaiosyni oxi..alla dikaiwsi twn anagnwstwn tou nai!Ma peste m,poios apo dw pera den tou arese o Artemios..k ligoulaki estw den protimouse auton apo ton Drizzt?

#76 Esteldor

Esteldor

Life is a waterfall...

• Members
  • 219 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 03:00

Κοίτα... στην αρχή ναι... μετά... τι να πω... ξέρεις, για αυτό μου αρέσουν οι Sith. Όταν κάποιος αποτυγχάνει να σκοτώσει τον αντίπαλό του, ο Master του βρίσκει καλύτερο μαθητή... :Ρ

#77 heiron

heiron

• Moderators
  • 4.638 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 10:37

Βασικα δεν καταλαβαινω γιατι αρεσει τοσο πολυ ο Ερντεραι.Ειναι φυσικα το αντιπαλο δεος,ενας ικανοτατος κακος που συνηθως φευγει ισοπαλος(η χανει στα σημεια) απο τις μαχες του με τον καλο νταρκ ελφ.Απο εκει και περα μου φαινεται(οσο το ξανασκεφτομαι) σχεδον εξισου επιπεδος και βαρετος χαρακτηρας με τον Ντριζτζ.Ο Τζα...τετοιος ο πατριωτης του Ντριζτζ μου φαινεται σαφως πιο καλοφτιαγμενος και ενδιαφερον χαρακτηρας.

#78 Paradise Lost

Paradise Lost
  • Members
  • 72 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 13:56

Γιατι ολοι(κατα βαθος) συμπαθουν τους ψυχοπαθεις κακους.Ποσο μαλον,οταν καλος ειναι ο μονοχνωτος.
Επισης..εχει φινετσα πως να το κανουμε..
καλα ο Τζαρλαξλ ειναι θεουλης.Στο τελος μονο για αυτον διαβαζα τα βιβλια..τελικα τι απεγινε αυτη η ψυχη?ακομη απορια το εχω.

#79 Sharran

Sharran
  • Members
  • 8 posts

Posted 13 Ιανουάριος 2011 - 20:16

αμα διαβασετε τις εξτρα συντομες ιστοριες και τα τελευταια βιβλια τοτε θα καταλαβετε και θα δειτε καλυτερα τον χαρακτηρα. καμοια σχεση με τον ουτοπιστικο Ντριζτ, πιο ρεαλιστικος, πραγματικος, πολυδιαστατος κτλ κτλ..

#80 salafi

salafi
  • Members
  • 3 posts
  • Όνομα:nick

Posted 26 Απρίλιος 2011 - 13:48

Aloha και από εμένα!

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους, κατά δεύτερον θα ήθελα να πω και εγώ δυο λογάκια για αυτόν τον άμοιρο συγγραφέα και τους ήρωες του που τόσο έχουν θάψει οι περισσότεροι απο σας κατά καιρούς.

Ας αρχίσουμε όμως από την αρχή,

Πριν από 2 χρόνια είχα την πρώτη μου επαφή με το υπέροχο αυτό forum (sff) και σύντομα βρέθηκα να χάνομαι στο πλούσιο υλικό του, όταν λοιπόν συνάντησα για πρώτη φορά το topic για τον κύριο Salvatore ενθουσιάστηκα μιας και ήταν ο από τους λίγους συγγράφεις (+ Τολκιν) για τον όποιο μπορούσα να εκφράσω άποψη μιας και έχω διαβάσει το μεγαλύτερο κομμάτι του συγγραφικού του έργου, (καμένος dndakias τι να κάνουμε…. :medieval: ). Τι να σας πω, με έλουσε κρύος ιδρώτας, έπεσα από τα σύννεφα! Τέτοιο χώσιμο και θάψιμο δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση για έναν συγγραφέα που ναι μεν και εμένα με είχε κουράσει αρκετά με αυτόν τον βλακώδες chaotic good χαρακτήρα αλλά με είχε ταξιδέψει ταυτόχρονα τόσο πολύ σε αυτόν περίεργα όμορφο κόσμο των forgotten realms.

Ναι ίσως ήταν οι θύμησες της νιότης και η πρώτη επαφή με το high fantasy που με έκανε να τον συμπαθήσω τόσο τον κύριο για αυτό τον λόγο σκέφτηκα (παρά την αρχική μου ξενέρα) ότι μονό να κερδίσω μπορούσα από όλο αυτό το κράξιμο προς αυτόν τον τόσο προσφιλή σε εμέ συγγραφέα, μιας και τόσοι ανέφεραν ότι υπάρχουν μυριάδες συγγράφεις και κόσμοι πολλοί καλύτεροι από αυτούς που έχω ήδη γνωρίσει.

