Jump to content

5ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Χιόνι


trillian
 Share

Recommended Posts

Κι άλλος ένας διαγωνισμός ξεκινάει! :)

 

Γι αυτο το μήνα λοιπόν καλείστε να γράψετε μια σύντομη ιστορία με θέμα το χιόνι - ή παρεμφερείς καταστάσεις, όπως η παγωνιά, ο πάγος, γενικά η χαμηλή θερμοκρασία και οι συνέπειες της, το οποίο θέμα θα πρέπει να έχει κεντρική θέση στην ιστορία σας και με εμφανές τρόπο.

 

Η ιστορία πρέπει να μην ξεπερνά τις 2.000 λέξεις και να είναι είτε φαντασίας, είτε τρόμου, είτε ε.φ.

 

Ο διαγωνισμός ξεκινάει από σήμερα 4 Ιανουαρίου και θα διαρκέσει μέχρι τις 20 του μηνός, 24:00 ώρα Ελλάδος, με πιθανότητα παράτασης αν υπάρξει ανάγκη.

 

Όπως και τις άλλες φορές, θα πρέπει να σηκώσετε την ιστορία σας στη ανάλογη βιβλιοθήκη και να κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ με το λινκ.

 

Ο τρόπος ψηφοφορίας θα ανακοινωθεί στις 20 του μηνός και θα διαρκέσει ως τις 30 - και όπως πάντα, προβλέπεται και ένα δωράκι για το νικητή :)

 

Καλή έμπνευση και καλό γράψιμο! :beerchug:

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • month

    8

  • trillian

    22

  • Naurgul

    9

  • Ivan Gig Nth Yuk

    5

Ερώτηση (γίνομαι σπαστικός;):

 

Μπορώ να πάρω μια γνωστή ιστορία/βιβλίο και να την/το μετατρέψω; (κάτι σαν αυτό που λέμε based on...)

Edited by Guardian of the RuneRing #2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Κυρία Trillian που moderatάρετε αυτό το τόπικ του διαγωνισμού Ιανουαρίου.

 

Όταν λέτε,

 

Όπως και τις άλλες φορές, θα πρέπει να σηκώσετε την ιστορία σας στη ανάλογη βιβλιοθήκη και να κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ με το λινκ.

 

δηλαδή πως ακριβώς γίνεται; Εννοώ το link... Νομίζω πως το πρώτο μέρος το κατάφερα, πήγα στην Βιβλιοθήκη και έβαλα το διήγημα μέσα στο Επιστημονική Φαντασία και τέτοια αλλά το link που λέτε πως το κάνω;

Να επισημάνω ότι δεν ήμουν εδώ στις προηγούμενες φορές, κι έτσι εκείνη την παράδοση με το link ττην έχω χάσει...

 

Αναμένω με αγωνία νέα σας...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε... όταν είσαι στο topic με την ιστορία σου αντέγραψε τη διεύθυνση που γράφει ο browser (φυλλομετρητής) από εκεί. Φυσικά, μπορείς να βρεις την ιστορία σου εκεί που τη δείχνει το forum ανάμεσα στα υπόλοιπα topics και να κάνεις δεξί-κλικ --> Αντιγραφή Τοποθεσίας Δεσμού (σε εσένα μάλλον θα το λέει "Αντιγραφή Συντόμευσης) και είναι το ίδιο πράγμα. Μετά, έρχεσαι εδώ και κάνεις ένα μήνυμα όπου θα βάλεις τη διεύθυνση που αντέγραψες νωρίτερα. Αν θες να το κάνεις να φαίνεται πιο ωραίο, γράψε:

>[url=διεύθυνση_της_ιστορίας_σου]όνομα_της_ιστορίας_σου[/url]

Πιο συγκεκριμένα, εσύ θα μπορούσες να το βάλεις κάπως έτσι:

>[url=http://www.sff.gr/forums/index.php?showtopic=5638]Tο Δόκανο Στο Βλαδιβοστόκ[/url]

 

Επίσης, με αφορμή τον κύριο πιο πάνω που δε μέτρησε τις λέξεις της ιστορίας του και επειδή έχω παρατηρήσει ότι πολλοί κάνουν το ίδιο, ορίστε ένας εύκολος τρόπος να μετράτε τις λέξεις των κειμένων σας: Cut & Paste Word Count. Απλά βάλτε το κείμενό σας μέσα στο κουτί εκεί και μετά πατήστε "Calculate Words".