Έτσι λοιπόν και αφού το έψαξα λίγο ξεκίνησα με dragonlance και γνώρισα το φίλο μας τον Restlin, χαρακτήρας με μπόλικο ενδιαφέρον που σου κινεί την περιέργεια, μεθοδικός και έξυπνος, αλλά δυστυχώς δεν μου έδωσε αυτό που περίμενα μιας και ο φιστανταλεους (αν θυμάμαι καλά το όνομα) ήταν αυτός που τον είχε κάνει μάγκα μέχρι την στιγμή που αναμετρηθήκαν. Εν συνεχεία πρέπει να αναφέρω ότι ο κόσμος είναι πολύ όμορφα δομημένος και όχι άναρχα όπως στα FR. Από τα πολύ συν ήταν 2 ακόμα χαρακτήρες, ο Τάνις που με έκανε να γελώ ασταμάτητα και ο Αστίνους (Υπέροχη σύλληψη!). Ένα μεγάλο παράπονο μου όμως ήταν η μαγεία, ναι μεν υπήρχε αλλά ρε παιδάκι μου κάνε μας και καμία περιγραφή, δώσε κάτι στο κοινό σου έτσι να του ανάψεις την φαντασία όσον αφόρα τη μάχη, εδώ το παλικάρι σε ολόκληρη άβυσσο μπήκε, αντιμετώπισε την ιδία την Τακισις μα και όλους τους υποτακτικούς της και από την συγκεκριμένη μάχη ούτε μίση περιγραφή δεν μου έχει απομείνει (προσωπικά το θεώρησα απαράδεκτο!). Αφού λοιπόν έφτασα μέχρι το war of the souls είπα να συνεχίσω την αναζήτηση μου όσον αφόρα τους κόσμους του fantasy. Επόμενη στάση λοιπόν ο τόσο πολυσυζητημένος Ελρικ.

Πάντα μου άρεσε η ιδέα της πρόκλησης των θέων από τους θνητούς και για αυτό ενθουσιάστηκα όταν έμαθα ότι ο Ελρικ τους σφάζει αβέρτα, έτσι λοιπόν άρχιζα να διαβάζω με ενθουσιασμό τον Ελρικ του Μελνιμπονε, δυστυχώς όμως το πρώτο αυτό βιβλίο με ψιλοαπογοήτευσε μιας και η πλοκή του ήταν πολύ αργή, δεν το έβαλα όμως κάτω, συνέχισα με το κάστρο του μαργαριταριού και δυστυχώς το ενδιαφέρον μου εξανεμίστηκε μιας και δεν μπορούσα για κανέναν λόγο να ταυτιστώ με ένα χαρακτήρα που το σπαθί του είναι πιο ενδιαφέρον από τον ίδιο (κλαψιάρης υποτιθέμενος μάγος - πολεμιστής και δεν έχει κάνει ένα σωστό spell εδώ και δυο βιβλία!). Ναι μεν βρήκα και καλές περιπτώσεις όπως τους ονειροκλέφτες καθώς και τις φιλοσοφικές αναζητήσεις του συγγραφέα αλλά ως επί το πλείστον ο Μούρκοκ με απογοήτευσε (για αυτό και θα ήθελα να σας ρωτήσω αξίζει να συνεχίσω το διάβασμα? Αυξάνεται το ενδιαφέρον στα παρακάτω βιβλία?)

Μετά λοιπόν από αυτό το σύντομο ταξίδι στο κόσμο του φανταστικού έχω να πω τα έξεις για τον φίλο μου τον Salvatore, είστε πολύ άδικοι μαζί του όσοι του τα χώνετε ανηλεώς, τέτοιο θάψιμο δεν του αξίζει μιας και ούτε η Margaret ούτε ο Hickman ούτε ο Moorcock κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ανώτεροι του, όλοι έχουν τα αρνητικά και τα θετικά τους!

Επιπλέον θα ήθελα να αναφέρω ότι αν αφήσουμε λίγο στην άκρη τον όντως μερικές φόρες κουραστικό drizzt και την ice wind dale trilogy (που παρεμπίπτοντος ήταν το πρώτο του συγγραφικό του εγχείρημα) θα παρατηρήσουμε ότι η γραφή του έχει βελτιωθεί. Αρκεί να αναφέρω μια από τις τελευταίες του σειρές (και προσωπικά αγαπημένη) Sellswords με τον πιο δομημένο και ανθρώπινο κατ’ εμέ χαρακτήρα του Salvatore τον Έντεραι και τον απίστευτο και ανεπανάληπτο Jarlaxle (όχι σας προκαλώ βρέστε μου ένα χαρακτήρα τόσο απρόβλεπτο, διπλωμάτη, ευγενή, κάφρο, έξυπνο, σοφό και διασκεδαστικό όπως αυτόν! Μονό και μονό που έφτιαξε ολόκληρη Μπρεκαν Ντερθε μεσα στην Μετζοπερατζαν αρκεί! Άσε που και στο Ghost King δίνει πάλι ρέστα το παλικάρι!)

Κλείνοντας παραθέτω μερικές λέξεις από τον αγαπημένο μου χαρακτήρα,

“I am he who rules the world, don't you know? One little piece at a time. I am the stuff of Riordan Parnell's most outrageous songs, and I am a confused memory for those whose lives I´ve entered and departed”

Τι άλλο να πω τα είπε όλα μόνος του! :p

Edited by salafi, 26 Απρίλιος 2011 - 13:59.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users