 

ΥΓ: Αντιγραφή και επικόλληση ξέρεις να κάνεις, έτσι;

Edited by Guardian of the RuneRing #1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο guardian :) Αντιγράφεις τη διεύθυνση της ιστορίας, και έρχεσαι εδώ. Στα κουμπια επιλογων του fast reply έχει ένα που λέει insert link. Κάνεις εκεί επικόλληση το URL και αυτό ηταν :)

Αν δυσκολευτείς, μπορώ να το κάνω κι εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ζέστο Χιόνι

 

Και εδώ είναι η δική μου συμμετοχή! Άντε να βλέπω τις πένες να γλιστράνε πάνω στο χαρτί! Που είναι οι συμμετοχές σας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ιδέα για ιστορία και την επεξεργάζομαι ακόμα στο νου μου. Αλλά δεν έχω γράψει λέξη προς το παρόν. Μάλλον τελευταία στιγμή πάλι. Oh, well. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μια ιδέα αλλά θέλει επεξεργασία ακόμη. Και ίσως να μη προλάβω με τις δουλειές που έχω για το πανεπιστήμιο. Ίσως (όπως την προηγούμενη φορά) να αρχίσω να γράφω πάλι και να τα παρατήσω. Τέλος πάντων, ίσως και να πέσει μετεωρίτης στη Γη!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που το ακούω! :D.

Καλό γράψιμο και καλή έμπνευση! - και άντε, να μαζευόμαστε κι άλλοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε, γιατί θα με αυτοανακυρήξω νικητή! (Storius Dominus Rex Month :hitler: :tease: !)

Edited by month
Link to comment
Share on other sites

8 μέρες ε; Ανασκουμπωθείτε! :) Θέλω τις λέξεις να τρέχουν, τα μολύβια να τρίζουν, η έμπνευση να καίει! Θέλω μια μάχη μέχρις εσχάτων όπως ο προηγούμενος, να μη μπορούμε να αποφασίσουμε! Βάλτε τα πανωφόρια σας και βγείτε στο κρύο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τελειώσω νωρίς σήμερα αυτά που θέλω να κάνω για την Τεχνολογία Λογισμικού, μάλλον θα καθίσω να τη γράψω. Και αν μου βγει μικρή (που είναι και το πιο πιθανό) είναι πιθανό να τη δημοσιεύσω μέχρι σήμερα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο! :D Τσίγκλισε λίγο και τον αδερφό σου ;) Και αν βάλετε και οι δύο, ελπίζω να θυμάστε ότι πρέπει να ψηφίσετε μετά ε; Ε, τώρα το πήρατε το κολάι με τις βαθμολογίες ;)

 

Άντε και οι υπόλοιποι! Nikosal, Dain, Araquel, Greenmist, Atrelegis, Rasp έχουν ήδη δηλώσει ότι γράφουν (ορίστε, σας μαρτυράω για να πιεστείτε λίγο, να μη μου υπαναχωρήσετε :tongue:) Αλλά μπείτε και οι υπόλοιποι! Τόσους άλλους έχουμε που γράφουν και μάλιστα που δεν έχουν συμμετάσχει και πολύ/καθόλου στους διαγωνισμούς ;)

Link to comment
Share on other sites

Nα και η δική μου. Για όσους από εσάς δυσκολεύεστε να διαβάσετε τον τίτλο, λέγεται φρέσκο χιόνι.

 

 

Και σε λινκ

Φρέσκο__ιόνι.doc

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Άντε οι υπόλοιποι, τι θα γίνει; Θα πρέπει να πάρω καμιά ματσόλα και να περάσω απο τα σπίτια σας για να συζητήσουμε τις ιστορίες σας, ή θέλετε να φωνάξω την μορφίνη;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά είπα να τους αφήσω άλλη μια μέρα :tongue:

Αλλά όντως παιδιά, είναι άλλες 4 μέρες! Μπορώ να δώσω και παράταση, αλλά μη βασίζεστε εκεί, δε θα είναι και μεγάλη, για να προλάβουμε να ψηφίσουμε μετά. Λοιπόν; Που είναι οι υπόλοιποι που μου δηλώσατε ότι γράφετε; Που είναι οι άλλοι που δεν το έχετε δηλώσει αλλά ίσως γράφετε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Εεε... χασομεράμε; Ουπς! Ήθελα να πω "Ξεσκιζόμαστε να τελειοποιήσουμε τις ιστορίες μας!"

Link to comment
Share on other sites

παλεύω, αλλά δεν την παλεύω. παραδίδω εργασία μεθαύριο (πέμπτη) - και ναι, αλεξάνδρα, πρέπει να τις κόψω σε κάποια φάση, καταντούν κακιά συνήθεια- , οπότε άμα στροφάρω καμιά ιδέα, μπορεί να την προλάβω την προθεσμία από μεθαύριο και μετά. αλλιώς, *γκουχ γκουχ*, ξέρετε τι έλεγε ο ντάγκλας άνταμς για τις προθεσμίες, ε?

αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..